Πολλά τα χιλιόμετρα για bonneville ;

Πολλά τα χιλιόμετρα για bonneville ;  

  Από: elpanos στις 03/07/2014 10:02 μμ.

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Τον τελευταίο καιρό είμαι σε διαδικασία αγοράς μηχανής και όσο κι αν με βάση τη λογική μπλέκω σε γιαπωνέζικα μονοπάτια αυτή η bonneville που έχω σταμπάρει (και είναι κοντά στο μπάτζετ μου) μου αρέσει πολύ!
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4806028/

Έχω διαβάσει και διαβάζω τα διάφορα ποστς σχετικά με την εν λόγω μοτοσυκλέτα. Προφανώς πρόκειται για καρμπιρατέρ, έτσι;

Επίσης, θα έπρεπε να με προβληματίσουν τα 25.000 χλμ της;

Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να προσέξω, αύριο που θα πάω να την ξαναδώ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Re: Πολλά τα χιλιόμετρα για bonneville ;  

  Από: NikosV στις 04/07/2014 7:21 πμ.

elpanos"Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Τον τελευταίο καιρό είμαι σε διαδικασία αγοράς μηχανής και όσο κι αν με βάση τη λογική μπλέκω σε γιαπωνέζικα μονοπάτια αυτή η bonneville που έχω σταμπάρει (και είναι κοντά στο μπάτζετ μου) μου αρέσει πολύ!
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4806028/

Έχω διαβάσει και διαβάζω τα διάφορα ποστς σχετικά με την εν λόγω μοτοσυκλέτα. Προφανώς πρόκειται για καρμπιρατέρ, έτσι;

Επίσης, θα έπρεπε να με προβληματίσουν τα 25.000 χλμ της;

Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να προσέξω, αύριο που θα πάω να την ξαναδώ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας."


ρε συ elpanos ... 25000χλμ σε 7 χρονια και το συζητας ?? εκτος και αν τα εκανε σε ενα χρονο και καθοτανε και το εβλεπε 6 χρονια !!

και βαση του book service επρεπε να τα ειχε κανει σε 2.5 χρονια αν δεν κανω λαθος ..

ειναι σκυλι με το καλο οποιο και να παρεις ..
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Πολλά τα χιλιόμετρα για bonneville ;  

  Από: bonnie στις 04/07/2014 11:48 πμ.

τα χλμ της ειναι πραγματικα ελαχιστα!! το συγκεκριμενο μηχανακι επειδη το ξερω προσωπικα, θεωρω οτι ειναι καλοσυντηρημενο κ εξαιρετικο μηχανικα.
στην θεση σου θα το επαιρνα με κλειστα τα ματια!

υγ. ειναι καρμπυρατερ. οχι, δεν εχει κατι ιδιαιτερο που πρεπει να κοιταξεις. αν κουμπωσεις πανω της κ σου κλικαρει, την παιρνεις κ φευγεις!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Πολλά τα χιλιόμετρα για bonneville ;  

  Από: elpanos στις 04/07/2014 2:56 μμ.

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Πήγα και το είδα. Όντως φαίνεται προσεγμένο το μηχανάκι!
Το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι έχει μια πτώση από τη δεξιά μεριά, που του έχει γδάρει το αντίβαρο, τη μανέτα και το καπάκι του κινητήρα. Δεν φαίνεται κάτι σοβαρό, απλά αναρωτιέμαι :
1. τί κόστος αλλαγής να έχουν αυτά ; Εσείς ανταλλακτικά από που προμηθεύεστε;
2. Από εκείνη τη μεριά, πίσω από το καπάκι του κινητήρα, υπάρχει κάτι "επικίνδυνο" ;

Re: Πολλά τα χιλιόμετρα για bonneville ;  

  Από: bonnie στις 04/07/2014 4:33 μμ.

