βελτιωση μαμα εξατμισεις σε tiger 1050

βελτιωση μαμα εξατμισεις σε tiger 1050  

  Από: epistimon στις 24/10/2010 11:29 μμ.

αποφασισα να πειραματιστω στο να βελτιωσω τη μαμα εξατμιση στο tiger(να την κανω ποιο ελευθερη).αγορασα ενα μαμα τελικο μεταχειρισμενο για να μην χαλασω το δικο μου και αν δεν πετυχει να μην μεινω χωρις εξατμιση.πηγα σε ενα φιλο εξατμησα και ξεκινησα την εγχειρηση.εβγαλα το καπακι με τα πριτσινια πιστευωντας οτι θα εβλεπα μεσα πως ειναι η εξατμιση αλλα εχει κολλημενο καπακι.αφου το εκοψα με προσοχη για να μην χαλασω το καζανακι προσπαθησα να βγαλω οτι εχει μεσα αλλα παλι τιποτα.το τελικο της εξατμισης εχει εσωτερικο καζανακι ξεχωριστω και ειναι τυλιγμενο με υαλοβαμβακα και δεν βγαινει με τιποτα.αναγκαστικα και εκοψα την εξατμιση και απο την αλλη μερια για να μπορεσω να τη βγαλω.ηθελα να ρωτησω εχει ασχοληθει ποτε κανενας ξανα?και αν ξερει καποιος το τελικο ελευθερας που δινει η Τ το ποσο ελευθερο ειναι?εχω αποφασισει τι διατομη στην εσωτερικη σωληνα θα βαλω και ποσα διαφραγματα απλα ρωταω αν το εχει ξανα κανει καποιος να μου πει τι γνωμη του.οριστε και μερικες φωτο απο την εξατμιση πως ειναι στο εσωτερικο της

Re: βελτιωση μαμα εξατμισεις σε tiger 1050  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 25/10/2010 2:27 μμ.

Xμμμμ....ανοιξες ενα θεμα το οποιο πολλους θα τους απασχολησει,ειδικα τωρα που θα γινουν τα Κ.Τ.Ε.Ο. για τις μοτοσυκλετες.Δεν λεω σωστη η σκεψη σου να δεις αν γινεται στην μαμα εξατμιση να την κανουμε πιο ελευθερη αλλα το μονο που με προβληματιζει ειναι γιατι θες να κανεις αυτο το πραγμα

Με τοσο κοψιμο,τοσο κολλημα,τοσο πριτσινωμα που θα φαει μετα την εγχειρηση (και προφανως θα φαινεται πολυ αντιαισθητικη μετα) δεν θα ηταν καλυτερο να παρεις ετοιμη μεταχειρω την ελευθερη που δινει η αντιπροσωπεια??Γνωμη μου ειναι οτι δεν αξιζει εκτος κι αν στην χαρισαν εκει παω πασο.

Δεν νομιζω να την πηρες ομως πολυ πιο φθηνα απ'όσο θα επαιρνες την μαμα ελευθερη ε?

Καλη επιτυχια παντως στο θεμα σου θα το παρακολουθω να δω εξελιξεις και το πως θα την κανεις εξατμιση ξανα.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: βελτιωση μαμα εξατμισεις σε tiger 1050  

  Από: patapios στις 25/10/2010 2:52 μμ.

Πραγματικα χαρα στο κουραγιο σου... το ειχα σκεφτει κ εγω αυτο με την μαμα εξατμιση ... αλλα μια που το σκεφτηκα μια που κουραστηκα.

Πηγα κ πηρα την μαμα ανοιχτη κ τελειωσε η υποθεση.

Πραγματικα ενδιαφερον παντως το θεματακι εστω κ για "επιστημονικους" λογους.

Καλη συνεχεια στο project ...

Re: βελτιωση μαμα εξατμισεις σε tiger 1050  

  Από: epistimon στις 25/10/2010 4:08 μμ.

παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερων.προτων την εξατμηση την πηρα 50 ευρω για αυτο και εκατσα και ασχολειθηκα.δευτερον ειχω τον τροπο το χωρο και τα εργαλεια που μπορω να χρισιμοποιησω για μια τετοια δουλεια.επειτα αν πετυχη σε θεμα αποδοσης και ηχου εχει καλος αλλιως τι ειχαμε τι χασαμε.οσο για το θεμα της συναρμολογισης θα γινει οσο ποιο προσεκτικη δουλεια γινετε και στα κολληματα αλλα και στα πριτσινια και στο τελος θα γυαλιστη το καζανακι σε ειδικη βουρτσα για τα ανοξειδωτα.σκεφτομουν οταν με το καλο την βαλω στη μηχανη να της εκανα μια δυναμομετρηση για να δω διαφορες με τη μαμα εξατμηση που λογικο ειναι να εχουν και αν μπορουσα να βρω μια ελευθερας της Τ να δω και με αυτη διαφορες.το θεμα μου δεν ειναι μονο η βελτιωση αλλα και η μελετη της λειτουργειας της μαμα εξατμησης.θα βαλω κιαλλες φωτο για το πως ειναι το εσωτερικο καζανακι της εξατμησης καθος και οταν τελειωση ολη η εξατμηση.

Re: βελτιωση μαμα εξατμισεις σε tiger 1050  

  Από: ATN PANOS στις 25/10/2010 4:12 μμ.

ενας γνωστος εδω στα χανια εχει κανει το ιδιο
με αψογο αισθητικο αποτελεσαμ τουλαχιστον.

αν τον δω θα ρωτησω λεπτομερειες

χαρας στο κουραγιο σου παντως
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: βελτιωση μαμα εξατμισεις σε tiger 1050  

  Από: epistimon στις 25/10/2010 4:39 μμ.

επειδη ηταν η πρωτη εξατμηση που ανοιξα και με δυσκολεψε για να τα βγαλω ολα απο μεσα αναγκαστηκα και την εκοψα .τωρα που εμαθα δεν χρειαζεται κοψημο παρα μονο τα πριτσινια και δεν θα φαινεται απολυτος τιποτα μετα.με ενδιαφερει αμα ακουσεις τη μηχανη του φιλου σου να μας πεις τι θορυβο εκανε περιπου.αν ειναι να κανει πολυ θορυβο θα την κανω κανα δυο βολτες και θα τη βγαλω

Re: βελτιωση μαμα εξατμισεις σε tiger 1050  

  Από: ATN PANOS στις 25/10/2010 4:42 μμ.

χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος
και χωρις τα αυτια μου να ειναι decibelometro, εκανε σχεδον τον ιδιο με
το ελευθερο τις μαμας.
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: βελτιωση μαμα εξατμισεις σε tiger 1050  

  Από: epistimon στις 28/10/2010 9:38 μμ.

η εξατμιση κοντευει να τελειωσει.εχθες εφτιαξα τα καινουργια κομματια(εσωτερικα διαφραγματα)και τα τοποθετησα και το μονο που μενει ειναι να γεμιστει με υαλοβαμβακα να κολληθει και να γυαλιστει.παραθετω και μερικες φωτο απο το παλιο καζανακι πως δουλευει.μετρησα τις επιστροφες που κανουν τα καυσαερια μεχρι να βγουν εντελος και ηταν 4.πως να μην σηκωνει αραγε θερμοκρασιες και να μην αποδιδει ο κινητηρας αμα τα καυσαερια μεχρι να βγουν κανουν 4 διαδρομες.μεχρι στιγμης εχω δουλεψει 5 ωρες επανω στην εξατμιση και ακομα δεν εχω τελειωσει.πραγματικα αν δεν ειχα τα καταληλα μηχανηματα δεν υπηρχε περιπτωση να το φτιαξω.περιμενω τι γνωμη σας.ευχαριστω
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:45, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: βελτιωση μαμα εξατμισεις σε tiger 1050  

  Από: Native στις 29/10/2010 1:56 πμ.

Το έχουνε κάνει κι άλλοι...οπότε μηπως σε βοηθήσουν σε κάτι....

post9759.html#p9759

H μαμα ανοιχτη, δεν έχει κανένα διάφραγμα, μονο φλογερα στο κέντρο και πετροβαμβακα γυρω γυρω.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: βελτιωση μαμα εξατμισεις σε tiger 1050  

  Από: epistimon στις 29/10/2010 11:37 πμ.

