Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: mastersam13 στις 27/04/2011 12:59 μμ.

Προφανώς η κάλυψη είναι σε τέτοια τιμή λόγω πακέτου.
Η ασφάλειά σου δεν έχει οδική για να την συμπληρώσεις και να μην την πληρώνεις χώρια sinister?
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: sinister στις 27/04/2011 6:24 μμ.

mastersam13"Προφανώς η κάλυψη είναι σε τέτοια τιμή λόγω πακέτου.
Η ασφάλειά σου δεν έχει οδική για να την συμπληρώσεις και να μην την πληρώνεις χώρια sinister?"

Υδρόγειος ειναι η ασφαλεια κ ειναι σε πακετο κ η οδικη βοηθεια,
φανταζομαι με καποια εταιρεια συνεργάζεται γιατι δεν θυμαμαι να εχει δικα της αυτοκινητα.
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: mastersam13 στις 27/04/2011 8:25 μμ.

Αν έχεις μόνο τις βασικές καλύψεις και συμπλήρωσες μόνο την οδική, πόσο πληρώνεις σύνολο?
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: sinister στις 27/04/2011 9:01 μμ.

Λοιπον εχουμε κ λεμε
για ετησιο συμβολαιο με

ΣΩΜΑΤ. ΒΛΑΒΕΣ ΤΡΙΤΩΝ ΑΝΑ ΘΥΜΑ / 500.000 / 55.49
ΥΛ. ΖΗΜΙΕΣ ΤΡΙΤΩΝ ΑΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ / 500.000 / 84.39€
Υ.Ζ ΑΠΟ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟ ΟΧΗΜΑ /20.000€/0€
ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΟΥ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟς /3.55€
ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ BONUS MALUS /4.09€

+ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ 38.14€

Μας κανουν ενα συνολο μαζι με τα δικαιωματα συμβολαιου κ Φ.Α και ΤΕΟ 263,37€ τον χρονο

Μαλλον μου βγαινει ακριβη η οδικη γιατι πληρωθηκε σαν εξτρα σε ξεχωριστο συμβολαιο κ εχει κ αυτο δικαιωμα συμβολαιου
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: tharis στις 27/04/2011 11:17 μμ.

Για ετησιο 38 ευρω λογικα ειναι.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: panosem στις 04/07/2014 11:05 πμ.

Καλημέρα σας.
Ετοιμάζομαι για αγορά του Explorer από βδομάδα, και ψάχνω να δω τιμές για ασφάλιση με ολική.
Στην Anytime στο online δε μ' αφήνει καν να υπολογίσω πόσο περίπου πάνε τα ασφάλιστρα.
Στην chartis μόνο μέσω τηλεφώνου παίρνεις προσφορά ή και μέσω συνεργαζόμενων ασφαλιστών με την εταιρεία, ή υπάρχει και online σύστημα.?

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: PTiger800 στις 04/07/2014 4:24 μμ.

Όταν έψαχνα το ίδιο πράγμα είδα την Chartis (AIG πλέον) και την Anytime.
Στην Anytime, πρέπει να έρθουν να δουν το μηχανάκι. Online δεν υπολογίζει όντως. Εμένα έκαναν πάνω από ένα μήνα να βγάλουν ασφαλιστήριο οπότε τελικά κατέληξα στην AIG.

To συν της anytime είναι ότι ασφαλίζει ολοκληρη την αξία της μοτοσυκλέτας, ενώ η AIG ασφαλίζει στο 75%. Νομίζω κλοπή μόνο αυτές οι δύο ασφαλίζουν και μόνο ολική βέβαια.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: panosem στις 21/07/2014 1:59 πμ.

Για την ιστορία, έκανα ασφάλεια στην Interamerican.
Η AIG λογω του οτι ειμαι κατω των 30, δε μου το ασφαλιζε....

Παει το κανανε μονοπώλειο...
Πάντως αυτο με την ηλικία δεν το καταλαβαινω.
5 χρόνια με Vstrom ασφαλισμενος με ολικη, χωρις το παραμικρο ατυχημα, δεν τα λαμβανουν υπ'οψιν?
Δηλαδη είναι προτιμότερο να έχεις εναν 31 ετων, που καβαλαει πρωτη φορα μεγαλη μηχανη, απο εναν που περασε και απο μεσαιου κυβισμου??
Τεσπα, αυτα ειναι τα κακα του μονοπωλειου....