elpanos"Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Πήγα και το είδα. Όντως φαίνεται προσεγμένο το μηχανάκι!
Το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι έχει μια πτώση από τη δεξιά μεριά, που του έχει γδάρει το αντίβαρο, τη μανέτα και το καπάκι του κινητήρα. Δεν φαίνεται κάτι σοβαρό, απλά αναρωτιέμαι :
1. τί κόστος αλλαγής να έχουν αυτά ; Εσείς ανταλλακτικά από που προμηθεύεστε;
2. Από εκείνη τη μεριά, πίσω από το καπάκι του κινητήρα, υπάρχει κάτι "επικίνδυνο" ;"



οταν πλαγιαζει/πεφτει (πολυ απλα, μην φανταστεις καμια στουκα ) το μηχανακι, το αντιβαρακι, η μανετα κ το καπακι ειναι αυτα που θα γδαρθουν πρωτα. αντιβαρο κ μανετα προμηθευεσαι απ την αντιπροσωπεια, πχ απο κει που θα το παρεις στην προκειμενη περιπτωση, ή ψαχνεις ενα ιντερνετακι μηπως βρεις κατι πιο οικονομικο. δεν θυμαμαι τιμες να σου πω την αληθεια, αλλα τις μαθαινεις ευκολα απ το καταστημα.
το καπακι του κινητηρα εμενα κ στα 2 μου μηχανακια μου ειχε γδαρθει, δεν το ειχα πειραξει ποτε.
αν σε ενοχλει οπτικα, το βγαζεις κ το πας σε καποιον να το σενιαρει. τα σωθικα του δεν παθαινουν τιποτα, το καπακι ειναι μασιφ!

ανταλλακτικα κ αξεσουαρ γενικα, αντιπροσωπεια για τα μαμα, ή ιντερνετ για περισσοτερες επιλογες.
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Πολλά τα χιλιόμετρα για bonneville ;  

  Από: elpanos στις 04/07/2014 4:55 μμ.

Εννοείς να πάω το καπάκι σε νικελωτήριο;

Θα περάσω μια βόλτα αύριο ξανά , να μου βγάλει ένα συνολικό κοστολόγιο για ολ' αυτά !

Σε ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις, με καθησύχασες κάπως

Re: Πολλά τα χιλιόμετρα για bonneville ;  

  Από: bonnie στις 04/07/2014 5:25 μμ.

elpanos"Εννοείς να πάω το καπάκι σε νικελωτήριο;

"


αμμοβολη, νικελωμα, κλπ κλπ
κοστιζει λιγο η διαδικασια, αλλα αν δεν ειναι πολυ γρατζουνισμενο, γνωμη μου θα ηταν να μην πολυασχοληθεις...
ενα γυαλισματακι με μια κρεμουλα, κ θα εισαι κομπλε
εξαλλου, αυτα ειναι σημαδια "εμπειριων".. μαχιμο το μοτορι..
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Πολλά τα χιλιόμετρα για bonneville ;  

  Από: elpanos στις 04/07/2014 5:31 μμ.

bonnie"
elpanos"Εννοείς να πάω το καπάκι σε νικελωτήριο;

"


αμμοβολη, νικελωμα, κλπ κλπ
κοστιζει λιγο η διαδικασια, αλλα αν δεν ειναι πολυ γρατζουνισμενο, γνωμη μου θα ηταν να μην πολυασχοληθεις...
ενα γυαλισματακι με μια κρεμουλα, κ θα εισαι κομπλε
εξαλλου, αυτα ειναι σημαδια "εμπειριων".. μαχιμο το μοτορι.. "



Αν το κάνω αυτό θα το κάνω εν καιρώ!
Αύριο θα πάω ξανά με προοπτική να το κλείσω .
Για να δούμε. Θας σας πω νέα.

Re: Πολλά τα χιλιόμετρα για bonneville ;  

  Από: bonnie στις 04/07/2014 5:37 μμ.

με το καλο!!
Let us know!!
στριβω, αρα υπαρχω...