Triumph Tiger Mod 11 SE 2500 klm Μετα...

Triumph Tiger Mod 11 SE 2500 klm Μετα...  

  Από: redskin στις 30/01/2012 1:48 μμ.

Καλησπερα παληκαρια,

Ειμαι νέος στο φορουμ και αρκετα νεος στην Triumph γενικα.

Το αγορασα το θυριακι μου λιγους μηνες πριν και η αληθεια ειναι πως για σημεια του ειμαι ο μεγαλυτερος και ενθερμος υποστηρικτης ενω για αλλα δυστηχως απογοητευμενος...

Τα εκπληκτικα του στοιχεια νομιζω τα εχετε αναφερει πολλακις και δεν χρειαζεται να αναφερθω λεπτομερως (Κινητηρας, Σχεσεις, Φρενα, Κρατημα στα γεματα του)

Εκει που θελω τα φωτα σας ομως ειναι στα αρνητικα που εχω εντωπισει (τα περισσοτερα ψηλα σημεια αλλα σπαστικα και ενιοτε επικινδυνα στην καθημερινοτητα)

1. Αυτη η νεκρα ρε παιδες συχνα παιζω λοταρια για να τη βρω... Δεν μπαινει με την καμμια!!! Σταματημενος αν ειμαι με πρωτη και προσπαθω να την ριξω συναντω συμπλεκτη υπερβολικα σκληρο που ουτε το τσαφ δεν μου επιτρεπει... Αλλες φορες (τις περισσοτερες δηλαδη μπαινει σαν τυφλη!). Εχοντας εμπειρια με Ιαπωνες μονο μεχρι στιγμης αυτο το ειχα συναντηση μια φορα μονο και οταν ουσιαστικα μετα απο στραπατσαρισμα επιπολεο ο μασπιες ειχε στραβωσει... Τοτε βεβαια το θεμα ηταν μονιμο, τωρα ουτε στραπατσαρισμα εχουμε ουτε ειναι μονιμο... Με βαση τον Μηχανικο σε καποια φαση θα μαλακωσει... 2500 χλμ και τπτ ομως ακομα...

2. Αναρτηση μπροστινη. Αψογη στα ψηλα χιλιομετρα, τρομερη στα πλαναρισματα, στα λιγα ομως κοπαναει σαν zundap με καροτσα και προκαλει αποσταθεροποιηση ελαφρα απο επιπολαιες λακουβες

3. Φωτα... Δεν μ'αρεσουν ρε παιδια... Πολυ μικρα πιστευω.

4. Εννοειται 14000 μηχανη και να μην εχει φωτα στασεως;;; και απο οτι ξερω να μην εχει βγει και τπτ για αυτο; ο συναγερμος της Τ δεν με ικανοποιει που το δινει αφου θα πρεπει να εχω σταματησει πρωτα...

Απο εκει και περα θελω τη γνωμη σας και προτασεις για καποια extras :
- Θερμαινομενα grip
- Εξατμιση / Φιλτρο
- Βαση Στηριξης Κινητου / GPS (universal)
- Eξωτερικη τροφοδοσια ρευματος
- Συναγερμου (εκτος της T)
- Μανετες
- Φωτα (xenon μαλλον)

Eυχαριστω

Re: Triumph Tiger Mod 11 SE 2500 klm Μετα...  

  Από: Native στις 30/01/2012 2:28 μμ.

Καλώς ήρθες και καλορίζικο.

Μπορω να σου απαντήσω σε κάποια απο τα ερωτηματά σου.

Θερμαινόμενα grip αξίζουν κατα την γνώμη μου αν κάνεις ταξίδια χειμώνα. Μέσα στην πόλη, δεν προλαβαίνεις να κρυώσεις ιδιαίτερα με ένα καλό γάντι...

- Εξάτμιση να αλλάξεις, έχει μεγάλη διαφορά με οποιαδήποτε άλλη ελεύθερη.
- Φιλτρο θα σου έλεγα να αλλάξεις μονο αν σε ενδιαφέρει να μην πληρώνεις 35€ κάθε 20.000χιλ για να το αλλάξεις.
- Βάση στηριξης gps, μπορεις να ρίξεις μια ματια στην http://www.makan.gr έχει διάφορα καλούδια (αν και λίγο τσιμπημένα).
- Στο ιδιο μέρος θα ρωτήσεις και για εξωτερικη τροφοδοσία.
- Συναγερμο θα σου πρότεινα να βάλεις καποιον φτηνο που λείτουγει ομως σαν τηλεειδοποιηση. Παράδειγμα (http://www.e-autoshop.gr/product_info.p ... ts_id=1455), ή γενικα ψάξε στο e-bay.
- Μενέτες? Τι έχουν οι μαμά?
- Φώτα πραγματίκα δεν έχει καλα το tiger, αλλα νομίζω τα xenon δεν αξίζουν. Υπάρχουν λάμπες που βγάζουν πιο πολύ φως απο τις μαμα, παιξε εκεί αρχικά και ρυθμισε και σωστα τους projectorες.

