Street Triple και για καθημερινή μετακινηση στο κέντρο?

Street Triple και για καθημερινή μετακινηση στο κέντρο?  

  Από: parkrou στις 05/10/2012 11:48 πμ.

Καλησπέρα.
Έχω ερωτευτεί ένα street triple εδώ και καιρό. Κολλάω όμως να προχωρήσω σε αγορά γιατί παρόλο που έκανα test ride (θ ε ι κ ή μοτο) έχω ακούσει διάφορα θέματα σε ότι αφορά τη θερμοκρασία που ανεβάζει σε κίνηση στην πόλη. Εχουν ειπωθεί διάφορα, απο το "δεν παλέυετε με τη ζέστη στον καβάλο και στη σέλα του συνοδηγού" μέχρι και το "όλα βράζουν το καλοκαίρι". Αυτή τη στιγμή έχω ένα ΜΤ 03 που το καλοκαίρι παλεύεται, εκτός αν έξω έχει 40+ που εκεί θέλεις απλά να βγάλεις και το δέρμα σου απο την κάψα.
Η χρήση που κάνω είναι 90% πόλη για δουλειά 10% βόλτες-κοντινά ταξιδάκια κλπ.
Τι λέτε όσοι το καβαλάτε? Α και πώς είναι η κατανάλωση εντός?
Ακούω!

Re: Street Triple και για καθημερινή μετακινηση στο κέντρο?  

  Από: Costas στις 05/10/2012 12:14 μμ.

Καλώς ήρθες

Η δική μου απάντηση απάντηση είναι οτι εξαρτάται. Από σένα κυρίως. Εγώ κυκλοφορούσα μέσα στην πόλη με ένα Daytona 600 που είναι τρεις φορες πιο δυσκολο μεσα στην πόλη και δεν είχα πρόβλημα. Το θέμα είναι πόσες παραχωρήσεις είσαι διατεθιμένος να κάνεις, η μηχανή δε θα έχει πρόβλημα εσύ θα έχεις.

Πάντως πιστεύω οτι γενικά είναι εφικτό, το τριπλακι δεν είναι καμία γκουμούτσα μιά χαρά θα σε βολέψει.

Re: Street Triple και για καθημερινή μετακινηση στο κέντρο?  

  Από: tharis στις 05/10/2012 12:32 μμ.

Καλως τον!

Γενικα το street δε ζεσταινεται πολυ ευκολα.. Πρεπει να εισαι αρκετα λεπτα σταματημενος ή μπλοκαρισμενος σε κινηση για να αναψει βεντιλατερ και αν εχεις εστω και μια μικρη κινηση της μοτο δεν εχεις προβλημα.. (αναλογως και του καιρου φυσικα). Γενικα δε νομιζω να αντιμετωπισεις προβλημα στο κεντρο, οχι μεγαλυτερο απο αλλα 600cc + μοτο. Το μειων οτι κοβει λιγο το τιμονι του αλλα συνηθιζεται και το προβλεπεις ..

Ειναι ομως κριμα να του κανεις 90% χρηση μεσα στην κινηση Δε συμφερει ουτε οικονομικα ουτε θα το ευχαρηστηθεις και σιγουρα θα το ταλαιπωρεις.. Παρε ενα σκουτερ ή ενα παπι και σιγουρα θα κανεις αποσβεση..!

Καταναλωση εντος 7+
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Street Triple και για καθημερινή μετακινηση στο κέντρο?  

  Από: parkrou στις 05/10/2012 1:06 μμ.

Καλώς σας βρήκα λοιπόν και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Στο θέμα μας, λες δηλαδή ότι δε θα με βολέψει ε. Χμμμ, το 90% πόλη δε σημαίνει απαραίτητα 90% κίνηση. Απλά θα είναι καθημερινό εργαλείο μετακίνησης για δουλειά. Δεν είμαι και deliverας για να το έχω σταμάτα ξεκίνα, να πηγαίνω πορτα πορτα με το triple!.
Στο test ride μου φάνηκε εύκολο, αρκετά άνετο (για οδηγό τουλάχιστον), και γρήγορο. Η πόλη όμως όταν πήξει απο κίνηση πρέπει να ξέρω αν πχ το καλοκαίρι μπορώ να κίνηθώ με το triple η αν θα το σκέφτομαι γιατί θα βράζει και αυτό και εγώ...

Re: Street Triple και για καθημερινή μετακινηση στο κέντρο?  

  Από: Polymhxanos στις 05/10/2012 1:08 μμ.

