Συναγερμός meta?

Συναγερμός meta?  

  Από: black_power στις 04/01/2011 7:36 μμ.

Απο τότε που πηρα το μοτόρι, ο συναγερμός (datatool , της triumph) σωστα δε δούλεψε.για την ακριβεια η σειρήνα βάραγε οποτε ηθελε με οση ενταση ηθελε , και τις τελευταιες μερες δε βαραγε καν.
ειπα κ εγω λοιπον να παω σε μια αντιπροσωπία να τον κοιτάξουν.Πήγα στον άλιμο , οντας ο πιο κοντινός.
τον είδε ο τυπος μου λέει μαλλον φταιει η μπαταρια του συναγερμου.στράβωσα καταλαβα οτι κατι δε πάει καλα... γιατι απ οσο ξερω ο συναγερμος βαραει με τη μπαταρια της μηχανης, και μονο αν τον αποσυνδέσεις βαραει με τη δικια του.
δεν ειπα τιποτα ομως. το προσπέρασα
ρίχνω διχτυ λοιπον οση ωρα προσπαθουσε να ανοιξει το συναγερμο αυτος, και ρωτάω , χαλάνε αυτα τα μαραφέτια και θελουν μπαταριες συχνα πυνκα;
και πιάνω λαυράκι!
Να σου πω μου λεει, δεν εχω αλλάξει ποτε μπαταρια. ειχε πιασει το συναργεμουλη και τον είχε ΞΕΚΩ**ΣΕΙ με το συμπάθειο.κατσαβιδιες κοπανηματα ... του πεταξε τα ματια. μέχρι που εφασε στο τσιπ και το σπασε. και εκει μου λέει φίλε το προβλημα ηταν στην σειρήνα είχε κοπει το καλώδιο!
με φώτισε.. αυτο το ξερα κ εγω και του το χα πει! του λεω αν τον σφαλιαρισεις παίζει , του λεω μαλλον κατι δε κανει επαφη! αλλα δε μου πε οτι δεν ειχε ξανανοιξει συναγερμο.τον εμπιστευτικα μαλακοδως
μου λέει για πέταμα είναι...καινουριος εχει 415 ευρω. τι να κανω;
προφανως και δε πηγα με τη προοπτικη να τον πεταξω , και προφανως δε κουβαλουσα 400 ευρω...
εχω την ταπεινη εντυπωση οτι δεν έπρεπε να τον ξεσκίσει και επρεπε να ρωτησει αν θελω να τον κρατησω οπως είναι ή να προσπαθήσει να τον φτιάξει... τετοια ωρα τετοια λογια ομως
και τωρα σκέφτομαι τι να βάλω...να πάω σε meta με καμια τηλεηδοποίηση ισως;
εχετε κατι κατα νου;

ευχαριστω εκ των προτέρων

Re: Συναγερμός meta?  

  Από: Costas στις 04/01/2011 7:45 μμ.

Αφού βρήκε οτι είχε κοπεί το καλώδιο γιατί δεν το άλλαζε;

Re: Συναγερμός meta?  

  Από: black_power στις 04/01/2011 8:26 μμ.

γιατι το κουτι του συναγερμου, δεν είναι προς επισκευή... απ οσο είδα , δεν εχει κανεις προσβαση μεσα σ αυτο. ειναι γεμισμένο με σιλικόνη...ειχε 4 βιδες απ εξω αλλα και να τις εβγαζες δεν γινοταν τιποτα...και οταν μετα απο πολυ κοπο και αφου το χε κατακρεουργήσει το ανοιξε σε 2 κομματια...(εκοψε και κατι καλωδια εκει) πηγε στο κομματι σειρήνα το ξεβιδωσε και οντως ειχε κοπει ένα καλωδιακι που δε το χε κοψει εκεινος (ημουν διπλα του ολη την ωρα)... ή μαλλον δεν ηταν κομμένο 100% αλλα δεν εκανε και σωστη επαφη.ε μετα πηγε στο κομματι 2 . εσπασε ενα πλαστικο και μεσα στο πλαστικο ηταν το τσιπ και εκει μου λεει φίλε πεταμα

Re: Συναγερμός meta?  

  Από: tharis στις 04/01/2011 9:59 μμ.

