Αναμονή για νέα Tiger 800 xc ή αγορά υπάρχουσας;

Αναμονή για νέα Tiger 800 xc ή αγορά υπάρχουσας;  

  Από: stare στις 03/01/2015 11:33 πμ.

Καλησπέρα σε όλους,

Στα πλαίσια αναζήτησης μου για αλλαγή μηχανής, μια από τις μηχανές που έχω στη λίστα (1η στη λίστα) είναι η tiger 800xc (κυρίως λόγω εμφάνισης-χαρακτηριστικών-τιμής) (οι άλλες λόγω χαρακτηριστικών και όχι εμφάνισης είναι το V strom 1000 - 2014 και στοκαρισμα από Versys 1000 - παλιά μούρη). Διαβάζοντας λοιπόν και ψάχνοντας είδα τις αλλαγές που παρουσιάζονται στο μοντέλο του 2015 (Κυρίως Ride-By-Wire και TCS καθώς και απενεργοποιούμενο ABS και μείωση στην κατανάλωση 17%).

Η βασική μου ερώτηση είναι ότι δεδομένου ότι το νέο μοντέλο του 2015 θα κοστίζει σίγουρα παραπάνω (αντιπροσωπία μου είπε ότι θα κυμανθεί στα 11 χιλιάρικα και δεν θα υπάρχουν προσφορές για το νέο μοντέλο) αξίζει να περιμένω να προβώ στην αγορά του νέου μοντέλου ή να εκμεταλλευτώ την προσφορά της triumph και με 10.290 + τα δώρα να αγοράσω την υπάρχουσα...;Επίσης με παραξένεψε το γεγονός ότι από αντιπροσωπίες μου είπαν ότι αυτό που αναφέρεται στην σελίδα της triumph με τιμή 10.290 ευρώ είναι μοντέλο του 2015 και όχι μοντέλο του 2014...(???)...δεν μου φαίνεται λογικό....

Τα στοιχεία της νέας XC θα έχουν τόση διαφορά με αυτά της παλαιότερης; Επίσης με προβληματίζει το ότι έχουν αλλαχθεί και έχουν μπεί νέες τεχνολογίες-αναρτήσεις κλπ που δεν ξέρω κατά πόσο είναι δοκιμασμένες στην συγκεκριμένη μηχανή...μήπως αυτό δημιουργήσει παιδικές ασθένειες και πιο συχνές επισκέψεις στο συνεργείο για τα νέα μοντέλα; Επίσης να σας πω ότι δεν είμαι κανάς εντουράς να μπω χώμα να τα σπάσω όλα, αλλά χωματόδρομους κλπ θέλω να είμαι απροβλημάτιστος συν ότι εμφανησιακά μου αρέσει περισσότερο το XC από το XR...

Από τις αλλαγές που είδα, τα όργανα του νέου 2015 είναι πολύ πιο ωραία από το παλαιότερο με τις μπλε διαγραμμίσεις...ενώ τα πλαινά πλαστικά στο 2015 μου φαίνονται αισθητικά χειρότερα από τα παλαιότερα....

Μπορείτε να μου πείτε τις γνώμες σας;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

P.S Μοντεράτορες αν θέλετε μεταφέρετε το θέμα αλλού, αλλά επειδή η ερώτηση μου έχει ως αφορμή τεχνικό θέμα (νέα vs παλιά) το έβαλα εδώ...

Re: Αναμονή για νέα Tiger 800 xc ή αγορά υπάρχουσας;  

  Από: nfeel στις 05/01/2015 11:19 πμ.

Με τις αναρτήσεις δε θα καταλάβεις διαφορά για τη χρήση που κάνεις εσύ.Είναι ήδη εξαιρετικές οι αναρτήσεις του XC.Ίσως σε πιο συχνές κροκάλες και πιο άγριες πέραν του χωματόδρομου που αναφέρεις να έβλεπες μια υπεροχή στις white power..

Το RbW είναι ένα σύν σίγουρα.Άν έχει 11κ το καινούριο XC τότε αξίζει να πας αφού είναι αναβαθμισμένο μοντέλο σε πολλούς τομείς.Φοβάμαι ότι θα έχει περισσότερο από τόσα όμως,για να δούμε..

Re: Αναμονή για νέα Tiger 800 xc ή αγορά υπάρχουσας;  

  Από: voyager1970 στις 06/01/2015 5:03 μμ.

Φίλε stare,

Αρχικά καλώς ήλθες στην παρέα.

Η αναζήτησης σου για αλλαγή μηχανής και η λίστα που έχεις αναφέρει δεν είναι στην ίδια κατηγορία με το Τiger 800xc.

Δηλαδή το V-strom-1000 (2014) και το Versys-1000 είναι στην ίδια κατηγορία του Tiger1050.
Και τα τρία αυτά "μηχανάκια" ΔΕΝ είναι για χωμάτινες διαδρομές... εκτός εάν θες να συμβιβαστείς με τυχόν μη-ευχάριστα αποτελέσματα!

- Σχετικά σε αυτό που αναφέρεις: "νέες τεχνολογίες-αναρτήσεις"...!!!
Το Τiger 800XCX του 2015 "φοράει" συμβατικές αναρτήσεις (όχι ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενες), της WP (White Power) με τις ίδιες διαδρομές αναρτήσεων με τα προηγούμενα μοντέλα (2011-2014), μόνο στο "πιρούνι" η διάμετρος μίκρυνε κατα 2mm (up-side-down Ø43mm). Ενώ στα προηγούμενα (Τiger 800xc) είχαν αναρτήσεις της Showa (με "πιρούνι" up-side-down Ø45mm), τα οποία είναι τίμια και πολύ καλά μέχρι τα 30000~40000χλμ.
Βέβαια, οι αναρτήσεις της WP είναι γενικά σαφώς ανώτερες από τις Showa. Σε θέμα αξιοπιστίας της WP... δεν τίθεται θέμα!
Ομως και αυτές μετά απο κάποια χιλιόμετρα (40000-50000) θέλουν το service τους (όχι βέβαια στα εξουσιοδοτημένα).

- Ως αναφορά το Ride-By-Wire (χάρτες ψεκασμού) σε συνδιασμό με το TCS σίγουρα είναι θετικό για έναν αρχάριο αναβάτη και δεν υπάρχει στα προηγούμενα μοντέλα.

- Για την μείωση στην κατανάλωση 17%, έχω κάποιες σοβαρές ενστάσεις μια και αυτό πολύ πιθανό να έχει αντίκτυπο στις επιδόσεις του κινητήρα...!!!

- Τέλος, το απενεργοποιούμενο ABS είναι διαθέσιμο και στα προηγούμενα μοντέλα (2011-2014).

Συνήθως κατά τον Φεβρουάριο με Μάρτιο οι αντιπροσωπείες κάνουν προσφορές για τα περσινά μοντέλα που τους έχουν μείνει απούλητα, λόγο της άφιξη των νέων μοντέλων.
Θα σου πρότεινα να κάνεις λίγη υπομονή για δεις τι προσφορές θα βγάλει η Triumph!