TIGER 800 Λαστιχα!

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: PTiger800 στις 20/02/2013 12:50 μμ.

To "πού;", το ψιλοξέρω. Το "τι;" ψάχνω.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: Ecobill στις 20/02/2013 1:42 μμ.

PTiger800"To "πού;", το ψιλοξέρω. Το "τι;" ψάχνω."

εκτός από το που, είχαμε γράψει κάποιοι και το τι βάλαμε....μην επαναλαμβανόμαστε

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: PTiger800 στις 20/02/2013 1:46 μμ.

Ναι έχεις δίκιο μην το κουράζουμε...

Βέβαια κάποια από τα λάστιχα που γράφω είναι καινούρια μοντέλα και κατά πάσα πιθανότητα δεν υπάρχει σχετική εμπειρία.

Ας πούμε, ο Doufe, σύμφωνα με το σχόλιό του, καταλαβαίνω ότι έμεινε και ευχαριστημένος. Εσύ ξέρω μόνο ότι έβαλες Metzeler Tourance, αν θυμάμαι καλά. Αν σε άρεσαν όμως δεν το ξέρω...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: Ecobill στις 20/02/2013 3:26 μμ.

PTiger800"Ναι έχεις δίκιο μην το κουράζουμε...

Βέβαια κάποια από τα λάστιχα που γράφω είναι καινούρια μοντέλα και κατά πάσα πιθανότητα δεν υπάρχει σχετική εμπειρία.

Ας πούμε, ο Doufe, σύμφωνα με το σχόλιό του, καταλαβαίνω ότι έμεινε και ευχαριστημένος. Εσύ ξέρω μόνο ότι έβαλες Metzeler Tourance, αν θυμάμαι καλά. Αν σε άρεσαν όμως δεν το ξέρω... "


Διαφορετική οδηγική συμπεριφορά
Στρίβει πιο πολύ και πιο καλά...

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: Cpt. Haddock στις 20/02/2013 3:42 μμ.

Tourance λεμε

Ονοφ λαστιχα σε ονοφ μηχανακι. Τα φορουσα για χρονια και ποτέ δε με προδωσαν (με εξαιρεση κατι λασπουριες χοντρες....)
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: john doufexis στις 20/02/2013 4:28 μμ.

σωστος ο απο πανου αν θες να μπαινεις κ οντως να κανεις μονοπατια τοτε ενα ον/οφ λαστιχο ειναι μονοδρομος, ο ενδιαφερομενος ειπε οτι θα ειναι μονο αρσφαλτρο οποτε αυτα που εχω εγω θα ειναι ταμαμ !!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: Cpt. Haddock στις 20/02/2013 4:36 μμ.

Καλα, για να λεμε την αληθεια, ο χαρακτηρισμος ονοφ στα Tourance και στα Anakee ειναι μαλλον γενναιόδωρος.

Δρομισια λαστιχα ειναι, κατα 80% με ενα 20% οφ δυνατότητες (αρκει να ειναι στεγνο χωμα)

Ονοφ πραγματικα ειναι τα Σκορπιον, τα Σαχαρα και λιγο πιο οφ ακομα τα TKC80 και τα Karoo και Heidenau.

Το να θες να βαλεις 100% στριτ λαστιχα σε ονοφ μηχανακι εχει να κανει με το αν ηταν σωστη η επιλογη in the first place που λεμε και στην Ηπειρο.

Πολύ καλα λαστιχα ειναι και τα Bridgestone Battlewing, τα φοραγα στο Τiger 955i και κολλαγαν σαν τσιχλες στο δρομο.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: Ecobill στις 20/02/2013 4:48 μμ.

Cpt. Haddock"Tourance λεμε

Ονοφ λαστιχα σε ονοφ μηχανακι. Τα φορουσα για χρονια και ποτέ δε με προδωσαν (με εξαιρεση κατι λασπουριες χοντρες....)"

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: PTiger800 στις 20/02/2013 5:34 μμ.

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση και το feedback (όπως θα λέγαμε και στην Ήπειρο).

