TIGER 1050 FILTR-PROG-EXATM τα φωτα σας..επειγον!!!

TIGER 1050 FILTR-PROG-EXATM τα φωτα σας..επειγον!!!  

  Από: georgevizegos στις 06/06/2013 2:57 μμ.

Καλησπερα σε ολους
ειμαι ο Γιωργος κ πριν ενα μηνα περιπου,ανοιξα ενα θεμα περι φιλτρο'προγραμμα εξατμηση..
Μπορω να πω πως καπως με κατατοπισατε..
Το μηχανακι το φτιαχνω στο Πειραια στο Καλαμοβρακα Κωστα.εχει 9000χιλιομετρα.
Μετα τις συζητησεις που καναμε εβαλα μια εξατμηση REMUS powercone πανω και μετα απο καποια χιλιομετρα που μου ειπε ¨και καλα για να στρωθει η εξατμηση¨ τελος παντων ,εβαλα φιλτρο KN μου αφερεσε το snorkel κ μου περασε κ προγραμμα χαρτογραφηση οπως θελετε πειτε το...εχω την εντυπωση οτι μ περασε το προγραμμα 20549.
Μου λεει ο θεος που γελαω μεχρι κ σημερα οτι θελει 100 χιλιομετρα το προγραμμα να κανω για να δουλεψει!!!!!!!!!!!! ας που με ομως οτι θελει..ας το καταπιω κ αυτο δηλαδη,μετα απο 100+ χιλιομετρα που τα εκανα μεσα σε 2 ωρες το μηχανακι παει ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ απο το μαμα.περιμενα να κανει εστω ξεσπασματα μετα τισ 7000rpm και αντι για αυτο το μηχανακι δε παει βημα...μου ελεγε μ ελεγε οτι και καλα το μηχανακι θα παρει +10 αλογα κ μου εδειχνε κ δυναμομετρησεις κτλ κ το μηχανακι οχι μονο δεν πηρε +10 αλλα εχασε στα χαμηλα...Παρακαλω θλω συμβουλες τι στο καλο να κανω γιατι εχω νευριασει με το τυπο...Και το κορυφαιο??το μηχανακι δε παει μ λεει γιατι θελει service..και του λεω γιατι?τι κανεις στο service?λυνετε ολο το μηχανακι μ λεει....!!!και κοιταζω στο καταλογο τι κανει κ ειναι φιλτρο λαδιου-λαδια-φιλτρο αερα (που αλλαξα ηδη) μπουζι και τακακια!!!!220 ευρω ολα..μα για τοσο μαλακα με περναει?τι σερβις κ αηδιες...ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!! ΣΚΟΤΩΝΩ ΑΝΘΡΩΠΟ!ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?Θελω απλα το μηχανακι μ να πεταει!

Re: TIGER 1050 FILTR-PROG-EXATM τα φωτα σας..επειγον!!!  

  Από: nafpaktios στις 06/06/2013 3:40 μμ.

Δοκιμασε και αλλα προγραμματα οπως το 20545.Δε βγαζει προγραμμα για remus η Triumph δεν ξερω αν στο ειπε.Οσω για στρωσιμο αυτα ειναι μαλακιες.
If it works don't fix it!!!

Re: TIGER 1050 FILTR-PROG-EXATM τα φωτα σας..επειγον!!!  

  Από: billis 1050 στις 06/06/2013 3:41 μμ.

Σου εκανε το TPS adaptive?Οσον αφορα το πακετο ΚΝ χωρις σνορκελ 20549 και ρεμους ειναι χιλιοδοκιμασμενο...Εγω προσωπικα ειμαι με ολα αυτα απλα αντι για ρεμους εχω TOR...Τωρα κοιτα μηπως θελουν ρυθμισμα οι πεταλουδες...Μαλλον κατι θα παιζει με το προγραμμα...Εκτος αν εχει πολυ ζεστη εχεις κακη βενζινη και αλλους παραγοντες τελος παντων...Παντως σαν συνολο αυτα που εχεις κανει δινουν 10 αλογα στον τιγρη σιγουρα..Και με σωστα χερια δεν χρειαζεσαι και παραπανω...

Re: TIGER 1050 FILTR-PROG-EXATM τα φωτα σας..επειγον!!!  

  Από: patapios στις 06/06/2013 3:51 μμ.