Συγγνωμη .. δεν εχει εγγυηση ο συναγερμος ?? Πως γινεται να κοπει ενα καλωδιο μεσα σ ενα σφραγισμενο κουτι .. ?
Προφανως δεν ηταν δικο σου φταιξιμο..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Συναγερμός meta?  

  Από: black_power στις 05/01/2011 12:43 πμ.

λιγο μπερδεμένη ιστορία... το μηχανακι το πηρα μεταχειρισμενο
ποτε δε δουλεψε ο συναγερμος σωστα απο τοτε που πηγα και το ειδα.απλως μου λεγε ενας τυπος-πωλητης απ τον πιερρακο οτι το κανει επειδη δεν εχει μπαταρια... μετα αλλαξε μπαταρια παλι δεν έπαιζε σωστα.αλλα δεν εδωσα σημασια.πιστεψα οτι φτιαχνετε...
δε ξερω πως θα κινηθώ ... αυριο λέω να περάσω απο μιχαλακοπουλου που το πήρα να δω τι θα μου πει... παντως μαστορας τους τον κατέστρεψε και τωρα δεν εχει ουτε τη στοιχειώδη ασφάλεια...ουτε καν ιμομπιλαιζερ...
μου πε οτι μου δινει εγγυηση 6μηνες...χαρτια δε μου δωσε βεβαια, οποτε δε ξερω αν με περνει να επιμείνω
σημερα τον πηρα τηλεφωνο και μου λεγε διαφορα , οτι και καλα το πηρες σε εξεφτελιστικη τιμη και οτι αφου δεν εχει τιποτα μηχανικα , μη μου λες για τα ηλεκτρονικα, αυτα χαλάνε... και φουστες μπλε
θα δουμε τι θα γινει αυριο και θα ενημερώσω

Re: Συναγερμός meta?  

  Από: chris34 στις 05/01/2011 8:07 πμ.

Τον συναγερμο στον επανεφερε στην αρχικη του κατασταση η στον διελυσε τελειως;
Αν η βλαβη του ηταν το καλωδιακι της σειρηνας τοτε θα μπορουσε να σου βαλει μια εξτρα!!!
Ο συναγερμος βγαζει "καλωδιακι" (το λεει και το manual) για εξτρα σειρηνα!!
Ο τυπος ειναι απαραδεκτος που σου εκανε εγχειρηση χωρις να ξερει τα στοιχειωδη για τον συναγερμο!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Συναγερμός meta?  

  Από: black_power στις 05/01/2011 12:03 μμ.

γαμωτο. έπρεπε να ρωτήσω πρώτα εσας και μετα να παω .
πηγα σημερα και του τα πα ψυχραιμα. του λεω εχθες δουλευε εστω και χωρις τη σειρήνα...είχα το ιμομπιλάιζερ. μου λέει εγω σου πα οτι δεν ανοιγει το κουτι!
εν το μεταξυ μου το πε αφου το ανοιξε και ειδε οτι δεν επρεπε να το κανει... αφου κοπηκαν κατι καλωδια και αφου εσπασε και το τσιπ μου λέει πέτα το!!!
νταξει δε ξερω τι να πω...μπορει ο άνθρωπος να ναι μηχανικάρα, δε τον ξέρω. αλλα ηλεκτρονικός ρε φίλε δεν είναι.. και αφου δε μπορεις πες ενα δε ξέρω και γραψε με ...
τεσπα , εκανα ενα "deal" και θα μου βάλει meta ... τον αντιστοιχο , με ιμομπιλάιζερ κ αυτος κτλ κτλ κτλ.
Το θέμα ειναι οτι μου πε 190 ευρω καινούριος.εγώ πίστευα οτι ο δικος μου ειναι για πέταμα και γι αυτο του πα να μου κανει οπωσδήποτε καλύτερη τιμη...
αλλά ρε Χρήστο αν μπορούσε με μια σειρήνα (των 10-20 ευρώ;;) να το φτιάξει,και αντι αφτου μου τον κατέστρεψε , δε θα του δώσω 10ρα.

Re: Συναγερμός meta?  

  Από: tharis στις 05/01/2011 2:18 μμ.

