Γρανάζι κίνησης

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: gran tiger στις 01/04/2010 12:58 μμ.

harrysvr"Αν έχετε ανοίξει ποτέ να καθαρίσετε το γρασσόλαδο απο το καπάκι, μήπως παρατηρήσατε αν ροδέλα(grover) είναι όπως το δικό μου ή έχει στραβώσει;
Επίσης φαίνεται κάπως ραγισμένο το περιμετρικό(στο σημείο που δείχνω)..."



ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ.κατ αρχην δεν ειναι ροδελα. ειναι ασφαλεια συγκρατησης περικοχλιου.
τι ραγισε ρε? το λαστιχο που εχει το γραναζι απο εξω για μιωση του θορυβου

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: Aris. στις 01/04/2010 1:33 μμ.

Σαν μεταλλο μοιαζει στην φωτο , τι να πω , αμα ειναι λαστιχο... παω πασο , ως προς το θεμα της ανησυχιας.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: johnygalan στις 01/04/2010 3:05 μμ.

Αρη ηρέμησε...... ειδικά αν δεν ξέρεις κάποια πράγματα καλό είναι να μην βγάζεις γρήγορα συμπεράσματα
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: denthnpalevw στις 01/04/2010 3:20 μμ.

johnygalan" ειδικά αν δεν ξέρεις κάποια πράγματα καλό είναι να μην βγάζεις γρήγορα συμπεράσματα "


it's the Greek way....
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: Aris. στις 01/04/2010 4:19 μμ.

Δεν ειπα οτι ξερω , ειπα τι βλεπω.
Μη βαρατε ολοι μαζι
Αν σας λεγανε -παρατηρωντας τα 4 σημεια που εχω κυκλωσει- να γραψετε μια ιστορια , πιστευετε πως θα βγαζατε διαφορετικη απο την δικη μου? Τοσο δυσκολο ειναι ή εγω βλεπω οτι να'ναι ?
Οσο για την ροδελα αυτην και ο Αστροναυτης στην NASA να μου πει πως ειναι ο καλυτερος τροπος για να ασφαλιζει την πορτα του διαστημοπλοιου εγω δεν θα το δεχτω..
Εγω αυτο το λεω φτηνιαρικο , οχι ISO


================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: harrysvr στις 01/04/2010 5:31 μμ.

gran tiger"
harrysvr"Αν έχετε ανοίξει ποτέ να καθαρίσετε το γρασσόλαδο απο το καπάκι, μήπως παρατηρήσατε αν ροδέλα(grover) είναι όπως το δικό μου ή έχει στραβώσει;
Επίσης φαίνεται κάπως ραγισμένο το περιμετρικό(στο σημείο που δείχνω)..."



ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ.κατ αρχην δεν ειναι ροδελα. ειναι ασφαλεια συγκρατησης περικοχλιου.
τι ραγισε ρε? το λαστιχο που εχει το γραναζι απο εξω για μιωση του θορυβου "


Κατ`αρχήν με συγχωρείς που άνοιξα το συγκεκριμένο θρέντ και δε θα το ξανακάνω
και δε θα το ξανακάνω
και δε θα το ξανακάνω
(τις υπόλοιπες 97 θα τις γράψω στο τετράδιο...ρε γαμώτο δεν πρόσεχα στο σχολείο τότε που μας έλεγαν περί κοχλοροδέλων...)
Τεσπα, απ`ότι φαίνεται το κόψιμο στο γρανάζι(είτε είναι πλαστικό είτε μεταλικό-δεν το ξανανοίγω-) φαίνεται να είναι απο το καλέμι του Αγγλου μηχανικού...

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: nfot στις 01/04/2010 6:55 μμ.

Και μια διευκρινηση.
Το συστημα ISO πιστοποιει τη σταθερη - ελεγχομενη παραγωγικη διαδικασια μιας εταιρειας και ΟΧΙ το αν η ποιοτητα των προϊοντων της ειναι καλη ή οχι.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: tharis στις 01/04/2010 7:50 μμ.

