HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: Aragorn στις 14/03/2009 6:58 μμ.

Aris."θέλει να σου πει πως αποκλείεται ένα μοτέρ που ο κατασκευαστής του δίνει 115hp στο στρόφαλο, δηλαδή περίπου -10% hp στον τροχό, να σου βγάζει στο Dyno 125hp.
Τώρα ποιοι οι λόγοι που ο τύπος με το dyno σου έδωσε αυτά τα stats... Δε γνωρίζω... "

Το μοτερ 1050,υπαρχει σε 3 μοντελα.τα 115 που λεει στον τιγρη,ειναι λιγο παραπανω,αλλα ανακοινωνετε τοσα για φορολογικους κυριως λογους.Ειπα εκ των προτερων οτι φοραει ανοιχτη εξατμιση ,χαρτη της Τ + πατεντα στο φιλτροκουτι ,και γινετε σαν το φιλτροκουτι του speed triple.
Επισης να αναφερω οτι την ιδια μερα που εγω μετρησα ηταν και ενος φιλου ο τιγρης,που του εδειξε 109 ροδα μιας και ηταν απολυτως ΜΑΜΑ.

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: dimchrist στις 15/03/2009 6:21 μμ.

[quote="Aragorn":3o28o2dt]
dimchris"
Aragorn"το δυναμομετρησα σε dyno250 με μαμα εξατμιση ανοιχτη και χαρτη της Τ,εδειξε 124ps ροδα και 10,κατι ροποη παλι ροδα.Μπορειτε να την δειτε στο youtube γραφωντας dynojet tiger 1050."


Υπεραισιοδοξο... έως απίθανο! "

δεν καταλαβε πως το εννοεις αυτο ρε φιλε απο την στιγμη που σου παρουσιαζω εμπρακτα επιχειρηματα......


Η μηπως εννοεις οτι το δυναμομετρο δεν μετραει σωστα?

Σιγουρα υπαρχει ενα ποσοστο +-3 εως 5%[/quote:3o28o2dt]

Απλά εμένα δε με πείθει αυτή η δυναμομέτρηση. Παραείναι αισιόδοξη.

Η δυναμομέτρηση πρέπει να γίνεται δύο φορές μία πριν και μία μετά τις βελτιώσεις/τροποποιήσεις και φυσικά το δικό σου μηχανάκι εξ'αρχής (μη συγκρίνεις με άλλου -φίλου σου- γιατί το έχω κάνει και εγώ και είχα σχεδόν 4,5 άλογα απόκλιση με το άλλο -μαμά και δύο με παραπλήσια χλμ. στο ίδιο δυναμόμετρο, την ίδια μέρα).
Σκοπός σου δεν πρέπει να είναι τα απόλυτα νούμερα, δηλαδή τα πόσα άλογα βγάζει, αλλά που έχεις κερδίσει και που έχεις χάσει από τέτοιες αλλαγές. Επίσης δεν πρέπει να κοιτάς μόνο τα άλογα που θα πάρεις, αλλά πως τα βγάζει και τι αίσθηση σου δίνει στο δρόμο.
Αν εσένα σε ικανοποιεί και βλέπεις βελτίωση χωρίς να έχεις χάσει κάπου, ότι και να λένε οι άλλοι δεν έχει σημασία. Μακάρι να είναι τα πράγματα όπως τα παρουσιάζεις.

Triple Way

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: goyos στις 01/04/2009 11:53 μμ.

liberal"
antonis lironis"... Να έχουν τα καλά δυναμόμετρα 4-5 άλογα
διαφορά να πώ εντάξει 10 άλογα διαφορά μου κάνει εντύπωση!(θεωρώ οτι και τα δύο περιοδικά τα πάνε σε καλά δυναμόμετρα)..."


Τσε Βάαααλε... τα 10 άλογα είναι "σχετικά" μικρή διαφορά. Εδώ στο δικό μου είδα 12...

Πάντως, σχετικά με αυτά που αναφέρει ο Aragorn, οι δυναμομετρήσεις του tiger 1050 σε dynojet (150 και 250) "δείχνουν" από 120 έως 127 άλογα και 10 έως 11 κιλά ροπής.

Να σημειώσω πως το ζητούμενο σε μια δυναμομέτρηση δεν είναι τα απόλυτα νούμερα, αλλά ο τρόπος απόδοσής τους, δηλαδή, οι καμπύλες της ιπποδύναμης και της ροπής.

Για παράδειγμα, στο παρακάτω link, φαίνεται απόδοση 127ps, εντυπωσιακό. Η καμπύλη ροπής όμως;
http://www.grieve.id.au/my_1050_tiger.htm

Δείτε παρακάτω τη διαφορά...
http://www.postimage.org/image.php?v=gx1kC_tA

Τα παραπάνω έχουν επιτευχθεί με αλλαγή τελικού εξάτμισης, αφαίρεση του snorkel από το φιλτροκούτι, ελεύθερο φίλτρο και τέλος, αλλαγή χαρτογράφησης του εγκεφάλου. Το πρώτο μάλιστα είναι ρυθμισμένο και με Tuneboy.

