Ελαστικά για Tiger 1050

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: michail στις 05/11/2015 9:30 πμ.

Έφτασε η στιγμή να αλλάξω κι εγώ τα ελαστικά του τιγρη (tiger sport).Για πείτε ρε παιδιά την γνώμη σας:

Sportsmart II,S20 evo,M7rr,Rosso corsa ή Angel gt??

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: ΓΙΩΡΓΟΣ- στις 07/02/2016 3:03 μμ.

michail"Έφτασε η στιγμή να αλλάξω κι εγώ τα ελαστικά του τιγρη (tiger sport).Για πείτε ρε παιδιά την γνώμη σας:

Sportsmart II,S20 evo,M7rr,Rosso corsa ή Angel gt?? "



Τελικα τι εβαλες?Απο αυτα παντως ξεχωριζω τα m7 για λιγο ποιο spor και τα gt

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: michail στις 05/03/2016 8:52 πμ.

Τελικά έβαλα τα Angel gt,βέβαια έχω κάνει γύρω στα 800 χλμ μέχρι στιγμής.Ακόμη δεν τα έχω πιέσει για να βγάλω ασφαλες συμπέρασμα αλλά σε σχέση με τα st νοιώθω ένα ελαφρωμα του μπροστινού μετά τα 140....είναι φυσιολογικό?

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: Tigris3 στις 05/03/2016 1:29 μμ.

Υπόψιν για όποιον θέλει ελαστικά τώρα, ότι έχουν κυκλοφορήσει τα νέα Bridgestone S21 που σημαίνει ότι τα προηγούμενα εξαιρετικά S20 Evo παίζουν σε πολύ καλή τιμή (240-250).

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: Genesis στις 05/03/2016 1:41 μμ.

Εγω εχω καταληξει σε pirelli diablo rosso 3 με τα s20 evo δεν έμεινα ευχαριστημενος!

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: stelios256 στις 26/03/2016 3:25 πμ.

Εγω εχω 7.500κμ με το πρώτο σετ Angel ST.Δεν ειναι και φυτιλια το λάστιχο αλλα δεν μου βγάζει καμία σιγουριά σε στροφές (ποτέ δεν μου έβγαζε αυτό το λάστιχο βασικά ...) και σκέφτομαι και εγω m7 rr η Diablo 3.
Σκέφτηκα και το Diablo Corsa αλλα νομίζω ειναι υπερβολικό για την χρήση που κάνω (καθημερινή δηλαδή ).γνωμες;;

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: dizatos στις 28/03/2016 7:55 μμ.

Tigris3"Λοιπόν εγώ έχω φορέσει Dunlop Sportsmart και Bridgestone S20. Το S20 καλύτερο λάστιχο σε όλα σε σχέση με το Sportsmart (εκτός από χιλιομετρική απόδοση). Πήγαινα καρφί για τα S20 Evo, και (ευτυχώς) αποφάσισα πριν λίγες μέρες να δοκιμάσω τα νέα M7RR.
Το λάστιχο είναι φανταστικό, ζεσταίνεται γρήγορα, κορώνα σχεδόν παρόμοια με τα S20 (ίσως ένα κλικ πιο αργή), κρατάνε απίστευτα σε δρόμους που δεν το περίμενα, όταν γλυστράει το πίσω το κάνει ομαλότατα και πολύ ελεγχόμενα, και από ότι έχω διαβάσει θα βγάλει περισσότερα χιλιόμετρα από το S20. Σαν σκελετός μου φαίνονται λίγο πιο σκληρά από τα S20. Η αρκετή χάραξη επίσης υπόσχεται πως θα ναι καλά και στο βρεγμένο.
Η Metzeler λέει πως τα έφτιαξε για να κρατάνε σε διαφορετικής ποιότητας και κατάστασης δρόμους, που μάλλον ταιριάζει αρκετά με το οδικό μας δίκτυο!

Τα Conti μου τα πρότειναν και μένα, αλλά θεωρώ ότι είναι υποδεέστερο λάστιχο από S20, Sportsmart και σίγουρα M7RR (είχα βρει και ένα σχετικό πρόσφατο test). Για Michelin δεν έχω γνώμη τα τελευταία χρόνια. Κάτι pilot power που φόραγε παλιά ένα άλλο μου μηχανάκι με έκαναν να μη θέλω Michelin ξανά σε μοτοσυκλέτα στους δικούς μας δρόμους. Ίσως έξω να κρατάνε, εδώ όμως; (Στο αμάξι είναι μια άλλη ιστορία, εκεί τα Michelin είναι ότι καλύτερο έχω φορέσει)."





++++

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: brother στις 30/03/2016 11:11 πμ.

dizatos"
Tigris3"Λοιπόν εγώ έχω φορέσει Dunlop Sportsmart και Bridgestone S20. Το S20 καλύτερο λάστιχο σε όλα σε σχέση με το Sportsmart (εκτός από χιλιομετρική απόδοση). Πήγαινα καρφί για τα S20 Evo, και (ευτυχώς) αποφάσισα πριν λίγες μέρες να δοκιμάσω τα νέα M7RR.
Το λάστιχο είναι φανταστικό, ζεσταίνεται γρήγορα, κορώνα σχεδόν παρόμοια με τα S20 (ίσως ένα κλικ πιο αργή), κρατάνε απίστευτα σε δρόμους που δεν το περίμενα, όταν γλυστράει το πίσω το κάνει ομαλότατα και πολύ ελεγχόμενα, και από ότι έχω διαβάσει θα βγάλει περισσότερα χιλιόμετρα από το S20. Σαν σκελετός μου φαίνονται λίγο πιο σκληρά από τα S20. Η αρκετή χάραξη επίσης υπόσχεται πως θα ναι καλά και στο βρεγμένο.
Η Metzeler λέει πως τα έφτιαξε για να κρατάνε σε διαφορετικής ποιότητας και κατάστασης δρόμους, που μάλλον ταιριάζει αρκετά με το οδικό μας δίκτυο!