.....έχω δοκιμάσει τα πάντα" Με Ultrex λούστηκες?


spam on .... αλλα δεν κρατηθηκα

Re: TIGER 1050 FILTR-PROG-EXATM τα φωτα σας..επειγον!!!  

  Από: Ypsailon στις 06/06/2013 4:25 μμ.

Δεν έχω καμια γνώση πάνω στο θέμα, απλα επειδή την έχω πατησεί απο αυτον τον παπατζή και με δάγκωσε μια 500άρα ευρώ οταν πρωτοπήρα το 2008 το δικό μου,θα σου συνηστούσα να αλλάξεις συνεργείο,μπές στο ανάλογο section και βρές.

Re: TIGER 1050 FILTR-PROG-EXATM τα φωτα σας..επειγον!!!  

  Από: dimchrist στις 06/06/2013 4:25 μμ.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πας σε άλλο συνεργείο.

Triple Way

Re: TIGER 1050 FILTR-PROG-EXATM τα φωτα σας..επειγον!!!  

  Από: jimmakos1050 στις 06/06/2013 4:33 μμ.

Ε αν λυνεται ολο το μηχανακι μπορει και να στο δεσει καλυτερα ναουμε...
Μεχρι τα 20000 χλμ το πηγαινα εκει μεχρι που συνειδητοποιησα οτι στραβα αρμενιζουμε και χωρισαν οι δρομοι μας....
Το πιο απλο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις και μια αλλη γνωμη ετσι για χαβαλε

Re: TIGER 1050 FILTR-PROG-EXATM τα φωτα σας..επειγον!!!  

  Από: Tigris3 στις 06/06/2013 7:09 μμ.

Φίλε να σου πω τις δικές μου εμπειρίες από χάρτες. Καταρχήν αυτό που λέει ότι θέλει χιλιόμετρα για να "δoυλέψει" ο χάρτης και να προσαρμοστεί δεν είναι τελείως λάθος. Βέβαια το μεγαλύτερο μέρος της διαφοράς με το πέρασμα νέου χάρτη το βλέπεις αμέσως, απλά θέλει και κάποια χιλιόμετρα μέχρι να (ας πούμε) "στρώσει" τελείως. Άλλα αν είναι να δεις διαφορά θα τη δεις αμέσως. Απλά αργότερα μπορεί να βελτιωθεί λίγο ακόμα. Τουλάχιστον έτσι υποστηρίζουν πολλοί βελτιωτές (και στα προγράμματα αυτοκινήτων).

Σχετικά με χάρτες, με τον 20549 (με εξάτμιση TOR και φίλτρο είτε Pipercross είτε μαμά) το δικό μου ψηλά ήταν αισθητά δυνατότερο. Αλλά μόνο εκεί. Χαμηλές και μεσαίες ήταν χειρότερο σε βαθμό που δεν το μπορούσα για μετακινήσεις μες την πόλη. Το έβγαλα γρήγορα. Για πίστα ναι θα ήταν ιδανικό, αλλά για χρήση δρόμου δεν με κάλυψε με τον τρόπο που απέδιδε.
Το 20548 (το αρχικό πρόγραμμα) είναι ιδανικό χαμηλές και μεσαίες και ΟΚ ψηλά. Κάποια στιγμή έβαλα και τον 20553 (αυτό που έβγαλαν για χειρότερες βενζίνες). Χαμηλότερο ρελαντί, πιο "ήρεμο και ήσυχο" δούλεμα του μοτέρ, αλλά το μηχανάκι είχε ψοφήσει και χαμηλά και ψηλά, παντού. Μου φάνηκε σαν να έχασε πάνω από 10 άλογα. Επίσης στο κλείσιμο του γκαζιού απίστευτα πολλά σκασίματα από την εξάτμιση σε βαθμό ενοχλητικό!
Τελικά έχω καταλήξει στον 20542 (που είναι για την road legal Arrow) και τον θεωρώ τον καλύτερο για τα δικά μου δεδομένα. Χαμηλές και μεσαίες το μηχανάκι είναι πολύ καλό (όπως με τον 20548) και ψηλά λίγο δυνατότερο από το 20548 (όχι όμως τόσο όσο με τον 20549).

Υ.Γ.1. Η αφαίρεση του snorkel επιβάρυνε το θέμα στις χαμηλές στροφές. Υπήρχε δισταγμός στο ξεκίνημα. Το ξανατοποθέτησα. Επίσης με το aftermarket φίλτρο να σου πω την αλήθεια πέρα από περισσότερο θόρυβο από το φιλτροκούτι και το μοτέρ, εγώ δεν είδα διαφορά. Ξαναέβαλα το μαμά, που είναι πιο ήσυχο και φιλτράρει καλύτερα και ας μην είναι τόσο ελεύθερο.