Είναι το πιο εύκολο μοτό για πόλη που είχα ποτέ. Είναι το μόνο δίτροχο που έκοβα βόλτες σε γαλάτσι-πατήσια και εκεί περιοχές, μέρα μεσημέρι, μέσα σε κίνηση και δεν ένοιωσα ΠΟΤΕ καμία ενόχληση, ουτε με έκανε να δυσανασχετήσω σε κάτι, ούτε τίποτα.

Εύκολο σαν παπί, δυνατό σαν σούπερσπορτ και οικονομικό σαν κομιούτερ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αλλού τέτοιος συνδυασμός.

Απλά άμα το πάρεις, εσύ ο ίδιος το 90% πόλη, δεν θα το τηρήσεις, το ίδιο το μοτό θα σε κάνει να το οδηγήσεις παραέξω να το χαρείς.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Street Triple και για καθημερινή μετακινηση στο κέντρο?  

  Από: krysta στις 05/10/2012 1:26 μμ.

Καλως ηρθες!
Το στριτακι ισως θα ταλαιπωρειται λιγο μεσα στη κινηση το καλοκαιρι και εσυ μαλλον λογω ζεστης που οντως βγαζει, με τις μαμα εξατμισεις. Οταν εχει ομως 40 βαθμους βραζεις με οτι κ να κυκλοφορεις...

Οπως σου ειπε και ο Κωστας εχει να κανει με τις υποχωρησεις που θα κανεις εσυ σε αυτο και αν δε σε πειραζει να αναβουν τα βεντιλατερ συχνουτσικα (στην αθηνα το καλοκαιρι με την κινηση ειναι σιγουρο , εκτος αν εισαι σε αλλη πολη που δεν εχει τον πανικο του κεντρου της αθηνας, δεν ειδα την τοποθεσια σου σορρυ ) ..σαν μηχανη δεν εχει κανενα θεμα στο πως κινειται αναμεσα στα αυτοκινητα, ειναι μαζεμενη ετσι κ αλλιως.
Αυτο που μπορω να σου πω ειναι πως σιγουρα θα εχει τεραστια διαφορα απο αποψη θερμοκρασιας το mt με το street.. Εκτος απο το στριτ που γενικα δεν το οδηγω συχνα στην αθηνα γιατι προσωπικα το λυπαμαι στην κινηση, μενοντας κεντρο και εχοντας δουλεια παλι στο κεντρο, δεν εχω σωτηρια (αλλα αυτο ειναι καθαρα δικο μου κολλημα).
Οδηγω καθημερινα ενα απριλια strada το οποιο εχει τον ιδιο κινητηρα με το mt03 που εχεις και το οποιο ουτε και με 40 βαθμους δεν αναβει. Τα καταφερα μια φορα μονο την ημερα που το πηρα που μολις ειχα παρει διπλωμα Εν κατακλειδι , την διαφορα τους σε θερμοκρασια θα την νιωσεις αλλα το στριτ δεν εχει θεμα στην κινηση της αθηνας , απλα με την προυποθεση οτι δε θα σε νοιαζει να αναβουν τα βεντιλατερ συχνα μεσα στο καλοκαιρι αν κινεισαι μονο μεσα στο κεντρο. Αυτα! Υπαρχει και η λυση του παπιου η σκουτερ σε αυτη την περιπτωση, οπως ειπε ο Χαρης ..να εισαι καλα οτι και να οδηγεις και ελπιζω να μη σε μπερδεψα
"diobo'...!"

Re: Street Triple και για καθημερινή μετακινηση στο κέντρο?  

  Από: petros paloukidis στις 05/10/2012 2:48 μμ.

αν το γουσταρεις τοσο πολυ παρε το και οποια μειονεκτηματα μπροστα στην οδηγικη απολαυση δε θα σε αγγιξουν καν..
ο τολμων νικα!

Re: Street Triple και για καθημερινή μετακινηση στο κέντρο?  

  Από: tharis στις 05/10/2012 4 μμ.

parkr"Καλώς σας βρήκα λοιπόν και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Στο θέμα μας, λες δηλαδή ότι δε θα με βολέψει ε. Χμμμ, το 90% πόλη δε σημαίνει απαραίτητα 90% κίνηση. Απλά θα είναι καθημερινό εργαλείο μετακίνησης για δουλειά. Δεν είμαι και deliverας για να το έχω σταμάτα ξεκίνα, να πηγαίνω πορτα πορτα με το triple!.
Στο test ride μου φάνηκε εύκολο, αρκετά άνετο (για οδηγό τουλάχιστον), και γρήγορο. Η πόλη όμως όταν πήξει απο κίνηση πρέπει να ξέρω αν πχ το καλοκαίρι μπορώ να κίνηθώ με το triple η αν θα το σκέφτομαι γιατί θα βράζει και αυτό και εγώ... "


Δεν ειπα οτι δε θα σε βολεψει.. Ειπα οτι ειναι κριμα να το παρεις γι αυτο τον το σκοπο! Αλλα ειμαι σιγουρος οτι μολις το μαθεις λιγο θα θελεις να κανεις αλλα πραγματα μαζι του!!!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Street Triple και για καθημερινή μετακινηση στο κέντρο?  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 05/10/2012 6:02 μμ.