Απ' ότι καταλαβαίνω, τα λάστιχα μεταξύ των οποίων παίζω είναι όλα αξιοπρεπείς επιλογές, ειδικά για τις δυνατότητες ενός μέσου αναβάτη. Άρα τελικά είναι θέμα, διαίσθησης ή ίσως ενστίκτου.

Εγώ πάντως (κατά την Doufe σχολή) προσανατολίζομαι σε πιο δρομίσια λάστιχα άρα μάλλον Pilot3 ή Roadsmart.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: θεμης στις 21/02/2013 12:48 πμ.

μιας κ ξαναλεμε για λαστιχα εχω να πω κ να ρωτησω............


εβαλα τα ΑNAKEE 2 προ 1200χλμ περιπου,,,,,Βλεπω ομως οτι ακομα γλυστρανε πολυ...σε βροχη παει μπαλα το θεμα...ωσπου φοβαμαι κι ολας....για ασπρη γραμμη δεν το συζητω....μακρια κ αλαργα...αν την πατησω χανει αμεσα προσφυση....το θεμα ειναι τι σκατα παιζει?????μηπως ειναι η πιεση?εσεις τι πιεση βαζετε?μηπως ειναι σκαρτο το λαστιχο?????
και αν ναι τοτε τι κανω οεο????

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: PTiger800 στις 21/02/2013 2:18 μμ.

θεμης"εσεις τι πιεση βαζετε?"

Ότι λέει ο κατασκευαστής του ελαστικού ή ότι λέει το manual της μοτοσυκλέτας.
Δεν ακούγεται σαν θέμα πίεσης. Τι ημερομηνία έχουν τα λάστιχά σου;

FEEDBACK
Τελικώς φόρεσα ένα ζευγάρι Roadsmart II.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: Cpt. Haddock στις 21/02/2013 3:11 μμ.

PTiger800"
θεμης"εσεις τι πιεση βαζετε?"

Ότι λέει ο κατασκευαστής του ελαστικού ή ότι λέει το manual της μοτοσυκλέτας."


Οι οποίοι κατασκευαστες βεβαια, δεν εχουν υποψη τους την ελληνικη ασφαλτο ή τη λαδομπογια που βαζουμε στις διαγραμμισεις.

Γι' αυτο και το by the book πολλες φορες κρυβει εκπληξεις.

Παντως, Θεμη, στις διαγραμμισεις, ειδικα όταν βρεχει, όλοι γλυστραμε.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: PTiger800 στις 21/02/2013 4:33 μμ.

Cpt. Haddock"Οι οποίοι κατασκευαστες βεβαια, δεν εχουν υποψη τους την ελληνικη ασφαλτο ή τη λαδομπογια που βαζουμε στις διαγραμμισεις."


Even so (που θα λέγαμε και στην ορεινή Αρκαδία), από κάπου πρέπει ν΄ αρχίσεις. Από εκεί και πέρα βλέπεις το "±" ανάλογα και με τον κατασκευαστή του ελαστικού, κάνεις και ένα ευχέλαιο, έναν αγιασμό...

Εμένα ακόμα όμως μου ακούγεται ότι κάτι έχει το λάστιχό σου Θέμη. Δεν νομίζω ότι τέτοια ακραία συμπεριφορά που περιγράφεις είναι θέμα πίεσης. Μου φαίνεται χοντρό. Εκτός και αν η πίεση είναι μεγάλη και συνδυάζεται με ανήσυχο δεξιό καρπό
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: θεμης στις 22/02/2013 12:55 πμ.

το λαστιχο ειναι τετ\λευταιων εβδομαδων... τι να κανω ρε γμτ...αν φταιει το λαστιχο λογο κακης παρτιδας πως θα μου το δικαιλογησουν?

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: PTiger800 στις 22/02/2013 10:54 πμ.

Ξεκίνα από το μαγαζί που το έβαλες. Απόφυγε να τσακωθείς, τουλάχιστον αρχικά. Πιάσε τους στο φιλότιμο.
Αν το πράγμα δεν δουλέψει μίλα με την Michelin Ελλάδος να δεις τι θα σου πούνε.

Καλή τύχη
...metal under tension, begging you to touch and go...