Ρύθμιση Sag

Ρύθμιση Sag  

  Από: Genesis στις 17/10/2014 1:21 πμ.

Ξερει κανει κανενα μαγαζι αξιόλογο και με γνωσεις πανω σε αυτο το θεμα να μου ρύθμισει σωστα μπρος πισω το sag μου? Με το ίντερνετ δεν εβγαλα ακρη μιας κ λεει διάφορα και προκειμένου να το κανω λαθος καλύτερα να παω καπου που να ξερουν και να γινει σωστή δουλειά! K shock δεν θελω γιατι οσες φορες πηγα μονο sag δεν ρυθμισανε!

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: voyager1970 στις 17/10/2014 2:34 πμ.

s_mduck"Ξερει κανει κανενα μαγαζι αξιόλογο και με γνωσεις πανω σε αυτο το θεμα να μου ρύθμισει σωστα μπρος πισω το sag μου? Με το ίντερνετ δεν εβγαλα ακρη μιας κ λεει διάφορα και προκειμένου να το κανω λαθος καλύτερα να παω καπου που να ξερουν και να γινει σωστή δουλειά! K shock δεν θελω γιατι οσες φορες πηγα μονο sag δεν ρυθμισανε!"


Φίλε Γιάννη,

Σου συστήνω να επισκεφτείς τον Σταύρο Γεωργακόπουλο.
Διεύθηνση: Γεννηματά 1, Αθήνα - Αμπελόκηποι (κάθετη της Πανόρμου), Τηλ:210 6914600

Ομως, εάν ο Τιγρης σου (μοντέλο 2008) είναι με τις "μαμίσιες" αναρτήσεις και έχουν κάνει πάνω από 40.000χλμ (χωρίς κανένα service ποτέ), νομίζω πως δεν θα δείς ουσιαστικά αποτελέσματα.

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: Genesis στις 17/10/2014 10:26 πμ.

χεχε εχω μονο 19.000 χλμ (πραγματικα) και σερβις μπρος εκανα πριν 900 χλμ! πισω οχι ακομα νωρις ειναι! Στη Yamaha δεν ειναι αυτος? Θα με προσεξει λες?? ειχα ξαναπαει (αν λεμε τον ιδιο) παλια με TDM αλλα ηταν απο πατεντα και δεν το κοιταξε! Αλλα τωρα ειναι χωρις πατεντες κλπ για να δουμε!

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: xaotikos στις 18/10/2014 11:06 μμ.

Αν πας γράψε την άποψή σου.
Θέλω να κάνω και εγώ ένα σετάρισμα του sag και λόγω χρόνου δεν μπορώ να ασχοληθώ πολύ μόνος μου ή να φέρω φίλο σπίτι.

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: Genesis στις 18/10/2014 11:42 μμ.

τωρα την αλλη βδομαδα δεν μπορουσε 10 λεπτα να το δει την παρασκευη που πηγα!

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: Genesis στις 19/10/2014 9:54 μμ.

Επειδή δεν βλέπω να πηγαίνω σύντομα στον Γεωργακοπουλο ξέρει κανείς μήπως πια νούμερα ψαχνουμε για το sag μπρος και πίσω?? Κάπου διάβασα (racetech.com απο ψάξιμο σε διάφορα site) ότι μπροστά και πίσω θέλουμε με αναβάτη πάνω γύρω στα 30-35χιλ sag! Ισχύουν αυτοί οι αριθμοί η πρέπει να είναι διαφορετικοί? Εσείς που έχετε κάνει trackday κάτι θα ξέρετε φαντάζομαι μιας και θα το ρυθμίσατε κιόλας!!! Εγώ εκεί κολλάω και δεν μπορώ να βγάλω ακρη πια νούμερα θέλουμε ακριβώς!!

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: Tigris3 στις 20/10/2014 1:12 πμ.

Δες στο βίντεο τι λέει ο Θανάσης Χούντρας:

https://www.youtube.com/watch?v=MsiO5PRRj5w

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: Genesis στις 20/10/2014 1:29 πμ.

Το εχω δει και δεν μπορώ να πω οτι βοηθησε και τόσο! Δηλ να εχουμε 50χιλ sag μπρος πισω? 150 ειναι συνολο το 1/3 ειναι 50! η κάνω λάθος??

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: Genesis στις 20/10/2014 11:11 πμ.

Ειχα μια τηλεφωνικη επικοινωνία με Γεωργακόπουλο και μου είπε ότι θέλουμε 35χιλ sag πισω με αναβάτη (στατικό sag 10-15χιλ) και μπροστά 35-45χιλ sag με αναβατη ιδανικότερα 40χιλ (με στατικό sag 30-35χιλ)! Το στατικό sag εφόσον φέρουμε το sag με αναβάτη εκει που θελουμε μπρος πισω και αν ειμαστε στα κιλα που ορίζει ο κατασκευαστής γυρω στα 80 κιλα (ευτυχως ειμαι τόσο) δεν θα έχουμε θεμα εκτός οριων! Για να δούμε!! Δεν εχω όμως 2ο άτομο για βοήθεια!