Επαναλαμβάνω πως, αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να δούμε τον τρόπο με τον οποίο αποδίδεται η δύναμη της μοτοσυκλέτας και αν οι παρεμβάσεις που κάναμε είχαν θετικό αποτέλεσμα ή όχι. Είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που επιρρεάζουν τα νούμερα στο δυναμόμετρο που δεν αξίζει να ασχοληθούμε με συγκρίσεις...

Είναι κλειστό δυναμόμετρο (εσωτερικού χώρου με ελεγχόμενες συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας) ή ανοιχτό δυναμόμετρο (στο πίσω μέρος φορτηγού χωρίς ελεγχόμενες συνθήκες); Άλλο να γίνεται η δυναμομέτρηση στους 25 βαθμούς κελσίου με 45% υγρασία και άλλο με 12 βαθμούς κελσίου με υγρασία 12-85%.

Ποιός κατασκεύασε το δυναμόμετρο; Είναι dynojet 150, dynojet 250, Soft Engine? Οι διαφορές τους μπορεί να φτάσουν και το 15%...

Πώς είναι ρυθμισμένο το δυναμόμετρο;
Ποια είναι η κατάσταση της καμπάνας του δυναμόμετρου;
Δέθηκε σωστά η μοτοσυκλέτα, ή το πίσω μέρος της είναι στον "αέρα";

Ακόμα και στο ίδιο δυναμόμετρο με τις ίδιες συνθήκες, δύο μοτοσυκλέτες μπορεί να έχουν διαφορετική απόδοση γιατί τα αλυσιδογράναζα της μιας είναι καινούρια ενώ της άλλης έχουν 10000 χλμ. Οι πιέσεις των ελαστικών διαφέρουν. Οι αλυσίδες δεν είναι γρασσαρισμένες το ίδιο. Οι βενζίνες δεν είναι της ίδιας ποιότητας. Τα αμορτισσέρ δεν είναι στην ίδια κατάσταση κ.ο.κ.

Ακόμα και όλα τα παραπάνω να είναι ίδια, υπάρχει ακόμα η διαφορά κάθε κινητήρα που βγαίνει από το εργοστάσιο, το πως έγινε το στρώσιμο και το πως οδηγεί ο κάθε οδηγός (κάτσε μάστορα να στο ξεκαπνίσω το μηχανάκι... )

Αυτά από εμένα και κλείνω λέγοντας πως είναι μάταιο να ψάχνουμε την απόλυτη τιμή. Δηλαδή, αν έχω 120 και όχι 127 άλογα από τον τίγρη με χαλάει; Μάλλον έχω πάρει λάθος μηχανή...

ΥΓ: Έχω κάνει συνολικά τρεις δυναμομετρήσεις. Μία σε Soft engine κλειστό δυναμόμετρο ΜΟΝΟ με το τελικό της Scorpion. Μία στο ίδιο Soft engine δυναμόμετρο με τελικό και φίλτρο K&N και αφαίρεση του snorkel και μια σε dynojet 150 κλειστό, με όλα τα παραπάνω και επιλέον το TOR TUNE (χαρτογράφηση της ανοιχτής εξάτμισης της Triumph με κωδικό 20164). Μένει ακόμη μια δυναμομέτρηση στο Soft engine (όπου θα φανούν σταδιακά όλες οι αλλαγές που έχουν γίνει), η οποία θα γίνει μέχρι το τέλος Μαρτίου. Ουφ! γαμ***** να γράφω! "

βγαζοντας τo snorkel (ειναι αυτο το λαστιχο που εχει εμπρος μεσα στο φιλτροκουτι?)βλεπουμε καποια διαφο ρα?το δικο μου εχει την ανοιχτη εξατμιση και το προγραμμα της triumph και μολις του εβαλα και φιλτρο ken και εχασα πολυ ροπη χαμηλα και πηρα λιγο ψηλα.Αν βγαλω και τo snorkel θα τραβηξει περισσοτερο αερα,αρα θα γινει χειροτερο,ετσι δεν ειναι?

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: Native στις 04/06/2009 10:06 πμ.

Πόσο μεγάλη μπορει να είναι η διαφορά μεταξύ δυναμομέτρου και δρόμου??? Δηλαδή αν κάποιος έχει ένα καλό σετάρισμα στο δυναμόμετρο μπορει παρόλαυτα να μην πηγαίνει η μηχανή του στο δρόμο όπως θα έπρεπε, λογώ διαφορετικών συνθηκών, πίεσης και ποσότητας αέρα κτλ...?????
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: Sprinter στις 04/06/2009 1:47 μμ.

