Μπροστινό φτερό - ραγισματάκι

Re: Μπροστινό φτερό - ραγισματάκι  

  Από: tripletech στις 19/07/2009 10:56 πμ.

To υφος της απαντησης μου εχει σχεση να κανει με αυτο της δικιας σου και το εικονιδιο " "
που εβαλες λεει πολλα γι'αυτο,η μηπως καλω λαθος?
Υαλοχαρτο σε επαφη ρελε?δεν ειναι βιομηχανικη εγκατασταση,πολλα απο αυτα δεν λυνονται καν....
Quote μπαινει σαν συμπληρωμα?Μηπως?
Αν βαλεις ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΞΑΝΑ αντισκωριακο που αφηνει υπολειματα γρασσου κτλ εισαι αξιος της μοιρας σου.
Ξερεις ποσα ρελε σε αναμονη ανταλακτικου η για να συνεχιστει ταξιδι εκαναν μπανιο σε αντισκωριακο,ΚΑΙ ΕΠΑΙΞΑΝ?
Επισης, ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΞΑΝΑ ξερεις τι κανουν οταν μονταρουν το μηχανακι η οταν το προετοιμαζουν
εδω στο ελλαδισταν? PDI?
Το μηχανακι σου το μονταρισε ενας μισοκοιμησμενος ινδοπακιστανορανος πιθανοτατα η ενας σουρωμενος χουλιγκαν η εγγλεζοπ...,παρα ενας ψυχακιας γιατι ο "ψυχακιας" θα το προσεχει το μηχανακι φιλε μου...

ΥΓ.Η ΣΚΟΥΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΞΕΙΔΩΣΗ????????????? αχ.....ανοιξε κανα βιβλιο...
οχι ρε φιλαρακι(το φιλαρακι για μην"χωρισουμε"στα μαχαιρια)......

Αληθεια μηπως ειχε αφαιρεθει ο τροχος ποτε?

Re: Μπροστινό φτερό - ραγισματάκι  

  Από: Polymhxanos στις 19/07/2009 11:29 πμ.

Τριπλτέτοιε, να σε βοηθήσω λίγο ακόμα, οι βίδες των πλαστικών, συνήθως είναι κάπως έτσι.



Καλά στα λέει ο άνθρωπος, δεν γίνεται να σφίξουν παραπάνω απόσο πρέπει, διότι έχουν όπως βλέπεις αυτό το κυλινδρικό εξόγκωμα-αποστάτη, που κρατάει το σωστό κενό.

Εκτός κι αν μπήκαν ΛΑΘΟΣ βίδες, πράγμα ψιλοαπίθανο σε καινούρια μοτοσυκλέτα.

Το πιο πιθανό για το φίλο που ρωτάει, το φτερό να δέχτηκε πίεση, όσο η μοτοσυκλέτα ταξίδευε χωρίς τροχούς μέσα στο κουτί της προς τον dealer και λίγο αργότερα έβγαλε αυτά τα σκασίματα. Κυνήγα τους να στο αλλάξουν αν και δεν νομίζω να προχωρήσει παραπέρα το σπάσιμο.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Μπροστινό φτερό - ραγισματάκι  

  Από: Aris. στις 19/07/2009 11:45 πμ.

σκεφτεσαι τι θα γραψεις και αφου εισαι σιγουρος οτι τα εγραψες ολα πατας την "υποβολη".
Κανε και μια προεπισκοπηση να δεις τι εχεις γραψει , ξανασκεψου το και συμπληρωσε-αφαιρεσε .
Αντε βαρια κανε και ενα "edit" αμα θυμηθηκες κατι αργοπορημενα .
το Quote δεν μπαινει σαν συμπληρωμα .

"Αν βαλεις ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΞΑΝΑ αντισκωριακο που αφηνει υπολειματα γρασσου κτλ εισαι αξιος της μοιρας σου."

