Κevlar jeans.

Κevlar jeans.  

  Από: Max Manos στις 30/07/2013 5:06 μμ.

Eψαχνα να αγορασω ενα "μοτοσυκλετιστικο" τζινακι,αυτα με το kevlar.Πιστευα οτι θα εχουν πεσει και οι τιμες γιατι ηταν ψιλοκουφες... Τα επωνυμα,εξακολουθουν να ειναι τσιμπιμενα,γυρω στα 130 ευρω τα φθηνοτερα.

Βρηκα λοιπον στο ebay αυτο το "no name", στα 65 ευρωπουλα με τα μεταφορικα και ειπα να "τζογαρω"...

http://www.ebay.co.uk/itm/120917069844

Θεωρω οτι εκανα μια πολυ καλη αγορα τελικα και το συστηνω ανεπιφυλακτα..

Βαρυ υφασμα denim,kevlar παντου οπου χρειαζεται+προσθαφαιρουμενα προστατευτικα σε γοφους και γονατα.
Φαρδυ οσο πρεπει στα μπατζακια και για τις μποτες, με καλες ραφες.Γενικοτερα,ανετο και πολυ ποιοτικο για το κοστος του.
Το καλυτερο ειναι οτι παρηγγειλα το 32/30 που φοραω σε 501 και ηρθε το νουμερο ακριβως!Φοβερη εφαρμογη..

Παιζει και σε αλλα χρωματα και αξιζει να δειτε και την υπολοιπη γκαμα του καταστηματος,εκτος απο τα γαντια του που εχουν κακο feedback.
"No Guts,No Glory"

Re: Κevlar jeans.  

  Από: PTiger800 στις 30/07/2013 6:32 μμ.

ΕΥΓΕ ΜΑΝΟΣ!!!!

Ως γνωστός σπασίκλας, επικροτώ την επιλογή...

Εναλλακτικές προτάσεις (ακριβότερες όλες βέβαια) είναι τα

Hood
Draggin
Hornee

Εγώ έχω ένα τζηνάκι της Hood. Πολύ καλό, ωραίο εμφανισιακά, πιο φαρδιά γραμμή απο 501.

Μειονέκτημα ένα. Για καλοκαίρι το Κεβλαρ είναι αρκετά βαρύ και δεν αναπνέει.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Κevlar jeans.  

  Από: vassat στις 30/07/2013 10:13 μμ.

MaxManos θα μπορούσες να επιβεβαιώσεις τον PTiger800 σχετικά με την χρήση του τις ζεστές μέρες,
είναι ανυπόφορο;
Αυτό ισχὐει και στο ανοικτό δρόμο ή κυρίως στις αστικές μετακινήσεις;
Ευχαριστώ,
/ ΒΣ

Re: Κevlar jeans.  

  Από: Max Manos στις 30/07/2013 10:49 μμ.

Πιστευω οτι θα ειναι πιο ζεστο απο ενα κανονικο τζην σιγουρα..αλλα απο την αλλη το kevlar ειναι οπου το βλεπετε..
Κ@λο.γοφους και γονατα.Στα επιμαχα σημεια θα "ξαεριζει"...Παντως θα το βαλω στην επομενη βολτα και θα σας πω τις εντυπωσεις..

Φυσικα η αγορα του στοχευει στην προστασια,ενω παραμενει ενα τζην που ολοι τοσο το βολευομαστε...Και προσωπικα λιγη ζεστη θα την προτιμησω απο την καψα της τριβης με την ασφαλτο..μακρια απο μας!!
"No Guts,No Glory"

Re: Κevlar jeans.  

  Από: PTiger800 στις 02/08/2013 12:36 μμ.

Το Hood, είναι σαν να έχει εσωτερικά μία μακρυά βερμούδα απο kevlar.

Το καλοκαίρι, το Hood δεν αντέχεται. Και αυτό το λέει άνθρωπος που κυκλοφορεί ντάλα μεσημέρι, Ιούλιο, 37°C, άπνοια, με Full face κράνος, μπουφάν και γάντια.

Άλλες μάρκες με λιγότερο Kevlar, μπορεί να παλεύονται. Παράγγειλα και εγώ ένα DuPont. Όταν έρθει θα σας πω. Αν δεν κάνει για Καλοκαίρι, τότε Χειμώνα.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Κevlar jeans.  

  Από: Max Manos στις 02/08/2013 8:18 μμ.

Tα ειδα τα Hood.Eχουν kevlar και στα "καλαμια" και στα μπουτια και στη περιοχη του φερμουαρ...
Βραστα αυγα μου ερχονται στο μυαλο...

Πανο, εννοεις οτι παρηγγειλες το ιδιο με το δικο μου λεγοντας du Pont?
"No Guts,No Glory"

Re: Κevlar jeans.  

  Από: sprint900 στις 03/08/2013 9:27 μμ.

http://www.toofast.gr/prodcat.php?cat=56

Δεν έχω ψωνίσει από εκεί , αλλα ένα τηλέφωνο και μια επίσκεψη στην Αλίμου είναι το κατάστημα , νομίζω δεν βλάπτει .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Κevlar jeans.  

  Από: PTiger800 στις 08/08/2013 12:11 μμ.

Max Manos"Πανο, εννοεις οτι παρηγγειλες το ιδιο με το δικο μου λεγοντας du Pont?"

Όχι ακριβώς. Εγώ παράγγειλα αυτό:

http://www.ebay.co.uk/itm/Mens-Cargo-Du ... 19d1211b61

Μου ήρθε, το φόρεσα και ιδού οι παρατηρήσεις:

1. Είναι πιο ελαφρύ από το Hood. Φοριέται καλοκαίρι. Καλό ύφασμα.
2. Το μέγεθος είναι λίγο off από αυτό που θα φορούσα σε 501. Δηλαδή, ενώ μου είναι καλό παντού, στη μέση είναι φαρδύ (9,00€ στο ράφτη...)
3. Οι προστασίες στα γόνατα είναι στη σωστή θέση οταν είσαι όρθιος. Όταν καβαλάς τη μοτοσυκλέτα και λυγίζουν τα πόδια οι προστασίες για τα γόνατα φτάνουν στα μπούτια, όπερ άτοπο. Άρα αν θες προστασια για τα γόνατα χρειάζεται πατέντα, τουλάχιστον στο δικό μου.
...metal under tension, begging you to touch and go...