Υ.Γ.2. Έλεγξε όπως είπε ήδη κάποιος άλλος συμφορουμίτης τις πεταλούδες σου. Από το συνεργείο που πήγες δεν είχα μείνει καθόλου ικανοποιημένος από τη ρύθμιση που μου είχε κάνει. Μετά από μια επίσκεψη στο Πολύγωνο έστρωσε και πάλι και δουλεύει ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ!!

Σεντόνι τέλος..

Re: TIGER 1050 FILTR-PROG-EXATM τα φωτα σας..επειγον!!!  

  Από: georgevizegos στις 07/06/2013 10:45 πμ.

billis 1050"Σου εκανε το TPS adaptive?Οσον αφορα το πακετο ΚΝ χωρις σνορκελ 20549 και ρεμους ειναι χιλιοδοκιμασμενο...Εγω προσωπικα ειμαι με ολα αυτα απλα αντι για ρεμους εχω TOR...Τωρα κοιτα μηπως θελουν ρυθμισμα οι πεταλουδες...Μαλλον κατι θα παιζει με το προγραμμα...Εκτος αν εχει πολυ ζεστη εχεις κακη βενζινη και αλλους παραγοντες τελος παντων...Παντως σαν συνολο αυτα που εχεις κανει δινουν 10 αλογα στον τιγρη σιγουρα..Και με σωστα χερια δεν χρειαζεσαι και παραπανω... "


καλημερα σας!!αδερφε εξηγησε μ τι εννοεις με το TPS adaptive τι ειναι...ειμαι ψιλο ασχετοσ συνχωρεστε με.αμα ειναι πεταλουδα οχι δε μ ριθμυσε τιποτες..επισης το TOR δε ξερω τι ειναι... απο βενζινες μονια 100αρα απο bp shell κτλ..αδερφε απογοητευση παντως..το μηχανακι παει χαλια...εδω κοντεψε να με φαει yamaha diversion στα χαμηλα απο 2ερες αν ειναι δυνατον!επισης μου κανει κ σβησιματα πολλα τωρα!!με το που σταματαω στο φαναρι κ κραταω συμπλεκτη σβηνει...

Re: TIGER 1050 FILTR-PROG-EXATM τα φωτα σας..επειγον!!!  

  Από: coubaros στις 07/06/2013 12:58 μμ.

Το reset adaptation είναι μια επιλογή στο πρόγραμμα tuneecu και πρέπει να το κάνεις αφού τελειώσεις με το φόρτωμα του χάρτη.

Re: TIGER 1050 FILTR-PROG-EXATM τα φωτα σας..επειγον!!!  

  Από: PTiger800 στις 07/06/2013 1:47 μμ.

Πραγματικά για το αν ο Καλαμοβρακάς είναι ή όχι αξιόπιστος δεν έχω άποψη.
Εκεί που έχω άποψη όμως είναι ότι δεν κάνει σε εσένα πλέον. Απλώς δεν τον εμπιστεύεσαι.

Η γνώμη μου είναι να πας και αλλού, να δεις και άλλους και από κει και πέρα διάλεξε αυτόν που σου κάνει.

Να πηγαίνεις συνέχεια σε κάποιον που δεν σου κάνει όμως...
Απλώς φθείρεσαι.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: TIGER 1050 FILTR-PROG-EXATM τα φωτα σας..επειγον!!!  

  Από: billis 1050 στις 07/06/2013 3:48 μμ.

georgevizegos"
billis 1050"Σου εκανε το TPS adaptive?Οσον αφορα το πακετο ΚΝ χωρις σνορκελ 20549 και ρεμους ειναι χιλιοδοκιμασμενο...Εγω προσωπικα ειμαι με ολα αυτα απλα αντι για ρεμους εχω TOR...Τωρα κοιτα μηπως θελουν ρυθμισμα οι πεταλουδες...Μαλλον κατι θα παιζει με το προγραμμα...Εκτος αν εχει πολυ ζεστη εχεις κακη βενζινη και αλλους παραγοντες τελος παντων...Παντως σαν συνολο αυτα που εχεις κανει δινουν 10 αλογα στον τιγρη σιγουρα..Και με σωστα χερια δεν χρειαζεσαι και παραπανω... "


