Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: jimdom στις 25/06/2010 9:11 μμ.

ξεκουτιανες τελειως?
Αν το γραψεις 2-3 φορες ακομα,εχεις περασει μικρο εγκεφαλικο κ δεν το εχεις καταλαβει!
Τωρα για το θεμα με τα πιστονια,οι εξουσιοδοτημενοι δεν γνωριζουν τις παρτιδες?
Μονο καλο δεν κανει στα δημοφιλη τιγκερ το συγκεκριμενο πραγμα!

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: tharis στις 25/06/2010 11:47 μμ.

Εγω το μονο που θα απαιτουσα θα ηταν να μου μηδενισει και τα χιλιομετρα στο κοντερ !!!

Αντε καλοταξιδο και απροβληματιστα τα επομενα km ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Sprinter στις 26/06/2010 10:04 πμ.

jimdom"ξεκουτιανες τελειως?
"


Ρε ασταδιάλα κωλοπαίδι. Αφου ακόμα δε το 'χουν καταλάβει και μου στέλνουν και pm τι να κάνω.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Tpap στις 28/06/2010 3:11 μμ.

gorgix"
1. To kompler εσπασε γιατι ηταν 2κυλινδρο πως ειναι δυνατον να παρει μπρος??????
2. στο john deere ετσι θα εκανες???θα αλλαζες ενα κομπλερ κ θα νομιζες οτι εκανες γενικη επισκευη?????κ ο πρωτος μαγκας του χωριου μετα εεεεεε?????? κοινη λογικη κ αυτο "



1. Λυπάμαι, αλλά δεν καταλαβαίνω τι λές.

2. Μην σε απασχολεί τι θα έκανα εγώ.
Το θέμα μας είναι άλλο: τι έπρεπε να είχε κάνει το παλλικάρι, εξ'αρχής. Ενώ τώρα, το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να επισκευάσει.

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Native στις 28/06/2010 3:49 μμ.

Απ'οτι καταλαβα δεν πειραζει αν απο αγνοια κινεις το μηχανακι, εστω και με σπασμενα πιστονια διοτι τα κομματια δεν μπορουν να φυγουν απο πανω....απλα καλο θα ειναι το συντομοτερο να το πας συνεργειο....οταν μυριστεις λαδι...

Κι εγω πιθανον να είχα κανει 1000χιλ (ισως περισσότερα????) γιατι ειχε ανεβει πολυ η καταναλωση λαδιου τελευταια και εβλεπα την σταθμη να πεφτει γοργα..., απλα μια μερα αρχισε να βγαζει και χοντρα ντουμανια απο την εξατμιση...οποτε λεω κατι δεν παει καλα....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: vassat στις 28/06/2010 9:51 μμ.

Sprinter"Τσέκαρε επειγόντως τη μπαταρία σου και μη μιζάρεις με πεσμένη μπαταρία. Πάνε στο Σάκη να σου ρίξει μια ματιά στη μίζα γιατί στο δικό σου (και δικό μου) μοντέλο είναι ιδιαίτερα παθιάρικη. Η πεσμένη μπαταρία τη στέλνει μια ώρα αρχήτερα."


Το πήγα σήμερα για αλλαγή κόμπλερ....
/ ΒΣ

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Sprinter στις 28/06/2010 9:52 μμ.

Πόσο το μαλλί αν επιτρέπετε?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: vassat στις 28/06/2010 11:24 μμ.

Sprinter"Πόσο το μαλλί αν επιτρέπετε?"

Μεταχείρω στα 150+, καινούργιο υπολόγιζε επί ...3...
/ΒΣ

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Tigrisss στις 01/07/2010 11:53 πμ.

μετά το τελευταίο σερβις, το μηχανακι εκαψε πανω απο εναμισυ λιτρο λαδι σε 4300 χλμ....
τυχαίο????? δε νομιζω....
εχω 27000.....ευτυχως είμαι στην εγγυηση.....

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Aris. στις 01/07/2010 12:49 μμ.

Tigrisss"μετά το τελευταίο σερβις, το μηχανακι εκαψε πανω απο εναμισυ λιτρο λαδι σε 4300 χλμ....
τυχαίο????? δε νομιζω....
εχω 27000.....ευτυχως είμαι στην εγγυηση....."


Για το daytona 675 αυτο θα ηταν "φυσιολογικη καταναλωση" παντως

Καλα , δεν τους ρωτησες που οφειλονται τα 350mg καταλανωσης λαδιου ανα 10000 χλμ ?
Βγαζει ασπρο καπνο η εξατμιση , ιδιαιτερα οταν ειναι κρυο ?
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Tigrisss στις 01/07/2010 1 μμ.

το μηχανακι δουλευει κανονικα, ουτε καπνους βγαζει ουτε αναθυμιασεις. ο Σακης διεγνωσε οτι η καταναλωση λαδιου μάλλον οφειλεται στο γνωστο προβλημα πιστονια χιτωνια. για τον ιδιο λόγο οταν ζοριζεται πεταει τα νερα απο το ψυγειο και γεμιζει το μπουκαλακι απο πανω...για τον ιδιο λογο τα παιξε η μπαταρία....μαλλον...παντως απο απόδοση ακόμα δεν έχει καποιο προβλημα.πολλα τεχνικα εγω δε γνωριζω, οτι μου ειπε ο γιατρος μεταφέρω...

