Ελαστικά για Tiger 1050

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: Papako στις 24/04/2014 11:01 πμ.

Λοιπόν μάγκες έβαλα τα Pirelli Angel GT. Τσουχτερή τιμή (καινούριο μοντέλο βλέπεις) 330 από Περιστερά.
Αφενώς δεν έχω κάνει και πολλά χιλιόμετρα ακόμα (καμμιά 600άρα) για να τα δοκιμάσω full, και αφετέρου δεν είμαι και καμμιά οδηγάρα που ξήνω γόνατα, αλλά η πρώτη εντύπωση είναι θετική. Το λάστιχο δίνει καλή αίσθηση, έχει σταθερότητα και εμπνέει εμπιστοσύνη στον υγρό δρόμο. Βέβαια αυτό μπορεί να είναι αποτέλεσμα της σύγκρισης με τα άλλα που είχαν φαγωθεί αρκετά (17000 χλμ) και η διαφορά είναι αισθητή.
Αυτό πάντως που είναι αρκετά εμφανές είναι ότι το λάστιχο είναι πολύ πιο γρήγορο στο πλάγιασμα. Νομίζω μου είχαν πει ότι οφείλεται στο σχήμα της κορώνας αλλά η αλήθεια είναι ότι ο τίγρης γέρνει πολύ πιο εύκολα και πιο γρήγορα από ότι με τα προηγούμενα (Michelin Road Pilot).
Όταν κάνω περισσότερα χλμ θα ξαναποστάρω εντυπώσεις.

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: Papako στις 11/05/2014 10:29 μμ.

Μετά από περίπου 1500 χλμ με τα Angel GT μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ είναι πολύ πιο ευέλικτα κ γρήγορα στο πλάγιασμα ενώ προσφέρουν πολύ μεγάλη αίσθηση ασφάλειας και πολύ καλό κράτημα ακόμα και σε ζόρικα πλαγιάσματα (τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα που θα με χαρακτήριζα μέτριο άντε το πολύ σβέλτο οδηγό). Πάντως για να έχετε μια αίσθηση πήγαινα στις στροφές κατεβαίνοντας από το Δομοκό προς Λαμία με 100-130 χλμ μέσα στις στροφές χωρίς κανένα γλίστρημα και γενικώς με αίσθηση ότι υπήρχε ακόμα περιθώριο. Σε βρεγμένο δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά από τα τεστ που είχα διαβάσει υποτίθεται ότι είναι το δυνατό τους σημείο, οπότε...
Αν βγάζουν και παραπάνω χιλιόμετρα από τα άλλα sport touring (σίγουρα βγάζουν περισσότερα χλμ σε σχέση με road ελαστικά) τότε εγώ προσωπικά δεν θέλω τίποτα περισσότερο. Τιμή τσουχτερή (330 ευρώ) αλλά τα συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Ελπίζω να βοήθησα,
Γιάννης

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: vfoxkid στις 04/09/2014 12:07 μμ.

Πολυ καλησπερα σε ολους.
Μια βοηθεια σε ενα πολυσυζητημενο θεμα απλα για το λογο οτι εχουν βγει αρκετα καινουργια.
Θελω αλλαγη ελαστικων ειμαι αναμεσα σε αυτα:
1) BT-003RS
2) ANGEL GT
3) PILOT ROAD 4
4)METZELER M3 H M5?
Οποιος μπορει να βοηθησει. ευχαριστω ολους εκ των προτερων.
Υ.Γ: Ζηταω κατι σκληρο γτ το χρησιμοποιω αρκετα και σε καθημερινη βαση, δλδ πολλα χιλιομετρα.
Αν καποιος εχει να προσθεσει κατι καλοδεχουμενος.
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:58, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: mario στις 04/09/2014 1:36 μμ.

Στα πιρελλι είμαι αυτή την στιγμή ως εταιρεία με τα rosso diablo 2.....
μπορεί χιλιόμετρα μα μην βγάλουν πολλά αλλά είναι αστέρια στο κράτημα....

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: vfoxkid στις 05/09/2014 10:45 πμ.

