τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα %$πίστονα ....

τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα %$πίστονα ....  

  Από: vagtyrp στις 01/12/2010 7:57 μμ.

παίδες σήμερα το μοτέρ παρέδωσε και σε μένα.......1,5 λίτρο έκαψε σε 2500χλμ.....μπήκε στα 44500 για το σέρβις και βγήκε μιά χαρα....στα 48800χλμ, πάπαλα!!!!!!!!!!!!άρχισε να αναβοσβήνει ο λαπτήρας λαδιού όταν η μηχανή ήταν στο πλαινό σταντ, και ο μαστροσάκης και μαστροφίλιππας, αποφάνθηκαν......από τρίτη μπαίνει στο χειρουργείο!



και αναρωτιέμαι τώρα......στον ένα σπάει γιατί είναι κάγκουρας...στον άλλο γιατί το πάει πίστα συνέχεια....στον άλλο γιατί δεν βάζει τα σωστά λάδια.....στον άλλο δεν ξέρω γω τί( δικαιολογίες που έχω ακούσει από διάφορους μάστορες εκτός του σάκη, όσον αφορά το θέμα των πιστονιών).....ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΟΥΡΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ ( άντε να με περνά ο captain μόνο)ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΕΙ Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ, ΓΙΑΤΊ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

αν είναι στα 50000χλμ να τα παίζουν μηχανάκια 13000ευρώ, την βάψαμε....αλλά έτσι και αλλιώς οι περισσότεροι τα πουλάνε νωρίτερα, ίσως κάτι ξέρουν...........

ΤΑ ΧΩ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ, ΑΛΛΑ όπως και να έχει θα φτιαχτεί το τιγράκι μου και αλίμονό τους αν δεν βάλουν ΤΡΙΑ πιστόνια και χιτώνια καινούργια....

όσον αφορά την επόμενη μηχανή μου, αφού γράψω άλλα 50000χλμ στο τιγράκι, σίγουρα δεν θα είναι triumph , όσο και αν με στεναχωρεί που το λέω αυτό...............
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:46, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Sprinter στις 01/12/2010 8:08 μμ.

Διάβασες εδώ μέσα ρε Βαγγέλη αυτά που λές? Γιατί εγώ δε θυμάμαι τπτ...Για το θέμα με τις παρτίδες των βουτυροπίστονων δηλαδή δεν έχεις διαβάσει? Μίλησε ποτέ κανένας για κάγκουρες και άλλα τέτοια που περιγράφεις? 'Ελεος δηλαδή.

Για ηρέμησε. Δικαίωμά σου να έχεις ότι άποψη θέλεις αλλά μη λέμε και μαλακίες ε?

Και δεν κατάλαβα. Ανοίχθηκε το μηχανάκι και έχει πρόβλημα στα πιστόνια ή υποθέσεις κάνουμε?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: vagtyrp στις 01/12/2010 8:29 μμ.

διορθώθηκε το πόστ φίλε νίκο.....

ο σάκης είπε ότι 1.5λίτρο είναι πολύ για να είναι κάτι άλλο.....την τρίτη ανοίγεται.......

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Tigris3 στις 01/12/2010 8:35 μμ.

Φίλε είναι μέγιστο ξενέρωμα να σπάει αλλά να σου πω και κάτι. Πλέον οι βλάβες σε μοτέρ είναι υπεράνω μάρκας! Έχω ακούσει και διαβάσει και γω δεν ξέρω για πόσα που σπάνε (ασχέτως χρήσης), θες BMW S1000R, θες Honda CBR, Kawasaki ZX, Suzuki VStrom, κοκ. Από αυτοκίνητα θα πω ένα: Nissan GTR. Για φαντάσου να χεις δώσει 100+ Κ ευρώ και να σπάσει μετά από λίγες χιλιάδες χιλιόμετρα.

Πλέον η αλήθεια είναι ότι η μείωση κόστους για τις εταιρείες έχει περάσει και στο εσωτερικό του κινητήρα. Μην ξενερώνεις! Εμείς να μαστε καλά να τα χαιρόμαστε, και αν χαλάνε να τα φτιάχνουμε.

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: johnygalan στις 01/12/2010 8:43 μμ.

Μας έβαλες φωτιές πάλι βραδιάτικα
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: dimchrist στις 01/12/2010 8:59 μμ.

Δυστυχώς Βάγγο έμπλεξες. Ελπίζω να ξεμπερδέψεις γρήγορα. Το καλό είναι ότι είσαι μες στην εγγύηση και αν τελικά όντως είναι πιστόνια θα είναι σα να έχεις νέο μοτέρ.
Περιμένουμε να μας πεις τι θα δει την Τρίτη ο γιατρός.

