Σβήσιμο κινητήρα

Σβήσιμο κινητήρα  

  Από: pap43-d2 στις 09/09/2011 11:41 πμ.

Πήγα το τιγράκι μου για service στα 40 στον Σάκη, μετά απ αυτό όταν πάω να σταματήσω και πατάω τον συμπλέκτη πολλές φορές μου πέφτουν οι στροφές στις 800 και μερικές φορές μου σβήνει. Επίσης δεν μου λειτουργεί η ένδειξη των καυσίμων και έχω κάνει αρκετά χλμ. Του το ξαναπήγα και άλλαξε κάτι αλλά πάλι τίποτα. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι?
Ο καλός ταξιδευτής δεν έχει σταθερά σχέδια και δεν έχει καμιά πρόθεση να φτάσει κάπου.

Re: Σβήσιμο κινητήρα  

  Από: Ecobill στις 09/09/2011 11:51 πμ.

για παίξε λίγο με τον συναγερμό...εμένα όταν μπλοκάρει μου ΄χανει την ένδειξη της βενζίνης...

Για τα σβησίματα.....

Re: Σβήσιμο κινητήρα  

  Από: Fragiask στις 09/09/2011 12:02 μμ.

Το χειρότερο πιθανή πιστονοπάθεια,το πιο ελαφρύ ένα καθάρισμα στις πεταλούδες.Για την ένδειξη της βενζίνης πιθανολογώ ότι ίσως να φταίει το φλοτέρ μέσα στο ρεζερβουάρ.

Re: Σβήσιμο κινητήρα  

  Από: green-675 στις 09/09/2011 12:26 μμ.

για κοιτα και για κανενα πιστονακι................ελπιζω να μην ειναι ΑΛΛΑ κοιτα το......
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: Σβήσιμο κινητήρα  

  Από: green-675 στις 09/09/2011 12:28 μμ.

green-675"για κοιτα και για κανενα πιστονακι................ελπιζω να μην ειναι ΑΛΛΑ κοιτα το......"


να τα μετρησει ενα ενα.......επειγον ....
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: Σβήσιμο κινητήρα  

  Από: Native στις 09/09/2011 2:20 μμ.

Ρυθμιση στο TPS θέλει, η πιστονοπαθεια δεν σβήνει το μοτερ, εκτος αν ειναι σε πολυ προχωριμένο επίπεδο. Αλλα ετσι οπως τα προβάλεις δεν το νομίζω.

Πηγαινε λοιπον πάλι στον Σακη να στο ρυθμίσει. Για την Βενζίνη, γέμισε μια full το ρεζερβουαρ σου και κάνε καποια χιλιόμετρα σε ανοιχτο δρόμο. αν δεν στρώσει τσεκάρε την φυσα που φλοτερ ή και το φλοτερ το ιδιο μηπως κολλησε.

Επίσης τσέκαρε μήπως ειναι πεσμένη η μπαταρία σου.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Σβήσιμο κινητήρα  

  Από: pap43-d2 στις 09/09/2011 3:42 μμ.

Δεν έχω συναγερμο και την 2η φορά που το πήγα στον Σάκη μου είπε για το TPS και μου έβαλε καινούργιο αλλά δεν είδα καμιά διαφορά. Στο service που έκανα μου ρύθμισε τις πεταλούδες και μου είπε ότι είναι εντάξει, αν είχε κάπιο πρόβλημα με πιστόνια δεν θα το έβλεπε? Τώρα που πήγα μια πρώινή βόλτα πρόσεξα ότι όσο είχα συναναβάτη μου έσβηνε συνέχεια και όταν ήμουν μόνος δεν μου έσβησε καθόλου. Όσον αφόρα τον δείκτη καυσίμων το έχω φουλάρει 2-3 φορές αλλά πάλι τίποτα και έκανα αρετά χλμ σε ανοιχτό δρόμο...
Ο καλός ταξιδευτής δεν έχει σταθερά σχέδια και δεν έχει καμιά πρόθεση να φτάσει κάπου.