Φιλε μου εισαι "απαραδεκτος" κι εσυ κι ο μηχανικος.. ειναι δυνατον να σου καταστρεφει ενα εξαρτημα 400 ευρω μπροστα στα ματια σου λογω αγνοιας του και εσυ να σκεφτεσαι τι συναγερμο θα βαλεις μετα ?? Στη χειροτερη θα μπορουσες να τον στειλεις εσυ ο ιδιος πισω στην datatool να στον επιδιορθωσουν!! Ηλεκτρονικο εξαρτημα ειναι.. δε γραφει χιλιομετρα..

Απ την αλλη τι σου την εδωσαν τοτε την εξαμηνη εγγυηση.. (για αλλη μια φορα απαραδεκτος που δεν εχεις ζητησει καποιο χαρτι) μονο για τα μηχανικα?? Ειδικα απο τη στιγμη που δε δουλευε απο την αρχη .. Κι αν σου λενε και μ@λ@κιες το πηρες τζαμπα και τετοια τραβα τους κι ενα καυγα εκει μεσα να στρωσουν..

Εγω στη θεση σου θα εκανα ενα τηλεφωνο στα κεντρικα, τουλαχιστον να παραπονεθω για την αγνοια του μηχανικου, και θα επεμενα για αντικατασταση ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Συναγερμός meta?  

  Από: ATN PANOS στις 05/01/2011 4:02 μμ.

οπως τα λεει ειναι.


@tharis.........

προχτες πηρα ενα κιλο ντοματες και ηταν χαλασμενες.
να σου δωσω το τηλεφωνο του μαναβη,να τον παρεις να τον ξεχεσεις???
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Συναγερμός meta?  

  Από: black_power στις 05/01/2011 6:29 μμ.

Ρε συ tharis το μηχανάκι το πήρα μεταχειρισμένο απ τον πιερράκο στη μιχαλακοπούλου...μου δωσε χαρτια και εγγυηση για τον συναγερμό... αλλα ηταν ολα κενά.ουτε υπογραφές ουτε ημερομηνίες...αλλά ακόμα και αν τα χε τι να το κανω το εξαμηνο , που το μηχανακι είναι του 08;
τελος πάντων
Εγώ δέχομαι οτι έκανα την μλκια μου και τον άφησα να του πετάξει τα μάτια. αλλά οταν ο άλλος σου λέει οτι φίλε μάλλον θέλει αλλαγη μπαταρίας, λέω θα το χει ξανακάνει, θα ξέρει να το ανοίξει και ίσως επισκευάσει...
τώρα οτι αυτός δεν είπε ενα φίλε πήγαινε το στη datatool ... ή φιλε δε ξερω αν καν ανοιγει ή σιγα μην ασχοληθώ με το συναγερμο, και οτι κάθησε και το ξέσκισε σημαίνει οτι ήθελε να ασχοληθεί. και αφου πήρε το ρισκο και το χαλασε ,προφανως πρέπει να πληρώσει... και δε με νοιαζει ποιος θα πληρώσει , ας τα δώσει ο πιερρακος... στα @@ μου. το φταίξιμο μου ηταν δηλαδή στο οτι πηγα στην αντιπροσωπία να ρωτήσω τι έχει , και οτι δε το στειλα κατευθύαν στη datatool?
να πω οτι το πήγα στον κυρ μήτσο απεναντι και το γαμησε να πω ΝΑΙ ειμαι μαλακας.
οι ντομάτες Πάνο θεωρώ οτι δε κολλάνε στη περίπτωση.καταλαβαίνω το χουμορ αλλα ειναι ασκετο. μαλλον δε καταλαβες πως εχει

Re: Συναγερμός meta?  

  Από: vagtyrp στις 05/01/2011 8:15 μμ.