Αυτά

Edit: Α ξέχασα, για το κιβώτιο τσέκαρε την μανέτα για σωστη ρυθμιση-αποσταση απο τον grip, όπως και αν ειναι σωστα ρυθμισμένη η ντίζα και ο λέβιες έχει την καταλληλη θέση για τα γούστο-παππουτσι σου. Αν δεν διορθωθεί, δοκίμασε και καμια διαφορετική μάρκα λάδια, ισως μια μικρη διαφορα την δεις. Γενικά πάντως, δεν έχει δυσκολο σασμαν ο τιγρης
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Triumph Tiger Mod 11 SE 2500 klm Μετα...  

  Από: acratosa στις 30/01/2012 3:10 μμ.

Καλημέρα και καλώς όρισες!

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε πολλά, αλλά για το θέμα του συμπλέκτη, να μοιραστώ τη δική μου εμπειρία.
Αντιμετώπισα προβ κι εγω με το συμπλέκτη αρχικά (εχω Tiger 1050 2010 SE) τόσο στη νεκρά, όσο και σε 4-5 φορές που δεν κουμπωσε καλα και η αλυσίδα περιστρεφόταν στον αέρα μόνη της (σε αλλαγές από 1 σε 2, ή 2 σε 3). Ενδεχόμενα, να οφείλετο αυτο και σε απειρία μου, αλλά το μονο βέβεαιο είναι ότι μετά την πρώτη αλλαγή λαδιών, το προβ περιοριστηκε και ειδικά μετά την αλλαγή των 5000 χλμ, σχεδον εκμηδενιστηκε.

για τα υπολοιπα, συμφωνω οτι τα φωτα δεν ειναι τα καλύτερα δυνατά (εκανα 1-2 ρυθμίσεις αλλα δεν ειδα μεγαλη διαφορα) και οσο για τα alarm, Μου ειχε πει ενας γνωστος κ μη εξαιρετεος της Τ: "τα γρηγορα μηχανακια δεν εχουν alarm".. Παρήγορο μεν, δύσπεπτο δε..

Re: Triumph Tiger Mod 11 SE 2500 klm Μετα...  

  Από: redskin στις 30/01/2012 4:53 μμ.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Για τον ιδιο ακριβως λογω θελω να βαλω after market συναγερμο (τηλεειδοποιηση).

Δεν σας το κρυβω παντως οτι μιλοντας με τον μηχανικο μου τα ψιλοεκανε τραγικα τα πραγματα οτι ειναι "αρκετα εως ιδιαιτερα" πιθανο να παρουσιαστει βλαβη στην ηλεκτρονικη και για αυτο το λογο να μην με καλυπτει η εγγυηση...

Acratontas με παρηγορει φιλε μου ο λογος σου, και εγω εχω τα ιδια θεματα με τις αλλαγες των ταχυτητων που ξαφνηκα πεφτουν στο κενο Ελπιζω με την παροδο των χλμ να στρωσει η κατασταση.

Re: Triumph Tiger Mod 11 SE 2500 klm Μετα...  

  Από: tmos στις 30/01/2012 5:02 μμ.

redskin"Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

....

Δεν σας το κρυβω παντως οτι μιλοντας με τον μηχανικο μου τα ψιλοεκανε τραγικα τα πραγματα οτι ειναι "αρκετα εως ιδιαιτερα" πιθανο να παρουσιαστει βλαβη στην ηλεκτρονικη και για αυτο το λογο να μην με καλυπτει η εγγυηση...

...."


Αν δεν κόψεις καλώδια και ο after market κουμπώνει στη φίσα που υπάρχει δεν έχεις κανένα πρόβλημα με την εγγύηση. 16 μήνες τώρα και 30.000 με συναγερμό meta δεν έχει υπάρξει πάντως το παραμικρό (προσαρμοσμένος για το συγκεκριμένο μοντέλο ώστε να κουμπώνει στην υπάρχουσα φίσα).

