καταλυτης στο tiger

καταλυτης στο tiger  

  Από: johntar στις 04/10/2010 1:08 πμ.

καλησπέρα σε όλους .να σας ρωτήσω βρε παιδιά .θέλω να βγάλω τον καταλύτη από τον τίγρη .επειδή πιστεύω ότι είναι αρκετά τα λεφτά για φτιάξω άλλο χταπόδι λέω να κόψω τον καταλύτη να φτιάξω ένα σωλήνα που να μπορεί να μπαίνει στην κομμένη εσοχή από τι μια μεριά και από την άλλη να μπαίνει η εξάτμιση κανονικά έξτρα δλδ σωλήνας να πιάνει με σφικτήρες .να κάνω μια τρύπα στον έξτρα σωλήνα για να πάρει και τον αισθητήρα λάμδα για να μην έχω κάποιο προβληματάκι να κάνω κάποια πατέντα ώστε εάν από του χρόνου και καλά πρέπει να τα περνάμε κτεο τα μηχανάκια να μπορέσω πάλι με σφικτήρες να ξαναβάλω τον καταλύτη???πως σας φαίνεται σαν ηδέα???καταρχάς αξίζει???έχω ακούσει και έχω διαβάσει ότι χωρίς καταλύτη πάει πολύ καλύτερα ο τίγρης!Νομίζω ότι δεν είναι κάτι το δύσκολο για να φτιαχτεί αυτό που λέω .θα ήθελα πολύ να μου πείτε τι γνώμη σας! ακούω σχόλια. μάλλον βλέπω!
Ποιος θα τονίσει τα χιλιάδες λάθη μου να μου τονίσω άλλα χίλια κ τ' αμέτρητα τα πάθη μου!!!

Re: καταλυτης στο tiger  

  Από: chris34 στις 04/10/2010 7:16 πμ.

Εγω φιλε μου θα σου προτεινα ν'αφησεις τον καταλυτη στην θεση του.Με το να τον βγαλεις και κακο στο περιβαλλον κανεις και ισως να εχεις προβληματα με τον αισθητηρα!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: καταλυτης στο tiger  

  Από: chrisB στις 04/10/2010 10:45 πμ.

...o καταλυτης φιλε μου στο Tiger ειναι μεσα στο τελικο!!!

Re: καταλυτης στο tiger  

  Από: Sprinter στις 04/10/2010 10:52 πμ.

chrisB"...o καταλυτης φιλε μου στο Tiger ειναι μεσα στο τελικο!!!"


Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: καταλυτης στο tiger  

  Από: Native στις 04/10/2010 11:14 πμ.

Φίλε αμα βγαλεις τον καταλυτη θα χασεις ροπη στις χαμηλες στροφες, επισης ο καλυτης δουλευει και ως μικρος σιγαστηρας - φλογοθραυστης. Κι εμενα γνωμη μου ειναι να μην τον βγαλεις. Το τελικό να αλλαξεις μονο φτανει.

chrisB"...o καταλυτης φιλε μου στο Tiger ειναι μεσα στο τελικο!!!"


Μπαααα....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: καταλυτης στο tiger  

  Από: johntar στις 04/10/2010 12:11 μμ.

φιλε chris b ο καταλυτης εινα στην ενωση χταποδιου με εξατμιση.απλα η εξατμιση εχει διαφραγματαγι αυτο κααι κοβει.τελικο φοραω sc prroject που το πηρα πριν απο μια εβδομδα απο το φιλο easy_tiger και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.οσο για τον λαμδα θα τον εβαζα ξανα απανω απλα θα εμπαινε στο εξτρα σωληναδλδ οσοι πανε και φταχνουν χταπιδια χωρις καταλυτη δεν ειναι σωστο (για το μηχανακη)?
Ποιος θα τονίσει τα χιλιάδες λάθη μου να μου τονίσω άλλα χίλια κ τ' αμέτρητα τα πάθη μου!!!

Re: καταλυτης στο tiger  

  Από: johntar στις 04/10/2010 3:09 μμ.

παντως πριν απο λιγο που μιλαγα με ενα μηχανικο τις triumph και μου ειπε οτι αμα βγαλω καταλυτη δεν θα εχω κανενα προβλημα απλα τσαμπα η ταλαιπωρια μου ειπε για να κερδισω μισο αλλογο και ουτε.απλα πιστευω οτι θα κερδισω ροπη.δεν ξερω τι να πω.πειτε καμια γνωμη βρε παιδια.
Ποιος θα τονίσει τα χιλιάδες λάθη μου να μου τονίσω άλλα χίλια κ τ' αμέτρητα τα πάθη μου!!!

Re: καταλυτης στο tiger  

  Από: Native στις 04/10/2010 3:21 μμ.