Για τα rosso απο παιδια που εχω ρωτησει οι αποψεις διίστανται.
Τωρα καπως στα angel λεω αλλα δεν ειμαι σιγουρος.
Καποιος να μας δωσει τα φωτα του?
Απλα τα θελω οσο ποιο σκληρα γινεται σε αναλογια με κρατημα, για το λογο οτι χρησιμοποιω τη μηχανη σε καθημερινη βαση,
και πολλες φορες δικαβαλος ,αλλα και του τα χωνω σε καθε ευκαιρια.

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: kapetanakis στις 13/09/2014 4:10 μμ.

Παιδια καλησπερα και απο εμενα..εχω και εγω με την σειρα μου εναν τιγρη γκρι ματ και ηρθε η ωρα αλλαγης ρλλαστικων...εχω ενα φιλαρακι που φερει ως αντιπρόσωπος της Michelin ελλαστικα και λεω να προτιμήσω τα pilot road λογω χαμηλής τιμής που μπορω να τα παρω μεσω του φιλου...καποια γνωμη?τα ελαστικά θα πατανε κυριως πόλη και κανα σκ εθνικο για κανα ταξιδακι 100-150 χιλιομέτρων επειδη ειμαι Κρήτη. ..αυτα ευχαριστώ εκ των προτέρων

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: kostas1975 στις 13/09/2014 5 μμ.

Καλησπέρα
Φοράω τα καινουρια pilot road εδω και 5000 κμ
Δυστηχως ειχα άσχημη εμπειρία απο αυτά...
Το καλοκαίρι οδηγώντας 40 λεπτά εθνική και μετα λουτσΑ,πατώντας μπροστινό
Ελαχιστα μέσα στη λουτσα το έχασα και δεν πρόλαβα
Να κάνω τπτ!οποτε εγω απο την πλευρά μου δεν
Πρόκειται να τα ξανά βάλω !

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: kapetanakis στις 14/09/2014 11:20 μμ.

. ?κωστα σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία αλλα εχω μια απορια...αβς εχεις?

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: acratosa στις 15/09/2014 3:54 μμ.

εχω τα Μ5. τα εβαλα διότι ως ενας μέτριος οδηγός που κυκλοφορω και αρκετα εντος πόλης (βροχη, δρομοι χαλια κλπ), ήθελα οτι καλλυτερο υπήρχε τοτε. Τα εχω εδώ και καμια 15000 χλμ τουλαχιστον (δεν θυμαμαι απεξω, εχω το βιβλιαρακι στη μηχαν'η), ίσως και περισσότερο. κακώς τα έχω τόσο, αλλά θα αλλάξω τώρα λόγω χειμώνα.
Απόλυτα ικανοποιημενος, αξιζαν τα 290 ευρω τους καθώς ποτέ δεν με πουλησαν, δεν τα εφερα ποτέ στα όρια τους διότι τα δικά μου όρια εξαντλούνταν πιο πριν.
Λεω να ξαναβαλω (το 3ο ζευγαρι) αν και μου συνεστησαν τα Conti Attack 2 (Peristeras), ως ισοδυναμα με χαμηλότερη τιμή. Πλεον βγηκανκαι τα Μ7, δεν εχω εικόνα και feedback από 3ους, αλλά σίγουρα εμπειστευομαι Mentzeler με κλειστα ματια..

υγ.Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερο για τα νέα Conti Attack 2, ας ενημερωσει (συγκρκτικα με Μ5 ή/και Μ7). thx

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: kostas1975 στις 16/09/2014 10:48 πμ.

kapetanakis". ?κωστα σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία αλλα εχω μια απορια...αβς εχεις?"

Οχι δεν εχω abs αν ειχα θα ειχα τρακάρει χειρότερα μιας
Και θα ειχα τρακάρει με τον μπροστινό μου.αλλα και πάλι δεν ξέρω τι να πω...
Το σίγουρο ειναι οτι στα δύσκολα το λάστιχο δεν
Μου έδωσε ΚΑΘΟΛΟΥ πρόσφυση!!

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: Tigris3 στις 16/09/2014 7:47 μμ.

