Τiger 1050 Sport '14 & ohlins?

Τiger 1050 Sport '14 & ohlins?  

  Από: dirtygass στις 13/02/2015 5:43 μμ.

ΚΑλησπέρα...ως νέος κάτοχος ήρθε η ώρα για ψάξιμο aftermarket
ξερουμε αν η ohlins βγάζει για το Τiger Sport '14 πίσω full ρυμιζόμενο αμορτισέρ?
απ'το παλιό δεν ταιριάζει έτσι?

Re: Τiger 1050 Sport '14 & ohlins?  

  Από: voyager1970 στις 14/02/2015 6:21 μμ.

Φίλε dirtygrass,

Σωστά, το Τiger 1050 Sport '14 έχει μονόμπρατσο ψαλίδι οπότε έχει διαφορετική έδραση η πίσω ανάρτηση με το μοχλικό της, σε σχέση με τα προηγούμενα μοντέλα.

Ο λόγος που θες να αλλάξεις ανάρτηση είναι λόγο πολλών χιλιομέτρων ή απλά θες μια καλύτερη ανάρτηση;

Βέβαια, καλό θα ήταν, εάν πας να κάνεις τέτοια μεγάλη επένδυση (1300€++), να προτιμήσεις να πάς σε έναν σχετικό του είδους για να σου κάνει και την κατάλληλη ρύθμιση και τοποθέτηση. Όπως καλό θα ήταν να αλλάξεις και τα ελατήρια του πιρουνιού (είναι "μαλακά" για σπορ χρήση).

Για να μάθεις πιο μοντέλο βγάζει η Ohlis, πάρε τηλέφωνο στον κεντρικό αντιπρόσωπο την δευτέρα στην Extra Products (210 9213286-7) και ρώτα για το «κουστούμι»!

Re: Τiger 1050 Sport '14 & ohlins?  

  Από: dirtygass στις 15/02/2015 12:54 μμ.

Όχι δεν έχω πολλά χλμ ίσα ίσα απλά είναι μια σημαντική βελτίωση εφόσον υλοποιηθεί..
Σε ευχαριστώ πολύ voyager1970

Re: Τiger 1050 Sport '14 & ohlins?  

  Από: xaotikos στις 17/02/2015 9:03 πμ.

Εχεις ρυθμίσει τις υπάρχουσες με το βάρος σου, τον τρόπο οδηγησης κλπ;

Re: Τiger 1050 Sport '14 & ohlins?  

  Από: johnygalan στις 17/02/2015 5 μμ.

Οι αναρτήσεις του tiger πάντως είναι πάρα πολύ καλές και αν τις ρυθμίσεις σωστά όπως λέει και φίλος xaotikos το μηχανάκι δεν έχει κανένα θέμα ακόμα και αν το έχεις μόνο για track day.
Τώρα τα οhlins σίγουρα είναι κορυφή αλλά προσωπικά το θεωρώ υπερβολή για το tiger
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Τiger 1050 Sport '14 & ohlins?  

  Από: dirtygass στις 21/02/2015 12:53 πμ.

Δεν έχω περάσει από Τασσούλη να ρωτήσω ακόμα...αλλά μου είπαν ότι η ανάρτηση παλιού με νέου Tiger 1050
είναι ίδια.. κ γνωστός που είχε τον παλιό τιγρη κ πηρα τον καινούριο με ohlins αμορτισερ τον εβγαλε κ τον κουμπωσε στον καινουριο...

Re: Τiger 1050 Sport '14 & ohlins?  

  Από: voyager1970 στις 21/02/2015 1:42 πμ.

Φίλε dirtygrass,

Όπως σου είχα αναφέρει χαρακτηριστικά "...το Τiger 1050 Sport '14 έχει μονόμπρατσο ψαλίδι οπότε έχει διαφορετική έδραση η πίσω ανάρτηση με το μοχλικό της, σε σχέση με τα προηγούμενα μοντέλα."
Οπότε ναι μεν σαν ¨αμορτισέρ" μπορεί να είναι το ίδιο μοντέλο (type-S46), αλλά πολύ πιθανό να αλλάζει ΜΟΝΟ η ΕΔΡΑΣΗ με το μοχλικό στο ψαλίδι. Σου επισυνάπτω σχετικές φωτο προς πληροφόρηση σου!

Απλά πάρε τηλέφωνο να μάθεις ΠΟΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΑΚΡΙΒΩΣ είναι για το μονόμπρατσο... δεν νομίζω πως είναι κάτι τόσο δύσκολο και... ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ!!!

Και εάν σου επιβεβαιώσουν από την αντιπροσωπία πως είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο… ότι καλύτερο! «Μπαίνεις» στο ebay και βρίσκεις πολύ καλές ευκαιρίες!

Re: Τiger 1050 Sport '14 & ohlins?  

  Από: DimSTriple στις 21/02/2015 5:24 μμ.

Δε φαίνεται να το έχω στους καταλόγους της εταιρίας... Βέβαια πάντα υπάρχει μια σχετική καθυστέρηση, θεώρησε το δεδομένο πως θα βγεί αν θές κάνε ένα τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο τη Τρίτη να μάθει απο το εργοστάσιο τα πλάνα τους.

Μεγιές ο τίγρης

Re: Τiger 1050 Sport '14 & ohlins?  

  Από: dirtygass στις 23/02/2015 10:43 μμ.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...αλλά κ πάλι απ το παλιό tiger με την καμία δεν μπαίνει στο μονόμπρατσο?
ο άλλος που μου το είπε πως το έκανε? η βάση του μοχλικού αλλάζει?ή κάτι άλλο?