Θερμοκρασια και ζεστη...

Θερμοκρασια και ζεστη...  

  Από: guraki στις 13/07/2011 10:27 πμ.

Εχτες μεσα στην πολη η θερμοκρασια ηταν σταθερα 7 μπαρες και το βεντιλατερ απο καποιο σημειο και μετα δουλευε συνεχως χωρις παυση.Το μηχανακι εβραζε κοινως...Ειναι φυσιολογικο η να κοιταξω κατι???

Re: Θερμοκρασια και ζεστη...  

  Από: lleonidas στις 13/07/2011 10:50 πμ.

Μου τυχαίνει κ εμένα,ακόμα και το χειμώνα.Συνήθως όμως είναι στις 5 ή στις 6.Η κίνηση στην πόλη με τόσο υψηλή θερμοκρασία κ το σταμάτα-ξεκίνα με τη συνεχόμενη χρήση συμπλέκτη χειροτερεύουν το πρόβλημα.

Re: Θερμοκρασια και ζεστη...  

  Από: Native στις 13/07/2011 10:58 πμ.

Οχι φυσιολογικό ειναι. Το καλοκαίρι το βεντιλατερ στην πόλη δουλευει υπερώριες... 7 παυλες είναι οκ μεσα στην κινηση. Λογικα ομως με το που θα πιανεις λιγο ανοιχτο δρομο θα πηγαινει 6. Σε ταξίδι πάντως λειτουργεί σταθερα με 5 παύλες, ανεξαρτήτως εξωτερικής θερμοκρασίας.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:50, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Θερμοκρασια και ζεστη...  

  Από: Panos Mourtikas στις 13/07/2011 11 πμ.

πολυ λογικο ειναι. και παλι στον τιγρη η θερμοκρασια ανεβαινει πιο δυσκολα σε σχεση με το cbf που ειχα.

Re: Θερμοκρασια και ζεστη...  

  Από: PAGANIAS στις 13/07/2011 11:53 πμ.

καλημερα .εμενα του 2007 σε παρομοια διαδικασια μου πεταξε την ταπα και το παραφλου εσκασε ευτηχωσ
οχι επανω μου.στα καπακια σχεδον εκαψε και το βεντιλατερ

Re: Θερμοκρασια και ζεστη...  

  Από: madbiker στις 13/07/2011 11:59 πμ.

PAGANIAS"καλημερα .εμενα του 2007 σε παρομοια διαδικασια μου πεταξε την ταπα και το παραφλου εσκασε ευτηχωσ
οχι επανω μου.στα καπακια σχεδον εκαψε και το βεντιλατερ"


ευτυχως φιλε μου δεν εσκασε πανω σου...εγω απο τα χριστουγεννα που επαθα κατι παρομοιο με το αυτοκινητο εχω ακομα τα σημαδια απο το καψιμο στο χερι..φρικτος πονος.
[size=150:19cvyl53] its better to burn out, than to fade away

Re: Θερμοκρασια και ζεστη...  

  Από: Native στις 13/07/2011 12:05 μμ.

Αυτο δεν εχει να κανει ομως με την ορθότητα της λειτουργειας του κυκλώματος ψυξης. Οι θερμοκρασιες ειναι 103-115°C στις 7 πάυλες, απλα μπορει να ηταν η ταπα ελαττωματικη
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Θερμοκρασια και ζεστη...  

  Από: PAGANIAS στις 13/07/2011 12:40 μμ.

οκ. απλα ανεφερα τη επαθα σε παρομοια κατασταση.επισησ την πρωτη φορα που μου αλλαξαν ταπα
παλι μου την πεταξε παλι την γλυτωσα απο το παραφλου αλλα δεν μου εκαψε το βεν..
ειναι τησ περιπετειασ τελικα αυτοι οι αγγλοι...

Re: Θερμοκρασια και ζεστη...  

  Από: mastersam13 στις 13/07/2011 1:27 μμ.

Αυτό που έχω παρατηρήσει στο 800, είναι ότι από την ώρα που θα ζεσταθεί και θα φτάσει ο δείκτης τις 5 μπάρες, δεν κουνιέται από εκεί ούτε στις μεγάλες ζέστες, ούτε στο κρύο, ούτε μέσα στην πόλη!
Όταν ρώτησα μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό!
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: Θερμοκρασια και ζεστη...  

  Από: epistimon στις 13/07/2011 2:48 μμ.

εγω παντος απο τοτε που αλλαξα τα παραφλου στο tiger και εβαλα τα LIQUI MOLY (KFS 12) ειδα μεγαλη διαφορα στις θερμοκρασιες.δεν αναβει τοσο συχνα το βιντιλατερ μεσα στην πολυ οπως πρωτα.πρωτα ηταν μαρτυριο ειδικα το καλοκαιρι

Re: Θερμοκρασια και ζεστη...  

  Από: Ecobill στις 13/07/2011 3:14 μμ.

mastersam13"Αυτό που έχω παρατηρήσει στο 800, είναι ότι από την ώρα που θα ζεσταθεί και θα φτάσει ο δείκτης τις 5 μπάρες, δεν κουνιέται από εκεί ούτε στις μεγάλες ζέστες, ούτε στο κρύο, ούτε μέσα στην πόλη!
Όταν ρώτησα μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό!"


Aλλο το 800 κι άλλο το 1050 που συζητούν τα παιδιά....

Ουτε και μένα μου κοινιέται σούζα τοχω

Re: Θερμοκρασια και ζεστη...  

  Από: redfoot στις 13/07/2011 3:51 μμ.

mastersam13"Αυτό που έχω παρατηρήσει στο 800, είναι ότι από την ώρα που θα ζεσταθεί και θα φτάσει ο δείκτης τις 5 μπάρες, δεν κουνιέται από εκεί ούτε στις μεγάλες ζέστες, ούτε στο κρύο, ούτε μέσα στην πόλη!
Όταν ρώτησα μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό!"


εσυ ειδικα να προσεχεις τα γυμνα ποδια (βερμουδες κλπ) για να μη βρεθουν τηγανισμενα
the road is made clear when viewed from above..

Re: Θερμοκρασια και ζεστη...  

  Από: ndim στις 13/07/2011 4:07 μμ.

redf"εσυ ειδικα να προσεχεις τα γυμνα ποδια (βερμουδες κλπ) για να μη βρεθουν τηγανισμενα "


Αρκουδίσια τρίχα στα πόδια rulezzzz!!!!!!!

Re: Θερμοκρασια και ζεστη...  

  Από: mastersam13 στις 15/07/2011 1:31 πμ.

"Κοκκινοπόδαρε"... σε χαιρετά ο "Καμμενοπόδαρος"
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: Θερμοκρασια και ζεστη...  

  Από: redfoot στις 15/07/2011 8:37 πμ.

the road is made clear when viewed from above..