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Native στις 01/07/2010 1:12 μμ.

Tigrisss"το μηχανακι δουλευει κανονικα, ουτε καπνους βγαζει ουτε αναθυμιασεις. ο Σακης διεγνωσε οτι η καταναλωση λαδιου μάλλον οφειλεται στο γνωστο προβλημα πιστονια χιτωνια. για τον ιδιο λόγο οταν ζοριζεται πεταει τα νερα απο το ψυγειο και γεμιζει το μπουκαλακι απο πανω...για τον ιδιο λογο τα παιξε η μπαταρία....μαλλον...παντως απο απόδοση ακόμα δεν έχει καποιο προβλημα.πολλα τεχνικα εγω δε γνωριζω, οτι μου ειπε ο γιατρος μεταφέρω..."


Βασικά καμια σχεση το ένα προβλημα με το αλλο...

Οσο για τον καπνο που λεει ο Αρης...

Ασπρος καπνος...Παραφλου στον θαλαμο καυσης (φλάτζα κεφαλης)
Μπλε καπνος...Λαδια στον θαλαμο καυσης (προβλημα μετα πιστονια χιτωνια)
Μαυρος καπνος...Ακαυστη βενζινη (προβλημα τροφοδοσιας αερα-βενζινης ή & αναφλεξης)

Μακρυά απο μας όλα....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Aris. στις 01/07/2010 1:35 μμ.

Tigrisss"το μηχανακι δουλευει κανονικα, ουτε καπνους βγαζει ουτε αναθυμιασεις. ο Σακης διεγνωσε οτι η καταναλωση λαδιου μάλλον οφειλεται στο γνωστο προβλημα πιστονια χιτωνια. για τον ιδιο λόγο οταν ζοριζεται πεταει τα νερα απο το ψυγειο και γεμιζει το μπουκαλακι απο πανω...για τον ιδιο λογο τα παιξε η μπαταρία....μαλλον...παντως απο απόδοση ακόμα δεν έχει καποιο προβλημα.πολλα τεχνικα εγω δε γνωριζω, οτι μου ειπε ο γιατρος μεταφέρω..."


Δεν μπορω να καταλαβω.
Πως σχετιζεται η υπερκαταναλωση λαδιου με την μπαταρια ή με τα νερα στο ψυγειο ?

Εμενα 350 mg λαδιου ανα 1κ χλμ μου ακουγεται τεραστια καταναλωση παντως και οντως αφου δεν εχεις διαρροη, που αλλου να παει, απο το να καει απο φθαρμενα πιστονια-χιτωνια...
Μπορει να υπαρχει και προβλημα συμπιεσης ?
Μπορει να γινει καποια μετρηση ?
Επισεις , εχεις 27000 , εκανες μετρησεις καταναλωσης λαδιου εξαρχης και ανα τακτα χρονικα διαστηματα? Γνωριζεις δηλαδη αν εκαιγε απο την αρχη και σταδιακα ανεβαζε καταναλωση ή ξαφνικα αρχισε να καιει τοσο πολυ ? Σε ρωταω γιατι αν εξαρχης εκαιγε καμποσο λαδι και σιγα-σιγα υπηρχε αυξηση , πολυ πιθανο να σου κρατησει και αλλα τοσα απροβληματιστα χλμ. Αν ομως ξαφνικα αρχισε να καιει τοσο , ισως να ειναι σοβαρο προβλημα το οποιο θα εμφανιστει οσονουπο...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:44, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Aris. στις 01/07/2010 1:36 μμ.

Native"
Ασπρος καπνος...Παραφλου στον θαλαμο καυσης (φλάτζα κεφαλης)
Μπλε καπνος...Λαδια στον θαλαμο καυσης (προβλημα μετα πιστονια χιτωνια)
Μαυρος καπνος...Ακαυστη βενζινη (προβλημα τροφοδοσιας αερα-βενζινης ή & αναφλεξης)

Μακρυά απο μας όλα...."



Ε οταν λεω ασπρο αυτο εννοω . Τον γαλαζοαπσρο του καμμενου λαδιου
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Tigrisss στις 01/07/2010 2:03 μμ.

επαναλαμβανω οτι εγω τεχνικά δε πολυγνωρίζω...
το μηχανακι δεν έκαιγε λαδια, τουλαχιστον όχι σε αξιοπροσεκτη ποσοτητα, οι αλλαγες γινοντουσαν στην ώρα τους και δεν είχαμε παρατηρήσει κάτι.

ουτε εγω μπορω να καταλάβω πως αυτα τα προβληματα σχετιζονται μεταξύ τους...μπορεί καποιος να μου δικαιολογήσει γιατι ενώ εμεινα απο μπαταρία τελευταία μέρα στην ιταλία,εσπρωχνα για να παρει μπρος, (με ζεστό το μηχανακι ετσι?) στη πατρα το ιδιο στην αθηνα το ιδιο, και μόλις το πηγα Σακη η ίδια μπαταρία δουλευει κανονικα????????? και φορτίζει κιολας???