χαμήλωμα του Τίγρη

χαμήλωμα του Τίγρη  

  Από: spyro στις 09/01/2009 1:55 μμ.

Έχει χαμηλώσει κανείς τον Τίγρη του? εάν ναι άς μου στείλει ένα PM ενδιαφέρομαι για εντυπώσεις

Re: χαμήλωμα του Τίγρη  

  Από: takis1964 στις 09/01/2009 2:15 μμ.

Eιμουνα ετοιμος και ειχα βρει πλακες χαμηλωματος για πισω αλλα επειδη ειχα βαλει εξτρα λασπωτηρακι + προστατευτικο για το ψυγειο λαδιου υπολογισα οτι τερματιζοντας το πιρουνι θα χτυπαγανε τα εξτρα μεταξυ τους και το ανεβαλα
υπολογισε 3-4 cm χαμηλωνει πισω και θελει το πιρουνι αλλα 3cm κατεβασμα οι πλακες

Αν ενδιαφερεσαι το mail του αγγλου που τα φτιαχνει και εχει πουλησει αρκετα στο http://www.tiger1050.com ειναι

Hi Takis
Thanks for the enquiry Takis, the cost to Athens inc post & packing is 51euro, you can pay by paypal or electronic transfer, all I need is your name address & post code (τιμη πριν την μείωση φπα και λιρας)


mick416818@yahoo.co.uk

επισης στο ebay

http://cgi.ebay.co.uk/LOWERING-KIT-LINK ... otohosting

Re: χαμήλωμα του Τίγρη  

  Από: spyro στις 09/01/2009 2:33 μμ.

ευχαριστώ Τάκη εάν το αποφασίσω θα σου χτυπήσω πάλι την πόρτα για να δούμε την αγορά, αλλά ήθελα περισότερο οδηγικές εντυπώσεις

Re: χαμήλωμα του Τίγρη  

  Από: Cpt. Haddock στις 09/01/2009 4:37 μμ.

spyr"ευχαριστώ Τάκη εάν το αποφασίσω θα σου χτυπήσω πάλι την πόρτα για να δούμε την αγορά, αλλά ήθελα περισότερο οδηγικές εντυπώσεις "


Ρε Σπύρο γιατί θες να τη χαμηλώσεις; Μια χαρά φτάνεις κάτω.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: χαμήλωμα του Τίγρη  

  Από: spyro στις 09/01/2009 6:51 μμ.

Cpt. Haddock"
Ρε Σπύρο γιατί θες να τη χαμηλώσεις; Μια χαρά φτάνεις κάτω."


το κέντρο βάρους του σκεφτόμουν να χαμηλώσω...

μα είναι δυνατόν να τερμάτιζα για πλάκα το λάστιχο του fazer και να με φοβίζει μετά απο τόσα χιλιόμετρα ο τίγρης?..... παρόλο που του έχω βάλει τα BT16?

όσο και επιθετικά να νομίζω οτι το πλαγιάζω εκεί αυτό.... ένα δαχτυλο απάτητο στο πλάι...

Re: χαμήλωμα του Τίγρη  

  Από: cool_alexis στις 09/01/2009 6:56 μμ.

Εγω Σπυρο εχω το ιδιο θεμα.. Εχω κανει αρκετα χιλιομετρα με τον Τιγρη αλλαξα και λαστιχακια και λιγο απατητο το αφηνω.. Δεν ξερω αλλα επανω στην στροφη το τιμονι το νιωθω πολυ ελαφρυ, σαν επανω στην στροφη να "παιζει" το τιμονι με το παραμικρο.. μαλλον μυριζει αμορτισερ..το μπροστινο το εχω στα 3/4 και δεξια και αριστερα και εχω 2μση "εγκοπες" να φαινονται στην προφορτιση..Γιου?

Re: χαμήλωμα του Τίγρη  

  Από: spyro στις 12/01/2009 12:50 μμ.

cool_alexis"Εγω Σπυρο εχω το ιδιο θεμα.. Εχω κανει αρκετα χιλιομετρα με τον Τιγρη αλλαξα και λαστιχακια και λιγο απατητο το αφηνω.. Δεν ξερω αλλα επανω στην στροφη το τιμονι το νιωθω πολυ ελαφρυ, σαν επανω στην στροφη να "παιζει" το τιμονι με το παραμικρο.. μαλλον μυριζει αμορτισερ..το μπροστινο το εχω στα 3/4 και δεξια και αριστερα και εχω 2μση "εγκοπες" να φαινονται στην προφορτιση..Γιου?"