Καλά σου λέει ο μηχανικος, κανενα προβλημα δεν θα έχεις, εξάλλου υπαρχει και προγραμμα της Τ για τον τιγρη χωρις καταλύτη....βεβαια είναι και χωρις SAI (ρωτα τον μηχανικο σου - γιατι θα πεταει φλογες πισω το μηχανακι οταν κλεινεις το γκαζι).

Οσο για την ροπη εγω πιστευω οτι θα χάσεις, τουλαχιστον απο ατομα που εχουν βαλει 3-1-2 (δηλαδη remus ή race tech) ετσι ξερω....και δεν ξερω κάνεναν προσωπικα που να εχει κανει 3-1-1 χωρις καταλυτη. αλλα ας απαντησει κανεις έδω μεσα με προσωπικη εμπειρια.

Α, και ναι επισης εχει δικιο οτι δεν κερδιζεις κατι σε δυναμη...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: καταλυτης στο tiger  

  Από: Cpt. Haddock στις 04/10/2010 4:01 μμ.

Kαλα λεω εγω οτι γεμισαμε TDMαδες....
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: καταλυτης στο tiger  

  Από: johntar στις 04/10/2010 6:11 μμ.

φιλε νου cpt.haddock δεν καταλαβαινω το λογο που λες οτι γεμισαμε απο tdmades?εγω δεν παω να κανω το χταποδι 3-1-2.προσωπικα αυτους θεωρω οτι ειναι tdmades που ωγαζουν 2 τελικα.εγω ενα θελω.φιλε native πιστευω οτι δεν θα χασω πουθενα γιατι απλα οπως ειπα και πιο πανω δεν θα κανω χταποδι 3-1-2 αλλα οπως ειναι μαμα θα το αφησω!
φιλικα παντα σε ολους!
Ποιος θα τονίσει τα χιλιάδες λάθη μου να μου τονίσω άλλα χίλια κ τ' αμέτρητα τα πάθη μου!!!

Re: καταλυτης στο tiger  

  Από: Sprinter στις 04/10/2010 6:19 μμ.

Εγώ δε βλέπω το λόγο να το κάνεις πάντως. Θε ελευθερώσεις λίγο την εξάτμιση (ίσως χάσεις λίγο σε ροπή χαμηλά ακριβως για αυτό), αλλά θα μπλεξεις χωρίς ουσιαστικό λόγο και θα σαι και αντιοικολόγος. Αν το κάνεις πάντως θα πρέπει να αλλάξεις και το πρόγραμμα. Αν υπάρχει τιποτα για χωρίς καταλύτη (αυστραλία, νεα ζηλανδία κλπ) πρέπει να βάλεις αυτά. Αν αυτά δεν ελέγχουν το SAI, θα πρέπει να μποκάρεις και τις βαλβίδες του SAI αλλιώς θα σου σκάει σα τρελλό και θα μπερδεύεται και ο λάμβδα.

Μπορείς να κερδίσεις πολύ περισσότερο επενδύοντας χρόνο, λεφτά (για δυναμομετρήσεις - καυσαναλύσεις) και γνώσεις για να φτιάξεις ενα καλύτερο πρόγραμμα (αν γνωρίζεις ή αν έχεις κανένα που να γνωρίζει).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: καταλυτης στο tiger  

  Από: johntar στις 04/10/2010 6:26 μμ.

φιλε sprinter ευχαριστω για την αναλητικοτητα γνωμη σου.αν ειναι ολα αυτα που λες μια χαρα ειμαι και ετσι.αν ειναι οπως τα λες δεν αξιζει οντως.μαλλον δεν θα το κανω.και παλι thanks sprinter.
Ποιος θα τονίσει τα χιλιάδες λάθη μου να μου τονίσω άλλα χίλια κ τ' αμέτρητα τα πάθη μου!!!

Re: καταλυτης στο tiger  

  Από: chrisB στις 04/10/2010 7:10 μμ.

Sprinter"
chrisB"...o καταλυτης φιλε μου στο Tiger ειναι μεσα στο τελικο!!!"


Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό?"



sorry,mallon eipa vlakeia,alla mou to eipe mhxanikos mesa stin antiprosopeia tis triumph.

Re: καταλυτης στο tiger  

  Από: patapios στις 04/10/2010 10:29 μμ.

Θεωρω πολυ κακο για το τιποτα με ελαχιστα οφελη κ μηδενικη οικολογικη συνειδηση...


...να μπλεξεις σε μια τετοια διαδικασια κ μη δοκιμασμενες λυσεις ειναι ρισκο χωρις μεγαλο οφελος.


.... λαστιχα αλλαξαμε???

Re: καταλυτης στο tiger  

  Από: doohan στις 04/10/2010 10:51 μμ.

............
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:45, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.