ευχαριστω πολυ φιλε μου για τη βοηθεια.εγω απλα εβαλα και ενα διαφραγμα εσωτερικα για να κανω δυο χωρους συμπιεσης των καυσαεριων και να μειωσω λιγο το θορυβο.δεν θελω να κανει σαν φορτηγο.τωρα για θεμα αποδωσεις παιζει και τη διαμετρο σωληνας βαζει ο καθενας.εχει μεγαλη σημασεια αυτο.θα δειξει τωρα τι αποδωσει θα εχει σε συγκριση με το ελευθερο της Τ.

Re: βελτιωση μαμα εξατμισεις σε tiger 1050  

  Από: Native στις 29/10/2010 1:37 μμ.

Για σωληνα - φλογέρα εσωτερικά δεν υπαρχει λόγος να βαλεις μεγαλυτερης διαμετρου απο την σωληνα εισαγωγης νομίζω...δεν θα κερδισεις κατι...ασε που μετα θα πρεπει να κανεις πατεντα με το μπρος-πισω καπακι...

Θα σου ελεγα να μην βαλεις διάφραγμα μέσα...εγω την ανοιχτη έχω και κανει πολυ ωραιο θορυβο και δεν θα έλεγα σε καμια περίπτωση ενοχλητικό...επίσης ο καταλύτης λειτουργει και σαν μικρο διαφραγμα, κοβει αρκετο θορυβο και φλόγες.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: βελτιωση μαμα εξατμισεις σε tiger 1050  

  Από: epistimon στις 05/11/2010 8:33 μμ.

επιτελους σημερα το πρωι τελειωσε η εξατμηση και τοποθετηθηκε στο tiger.μετα απο 12 ωρες δουλειας καταφερα και το τελειωσα και αξιζε τον κοπο.εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο την εξατμηση και απο θεμα ηχου και αποδωσεις.το μεσημερι εφυγα για καλαματα και ειδα τις διαφορες με τη μαματη εξατμηση.οι διαφορες ηταν οι εξης: στο θεμα καταναλωσεις ειχε διαφορα 0,5 λιτρα στα 100 οχι οτι εχει μεγαλη διαφορα στο ταξιδι αλλα μονο οτι επεσε η καταναλωση ειναι θετικο.σε θεμα αποδωσης δεν εχασε ουτε χαμηλα ουτε στις μεσαιες.για να πω την αληθεια περιμενα να χασει χαμηλα αλλα αντιθετος ανεβαζει σαν τρελο. εγραψε 242 6 κοφτη με μπαγκαζιερα.οταν το ειδα ημουν ολο χαμογελο.απο ηχο δεν κανει σαν την ελευθερας της Τ.μοιαζει καπως ο ηχος αλλα διαφερει αρκετα και απο θερμοκρασιες καμια σχεση δεν ανεβαζει οπως πριν.τελικα αξιζε τον κοπο.θα μπουν και φωτο μεσα στις μερες.

Re: βελτιωση μαμα εξατμισεις σε tiger 1050  

  Από: ATN PANOS στις 05/11/2010 10:48 μμ.

http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: βελτιωση μαμα εξατμισεις σε tiger 1050  

  Από: epistimon στις 27/01/2011 2:59 μμ.

μετα απο αρκετο καιρο καταφερα και πηγα τη μηχανη για δυναμομετρηση.μονο με εξατμηση και χωρις φιλτο και προγραμμα εδειξε 110,8 αλογα στον τροχο και 126.8 περιπου στο μοτερ.εκανα και μια δυναμομετρηση με τη μαμα εξατμηση για να μπορεσω να συγκρινω τη διαφορα.ρωτησα και ενα φιλο με tiger που εχει εξατμηση sebring kai filtro και του εβγαλε 112.πιστευω οτι η διαφορα ειναι αρκετα μικρη για τα χρηματα που χαλασε για την εξατμηση.κατα τα αλλα ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την αποδωση της εξατμησεις και απο τον ηχο γιατι ειναι κατι που εφτιαξα μονος μου.θα προσπαθησω να βρω σκανερ για να περασω τη δυναμομετρηση μεσα και να δειτε τη διαφορα με τη μαμα εξατμηση.θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας.
ευχαριστω.........

Re: βελτιωση μαμα εξατμισεις σε tiger 1050  

  Από: epistimon στις 28/01/2011 2:14 μμ.

ΟΡΙΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ

οποιος εχει ορεξη να ασχοληθει με το θεμα θα ηθελα να μου πει τη γνωμη του.ευχαριστω