Δεν σου ειπα οτι θα ριξεις σπραυ γρασσο , ουτε πως ενα κοινο αντισκωριακο αφηνει υπολειματα γρασσου.
Ζημια κανει παλι.

"Ξερεις ποσα ρελε σε αναμονη ανταλακτικου η για να συνεχιστει ταξιδι εκαναν μπανιο σε αντισκωριακο,ΚΑΙ ΕΠΑΙΞΑΝ?"

Εκεινη την στιγμη ειναι λογικο και προφανες να δουλεψει ενα ρελε ποου εχει πιει νερα απο καμμια δυνατη βροχη απο πλυσιματα , ναι , ειχε σιγουρα υπολειματα σκουριας πανω του ,αλλα και αυτο το υποκαταστατο του πετρελαιου αμα το αφησεις πανω στο ρελε χωρις να το καθαρισεις καλα με ενα πανι μακροχρονια θα βγαλει το ρελε "Off" και μετα .. ριχνεις δε ριχνεις ΔΕΝ προκειτε να δουλεψει.
Και εγω δε δουλευω πανω σε ρελε που ανοιγουν για ρυθμιση-επιδιορθωση σχεδον ολα ειναι κλειστου τυπου.
Σαν καλος μαστορας που εισαι αμα θες να δουλεψει ενα ρελε και εκεινη την στιγμη και μακροχρονια θα ανοιξεις το ρελε και θα κανεις τη διαδικασια ως εχει: αντισκωριακο ,σκουπισμα , γυαλοχαρτο προσεκτικα , αντισκοριακο παλι και σκουπισμα καλο παλι.
Τωρα αμα απλως θελεις να τελειωσεις το ταξιδι σου , οκ καλα κανεις,
και με κλωστη να το δεσεις και να το βουτηξεις μεσα στο ντεποζιτο της βενζινης παλι θα δουλεψει.
Το θεμα ειναι μετα τι γινετε.
Γιαυτο ή το πετας και βαζεις καινουριο χωρις ενδοιασμους και χωρις ολη αυτην την διαδικασια , ή το κανεις μια σωστη συντηρηση με τον τροπο που σου ειπα.
Εκτος αμα το κανεις ετσι για να οικονομησεις μετα απο κανα χρονο ( που λογικα θα ειναι και εκτος εγγυησης)

ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΜΑ Η ΣΚΟΥΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΟΞΕΙΔΩΣΗΣ , αλλα σιγουρα οι οξειδωση στην οποια αναφερομαι δεν εχει να κανει με σκουρια , οταν η συγκεκριμενη επαφη που μιλαμε οξειδωθει λογο αντισκωριακου , κιταζοντας το απλα , η επαφη φενεται καινουρια , δοκιμαζοντας το ρελε ομως με ενα οργανο, βλεπεις οτι εχει πολυ μεγαλη ωμικη αντισταση .
Καθαριζοντας το με γυαλοχαρτο και σκουπισμα βλεπεις οτι αυτην η αντισταση εχει μειωθει δραματικα .

Προσπαθησε με καποιον αλλον τροπο να δημιουργησεις εντυπωσεις γυρω απο το ονομα σου , νομιζω οτι καπου εκει αποσκοπεις
Δεν ειναι αναγκη να μημισε , ουτε να μιλας με αυτον τον τροπο


"Σε ποια καφετερια πας και τα μαθαινεις αυτα ρε μεγαλε να παμε να μαθουμε και εμεις?"
"Δεν λεμε ΟΛΟΙ οτι μας κατεβει"
"Αλλα πλεον τσαμπα ασχολουμαι μου φαινεται...."

"ΘΑ ΟΞΕΙΔΩΘΟΥΝ ΜΕ ΑΝΤΙΣΚΩΡΙΑΚΟ????????
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΛΕΣ???? θα σκουριασουν με αντισκουριακο δηλ? ου μαι Γκοντ..."