και εμένα αυτήν την αίσθηση μου δίνει .... αυτή η μεγάλη διαδρομή του μπροστινού έχει τα καλά της αλλά απο την άλλη έχει μια αίσθηση πολύ (αμπλαουμπλικη .. εάν υπάρχει τέτοια λέξη )

δέν έχω ασχοληθεί καθόλου με το μπροστινό μόνο πίσω έβαλα τον Σάκη να μου ρυθμίσει. θα πειραματιστώ λίγο με τις αναρτήσεις πρίν κάνω καμια δραστική αλλαγη με το ύψος.

Re: χαμήλωμα του Τίγρη  

  Από: alki_viades στις 12/01/2009 1:52 μμ.

Aν παντως εχετε αφησει το μαμα τιμονι δυσκολα θα δειτε καλη αισθηση του μπροστινου. Ενα φατ μπαρ βοηθαει πολυ στην βελτιωση της αισθησης...

Re: χαμήλωμα του Τίγρη  

  Από: rAnger στις 12/01/2009 2:05 μμ.

Εγω παιδιά σκεφτομαι να επισκευτώ κανενα μαγαζί τύπου k-shok (ετσι το λενε αν δεν κανω λαθος) για να μου πουνε τι ειναι καλυτερο να γινει με το μπροστινο.

Φανταζομαι οτι με μια αλλαγη ελατηριων και ρυθμισεις θα υπαρξει αρκετη βελτιωση.
Ισως να πρεπει να παίξουνε και με τα λάδια του, ίσως και με μικρό κατέβασμα του πηρουνιου - που δε νομιζω..

Έλεγα να περιμένω τις 20000χλμ που αν δεν κανω λαθος γινεται κ η συντηρηση του μπροστινου κ να το συνδυασω ετσι για να μη λυνεται 2 φορες, αλλα μαλλον θα το επισπευσω. Εκτος κι αν τωρα με τα νεα λαστιχα αισθανθω αρκετα καλυτερα κ δε με χαλασει η αναμονη..

Εχετε ακουσει τπτ σχετικο για βελτιωτικα ελατηρια μπροστα? Καμια προταση/κόστος?
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: χαμήλωμα του Τίγρη  

  Από: JOSBI στις 12/01/2009 2:14 μμ.

rAnger"Εγω παιδιά σκεφτομαι να επισκευτώ κανενα μαγαζί τύπου k-shok (ετσι το λενε αν δεν κανω λαθος) για να μου πουνε τι ειναι καλυτερο να γινει με το μπροστινο.

Φανταζομαι οτι με μια αλλαγη ελατηριων και ρυθμισεις θα υπαρξει αρκετη βελτιωση.
Ισως να πρεπει να παίξουνε και με τα λάδια του, ίσως και με μικρό κατέβασμα του πηρουνιου - που δε νομιζω..

Έλεγα να περιμένω τις 20000χλμ που αν δεν κανω λαθος γινεται κ η συντηρηση του μπροστινου κ να το συνδυασω ετσι για να μη λυνεται 2 φορες, αλλα μαλλον θα το επισπευσω. Εκτος κι αν τωρα με τα νεα λαστιχα αισθανθω αρκετα καλυτερα κ δε με χαλασει η αναμονη..

Εχετε ακουσει τπτ σχετικο για βελτιωτικα ελατηρια μπροστα? Καμια προταση/κόστος?"


μπορεις να βαλεις και wp και ohlins! και τα δυο εξισου πολυ καλα!! εννοειται και λαδια!!!
VALE FOR EVER

Re: χαμήλωμα του Τίγρη  

  Από: alki_viades στις 12/01/2009 5:10 μμ.

rAnger"Εκτος κι αν τωρα με τα νεα λαστιχα αισθανθω αρκετα καλυτερα κ δε με χαλασει η αναμονη.."


Οταν το εψαχνα για αναρτησεις στο SV ειχα παει στον Περιστερα και επεμενε πρωτα να αλλαξω λαστιχα, μετα να ρυθμισουμε μαζι (δηλ. βασικα αυτος ) τις αναρτησεις και μετα να δουμε τι χρειαζεται αλλαγη.
Τελικα αποφασισα πως δεν αξιζε να επενδυσω στη συγκεκριμενη μηχανη, ημουν ομως σιγουρος πια πως χρειαζοταν τουλαχ. αλλαγη η πισω για να δουλεψει σωστα.