Φιλε Αρη

Οταν λεω διαδεδομενος δεν εννοω μεταξυ πεντε μαστορων αλλα στην παγκοσμια μηχανολογια ..
Επισης οταν λεω πολλες φορες τυποποιημενος... το λεω γιατι εξαρταται αναλογα απο την περιπτωση και για να λεμε την αληθεια ο πιο σωστος-διαδεδομενος τροπος ειναι η ασφαλιση κοχλιων ανα δυαδες με λαμες που τσακιζουν με τον ιδιο τροπο οταν υπαρχουν περιμετρικα κοχλιες για τη συγκρατηση, εδω ομως εχουμε μια αλλη περιπτωση με εναν κοχλια ... αλλα τελος παντων αυτα δε χρειαζεται να τα αναλυσουμε τωρα..

Διαδεδομενος-τυποποιημενος δεν ειναι επειδη ειναι φτηνος αλλα επειδη ειναι απλος (σημαντικο!!) και αξιοπιστος τροπος.

Τελος οταν βλεπεις μια τετοια "ρωγμη" (συγγνωμη αλλα αυτο οχι ρωγμη...χαραδρα φαινοταν) ε δε μπορεις να λες οτι ειναι αστοχια του υλικου και οτι καποια στιγμη μπορει να σπασει κτλ κτλ...ενα τετοιο γραναζι δε προκυται ποτε να εμπενε πανω σε μηχανημα ουτε απο κινεζο και αν εμπενε θα εσπαζε στο 1ο λεπτο λειτουργιας.
Στη δευτερη φωτο φαινεται φυσικα οτι κατι αλλο ηταν τελικα..

Ε κι αν εχει και κανενα σιμαδι απ το καλεμι τι να κανουμε.. πως να την λυγισουν δηλαδη με ρομποτ και με μαγνητες..

Και δεν τα λεω ολα αυτα για να σου την πω .. αλλα γενικα υπαρχει μια ταση να κραζουμε το ελληνικο κατεστημενο που εμενα προσωπικα δε μ αρεσει.. τουλαχιστον να μη βγαζουμε τοσο γρηγορα συμπερασματα..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: Aris. στις 01/04/2010 9:03 μμ.

κουβεντα να γινεται αδερφε , δεν παρεξηγειτε κανεις , ελπιζω

Οσο για το Ελληνικο κατεστημενο , εχει δωσει και αυτο τις λαβες του για να το πιανουμε στο στοματακι μας
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: nfot στις 01/04/2010 10:34 μμ.

Aris."....
Οσο για το Ελληνικο κατεστημενο , εχει δωσει και αυτο τις λαβες του για να το πιανουμε στο στοματακι μας "


Μα γιατι το λες αυτο;
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: ATN PANOS στις 01/04/2010 11:24 μμ.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΠΑΙΔΙΑ!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: Aris. στις 02/04/2010 12:39 πμ.

Πανο εισαι εκτος θεματος , πως το λενε ! Τι λεγαμε για το γραναζι παιδια ?


================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: nfot στις 02/04/2010 9 πμ.

Μα βρε Αρη, μη σπαμαρει κανεις σ'αυτο το φορουμ, αμεσως να τον επαναφερουμε στην ταξη
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: kostantinos στις 02/04/2010 10:41 πμ.

ΤΕΛΙΚΑ ΕΔΩ ΕΓΙΝΕ ΤΟΥ ΓΡΑΝΑΖΙΟΥ
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ(δεν φωναζω σσσσσσσσσ)
Intense Violence
Blood
Strong Language
Strong Sexual Content
Partial Nudity
Use of Drugs and Alcochol

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: Tigrisss στις 06/04/2010 9:24 πμ.

πολυς ντόρος για το τιποτα......
δεν εχει τιποτα το γραναζι, και φιλε μου όσο ψαχνεις, οσο ξεβιδωνεις, οσο καθαρίζεις τόσο θα βρίσκεις πραγματα που δε σου αρεσουνε.


drive............