καλημερα σας!!αδερφε εξηγησε μ τι εννοεις με το TPS adaptive τι ειναι...ειμαι ψιλο ασχετοσ συνχωρεστε με.αμα ειναι πεταλουδα οχι δε μ ριθμυσε τιποτες..επισης το TOR δε ξερω τι ειναι... απο βενζινες μονια 100αρα απο bp shell κτλ..αδερφε απογοητευση παντως..το μηχανακι παει χαλια...εδω κοντεψε να με φαει yamaha diversion στα χαμηλα απο 2ερες αν ειναι δυνατον!επισης μου κανει κ σβησιματα πολλα τωρα!!με το που σταματαω στο φαναρι κ κραταω συμπλεκτη σβηνει... "


Eιναι αυτο που σου λεει ο coubaros μολις φορτωσεις εναν χαρτη πρεπει να του κανεις reset...Oταν σου βαλε το προγραμμα ο χιλιομετρητης σου η ενδειξη καταναλωσης κλπ ειχαν μηδενισει για καμια 50 αρια χλμ?Σου εβαλε προγραμμα με η χωρις SAI?Αν μου λες οτι το μηχανακι σε σβηνει στα φαναρια τοτε σιγουρα εχεις θεμα...Για την 100σταρα μην τρελαινεσαι δεν κανει τοση διαφορα σχεδον αμελητεα αλλωστε το προγραμμα της Τ ειναι για 95 οκτανια...Τα 100 οκτανια τα βαζεις για καλυτερη καυση και την αντικροτικη ικανοτητα που εχει η 100αρα αλλα σιγουρα δεν δικαιολογει τοσο μεγαλες διαφορες..Εγω πιστευω οτι ειναι θεμα προγραμματος...Ρωτα και το native που εχει ασχοληθει αρκετα με το θεμα προγραμμα...Δεν σου καιει λαδακι ετσι ουτε μπολικη βενζινη χωρις λογο?Αν και απο αυτα που λες θεμα προγραμματος φαινεται... Η λυση για μενα μαλλον βρισκεται στο πολυγωνο..

Re: TIGER 1050 FILTR-PROG-EXATM τα φωτα σας..επειγον!!!  

  Από: johnygalan στις 07/06/2013 7:24 μμ.

Τα πράγματα είναι απλά

PTiger800"
Η γνώμη μου είναι να πας και αλλού"

+1050
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: TIGER 1050 FILTR-PROG-EXATM τα φωτα σας..επειγον!!!  

  Από: georgevizegos στις 20/06/2013 10:25 πμ.

καλημερα στους συμφορουμητες!!!!
Τελικα ολα πηγαν πολυ καλα στο Πειραια μπορω να πω με το θεμα tunning.
Πηγα εκανα το σερβις των 10.000χλμ κ ηταν πανω απο το μηχανακι μ μιση ωρα κ το ρυθμιζε.απο οτι ειδα τη πεταλουδα κ μετα ειχε ¨10 ωρες¨ το μηχανακι συνδεδεμενο με τον υπολογιστη κ κοιταζε κατι τιμες κ αλλαζε.Φαινεται το ξεσπασμα μετα τις 7 και ειναι ποιο εντονο μετα τις 9,ως αποτελεσμα το μηχανακι μετα τις 7000rpm να το κραταω ζορικα για να μην απογειωθει..
Ολα πολυ καλα πηγαν κ το αποτελεσμα που πηρα μεσα στα πλαισια της εγγυησης ειναι παραπανω απο το κανονικο.
κλεινω το θεμα οσοι εχετε αποριες ειτε απογοητευτει με το μηχανακι σας για κατι,υπομονη ολα βρισκονται κ φτιαχνονται.

ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες σας κ το χρονο σας!

Re: TIGER 1050 FILTR-PROG-EXATM τα φωτα σας..επειγον!!!  

  Από: vagelis_s3 στις 19/07/2013 7:46 μμ.

Εγω παντως που εκανα το σερβις των 20000 εμεινα απολυτα ευχαριστμενος απ τ κωστα! Πολυ καθαρος προσεχτικος
Και πανω απ ολα γνωστης.μου βαλε και ελατηρια στα μπροστινα λαδια μου αλλαξε το μεσαιο..τα ρυθμισε πενα... Ολα κομπλε.!
Προγραμμα βεβαια εχω φτιαχτο... Και το μηχανακι πεταει!