φίλε καταρχήν καλορίζικο το μηχανάκι! κατά δεύτερον ...άλλη μια λαλακία της triumph και των αντιπροσώπων της....έτσι θα πάνε μπροστά....λοιπόν εγώ θα απαιτούσα αντικατάσταση του συναγερμού και δωρεάν μάλιστα, μετά τα απαραίτητα γαλικά φυσικά.εννοείται πως δεν ξαναπάς εκεί για σέρβις τη μηχανή σου και αν θες να το τραβήξεις παραπάνω απευθύνσου στη ΜΟΤΕΚ, όπως έκανα και εγώ με το δικό μου θέμα. επιπλέον ένα ωραίο γραμματάκι παραπόνου στην αγγλία δεν θα έβλαπτε, αν και δεν θα κερδίσεις κάτι από κει για το θέμα του συναγερμού, αλλά θα καταγραφεί σαν μείον για τον συγκεκριμένο αντιπρόσωπο....και ποτέ δεν ξέρεις.
αφού έγινε η λαλακία, αν σου ζητήσει και τα ρέστα, τράβα πλήρωσε αλλού και βάλε έναν άλλο συναγερμό να ξεμπερδεύεις.
προσφάτως για θέμα της bmw και εντός εγγύησης η εταιρία στην ελλάδα δεν άλλαζε το εξάρτημα του μοτέρ του παιδιού που είχε χαλάσει και απλά το άνοιξε και το ...επισκεύασε.το παιδί αρνήθηκε να παραλάβει τη μηχανή και μετά από 2 μήνες επικοινωνίας με την γερμανία απευθείας του έδωσαν καινούργια μηχανή!!!!!!!!! μάλλον κάτι τέτοια χρειάζονται εδώ πέρα ορισμένοι...............

Re: Συναγερμός meta?  

  Από: tharis στις 05/01/2011 8:48 μμ.

Φιλε μου δε σε κατηγορω που πηγες στην αντιπροσωπια για το συναγερμο.. αυτο ακριβως επρεπε να κανεις απο τη μερια σου !! Απλα ειπα οτι στη χειροτερη, αν δεν ειχαν την τεχνογνωσια να τον φτιαξουν ας τον εστελναν στην Datatool (περιπτωση εντος εγγυησης) ή ας σου ελεγαν δεν μπορουμε να το φτιαξουμε και θα τον εστελνες εσυ (περιπτωση εκτος εγγυησης). Σε καμια περιπτωση δεν επιτρεπεται να στον καταστρεψουν επειδη βρεθηκε ενας περιεργος μηχανικος που αρχισε να ξηλωνει οτι εβρισκε μπροστα του..

Τωρα για το θεμα της εγγυησης.. και του 06 να ηταν το μηχανακι οταν σου λενε στην αγορα οτι σου δινουν 6 μηνες εγγυηση (οχι η αντιπροσωπεια αλλα το καταστημα που σου το πουλησε) σημαινει οτι αυτο που παιρνεις δουλευει σωστα και οτι αν παρουσιαστει κατι μεσα στους 6 μηνες θα στο καλυψουν.. Φυσικα πρεπει να ζητησεις και ενα χαρτι που θα λεει οτι μεχρι τις ταδε του μηνος καλυπτεσαι απο "εμας" και καλο ειναι να το απαιτησεις ειτε σου χρειαστει για τελικα για το συναγερμο ειτε οχι..

Μη τρως το παραμυθι οτι το προβλημα σου δεν ειναι μηχανικο αλλα ηλεκτρολογικο γτ ακομα και αν ο συναγερμος δεν ηταν datatool αλλα ενας aftermarket απο τη στιγμη που πληρωσες μηχανακι με συναγερμο αυτο πρεπει να παρεις. Αλλιως επρεπε να σου εχει πει "ξερεις φιλε ο συναγερμος που εχει πανω δε δουλευει.." Με αλλα λογια μη μπερδευεις την εγγυηση της Τ με την εγγυηση που πηρες απο το καταστημα..!! Το μονο που θα δεχομουν να πληρωνα ειναι τα εργατικα για την εγκατασταση του καινουργιου..

Φροντισε λοιπον να παρεις το χαρτη της εγγυησης που σου "πουλησαν" και μετα εκμεταλευσου την..!

PS Πανο εσυ πανε τις ντοματες πισω και θα σου δωσει ενα κιλο φρεσκες σιγουρα !!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Συναγερμός meta?  

  Από: doohan στις 05/01/2011 9:18 μμ.

.........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:46, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Συναγερμός meta?  

  Από: ATN PANOS στις 05/01/2011 9:50 μμ.

@black_power . οι ντοματες πηγαιναν στον χαρη
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Συναγερμός meta?  

  Από: doohan στις 05/01/2011 9:55 μμ.

.....
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:46, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.