Όσο για τις ταχύτητες υπήρχε ένα θεματάκι μόνο στην αρχή. Μετά μάλλον βρήκα τον τρόπο

Για τα φώτα τώρα, εγώ πήγα σε λύση με προβολάκια led και βρήκα το φως μου

Re: Triumph Tiger Mod 11 SE 2500 klm Μετα...  

  Από: Cpt. Haddock στις 30/01/2012 6:12 μμ.

Φωτα στάσεως (παρκινγκ) έχει. Εκτός εαν εννοείς τα αλαρμ που στη Ελλαδα τους εχουμε δωσει αλλο χαρακτηρα (απο κίνδυνο σε "σταματαω δυο λεπτα να παρω τσιγαρα")

Γιατι έκανε 14 χιλιαρικα εσενα η μηχανη ?
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Triumph Tiger Mod 11 SE 2500 klm Μετα...  

  Από: redskin στις 30/01/2012 6:16 μμ.

Cpt. Haddock"Φωτα στάσεως (παρκινγκ) έχει. Εκτός εαν εννοείς τα αλαρμ που στη Ελλαδα τους εχουμε δωσει αλλο χαρακτηρα (απο κίνδυνο σε "σταματαω δυο λεπτα να παρω τσιγαρα")

Γιατι έκανε 14 χιλιαρικα εσενα η μηχανη ?"


με τα extra του...

Re: Triumph Tiger Mod 11 SE 2500 klm Μετα...  

  Από: PTiger800 στις 30/01/2012 6:55 μμ.

Cpt. Haddock"Εκτός εαν εννοείς τα αλαρμ που στη Ελλαδα τους εχουμε δωσει αλλο χαρακτηρα "


Αδερφέ καπετάνιε, υπάρχει και ο χαρακτήρας "πρέπει κάπου να παρκάρω. Παρακαλώ κύριε ταρίφα μην με καβαλήσετε επειδή φρέναρα". Άλλωστε καλώς ή κακώς στην Ελλάδα, εθιμοτυπικά πλέον ισχύει ότι για να σταματήσουμε βγάζουμε αλάρμ. Αλλιώς δεν καταλαβαίνουν οι υπόλοιποι και κινδυνεύουμε..
Δουλεύω σε εργοτάξιο, και για να μπω μέσα πρέπει να στρίψω δεξια, από τη δεξιά λωρίδα δρόμου ταχείας κυκλοφορίας. Όσο φλας και να βγάλω, όλοι πιστεύουν ότι θα στρίψω στο παρακάτω στενό. Κάνα δύο φορές έχω κινδυνέψει από αυτοκίνητα που δεν καταλαβαίνουν ότι θα φρενάρω. Εκεί θα μου χρειαζόντουσαν αλαρμ.

redskin"Αυτη η νεκρα ρε παιδες συχνα παιζω λοταρια για να τη βρω... Δεν μπαινει με την καμμια!!! "

Αυτό ακούγεται σαν να χρειάζεσαι ρύθμιση. Όσο για τη σκληρότητα, είναι διαρκής; Εμένα είναι μέχρι να ζεσταθεί η μοτοσυκλέτα. Μετά δουλεύει κανονικά.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Triumph Tiger Mod 11 SE 2500 klm Μετα...  

  Από: strani στις 30/01/2012 7:49 μμ.

το καθε μηχανακι εχει τα χουγια του .το συγκεκριμενο εχει σιγουρα τις ιδιαιτεροτητες του θα βρεις απαντησεις γιΑ ολες στο φορουμ αλλα και με τον καιρο μονος σου.χαλαρωσε απολαυσε το μηχανακι σου και μην σκοτιζεις το μυαλο σου

Re: Triumph Tiger Mod 11 SE 2500 klm Μετα...  

  Από: Tigris3 στις 31/01/2012 12:01 πμ.

Πάντως αυτό με τα alarm το έχουν φαίνεται οι ευρωπαίοι να μην βάζουν στα μηχανάκια τους. Ούτε το Multistrada των 20Κ έχει alarm!

Re: Triumph Tiger Mod 11 SE 2500 klm Μετα...  

  Από: Art-I-Sun στις 31/01/2012 12:11 πμ.

Είναι νωρίς ακόμα... Μην δυσάς! Θα μπάινει και η νεκρά στα τυφλά και τα ελατήρια θα μαλακώσουν και εσύ θα συνηθίσεις... Είναι νωρίς ακόμα!
Μια πατατιά τηγάνες...

Re: Triumph Tiger Mod 11 SE 2500 klm Μετα...  

  Από: Billy στις 31/01/2012 6:28 πμ.