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: alex2014 στις 24/07/2014 4:11 μμ.

Πόσο πληρώνεται για ασφάλεια με κλοπή για το tiger 1050 ?

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: panosem στις 24/07/2014 10:52 μμ.

alex2014"Πόσο πληρώνεται για ασφάλεια με κλοπή για το tiger 1050 ?"

Αυτο που καταλαβα στο περιπου εγω, για το 1200, μιας και με τον ασφαλιστη μου, καναμε δοκιμες, παιζει μεγαλη σημασια, το ποσον που θα την ασφαλισεις. Αν ειναι μεταχ. και την πηρες 8000€, σκεψου οτι στα 14.500 το 1200, ειχε 280 επαρχια και κατω των 30 ηλικια. Καθε 2000€ που κατεβαζαμε στο ποσον, επεφτε 30-35€ στην τιμη της ασφαλισης. Αρα θεωρω το 1050, για επαρχια θα χει κατω απο 200 το εξαμηνο. Για Αθηνα Θεσσαλονικη τα ποσα εκτοξευονται, και για νησια, ειναι ακομα χαμηλοτερα.

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: acratosa στις 27/07/2014 1:11 πμ.

ειχα Chartis (βλ. ΑIG) Και εδινα 250/εξαμηνο για ολική (75%) για τον Τιγρη 1050 του 2010.
Προ 1,5 μηνός πήγα στην Interamerican με 300€/εξαμηνο, ολική (100%), αλλά το κυριότερο ειναι οτι εχει α)νομική βοήθεια και β)μηχανή αντικαταστασης. Μεσα σε 1 ημερα ηρθαν, φωτογραφισαν τη μηχανή και εγιναν ολα. ΠΟλύ ευχαριστημένος.

υγ.Χτες εμεινε από φλάντζα στη Βαρη συγγενικο μου πρόσωπο με το αυτοκινητο. Η Interamerican την παρελαβε μεσα σε λιγότερο από 20 λεπτα από την ειδοποιηση. Ισως ειχαν καποιο οχημα εξυπηρετησης εκει κοντα, αλλά οφείλω να το σημειώσω. Αντίστοιχα, το 2010 που τρακαρα με τον Τιγρη στο Συνταγμα, η Euroassistance (που συνεργαζεται με Chartis) εκανε ενα μισαωρο περίπου, αν θυμαμαι καλα, καθώς ηρθε πρωτα το ΕΚΑΒ για μενα, και η μηχανή ηταν εκεί ακόμα.

υγ. Καμία από τις 2 δεν με ρωτησε για συναγερμους, κλειστα γκαραζ κλπ πριν μου βγαλουν ασφαλιστηριο.
υγ. Μην εμπιστευστε Online ασφαλίσεις, ειδικά στα οχήματα. Κι ο λόγος ειναι απλός: όταν θα χρειαστείς τον ασφαλιστή για να σε "διευκολύνει", δεν θα τον έχεις -αφου μιλας απευθειας με την ετιαρια- και θα βλαστημας τα 10-15 ευρω που γλυτωσες με το Online..

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: Bill Vr στις 29/07/2014 12:10 πμ.

INTERAMERICAN
Επαρχία
Ολική
Ετήσιο
Οδική
με αξια μηχανης στις 8000 πληρωσα 403 ευρω.

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: alex2014 στις 30/07/2014 2:27 μμ.

Έχω σούπερ ασφαλιστή
μου έκανε ολική κλοπή ,οδική κλπ σε πολύ καλή τιμή απο Interamerican.

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: ΑΝΔΡΕΑΣ Ι. στις 17/08/2014 11:18 πμ.

Στην AIG με 360euro ετησίως για αξία 6000e:
ολ.κλοπή
πυρός
τρομακαρτικες ενέργειες
καιρικά φαινόμενα
νομική κάλυψη
οδ.βοήθεια
Η ΧΡΥΣΟΥΛΑ

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: PTiger800 στις 18/08/2014 1:37 μμ.

ΑΝΔΡΕΑΣ Ι."Στην AIG με 360euro ετησίως για αξία 6000e:"


6000 αποζημιώνει ή έχει και απαλλαγη 1500;
...metal under tension, begging you to touch and go...