project, προβολάκια!

project, προβολάκια!  

  Από: vagtyrp στις 25/02/2011 9:31 μμ.

λοιπόν παίδες, μερικοί από εσάς ξέρετε ότι ψάχνω για προβολάκια. κατέληξα στα ακόλουθα μετά από 2ήμερη επικοινωνία με τον κ. σαββίδη,( http://www.moto-accessories.gr/home ).


τα βλέπετε πρόχειρα τοποθετημένα. τα συγκεκριμένα έχουν φτιαχτεί για να μπουν σε ένα cbf, αλλά τα βάλαμε πάνω για τις φωτογραφίες που θα ποστάρω και παρακάτω.το προβολάκι είναι έτοιμο, αλλά ο κ. σαββίδης θα κατασκευάσει την βάση έτσι ώστε να κάθεται ακριβώς οριζόντια με το έδαφος και παράλληλα με τη μηχανή στο σημείο που φαίνεται στις φώτο, χωρίς να γρατζουνίσει το πλαστικό καπάκι της μηχανής.
είναι αλογόνου, 35 ή 55 Watt, και προσαρμόζεται το άνοιγμα που θές να πετύχεις στο φώς.
η βάση θα στηρίζεται πάνω στη μηχανή με μία βίδα στην ίδια θέση που υπάρχει ήδη.
το κόστος για τα 2 προβολάκια με πλήρη καλωδίωση και διακόπτη είναι 120 ευρώ, ενώ χωρίς την καλωδίωση 90 ευρώ.
χρόνος κατασκευής της βάσης, 1 μήνας το πολύ, κατά το οποίο διάστημα η βάση θα σχεδιαστεί στο χαρτί, θα φτιαχτεί και θα δοκιμαστεί αρκετές φορές πάνω στη μηχανή μου, μέχρι να πάρει την οριστική της μορφή.
μέχρι στιγμής θα φτιάξει για μένα και τον φώτη( fpapad ).

επικοινώνησα τηελφωνικά με τον admin, και μου είπε να το ποστάρω ελεύθερα....δεν ήθελα να φανεί ώς διαφήμιση, και ούτε κερδίζω κάτι από αυτό. θα πληρώσω κανονικά τα δικά μου.απλά αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να απευθυνθεί στο κατάστημα. έμπορος και μηχανικός είναι ο άνθρωπος, αν δεί ενδιαφέρον μπορεί να ασχοληθεί εκτενέστερα. θα του στείλω το σχετικό λινκ για να παρακολουθήσει το ποστ εδώ. κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη.

Re: project, προβολάκια!  

  Από: vagtyrp στις 25/02/2011 9:34 μμ.

περισσότερες φώτο.....

Re: project, προβολάκια!  

  Από: vagtyrp στις 25/02/2011 9:38 μμ.

και μερικές ακόμα....

Re: project, προβολάκια!  

  Από: fpapad στις 25/02/2011 10:46 μμ.

Εγώ θα τα πάρω σίγουρα μιας και τα έχω ήδη δει με τον Βαγγέλη που πήγαμε μαζί την πρώτη μέρα.

Είναι σχεδόν μια λύση ειδικά φτιαγμένη για τα Tiger. Μπορεί και στις βάσεις να έχει διάτρητο το logo "Tiger".

Αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα καλό θα ήταν να την βάλετε εδώ μιας και το project είναι σε διαδικασία ανάπτυξης.

Δεν μιλάμε για προβολάκια έτοιμα της αγοράς αλλά για μια ειδική λύση που θα φτιαχτεί ειδικά για τα Tiger 1050

Επίσης έχουν λάμπες 55W αλλά μπορείς και να βάλεις και 35W
Δεν μπορώ τώρα.... !!!! είμαι στο forum . . .

Re: project, προβολάκια!  

  Από: johnygalan στις 26/02/2011 10:42 πμ.

Πολύ ωραία και διακριτικά! Αν και προσωπικά αποφεύγω την νυχτερινή οδήγηση.
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: project, προβολάκια!  

  Από: Polymhxanos στις 26/02/2011 11:42 πμ.

Τελικά παντού υπάρχουν μαιμούδες, όχι μόνο στους BMWκηδες...

Μια ερώτηση μόνο.

ΓΙΑΤΙ;
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: project, προβολάκια!  

  Από: Rory στις 26/02/2011 11:45 πμ.

Πολύ καλά , αλλά εαν δεν εχεις κάγκελα είναι ενα θέμα !!!!!!!!
Keep on Rockin

Re: project, προβολάκια!  

  Από: patapios στις 26/02/2011 12:17 μμ.

Mα δεν θα μπουνε πανω στο καγκελο... στην βιδα του πλαστικου θα δεσουν.


Καλα δεν βλεπω???