Τα Conti μου τα πρότειναν και μένα, αλλά θεωρώ ότι είναι υποδεέστερο λάστιχο από S20, Sportsmart και σίγουρα M7RR (είχα βρει και ένα σχετικό πρόσφατο test). Για Michelin δεν έχω γνώμη τα τελευταία χρόνια. Κάτι pilot power που φόραγε παλιά ένα άλλο μου μηχανάκι με έκαναν να μη θέλω Michelin ξανά σε μοτοσυκλέτα στους δικούς μας δρόμους. Ίσως έξω να κρατάνε, εδώ όμως; (Στο αμάξι είναι μια άλλη ιστορία, εκεί τα Michelin είναι ότι καλύτερο έχω φορέσει)."



Αν επιτρέπεται τιμή για τα M7RR??



++++ "

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: Tigris3 στις 30/03/2016 11:14 πμ.

Γύρω στα 320-330 αν θυμάμαι καλά. Ίσως τώρα να ναι λίγο φθηνότερα.

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: nikosdk στις 01/04/2016 11:35 μμ.

270€ τα πηρα εγω στον Βολο... Μ7RR φρεσκοτατα

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: galileos στις 02/04/2016 8:27 πμ.

Είχα PIrelli Angel GT αυτά θα επιλέξω ξανά.

Πολύ αξιόπιστο ελαστικό για ταξίδια, κυρίως για να επαρχιακό δρόμο με πολλές στροφές και σκληρές απαιτήσεις.
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: brother στις 02/04/2016 11:16 πμ.

nikosdk"270€ τα πηρα εγω στον Βολο... Μ7RR φρεσκοτατα"

Ωππππππ.....Και εγώ Βόλο είμαι φίλε μου..Σε ποιον τα έβαλες 270? Να πάω και εγώ!!!!!!

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: deathjim στις 02/04/2016 5:53 μμ.

Παιδιά, εγώ έβαλα πριν δυο βδομάδες στα Γιάννενα, φρέσκα Dunlop sportsmart 2 (310E). Πριν είχα τα sportsmart 1 με τα οποία έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος και τα κράτησα 4 περίπου χρόνια και 18000 χλμ.
Με το καινούργιο μου λοιπόν ζευγάρι και μετά από καλό στρώσιμο 400 χλμ είπα να το ανοίξω πάνω από τα 120.
Το αποτέλεσμα, το τιμόνι να παρουσιάζει ένα μικρό τρεμουλάκι/κουραστικό"μασάζ" των χεριών από τα 155+... χλμ.
Πήγα στον μηχανικό το οδήγησε και αυτός και μου είπε ότι από ζυγοστάθμιση είμαστε πένα, αλλά θα μιλήσει από Δευτέρα με την Dunlop μήπως είναι στραβό το μπροστά ελαστικό. Έχω απογοητευτεί προσωρινά και θα σας πω εξελίξεις από βδομάδα.

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: makjr στις 02/04/2016 9:10 μμ.

Καλησπερα!! Πριν 2 μερες εβαλα τα metzeller m7rr, μετα απο τα diablo rosso II που κρατησαν περιπου 8.000χμ με αρκετο γλυστριμα στο τελος τους.. Η πρωτη εντυπωση που εχω απο μ7 ειναι πως προκειται για λαστιχο που μου εκατσε "γαντι". Πολυ σταθερο στη στροφη, πλαγιαζει πιο γρηγορα απο ο,τι το rosso. Θεωρω πως εκανα καλη επιλογη. Με το που γραψω περισσοτερα χιλιομετρα και φανε και την πρωτη τους βροχη, θα επιστρεψω με αναλυτικοτερο συγκριτικο!

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: dio13 στις 05/04/2016 12:42 μμ.

Καλησπέρα !!!

όταν πήρα τον Τίγρη μου φόραγε τα diablo rosso II, καλά λάστιχα αλλα επειδή κινούμαι καθημερινά με τη μηχανή, στην πόλη δεν ζεσταίνονταν εύκολα, όταν έβγαινα παραέξω ή βουνό στροφιλίκι και ζεσταίνονταν, απλα δεν παίζονταν !!!

Πρίν 2 εβδομάδες φόρεσα τα Angel GT... τα λάστιχα δεν παίζονται με τίποτε, γρήγορο ζέσταμα μες τη πόλη, ωραία κορώνα και μου δίνουν μια μεγαύτερη αίσθηση ασφάλειας σε κλειστές στροφές.

Δεν έχω άποψη απο Dunlop & Metzeler πάντως τα Angel GT για όποιον κινείται καθημερινά και κάνει και τα ταξίδια του, ειναι η καλύτερη επιλογή, επίσης πολύ καλο κράτημα στη βροχή, γυρνώντας απο εκδρομή Τρίπολη - Κόρινθο να ρίχνει καρέκλες, στην εθνική με 120χλμ ηταν σταθερότατα.

Αυτά...