Φανταζομαι πως αν ψαχνεσαι τοσο πολυ με αναρτησεις ψαχνεις για super sport λαστιχο, σωστα;

Re: χαμήλωμα του Τίγρη  

  Από: spyro στις 13/01/2009 12:05 μμ.

alki_viades"Aν παντως εχετε αφησει το μαμα τιμονι δυσκολα θα δειτε καλη αισθηση του μπροστινου. Ενα φατ μπαρ βοηθαει πολυ στην βελτιωση της αισθησης... "


κάποια στιγμή πρέπει να το κάνω ενα test drive να δω την διαφορά. Πότε θα τα πούμε ρε Άλκη απο κοντά?

Re: χαμήλωμα του Τίγρη  

  Από: rAnger στις 13/01/2009 12:40 μμ.

alki_viades"Φανταζομαι πως αν ψαχνεσαι τοσο πολυ με αναρτησεις ψαχνεις για super sport λαστιχο, σωστα;"


Κοιταξε, δεν είμαι και ο πλέον απαιτητικός αναβάτης κ ούτε πρόκειτε ποτέ να ξύσω μαρσπιέ, αλλά όταν πηγαίνω κάπως ζωηρά θέλω λίγη παραπανω σιγουράδα. Μια καλύτερη αμεσότητα του μπροστινού.
Τώρα αισθάνομαι ότι όλες οι εντολές σε φρένο και τιμόνι πάνε με μια καθυστέρηση να το πω, ασάφεια να το πω.. δεν ξέρω και τους κατάλληλους όρους.

Δεν ψάχνομαι πολύ με το θέμα ανάρτηση όχι, είναι απλά σαφες ότι το μηχανάκι είναι χαλαρό και πρέπει να σφίξει. Αυτό το ένιωσα απ την πρώτη στιγμή που το πήρα για test ride.

Βεβαια θα χάσω κατι από ανεση, αλλά ας είναι. Έτσι κι αλλιώς τώρα παραέχουμε από αυτό οπότε ας θυσιάσουμε λίγο.

Από λάστιχο τώρα είμαι στην παραγγελία για τα Corsa 3. Θεωρείται SS λαστιχο αυτό?
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: χαμήλωμα του Τίγρη  

  Από: JOSBI στις 13/01/2009 12:54 μμ.

rAnger"
alki_viades"Φανταζομαι πως αν ψαχνεσαι τοσο πολυ με αναρτησεις ψαχνεις για super sport λαστιχο, σωστα;"


Κοιταξε, δεν είμαι και ο πλέον απαιτητικός αναβάτης κ ούτε πρόκειτε ποτέ να ξύσω μαρσπιέ, αλλά όταν πηγαίνω κάπως ζωηρά θέλω λίγη παραπανω σιγουράδα. Μια καλύτερη αμεσότητα του μπροστινού.
Τώρα αισθάνομαι ότι όλες οι εντολές σε φρένο και τιμόνι πάνε με μια καθυστέρηση να το πω, ασάφεια να το πω.. δεν ξέρω και τους κατάλληλους όρους.

Δεν ψάχνομαι πολύ με το θέμα ανάρτηση όχι, είναι απλά σαφες ότι το μηχανάκι είναι χαλαρό και πρέπει να σφίξει. Αυτό το ένιωσα απ την πρώτη στιγμή που το πήρα για test ride.

Βεβαια θα χάσω κατι από ανεση, αλλά ας είναι. Έτσι κι αλλιώς τώρα παραέχουμε από αυτό οπότε ας θυσιάσουμε λίγο.

Από λάστιχο τώρα είμαι στην παραγγελία για τα Corsa 3. Θεωρείται SS λαστιχο αυτό?"


Φιλε μου αρχικα σφιξε λιγο την αποσβεση επαναφορας (το βιδακι στο αριστερο καλαμι) και θα δεις λιγο καλυτερα το μπροστινο! Οσο για τα corsa 3 για μενα εκανες την καλυτερη επιλογη και φυσικα ειναι SS ελαστικο!!!
VALE FOR EVER

Re: χαμήλωμα του Τίγρη  

  Από: ndim στις 19/02/2014 11:04 μμ.

Το corsa3 δεν είναι ss ελαστικό. Είναι μία ντεμί λύση για πίστα και δρόμο.
Το supercorsa είναι.