Re: project, προβολάκια!  

  Από: fpapad στις 26/02/2011 3:52 μμ.

patapios"Mα δεν θα μπουνε πανω στο καγκελο... στην βιδα του πλαστικου θα δεσουν.


Καλα δεν βλεπω??? "



Εσύ φίλε καλά βλέπεις αλλά ως συνήθως ποστάρουν και αυτοί που δεν έχουν κάτι να πουν άλλα για να δώσουν το <στίγμα> τους.

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε
Δεν μπορώ τώρα.... !!!! είμαι στο forum . . .

Re: project, προβολάκια!  

  Από: vagtyrp στις 26/02/2011 6:18 μμ.

αν κοιτάξετε καλά τις φωτογραφίες, θα δείτε ότι θα μπουν πάνω στο πλαστικό με μία βίδα μόνο, για να μπορείς εύκολα με το αλενάκι κάτω από τη σέλα να τα ρυθμίζεις αν φορτώνεις τη μηχανή ή βάλεις και δεύτερο άτομο, όπως κάνω εγώ.
αν έχεις κάγκελα σαν τα δικά μου, μπορείς να βάλεις με άλλες βασούλες προβολάκια( όχι αυτά που δείχνω εδώ, αλλά πιο στρογγυλά) πάνω στα καγκελα, χωρίς να προεξέχουν.

πήγα και σε αυτόν που έχω βάλει τα ξένον, και ρώτησα...βρήκα μονά led με 10W κατανάλωση μόνο, στρογγυλά, πολύ ωραία και πολύ δυνατά, με 2 σκάλες ρύθμισης, μια για μέσα στην πόλη για να είσαι πχ πιο διακριτός από τους άλλους, και μια δυνατή για τα ταξίδια σε δύσκολες συνθήκες. το κόστος κατασκευής και τοποθέτησης ήταν απογορευτικό ( 300 ευρώ ), οπότε κατέληξα στο παρον ποστ.

όσον αφορά την ερώτηση ΓΙΑΤΙ , η απάντηση είναι ότι εγώ όταν θέλω να ταξιδέψω, δεν λογαριάζω τον καιρό, και δεν με ενοχλεί η νύχτα.( μόνο με χιόνι δεν θα βγώ.... ) και χρειάζομαι τον επιπλέον φωτισμό. δεν πρόκειται να τα ανάβω για πλάκα ή εφέ όπως συμβαίνει συχνά και μέχρι να φτιάξει η triumph προβολάκια δεν βλέπω μαιμούδες πουθενά.....εκτός και αν αυτός που το έγραψε κοίταζε εκείνη τη στιγμή στο καθρέπτη του.....

Re: project, προβολάκια!  

  Από: psilo_paidi στις 26/02/2011 6:27 μμ.

Οπτικά δε μ αρέσουν και μένα αλλά περί ορέξεως.....Νομίζω ότι δε ταιριάζουν και στο χαρακτήρα του τίγρη τα προβολάκια

Re: project, προβολάκια!  

  Από: vagtyrp στις 26/02/2011 6:57 μμ.

psilo_paidi"Οπτικά δε μ αρέσουν και μένα αλλά περί ορέξεως.....Νομίζω ότι δε ταιριάζουν και στο χαρακτήρα του τίγρη τα προβολάκια"


πιθανώς να έχεις δίκιο, αλλά αυτή τη μηχανή έχω τώρα οπότε εμένα δεν με χαλάει. ίσως απλά κοιτάξω να βάλω στρογγυλά, αντί ορθογώνια προβολάκια.

δείτε συγκριτικά μερικά προβολάκια που έχουν βάλει οι ξένοι........
???????????????????
παναγία μου...τί είναι αυτό........
αυτά είναι πολύ χειρότερα αν τα δείτε και από κοντά....απλά τεράστια, σαν κανόνια..... :)


μάλλον τα δικά μου θα βλέπονται περισσότερο......

Re: project, προβολάκια!  

  Από: vagtyrp στις 26/02/2011 7:04 μμ.

ένας τύπος μου έστειλε τη δική του πατέντα.....ενδιαφέρουσα, θα την συζητήσω και με τον σαββίδη....
θα του ζητήσω περισσότερες λεπτομέρειες....

Re: project, προβολάκια!  

  Από: Cpt. Haddock στις 26/02/2011 8:28 μμ.

Τι άλλο θα δούμε σ' αυτο το κακόμοιρο το τιγράκι...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: project, προβολάκια!  

  Από: johnygalan στις 26/02/2011 8:58 μμ.

fpapad"
Εσύ φίλε καλά βλέπεις αλλά ως συνήθως ποστάρουν και αυτοί που δεν έχουν κάτι να πουν άλλα για να δώσουν το <στίγμα> τους.

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε"

+1050
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"