Μην ανησυχείς καθόλου.Με την αλλαγή λαδιών στα 5000χμ και ρύθμισμα τζόγου ντίζας συμπλέκτη,θα γίνει βούτυρο το σασαμάν.

Re: Triumph Tiger Mod 11 SE 2500 klm Μετα...  

  Από: redskin στις 12/08/2013 12:55 μμ.

redskin"
1. Αυτη η νεκρα ρε παιδες συχνα παιζω λοταρια για να τη βρω... Δεν μπαινει με την καμμια!!! Σταματημενος αν ειμαι με πρωτη και προσπαθω να την ριξω συναντω συμπλεκτη υπερβολικα σκληρο που ουτε το τσαφ δεν μου επιτρεπει... Αλλες φορες (τις περισσοτερες δηλαδη μπαινει σαν τυφλη!). Εχοντας εμπειρια με Ιαπωνες μονο μεχρι στιγμης αυτο το ειχα συναντηση μια φορα μονο και οταν ουσιαστικα μετα απο στραπατσαρισμα επιπολεο ο μασπιες ειχε στραβωσει... Τοτε βεβαια το θεμα ηταν μονιμο, τωρα ουτε στραπατσαρισμα εχουμε ουτε ειναι μονιμο... Με βαση τον Μηχανικο σε καποια φαση θα μαλακωσει... 2500 χλμ και τπτ ομως ακομα...

"


Καλημερα παιδες!

Βραζω απο θυμο! Θυμοσαστε που ειχα αναφερει για το σασμαν σωστα; η κατασταση συνεχισε να μην στρωνει, το πηγα κλασικα στο εξουσιοδοτημενο που την αγορασα να το δει (καλυτερα να μην αναφερω) μου εκανε μια διαλεξη οτι ο Αγγλος δεν ειναι ασθενης και απλα πρεπει να ξεκολισω απο την κλισε νοοτροπια του Ιαπωνα (που ειχα μια ζωη) που προσταζε να μπαινουν τυφλες οι ταχυτητες και αδιαμαρτηρητα... Το αποτελεσμα ηταν μια βδομαδα μετα περιπου να μπαινω σε στροφη με τριτη να βγαινω χωρις ταχυτητα!!! η νεκρα πια περασε στην ιστορια, δεν με ενοιαζε να την βρω και λιγο πολυ απλα να φτασω ηθελα...

Την παω αρων αρων για φτιαξιμο, εκ πρωτης με το που με ειδε παλι μονο που δεν αγανακτησε με το @#@#@@ που δεν ξερει τί παει να πει νορμαλ αλλαγη ταχυτητας... 2 μερες αφου το εβαλε μεσα δεν μου ελεγε τί ειχε, περιμενε και καλα απαντηση απο τους Αγγλους γιατι και καλα δεν το χε ξαναδει. 4 μερες μετα μου ανεφερε οτι δεν ειναι ευκολο να φτιαχτει και αφου τον πιεσα μου ανεφερε για σπασμενα κομματια στο καρτερ!!!

Με δικηγορο πια του απαιτησα πισω την μηχανη και εγραφως τί προβλημα εχει η μηχανη και σαφεστατα απειλησα θα κινηθω νομικα... ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ απο εκει που δεν υπηρχαν ανταλακτικα λογω κλειστου εργοστασιου σε μια νυχτα ΟΛΑ ΦΤΙΑΧΤΗΚΑΝ (και καλα). Απο τοτε εκανα σχεδον 6 μηνες να οδηγησω το μηχανακι λογω ενος χειρουργιου που εκανα και τωρα πια βλεπω οτι παλι προς τον γνωστο δρομο παμε... Οι ταχυτητες βογκανε να μπουν παλι, νεκρα με ανοικτο το κινητηρα ουτε συζητηση, κατεβασμα απο δευτερα σε πρωτη φαγωμενη σε 3-4 σκαλοπατια...

Στρεφομαι τωρα πια σε αλλο (πρωην εξουσιοδοτημενο) που διαβασα καλα λογια εδω μεσα και στην κουβεντα μαζι του ο ανθρωπος μου συμπληρωνε τα προβληματα μου, μου ανεφερε οτι εχει επισκευασει τουλαχιστον αλλες 15 μηχανες και οτι ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΚΙΤ για αντικατασταση των δισκων σε πιπερατους που λυνει το προβλημα... Ναι μεν δεν το αναγνωριζει σαν ελλατωμα ο Αγγλος αλλα προμοταρει σε δελεαστικη τιμη την αντικατασταση τους... Αλλα και παλι πριν απο αυτο το ΚΙΤ εβαζαν απο street triple και end of story.