Native"Πόσο μεγάλη μπορει να είναι η διαφορά μεταξύ δυναμομέτρου και δρόμου??? Δηλαδή αν κάποιος έχει ένα καλό σετάρισμα στο δυναμόμετρο μπορει παρόλαυτα να μην πηγαίνει η μηχανή του στο δρόμο όπως θα έπρεπε, λογώ διαφορετικών συνθηκών, πίεσης και ποσότητας αέρα κτλ...????? "


Μάλιστα. Το δυναμόμετρο δεν είναι το βασικό εργαλείο για tuning. Αυτό είναι η καυσανάλυση, και μάλιστα εν κινήσει, με wide-band oxygen sensor. Το δυναμόμετρο απλώς επιβεβαιώνει κάποια πράγματα.

Τι έκανε αραγε ο Βασίλης (Τ595) με το project του? Το παράτησε λόγω ποδιού?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: Native στις 04/06/2009 3:32 μμ.

Ναι κατάλαβα τι λες...το θέμα ειναι αν αξιζει να πάρει κανείς..γιατι είδα στο ebay είναι λιγο ακριβά...τώρα δεν ξερω μπορει να αξίζει σε συνδιασμο με το tuneboy...τον Billy δεν τον εψαξα...τι username εχει?
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: Sprinter στις 05/06/2009 8:44 πμ.

Τ595 είπαμε...

Από μόνα τους καυσανάλυση - δυναμόμετρο μόνο διάγνωση θα σου κάνουν. Για θεραπεία θέλει επέμβαση στους χάρτες προφανώς.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: Aris. στις 05/06/2009 10:01 μμ.

Sprinter"

Τι έκανε αραγε ο Βασίλης (Τ595) με το project του? Το παράτησε λόγω ποδιού?"


Με το ποδι θα το εκανε ?



================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: chris34 στις 06/06/2009 8:02 πμ.

Aris."
Sprinter"

Τι έκανε αραγε ο Βασίλης (Τ595) με το project του? Το παράτησε λόγω ποδιού?"


Με το ποδι θα το εκανε ?



"


Φιλε Αρη ο Βασιλης (Τ595) ειχε ξεκινησει να κανει ενα project αλλα χτυπησε το ποδι του και εμεινε στην μεση αυτο που ξεκινησε να κανει.
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: Aris. στις 06/06/2009 3:26 μμ.

chris34"
Φιλε Αρη ο Βασιλης (Τ595) ειχε ξεκινησει να κανει ενα project αλλα χτυπησε το ποδι του και εμεινε στην μεση αυτο που ξεκινησε να κανει."


Ναι το εχω διαβασει το project tou
Τεσπα δεν με επιασες
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: Native στις 18/06/2009 1:11 μμ.

Αλήθεια χειμώνα με καλοκαίρι...πόσο μεγάλες μπορει να είναι οι διαφορές στην ιπποδύναμη? Έχει τσεκάρει κάνεις?...Μήπως τον χείμωνα είναι καλύτερα να βάζουμε πιο πλούσια σε μείγμα προγράμματα...για να μην στεγνώνει το μηχανάκι λόγω μεγαλύτερης πυκνότητας αέρα??? Μήπως είναι ολα σχετικά??? Η υπερβολές???
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: Sprinter στις 18/06/2009 1:36 μμ.

Native"Αλήθεια χειμώνα με καλοκαίρι...πόσο μεγάλες μπορει να είναι οι διαφορές στην ιπποδύναμη? Έχει τσεκάρει κάνεις?...Μήπως τον χείμωνα είναι καλύτερα να βάζουμε πιο πλούσια σε μείγμα προγράμματα...για να μην στεγνώνει το μηχανάκι λόγω μεγαλύτερης πυκνότητας αέρα??? Μήπως είναι ολα σχετικά??? Η υπερβολές???"


Υπερβολές για χρήση δρόμου....
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: Native στις 19/06/2009 10:12 πμ.

Το περίμενα να μου απαντήσεις εσύ . Εγω απλα ρωτάω οχι τοσο για την απόλυτη ιπποδύναμη αλλα για το καλό του κινητήρα. Με το προγραμμα που φοράω τώρα είμαι περίπου στο 14:1 σε όλο το εύρος...που αυτο θεωρήται προς το lean κι έλεγα μήπως τον χειμώνα έχω πρόβλημα . Μαλλον πρέπει να περιμένουμε μέχρι το χειμώνα για μια νέα καυσανάλυση.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: Sprinter στις 19/06/2009 10:58 πμ.

Ασχετο αλλά που το ξέρεις αυτό για το 14:1 ?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: Native στις 19/06/2009 3:52 μμ.

Απο καυσάναλυση σε dynorun (οχι το Wide band λ sensor δεν το πήρα ακόμα) ...παντα με τερμα γκαζι μίλαω..γιατι για να έκανα χαρτογραφηση σε όλες τις στροφες ήθελα ώρες και 200€
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...