Λοιπόν εγώ έχω φορέσει Dunlop Sportsmart και Bridgestone S20. Το S20 καλύτερο λάστιχο σε όλα σε σχέση με το Sportsmart (εκτός από χιλιομετρική απόδοση). Πήγαινα καρφί για τα S20 Evo, και (ευτυχώς) αποφάσισα πριν λίγες μέρες να δοκιμάσω τα νέα M7RR.
Το λάστιχο είναι φανταστικό, ζεσταίνεται γρήγορα, κορώνα σχεδόν παρόμοια με τα S20 (ίσως ένα κλικ πιο αργή), κρατάνε απίστευτα σε δρόμους που δεν το περίμενα, όταν γλυστράει το πίσω το κάνει ομαλότατα και πολύ ελεγχόμενα, και από ότι έχω διαβάσει θα βγάλει περισσότερα χιλιόμετρα από το S20. Σαν σκελετός μου φαίνονται λίγο πιο σκληρά από τα S20. Η αρκετή χάραξη επίσης υπόσχεται πως θα ναι καλά και στο βρεγμένο.
Η Metzeler λέει πως τα έφτιαξε για να κρατάνε σε διαφορετικής ποιότητας και κατάστασης δρόμους, που μάλλον ταιριάζει αρκετά με το οδικό μας δίκτυο!

Τα Conti μου τα πρότειναν και μένα, αλλά θεωρώ ότι είναι υποδεέστερο λάστιχο από S20, Sportsmart και σίγουρα M7RR (είχα βρει και ένα σχετικό πρόσφατο test). Για Michelin δεν έχω γνώμη τα τελευταία χρόνια. Κάτι pilot power που φόραγε παλιά ένα άλλο μου μηχανάκι με έκαναν να μη θέλω Michelin ξανά σε μοτοσυκλέτα στους δικούς μας δρόμους. Ίσως έξω να κρατάνε, εδώ όμως; (Στο αμάξι είναι μια άλλη ιστορία, εκεί τα Michelin είναι ότι καλύτερο έχω φορέσει).

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: Genesis στις 17/09/2014 1:09 πμ.

Νίκο πόσο τα έβαλες?? Τα Sportsmart 2 δεν τα σκέφτηκες μήπως είναι εξίσου καλά?

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: Tigris3 στις 17/09/2014 2:45 πμ.

Γιάννη έχοντας δοκιμάσει τα πρώτα Sportsmart δεν θα πήγαινα στο 2. Θα έβαζα τα S20 Evo καθώς από τα S20 έμεινα άκρως ευχαριστημένος. Το Sportsmart γλύστραγε περισσότερο από το S20 και όταν το έκανε ήταν πολύ πιο απότομο. (Tα Μ7 πήγαν 310).

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: Genesis στις 17/09/2014 9:31 πμ.

Αρα με βαζεις σε σκεψεις! Δεν ηξερα οτι ειχαν βγει κ τα εβο! Η Bridgestone λεει οτι εκανε μιξη αναμεσα στα τ30 κ τα bt003 και αντεχουν περισσότερο! Με τα m7 σε σύγκριση με τα σ20 ειπες οτι ειναι καλύτερα ε? Τωρα ποιος ξερει κ τα εβο!

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: Tigris3 στις 17/09/2014 6:57 μμ.

Και τα δύο (M7RR και S20 Evo) είναι ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή σε supersport λάστιχο. Metzeler δεν είχα φορέσει ποτέ πριν, οπότε είπα να τα δοκιμάσω, αν και είναι λίγο ακριβότερα. Οι αρχικές εντυπώσεις είναι οι καλύτερες. Τώρα μένει να δω πως θα πάνε από διάρκεια και πώς θα πέφτει η απόδοσή τους με τα χιλιόμετρα. Τα S20 μου έβγαζαν γύρω στα 9Κ χλμ, μετά ήταν για αλλαγή. Τα Evo διαβάζω ότι θα βγάζουν λίγα χλμ παραπάνω από τα S20. Για τα Μ7RR διαβάζω ότι σε σχέση με τα Evo βγάζουν λίγα χλμ παραπάνω. Θα δείξει.