Εσυ σαν μοναδικη οξειδωση εχεις μονο την σκουρια , εγω , δυστηχως για μενα, εχω βρει ακομα μια πιο δυσκολη και "πονηρη".
Σου την λεω για να ξερεις οτι υπαρχει , να μαθεις και εσυ κατι που δεν ηξερες .
Οπως δεν ηξερα εγω για τους κουρδους και τα πρεζακια που δεσανε τα πλαστικα μου.

Και για να κλεισω σε παρακαλω μη μου ξαναμιλισεις - απαντησεις - κρινεις καποιο post-reply-quote-thread μου . Απλα κανε πως δεν το βλεπεις.
Το ιδιο θα κανω και εγω με τα δικα σου.
Καλη σου μερα
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μπροστινό φτερό - ραγισματάκι  

  Από: tripletech στις 19/07/2009 1:40 μμ.

ΟΛΑ τα triumph εκτος του rocket και του speedmaster(για το τελευταιο δεν ειμαι σιγουρος)
ερχονται με τους τροχους φορεμενους......

Δηλ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΕΣΥ να απαντας ειρωνικα με το σε μια απλη απαντηση μου στο θεμα αυτο,σου ανταπαντω με το ιδιο υφος (το δικο σου....)και στο τελος καταληγεις να λες να....αγνοουμε ο ενας τις απαντησεις του αλλου
για να στο κανω λιανα γιατι παιζει να μην εχεις καταλαβει κιολας-θα μπορουσες να απαντησεις ομορφα και χωρις "κολπα"του στυλ και να κανουμε μια ομορφη συζητηση....
Δεν θα αμφισβητησω μερικες απο τις εμπειριες σου (γιαυτο δεν χρειζονται φοτο...)αλλα τον
τροπο-υφος που ΕΣΥ ΞΕΚΙΝΑΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΣ....
αλλα δεν εχεις/εχετα απαντησει στο θεμελιωδη ερωτημα.
ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ Ι ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΠΡΟΕΤΙΜΑΖΟΥΝ?
με αλλα λογια να αγαπιομαστε...

Re: Μπροστινό φτερό - ραγισματάκι  

  Από: panruss στις 20/07/2009 9:46 πμ.

@Polymhxanos: Κατατοπιστική φωτογραφία...

Υπάρχει περίπτωση ο αποστάτης να ακουμπάει πάνω στο πλαστικό ή μόνο η κεφαλή της βίδας το κρατάει;
Ένας φίλος μου έστειλε ένα απλό σχεδιάγραμμα του μπροστινού φτερού από το service manual του Daytona που έχει, αλλά δεν είναι πολύ επεξηγηματικό(για μένα). Αυτό που καταλαβαίνω από το σχεδιάγραμμα είναι οτι οι βίδες πρέπει να βιδωθούν με 3Nm. Άρα θεωρώ οτι υπάρχει κάποιο όριο "σφιξίματος".

έχει κανείς κάποιο καλύτερο σχεδιάγραμμα;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και sorry για την ζαλάδα, απλά θέλω να έχω και εγώ τα επιχειρήματα μου σε περίπτωση αντιπαράθεσης με τον dealer.

Re: Μπροστινό φτερό - ραγισματάκι  

  Από: tripletech στις 20/07/2009 6:11 μμ.

Ta 3 Νm ειναι γελοια,και ετσι εξηγειται γιατι οι περισσοτεροι dealer οταν προετοιμαζουν το μηχανακι
τις "καργαρουν" νομιζω 8Nm ειναι πιο ρεαλιστικο ωστε να ειναι το φτερο στην θεση του και να...μην πεταξει
αν και για κατι τετοιο το χερι φτανει-χωρις ροποκλειδο και ιστοριες....
Υπαρχει πιθανοτητα-απο υπερβαλων ζηλο του μονταριστη να εχει"τσιμπισει"και λιγο απο το πλαστικο,η πατουρα της βιδας,αν και λιγο δυσκολο στην περιπτωση του φτερου.(αν ηταν αυτο που ρωτησες....)