Φίλε πάρτο.Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα το ευχαριστηθείς όσο λίγα μηχανάκια,είτε μέσα στο κέντρο είτε σε ταξίδι είτε στην πίστα

Re: Street Triple και για καθημερινή μετακινηση στο κέντρο?  

  Από: parkrou στις 05/10/2012 10:44 μμ.

Ε νομίζω οτι με τις απαντήσεις καλύφθηκα πλήρως! Το παιδεύω μήνες για να βγάλω άκρη και για το αν θα είναι καλή λύση μια τέτοια αγορά και μόνο τώρα είναι ξεκάθαρα τα πράγματα. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. I will be back!!!

Re: Street Triple και για καθημερινή μετακινηση στο κέντρο?  

  Από: zoomzoom στις 07/10/2012 12:02 μμ.

Πάρτο κ θα καταλάβεις...Τι θα εχανες..!!!

Re: Street Triple και για καθημερινή μετακινηση στο κέντρο?  

  Από: Airzizel στις 08/10/2012 8:05 μμ.

Πριν πάρω το triple είχα ένα Fazer600 2002 το οποίο ηταν πραγματικό εργαλείο για οποιαδήποτε χρήση και να του έκανα...καθημερινότητα, ταξίδι, ακόμα και στην πίστα είχε δουλέψει με αξιώσεις στα νιάτα του. Όσο για το βεντιλατέρ, στα 10 χρόνια που το ειχα πρέπει να άναψε και 5 φορές!!!

Όταν πηρα το triple μου έλειψε λίγο το φέιζερ και ΝΑΙ, ζεσταίνονται τα μπιχλιμπίδια μου το καλοκαίρι όταν θα πέσω σε λίγο κίνηση και βλαστημάω. ΝΑΙ ανάβει το βεντιλατέρ μέσα σε 1χλμ που κάνω με χαμηλή ταχύτητα και σταματάω να ανοίξω την γκαραζόπορτα, ΝΑΙ πριν 2 μέρες κάηκα στους λαιμους των εξατμίσεων και ΝΑΙ με ενοχλούσε (τώρα συνήθησα) ο αέρας μετά τα 150 και το τιμονι που δεν κοβει πολύ.

Από την άλλη όμως πλευρά το μηχανάκι είναι τέρας διασκέδασης οπουδήποτε αλλού κι αν βρεθεί και όποτε κατεβαινω στο γκαραζ τα ματια μου δεν ξεκολάνε απο πάνω του. Έχω ξαναβρεί την καγκουριά μου, κάνω σούζες, κάνω έντο, στρίβω τέζα Υμιττό και αμα λάχει το παίρνω και Αϊ Γιάννη αντί και το 1000άρι μου και στρίβω και εκαλύτερα άμα λάχει (ναούμε)
Είναι απλά ΣΣ χωρις το φαίρινγκ και οχι γυμνο.
I fear you have mistaken me for someone who gives a shit

Re: Street Triple και για καθημερινή μετακινηση στο κέντρο?  

  Από: nfot στις 08/10/2012 8:57 μμ.

Airzizel"...
Από την άλλη όμως πλευρά το μηχανάκι είναι τέρας διασκέδασης οπουδήποτε αλλού κι αν βρεθεί και όποτε κατεβαινω στο γκαραζ τα ματια μου δεν ξεκολάνε απο πάνω του. Έχω ξαναβρεί την καγκουριά μου, κάνω σούζες, κάνω έντο, στρίβω τέζα Υμιττό και αμα λάχει το παίρνω και Αϊ Γιάννη αντί και το 1000άρι μου και στρίβω και εκαλύτερα άμα λάχει (ναούμε)
Είναι απλά ΣΣ χωρις το φαίρινγκ και οχι γυμνο."


Συμφωνω, εγκρινω κι επαυξανω. Την ιδια γνωμη σχηματισα κι εγω, οταν το πηρα test ride, οντας ιδιοκτητης Fazer 600 2005. Η πρωτη σκεψη μου ηταν "Ωρε πουτη μου, φτιαχνουν ΤΕΤΟΙΑ μηχανακια;". Λατρεια.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.