Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050

Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: kanagias στις 20/07/2011 6:33 μμ.

Χαιρετω την παρεα!

Μολις γυρισα απο το συνεργειο οπου ειχα αφησει το μηχανακι (Tiger 1050 μοντελο του 2010) για το service των 15.000
Παω στο συνεργειο, για να το παραλαβω, τον ρωταω ολα καλα αλλαξες φιλτρο λαδι και τετοια...
Ναι ναι μου λεει τα αλλαξα αυτα αλλα οταν το εβαλα στο διαγνωστικο μου εβγαλε οτι το μηχανακι καιει λαδι....!!!!
Παυση....πανικος (απο πλευρας μου φυσικα) και ξεκινω τις ερωτησεις...
Δεν ειχε να μου απαντησει και πολλα, ουτε ποσο λαδι καιει ουτε απο τι μπορει να ειναι... (πχ απο πιστονια που εχω ακουσει απο συναδερφους tigerades)
Για να δει τι συμβαινει και καει λαδι πρεπει να ανοιξει το μοτερ...
Μου ειπε να του δωσω την αδεια να την βγαλει μια φωτοτυπια...(??) και οταν τον ρωτησα γιατι μου λεει για να το στειλει στα κεντρικα...(???)
Και τι κανουμε του λεω τωρα...μην φοβασαι μου λεει , τσεκαρε τα λαδια σου συχνα και στο επομενο service το ξανα κοιταμε...μπορει να μην ειναι και τπτ...αν ξαναβγαλει το διαγνωστικο οτι καιει λαδι θα το ανοιξουμε...

Εγω τα λαδια τα κοιταω καθε 1000κμ (συμφωνα με τις αδηγιες του manual)και δεν ειχα παρατηρησει να καιει λαδι....οκ τα 100μλ δεν θα μπορουσα να τα δω αλλα αν εκαιγε πχ. Κανα λιτρο....ε τι διαολο...δεν θα το εβλεπα...?

Οπως καταλαβαινετε με εχει αγχωσει το ολο θεμα, και το κακο ειναι οτι φευγω και για διακοπες (θα κανω σιγουρα κανα 3.000κμ) και θα ειμαι μεσα στο αγχος και την ανασφαλεια...

ρε παιδια εγω θελω να ρωτησω το εξής...:
AN το μηχανακι καει λαδι μπορει να το δει το διαγνωστικο????? Λιγο δυσκολο μου ακουγετε αλλα και παλι δεν ξερω γιαυτο ρωταω....
Υπαρχει περιπτωση να κανει λαθος το διαγνωστικο..?

sorry αν σας κουρασα, η αν αυτα που ρωταω ειναι χαζομαρες αλλα..........αυτο μου ερχετε γιατι δεν θελω να το πιστεψω.....καινουργιο μηχανακι...καταλαβαινετε...

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: Costas στις 20/07/2011 6:45 μμ.

Δεν υπάρχει λόγος πανικού. Αυτός από τη στιγμή που είδε κάποια ένδειξη όφειλε να σε συμβουλέψει να τσεκάρεις τα λάδια, μην του πας τη μηχανή ξαφνικά μετά από 10.000 χλμ και του πεις οτι κόλησε.

Καλό είναι να τα κοιτάς που και που. Μπορεί να έχει όντως θέμα. Μπορεί να μην είναι και τίποτα. Πάντως δεν είναι κάτι που θα σε αφήσει στα καλά καθούμενα. Σε περίπτωση που υπάρξει μεγάλο πρόβλημα θα σε καλύψει η εγγύηση. Αν πάλι δεν είναι τίποτα, ένα τσεκάρισμα πάντα κάνει καλό.

Καλό ταξίδι να έχεις και μην αγχώνεσαι

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: ATN PANOS στις 20/07/2011 6:55 μμ.

δεν νομιζω οτι με οποιοδηποτε διαγνωστικο μηχανημα μπορει να σου πει καποιος
οτι η μηχανη καει λαδια..

τα διαγνωστικα μετρανε ηλεκτρονικες βλαβες μονο..


τσεκαρε τα λαδια σου, και το πολυ πολυ, παιρνεις μια δευτερη γνωμη απο αλλο εξουσιοδοτημενο
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: kanagias στις 20/07/2011 7:10 μμ.

