Πρόβλημα με τις ταχύτητες σε Tiger 1050

Πρόβλημα με τις ταχύτητες σε Tiger 1050  

  Από: teo1986 στις 20/05/2012 12:20 μμ.

Παιδιά έχω πρόβλημα με τις ταχύτητες στο τίγρη. Μερικές φορές δε μπαίνουν με τη καμία. Φρακάρει τελείως το πεντάλ στο πόδι ειδίκα απο πρώτη σε δευτέρα και σε τρίτη αλλά και στο κατέβασμα. Το θέμα είναι οτι δεν είναι μόνιμο αλλά το παθαίνει με τις μέρες του. Η αλυσίδα έχει κάνει μόνο 10.000 χλμ και είναι πολύ καλά συντηρημένη. Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια συμβουλή...

Re: Πρόβλημα με τις ταχύτητες σε Tiger 1050  

  Από: mapcentral στις 20/05/2012 12:40 μμ.

και γω ακομα το ψαχνω.......σε μενα μαλιστα παρατηρειται και το εξης τρελο......αρνειται να τις παρει υπο κλιση!!!!!!!

Re: Πρόβλημα με τις ταχύτητες σε Tiger 1050  

  Από: pap43-d2 στις 20/05/2012 1:11 μμ.

Για ρίξε μια ματιά εδώ
duskolia-allagis-taxutitwn-tiger-1050-t4490.html
Ο καλός ταξιδευτής δεν έχει σταθερά σχέδια και δεν έχει καμιά πρόθεση να φτάσει κάπου.

Re: Πρόβλημα με τις ταχύτητες σε Tiger 1050  

  Από: AlexKC στις 20/05/2012 3:31 μμ.

Εγω που το εχω δυο μερες τωρα παρατηρησα οτι ολες οι ταχυτητες μου κοπανανε οπως κοπαναει η πρωτη συνηθως. Ενα δυνατο ΤΑΚ! οταν κουμπωνω πρωτη. Τον ιδιο ηχο κανουν και οι αλλες ταχυτητες και παρολο που ειμαι εν κινηση τισ ακουω ολες κανονικα! Ειναι πολυ λιγες οι φορες που μπαινουν αθορηβα. Μηπως να πας να το κοιταξω σε κανα συνεργειο μιας και το μηχανακι το πηρα used?

Re: Πρόβλημα με τις ταχύτητες σε Tiger 1050  

  Από: Tigris3 στις 20/05/2012 3:58 μμ.

Εγώ από ότι έχω καταλάβει το πόσο θα ακούγονται ή όχι είναι θέμα πολλών παραγόντων. Καταρχήν, ελέγξτε τις βίδες στο μοχλό ταχυτήτων να είναι όλες σφιγμένες, λιπαίνετε στο μοχλικό εκεί με WD40, ελέγξτε το τζόγο της αλυσίδας να είναι ΟΚ, και πριν ξεκινήσετε αφήστε 3-4 λεπτά στο ρελαντί να ζεσταθεί το μοτέρ.

Re: Πρόβλημα με τις ταχύτητες σε Tiger 1050  

  Από: AlexKC στις 20/05/2012 5:09 μμ.

Tigris3"Εγώ από ότι έχω καταλάβει το πόσο θα ακούγονται ή όχι είναι θέμα πολλών παραγόντων. Καταρχήν, ελέγξτε τις βίδες στο μοχλό ταχυτήτων να είναι όλες σφιγμένες, λιπαίνετε στο μοχλικό εκεί με WD40, ελέγξτε το τζόγο της αλυσίδας να είναι ΟΚ, και πριν ξεκινήσετε αφήστε 3-4 λεπτά στο ρελαντί να ζεσταθεί το μοτέρ."


Για το ζεσταμα το ηξερα. Το αφηνω να ανεβει 2 γραμμες πριν ξεκινησω. Οσο για τα υπολοιπα, θα το κοιταξω.
Thnx φιλος!

Re: Πρόβλημα με τις ταχύτητες σε Tiger 1050  

  Από: Tigrisss στις 20/05/2012 8:37 μμ.

για ρυθμισε το συμπλεκτη λίγο. δε γίνεται να κανουν όλες ΤΑΚ

Re: Πρόβλημα με τις ταχύτητες σε Tiger 1050  

  Από: maddog στις 20/05/2012 9:30 μμ.

eo1986"Παιδιά έχω πρόβλημα με τις ταχύτητες στο τίγρη. Μερικές φορές δε μπαίνουν με τη καμία. Φρακάρει τελείως το πεντάλ στο πόδι ειδίκα απο πρώτη σε δευτέρα και σε τρίτη αλλά και στο κατέβασμα. Το θέμα είναι οτι δεν είναι μόνιμο αλλά το παθαίνει με τις μέρες του. Η αλυσίδα έχει κάνει μόνο 10.000 χλμ και είναι πολύ καλά συντηρημένη. Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια συμβουλή... "

Καλησπερα.μαλλον το προβλημα σου οφειλεται στο αξονακι του συμπλεκτη!!!το εχω αντιμετωπισει κι εγω το ιδιο προβλημα.ριξε μια ματια στα προηγουμενα που σου ανεφεραν κι αν δεν στρωσει τοτε δες και το αξονακι!!!

Re: Πρόβλημα με τις ταχύτητες σε Tiger 1050  

  Από: epistimon στις 20/05/2012 11:44 μμ.

οταν πατας συμπλεκτη για να βαλεις πρωτη ακους το ρουλεμαν απο τη δεξια μερια του μοτερ?ειχα και εγω το ιδιο προβλημα .ρυθμισα τη ντιζα του συμπλεκτη και μολις αλλαξα λαδια και εβαλα τα shell ultra advance 15-50w δεν ξανα χτυπησε ποτε στην πρωτη ταχυτητα ειδικα οταν ειναι κρυο

Re: Πρόβλημα με τις ταχύτητες σε Tiger 1050  

  Από: ad1 στις 21/05/2012 7:38 μμ.

Κοπαναγε και σε μενα η πρωτη και ρυθμισα τον συμπλεκτη και πλεον δεν κοπαναει καθολου οταν ειναι κρυο ειδικα. Ενας τροπος να καταλαβεις αν θελει ρυθμιση ειναι αν δεις σε ποιο σημειο αρχιζει να απομπλεκει. Αν ειναι κοντα στο τιμονι θελει ρυθμιση, ενω αν απομπλεκει πιο μακρια εισαι ΟΚ!