Τι πίεση έχεται στα λάστιχα του τίγρη σας?

Τι πίεση έχεται στα λάστιχα του τίγρη σας?  

  Από: spyro στις 14/07/2008 1:13 μμ.

Όταν παρέλαβα το Tiger πριν απο κάνα μήνα παρατήρησα ότι τα λάστιχα είχαν γύρω στα 34 μπροστά και 40 πίσω. Το Σάββατο που κοιτούσα το manual όμως, το recomandation είναι στα 36-42!!! Η αλήθεια είναι ότι το πίσω δεν το αισθανόμουν και πολύ σίγουρο και πέρα από την κοινώς αποδεκτή διαπίστωση ότι δεν είναι καλής ποιότητας λάστιχα μήπως φταίει και η πίεση δεδομένου των Ελληνικών δρόμων?

Εσείς φίλτατοι συμφορουμίτες ιδιοκτήτες Tiger 1050, με πόση πίεση παίζεται μπάλα στα μαμά λάστιχα σας?

Re: Τι πίεση έχεται στα λάστιχα του τίγρη σας?  

  Από: Sprinter στις 14/07/2008 3:26 μμ.

Αν ψάξεις θα δείς ότι το 99% το σημερινών μεγαλών μοτο και το 100% των ελαστικών για αυτές (για τις διαστάσεις που συζητάμε) λένε 36/42. Αυτό δε συνέβαινε πρίν από μερικά χρόνια.

Αυτό γίνεται μαλλον για νομικούς λόγους και προστασίας των κατασκευαστών από αστοχία λόγω υπερθέρμανσης παρά γιατί αυτές είναι οι σωστές πιέσεις.

Φύλαξε το 36/42 που ειναι ουσιαστικά η max πίεση για ταξίδια φορτωμένος / δικάβαλος και με μεγάλες ταχύτητες και κοίτα γύρω στό 32/36 έως 34/38 για κανονική χρήση.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τι πίεση έχεται στα λάστιχα του τίγρη σας?  

  Από: mixalakis στις 14/07/2008 4:41 μμ.

Έτσι είναι όπως τα λέει ο Νίκος.
Ειδικά με τους δρόμους που έχουμε στην Ελλάδα, καλό είναι να έχουμε 2 psi χαμηλότερη πίεση στα λάστιχα ώστα να αποκτούν γρηγορότερα ψηλότερη θερμοκρασία.

Αποκλείεται να κατάλαβες διαφορά προς το χειρότερο με την χαμηλότερη πίεση.

Για τα μαμίσια λάστιχα, όλοι λένε ότι είναι χάλια.
Εγώ αυτό που ξέρω, χωρίς να έχω οδηγήσει τον τίγρη με άλλα λάστιχα, είναι ότι το μπροστά είχε ελαττωματικό σκελετό και έβαλα ένα μεταχειρισμένο bridgestone και ότι μετά από 15.000 χλμ, από Οκτώβρη μέχρι Ιούνιο (χωρίς φουλ καλοκαίρι δηλαδή), ενώ έχουν ακόμα πολύ πέλμα και γενικά οδηγώ χαλαρά, τώρα είναι για πέταμα!! Γλυστράνε πολύ, σε σημείο που σκέφτομαι να τα αλλάξω τώρα και να μην περιμένω μέχρι τον Σεπτέμβρη!

Re: Τι πίεση έχεται στα λάστιχα του τίγρη σας?  

  Από: Chocorello στις 17/09/2008 12:47 μμ.

ο κανόνας είναι : σε νορμάλ χρήση να βάζουμε ότι λέει ο κατασκευαστής της μοτό και όχι του ελαστικού.

36/42 παντού και πάντα λοιπόν.

Re: Τι πίεση έχεται στα λάστιχα του τίγρη σας?  

  Από: spyro στις 17/09/2008 12:57 μμ.

Chocorell"

36/42 παντού και πάντα λοιπόν."


Μια φορά το δοκίμασα (δικάβαλος και ελαφρός φορτωμένος) και κόντεψα να σκοτωθώ στον πηγαιμό για την Μουρτερή ( Εύβοια).

Re: Τι πίεση έχεται στα λάστιχα του τίγρη σας?  

  Από: tasskap στις 17/09/2008 9:42 μμ.

Tο δικό μου manual λέει 34/42..... Εντάξει είναι τα λάστιχά σου, από αέρα λίγο το πίσω χρειάζεται. Όσον αφορά την αίσθηση που έχει το πίσω είναι λίγο απόλα... έχει σχέση με την πρόσφυση του δρόμου, με τη ρύθμιση της ανάρτησης κτλ. Αν θες τη δικιά μου τη γνώμη, εγώ ακολουθώ πάντα πιστά αυτο που λένε τα βιβλία... Αυτοί που το φτιάξανε το μηχανάκι κάτι παραπάνω ξέρουν από εμένα

Re: Τι πίεση έχεται στα λάστιχα του τίγρη σας?  

  Από: manik στις 12/01/2011 3:13 μμ.

Φοράω τα metzeller με πίεση 34-36 (μπροστά - πίσω) για γενική χρήση (μονοκάβαλος - δικάβαλος) μέσα στην πόλη και 36-40 δικάβαλος σε ταξίδια.
Τον συνδυασμό αυτόν τον έβγαλα μετά από δοκιμές. Γνώμη μου είναι ότι δεν πρεπει να συμβουλευόμαστε τον κατασκευαστή της μηχανής αλλά αυτόν του ελαστικού. Η συμπεριφορά του ελαστικού διαφέρει από κατασκευαστή σε κατασκευαστή

Re: Τι πίεση έχεται στα λάστιχα του τίγρη σας?  

  Από: Cpt. Haddock στις 12/01/2011 3:20 μμ.

Ποιά Metzeler?
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."