αυτο ακριβως λεω και εγω και προβληματιζομαι...αλλα αν παλι ειναι σωστη η δικια μας λογικη....για ποιον λογο ο μηχανικος να κατσει να μου πει τετοιο πραγμα που ξερει οτι θα αναστατωσει και θα δημιουργησει αγχος και ερωτηματα στον πελατη του...?
βεβαια μιλαω για το διαγνωστικο της Τ οχι το οποιοδηποτε αλλα και παλι δεν νομιζω οτι μπορει να δει αν το μοτερ καει λαδι...

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: Tigrisss στις 20/07/2011 7:12 μμ.

μην ανησυχείς.
περυσι έκανα πανω απο 5.000 και εκαιγε και λάδι!
τσεκαρε το που και που, και αν συνεχίζει αλλάζεις και κανα πιστονάκι
εγγύση δεν είσαι?

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: kanagias στις 20/07/2011 7:17 μμ.

ναι ναι εγγύηση είμαι, ευτυχώς
είναι και αυτό μια παρηγοριά όσο και να το κάνεις...

το θέμα είναι να μάθω στα σίγουρα τι έχει ΑΝ έχει (μακάρι να μην έχει... )

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: Native στις 20/07/2011 7:38 μμ.

Μ@λάκα...εχω μεινει πολυ πίσω...τα διαγνωστικά λένε οτι καιει το μοτερ λαδι....ουάου...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: kanagias στις 20/07/2011 7:43 μμ.

ΕΛΑ ΝΤΕΕΕΕΕ...
αυτο πιστευω και εγω...
οτι ΔΕΝ μπορει να δει αν καει η οχι λαδι ο κινητηρας
αλλα γιατι να μου πει τετοιο πραγμα...???????????

και ξανα λεω οτι εγω τα λαδια τα κοιταω μονος μου αρκετα συχνα και δεν παρατηρησα κατι τετοιο...

βεβαια μπορει να ειδε καποια αλλη 'ενδειξη' και για να μην μπλεξει με τεχνικους ορους μου ειπε αυτο
ξερω και εγω ρε παιδια ...δεν ξερω τι να πω...και τι να σκεφτω...

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: Native στις 20/07/2011 7:56 μμ.

Χρειάζεται να ρωτησω ποιος ήταν?

Να τσεκάρεις τα λάδια σου κάθε 500 χιλιόμετρα και είσαι οκ. Με τον δείκτη ε? Οχι με το laptop...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: dimchrist στις 20/07/2011 7:58 μμ.

Δε μας λες και σε ποιο συνεργείο το διαγνωστικό τα διαβάζει όλα αυτά? να το έχουμε στα υπόψη...







Πες μου ότι είναι στον Πειραιά...

Triple Way

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: kanagias στις 20/07/2011 8:05 μμ.

χαχαχαχαχα
ναι ρε συ με το δείκτη και ας με λεν παλιομοδιτη...χαχχαχ

αλλα και παλι ρε παιδες οταν ακους τετοια πραγματα απο τον Μηχανικο οσο και να το κανεις σου μενει στο μυαλο...
θα κοιταω ακομα πιο συχνα τα λαδια και μπορει να παρω και μια 2η γνωμη....

πμ για τον μηχανικο...

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: gran tiger στις 20/07/2011 9:06 μμ.

πως διαολο στελνουμε πμ?

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: vagelis στις 20/07/2011 9:37 μμ.

gran tiger"πως διαολο στελνουμε πμ?"

Κατω απο το avatar σου εχει 2 τετραγωνακια το αριστερο!!!!
Η μοτοσικλετα δεν ειναι επικινδυνη...επικινδυνη την κανουμε εμεις....

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: vagelis στις 20/07/2011 9:47 μμ.

Αυτο πρωτη φορα το ακουω διαγνωση οτι καει λαδια? απο διαγνωστικο μηχανημα ,ααα καλα ειμαστε πολυ μπροστα .. αδερφε τσεκαρετα οπως σου ειπανε και τα παιδια παραπανω καθε 500 χλμ και εισαι οκ...
Η μοτοσικλετα δεν ειναι επικινδυνη...επικινδυνη την κανουμε εμεις....

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: Tigrisss στις 21/07/2011 1:37 πμ.

dimchris"Δε μας λες και σε ποιο συνεργείο το διαγνωστικό τα διαβάζει όλα αυτά? να το έχουμε στα υπόψη...







Πες μου ότι είναι στον Πειραιά... "




για πές μας.......