Re: Σβήσιμο κινητήρα  

  Από: green-675 στις 09/09/2011 7:04 μμ.

pap43-d2"Δεν έχω συναγερμο και την 2η φορά που το πήγα στον Σάκη μου είπε για το TPS και μου έβαλε καινούργιο αλλά δεν είδα καμιά διαφορά. Στο service που έκανα μου ρύθμισε τις πεταλούδες και μου είπε ότι είναι εντάξει, αν είχε κάπιο πρόβλημα με πιστόνια δεν θα το έβλεπε? Τώρα που πήγα μια πρώινή βόλτα πρόσεξα ότι όσο είχα συναναβάτη μου έσβηνε συνέχεια και όταν ήμουν μόνος δεν μου έσβησε καθόλου. Όσον αφόρα τον δείκτη καυσίμων το έχω φουλάρει 2-3 φορές αλλά πάλι τίποτα και έκανα αρετά χλμ σε ανοιχτό δρόμο... "


πιστονια μετρημα.........οπωσδηποτε...συμβουλη απο παθων με παρομοιες παρενεργειες.... την πρωτη φορα εμεινε στο δρομο. απλα εσβησε , δεν επαιρνε μπρος ευκολα κτλ..κτλ...τελικα...2 πιστονια ραγισμενα,,τα μετρησε και οταν βγηκαν τοτε φανηκε το ραγισμα.............
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: Σβήσιμο κινητήρα  

  Από: mixalakis στις 10/09/2011 8:02 μμ.

Μ' αρέσει που μερικοί δίνουν οδηγίες λες και ξέρουν καλύτερα από τον Σάκη. Αλλά και εσύ ρε φίλε, τι περιμένεις να συ πούμε παραπάνω απότν Σάκη εμείς;

Απλά σε ενημερώνω ότι στο θέμα με τις πεταλούδες ο Σάκης μου είχε πει ότι ήμουν ο ένας από τους μοναδικούς δύο, που δεν λυνόταν το πρόβλημα. Πιθανόν να είσαι ο τρίτος.

Όσο δεν λύνεται θα πηγαίνεςι στον Σάκη μέχρι να λυθεί. Θεωρώ απίθανο να φταίνε τα πιστόνια και να μην ελιπε ο Σάκης τίποτα σχετικό.

Re: Σβήσιμο κινητήρα  

  Από: pap43-d2 στις 11/09/2011 12:28 πμ.

Εφόσον κανείς δεν έχει δει την μηχανή σίγουρα δεν μπορεί να μου πει κάτι παραπάνω από τον Σάκη, αλλά ίσως να υπάρχει κάποιος με τα ίδια συμπτώματα και μπορεί να βοηθήσει...
Ο καλός ταξιδευτής δεν έχει σταθερά σχέδια και δεν έχει καμιά πρόθεση να φτάσει κάπου.

Re: Σβήσιμο κινητήρα  

  Από: chris34 στις 11/09/2011 10:43 πμ.

Οπως ειπε και ο φιλος Native να σου τσεκαρει το TPS.
Στο εβαλε στο μηχανημα και σου κοιταξε τις πεταλουδες και παλι τιποτα;
Δεν εδωσε μια εξηγηση γι'αυτο;
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Σβήσιμο κινητήρα  

  Από: pap43-d2 στις 11/09/2011 12:38 μμ.

Τις πεταλούδες τις κοίταξε στο service. Μετά το service άρχισα να έχω τα σβησίματα και το ξαναπήγα, μου είπε είχε κοιτάξει το TPS και ήταν εντάξει αλλά παρόλα αυτά μου έβαλε καινούργιο για να βεβαιωθεί. Δυστυχώς συνεχίζει να σβήνει. Και το παράλογο είναι ότι σβήνει μόνο όταν έχω κι άλλον πάνω σπάνια όταν είμαι μόνος. Από Δευτέρα θα το ξαναπάω...
Ο καλός ταξιδευτής δεν έχει σταθερά σχέδια και δεν έχει καμιά πρόθεση να φτάσει κάπου.

Re: Σβήσιμο κινητήρα  

  Από: chris34 στις 11/09/2011 6:12 μμ.

Σου αλλαξε τον αισθητηρα;Συνηθως ειναι ρυθμιση που γινεται. Σου βγαζει το ντεποζιτο και το φιλτροκουτι που απο κατω ειναι οι πεταλουδες και τοτε σου κανει την ρυθμιση!!
Βεβαια με παραξενευει που λες οτι στο κανει με 2 ατομα πιο πολυ!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Σβήσιμο κινητήρα  

  Από: pap43-d2 στις 11/09/2011 6:32 μμ.

Είπε ότι μου άλλαξε το TPS την 2η φορά την πρώτη απλώς το ρύθμισε. Και μένα αυτό με το 2ο άτομο με παραξενεύει και το πρόσεξα προχθές. Την Δευτέρα που θα το πάω θα του το πω και να δούμε...
Ο καλός ταξιδευτής δεν έχει σταθερά σχέδια και δεν έχει καμιά πρόθεση να φτάσει κάπου.

Re: Σβήσιμο κινητήρα  

  Από: chris34 στις 11/09/2011 7:19 μμ.

Τι να πω φιλε Κωστα ευχομαι να ειναι κατι ασημαντο!!
Ενημερωσε μας για τις εξελιξεις.
Λευκος Τιγρης!!see you................