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: xaotikos στις 20/10/2014 3:26 μμ.

Αν θυμάμαι καλά ο τίγρης έχεις 150άρες αναρτήσεις οπότε το δυναμικό sag είναι 50mm. Όσο πιο κοντά τόσο πιο σωστά.
Πρώτα ρυθμίζουμε το πίσω και μετά το μπροστά.
Το είχα κάνει μόνος μου αλλά είναι παίδεμα...

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: Genesis στις 20/10/2014 3:30 μμ.

Αρα τι μ λεει ο γεωργακοπουλος για 35-45? Πως να μην μπερδευεσαι μετα!!!

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: sprint900 στις 20/10/2014 6:24 μμ.

s_mduck"Ξερει κανει κανενα μαγαζι αξιόλογο και με γνωσεις πανω σε αυτο το θεμα να μου ρύθμισει σωστα μπρος πισω το sag μου? Με το ίντερνετ δεν εβγαλα ακρη μιας κ λεει διάφορα και προκειμένου να το κανω λαθος καλύτερα να παω καπου που να ξερουν και να γινει σωστή δουλειά! K shock δεν θελω γιατι οσες φορες πηγα μονο sag δεν ρυθμισανε!"


Συγγνώμη φίλε μου να σε ρωτήσω κάτι , δεν ξέρουν να ρυθμίσουν το sag στην Κ shock κατά την γνώμη σου βέβαια και θα το ρυθμίσεις εσύ βλέποντας το video του Χούντρα και ρωτώντας τον Γεωργακόπουλο τα χιλιοστά στο τηλέφωνο ;
Να ξέρεις όμως ότι αν αλλάξεις αρκετά την προφόρτιση μάλλον χρειάζονται και οι υπόλοιπες ρυθμίσεις πείραγμα και αν δεν ξέρεις τι κάνεις ακριβώς το 99% των ιδιοκτητών που βάζει το χέρι στης ρυθμίσεις τους αλλάζει τα φώτα .
Έχεις κάποιο πρόβλημα με την συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας φίλε μου η ετσι απλά θέλεις να την ρυθμίσεις ;

https://www.youtube.com/watch?v=HAso6ih9q9I

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: Genesis στις 20/10/2014 6:51 μμ.

Επειδή είμαι του στριφτινγκ και θέλω την ανάρτηση στα μέτρα μου γι αυτό και ψάχνομαι! Στον K shock δηλ πήγες εσυ και στο ρυθμισε κομπλέ? Γιατί εγώ πήγα μου κοίταξε το πίσω και μου λέει καλό είναι το πίσω και ότι μπροστά έχω sag 5 ποντους και ότι είναι λίγο μαλακό! Οταν πας σε κάποιον και του λες θέλω να ρυθμίσω sag και το μονο που κανει ειναι απλά να στο μετράσει και να σε αφήνει έτσι τι να πω!. Νταξ ξερουν από σερβις αναρτησης κλπ αλλα τι γινεται με το σετάρισμα? Δηλ ποιος ξερει πραγματικά να ρυθμίσει το sag?? μια με τα εκατοστα μια με της % μια με 1/3! Μήπως ειναι μύθος???? Δεν θα έπρεπε να υπάρχει ενα κοινο σε αυτά? Απο το τηλ οτι μου ειπε ο Γεωργακοπουλος φαντάζομαι τα ιδια θα μου πει και από κοντά αν παω τη μηχανη (τον πηρα απο περιεργεια τηλ!) μιας και εχω ακούσει οτι ειναι καλός στο σετάρισμα της αναρτησης! Γι αυτο λοιπόν ερωτω μηπως και ξερει κανείς 5 πραγματα να δω και εγω τι να κανω! Α οσον αφορα επειτα συμπιεσεις και επαναφορες ξερω να τα φερω πάλι εκει που θελω! Με το sag εχω θεμα!! Επισης εχω δει και το αλλο βιντεο του Dave Moss και λεει (για το R6 βεβαια) για street χρηση πισω 30-35 μπρος 35-40!

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: PTiger800 στις 21/10/2014 12:55 μμ.

Αυτό το έχεις δεί;

http://www.gostar-racing.com/informatio ... set-up.htm
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: Genesis στις 21/10/2014 1:43 μμ.

Ναι και λέει περίπου τα ιδια με τον Γεωργακοπουλο! Αν και όλοι αυτοι οι οδηγοι αναφέρονται κυρίως σε σπορ μηχανες και οχι τοσο σε adventure, dual sport, sport touring σαν και εμας! Στο αμερικανικο tiger1050 λενε για 30-33% της διαδρομης οτι λεει και ο χουντρας στο βιντεο δηλ το 1/3! 45-50χιλ sag! το ιδιο μπρος πισω ομως λογο της ιδιας συνολικης διαδρομης (150χιλ)?