Αισιως οδευω στα 2 χρονια με το τιγρακι (με μολις 3500klm) και οσονουπο μετα την επισκευη περιμενω επιτελους να το οδηγησω απροβληματιστο.

Wish me luck

Re: Triumph Tiger Mod 11 SE 2500 klm Μετα...  

  Από: epistimon στις 12/08/2013 6:14 μμ.

φιλε μου ευχομαι με το καλο να το παρεις στα χερια σου και να μην εχεις κανενα απολυτος προβλημα απο δω και περα.επειδη ειχα και εγω τις ιδιες ανυσηχεις και προβληματισμους με εσενα οταν πηρα τη μηχανη το 2010 εκανα τα εξης.απο της 5000 km αλλαξα τα λαδια με τα shell ultra advance 15-50w.απο τοτε μονο αυτα χρησιμοποιο και μεχρι σημερα που εχω 20.000 km δεν μου ξανα κοπανισε η πρωτη οταν ηταν κρυο μπορω ανετα και κατεβαζω 1 εν κινηση και ποτε μα ποτε δεν ξανα εχασα ταχυτητα απο 4-5 η 5-6.απο θεμα εξατμισης επειδη η μαμα ειναι απαραδεκτη και επειδη δεν επαιζα λεφτα για επονιμη εκατσα και εφτιαξα τη μαμα και μετα απο δυναμομετρηση που εκανα μου εδειξε +6.8 αλογα και 1 κιλο ροπη(υπαρχη και σχετικο τοπικ με τη βελτιωση της μαμα εξατμισης ).φιλτρο εχω αφησει το μαμα και εχω βγαλει το σωληνα που εχει το φιλτροκουτι.ειδα διαφορα στο δουλεμα του χωρις να εχω μεγαλες αυξησεις καυσιμου και χωρις να χρειαζεται αλλο προγραμμα η μηχανη.απο φωτα οντος εχει πολυ λιγα και εβαλα τη μια σκαλα ξενον.απο τοτε εχω χρησιμοποιησει τη μεγαλη σκαλα ελαχιστες φορες γιατι με καλυπτη το φως της μικρης.αυτο που θελω να κανω ειναι να βαλω ενα διακοπτη για τα φωτα γιατι αναψε σβησε για μικρες αποστασης μου εκαψε τη λαμπα στα ξενον μετα απο αρκετο καιρο βεβαια.τα αλαρμ ειναι ενα θεμα που με απασχολουν και εμενα αλλα δεν μπορω να κανω κατι.συναγερμο εχω βαλει ενα της spyball και ειμαι ευχαριστιμενος δεν εχω καποιο παραπονο.για τα υπολοιπα που θες για βασεις για gps και μπριζα αυτα ειναι ευκολα και ενα τελευταιο αλλαξε τα παραφλου με κατι καλο και οχι φτηνα απο το βενζιναδικο.υπαρχη ενα θεματακι και με αυτα.αν και σε κουρασα με τοσα που σου εγραψα ελπιζω να σε βοηθησα.περιμενουμε νεα σου

Re: Triumph Tiger Mod 11 SE 2500 klm Μετα...  

  Από: Savvas Drakakis στις 12/08/2013 6:49 μμ.

[quote:3tfesgg3]Στρεφομαι τωρα πια σε αλλο (πρωην εξουσιοδοτημενο) που διαβασα καλα λογια εδω μεσα και στην κουβεντα μαζι του ο ανθρωπος μου συμπληρωνε τα προβληματα μου, μου ανεφερε οτι εχει επισκευασει τουλαχιστον αλλες 15 μηχανες και οτι ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΚΙΤ για αντικατασταση των δισκων σε πιπερατους που λυνει το προβλημα... Ναι μεν δεν το αναγνωριζει σαν ελλατωμα ο Αγγλος αλλα προμοταρει σε δελεαστικη τιμη την αντικατασταση τους... Αλλα και παλι πριν απο αυτο το ΚΙΤ εβαζαν απο street triple και end of story.[/quote:3tfesgg3]

φίλε μου κάντο κ θα βρεις την υγειά σου.
εγω έβαλα το kit κ το πρόβλημα σχεδόν εξαφανίστηκε.
το μόνο που παραμένει είναι ο ήχος στα κατεβάσματα από 3η σε 2α όντας σε ψηλές στροφές.
κατά τ 'άλλα είναι ά ψ ο γ ο
[size=150:hzlp5hbd]Me:Dear God, will I ever get another motorcycle?
[size=150:hzlp5hbd]God:Keep the Faith son.....