Triple Way

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Aris. στις 01/12/2010 9:27 μμ.

Σκεψου το θετικα γιατρε!

Σου παρουσιασε ΜΟΝΟ το προβλημα με τα πιστονια!!




Τελικα ,αυτο με τα πιστονια στα tiger, ειναι σαν την ανεμοβλογιά γιατρε!

Ή θα την περασεις μικρος , ελαφρά (εγγυηση) ή σε μεγαλη ηλικια , βαριά! (εκτος εγγυησης )


Υπαρχει βεβαια και μια συντριπτικη μειοψηφια η οποια δεν την περναει ποτε ... αλλα ενταΞ' ... μην τα θελουμε και ολα δικα μας!
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: fpapad στις 01/12/2010 9:42 μμ.

Ωχ κουράγιο ρε Βαγγέλη. Χονδρό σπάσιμο είναι αλλά τι να κάνεις !

Τουλάχιστον είναι στην εγγύηση ? Για το θέμα με τις εγγυήσεις και τις σχετικές καθυστερήσεις μίλησες με τον Σάκη ?

Εγώ ακόμη περιμένω την βαλβίδα του συμπλέκτη πριν από το καλοκαίρι στο Σάκη. (Πες του αν τον δεις)

Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι πάρε τηλέφωνο. Τι στο καλό δίπλα είμαστε.

Φώτης
Δεν μπορώ τώρα.... !!!! είμαι στο forum . . .

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: tharis στις 01/12/2010 11:55 μμ.

Κριμα ρε Βαγγελη ..

Απ οτι καταλαβα κανενα Tiger δε θα τη γλυτωσει ...

Αλλα αφου εισαι εντος εγγυησης και σου τυχε και τετοια εποχη μη σκας ..!!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Tigrisss στις 02/12/2010 8:30 πμ.

κ αλλος συναδελφος..... είναι σπασιμο φίλε μου για όσο το μηχανακι είναι μακρυά σου, μόλις το ξαναπαρεις στα χέρια σου θα τα ξαναβρείτε!
βεβαια σου δημιουργείται αυτόματα ενα ψυχολογικό μετα, και μια κοιτας τα λάδια, μία τα νερά, την άλλη ρωτας τα φιλαρακια σου αν βγαζει καπνο η εξατμιση στα γκάζια, την αλλη στήνεις αυτί μην ακούσεις τίποτα περίεργο.........αλλα δε μπορουμε να τα έχουμε όλα σε αυτη τη ζωη.


αυτό που δε ξέρω και δεν έχω ρωτησει ακόμα το μαστροΣ είναι αν τα νεα πιστονοχιτωνια εχουν επιπλεον εγγυηση.....

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: mixalakis στις 02/12/2010 9:48 πμ.

Όχι ρε γαμώτο ρε συ Βαγγέλη!!!

Αφού μπορεί να συμβεί και στα 48.000 χλμ. τι να πει κανείς;
Εγώ νόμιζα ότι με 47.000χλμ που έχω, είχα περάσει το κρίσιμο σημείο. Τουλάχιστον ελπίζω ότι βρίσκομαι σε μη επικίνδυνη παρτίδα, αλλά αφού πρόλαβες να είσαι στην εγγύηση μη μιλάς καθόλου.

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: tasos_sax στις 02/12/2010 10:04 πμ.

Δηλαδή αν είσαι εκτός εγγύησης πόσο πάει το μαλί για τα πιστόνια;

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: ATN PANOS στις 02/12/2010 3:50 μμ.

καλο κουραγιο βαγγελη.
θα σε παρω με την πρωτη ευκαιρια γιατι προχτες το ξεχασα..
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Native στις 02/12/2010 5:02 μμ.

Ξεφτίλα....στο επίσημο site της mivv το Speed triple που εχουνε αλλαξει εξατμίσεις έχει πρόβλημα με πιστόνια....

http://www.mivv.it/it/prodotti_video_ap ... D%20TRIPLE

Παρατηρήστε τα ντουμάνια που βγάζει στο κλείσιμο του γκαζιου....

Μην λέμε λοιπον οτι μόνο τα tiger έχουν πρόβλημα...ή οτι συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα, γιατι κατί τέτοια ακουστηκαν...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: dimchrist στις 02/12/2010 6:29 μμ.

asos_sax"Δηλαδή αν είσαι εκτός εγγύησης πόσο πάει το μαλί για τα πιστόνια;"

Είναι πολλά τα λεφτά... Μιλάμε για τέσσερα ψηφία... και ανεβαίνει αναλόγως τι ζημιά.

Triple Way