tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: vaggkats στις 28/09/2010 1:24 μμ.

Φιλε sprinter σε ευχαριστω..αυτο που αναφερεις για περισοτερη προφορτιση πισω και λιγοτερη μπροστα το εκανα προχθες αλα δεν το εχω παει βολτα ακομα..τωρα ομως θα παω να ανεβασω την πλακα και θα το κανω ετσι βολτα..ποσο το κατεβαζουν συνηθως? 1 η1.50 ποντο πια η γνωμη?..οσο για το ρουλεμαν δεν λεω οτι εχει προβλημα αλα μηπως χρειαζεται ενα τσικ σφιξιμο λογου καινουργιου..παντως οπως ανεφερα ΔΕΝ συγκρινω το tiger με το busa σε ΚΑΜΟΙΑ περιπτωση..

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: Sprinter στις 28/09/2010 1:49 μμ.

Οτι παραπάνω από 1 εκατοστό πρέπει να εχεις καλά θεμελιωμένο λόγο να το κάνεις κατα τη γνωμη μου. Εγω στο Σπριντ εχω κατεβάσει το μπροστινό 5-6 χιλιοστά.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: mixalakis στις 28/09/2010 3:15 μμ.

Φίλε vaggkats τι μηχανάκι οδηγούσες πριν; Επίσης, για να μας φύγει η περιέργεια, μας λες σε ποιον μηχανικό το πήγες;

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: Tigrisss στις 28/09/2010 3:21 μμ.

[quote="Sprinter":3j7hg4zo]
mixalakis"
vaggkats"παρακατω το πηγα σε εξουσιωδοτημενο servise του ειπα το θεμα μου και μου καταβασε την τιμονοπλακα (και με δικη μου συνενεση) 2,50 ποντους.Του λεω πολυ δεν ειναι? μου λεει εκει θελει,αλα δεν ειδα και πολυ βελτιωση."


Ακούω στοιχήματα για τον μηχανικό! "


Λές?[/quote:3j7hg4zo]


ο ΟΠΑΠ το δίνει 1.05 στο κουπονι!

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: doohan στις 28/09/2010 3:30 μμ.

.............
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:45, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: vaggkats στις 28/09/2010 5:05 μμ.

2.50 εκατοστα και οχι χιλιοστα..πριν ειχα hayabusa και οπως αναφερω ΔΕΝ προσπαθω σε ΚΑΜΟΙΑ περιπτωση να σιγκρινω η να παρω την αισθηση που ειχα απο αυτο με το tiger...θα ημουν τρελος..πιστευω ομως οτι η καθε μοτοσυκλετα περα απο τις επιδοσεις τις, το ποσο ωμορφη ειναι,τι φρενα εχει,ποσο αξιοπιστη, μεταφερει στον αναβατη τις μια συγκεκριμενη συμπεριφορα,θα πω για αλλη μια φορα (αισθηση) που, η σου αρεσει,η δεν σου αρεσει,και το tiger,ενδεχομενως,αυτη να ειναι η συμπεριφορα του,που εμενα (για μην πω οτι δεν μου αρεσει) ακομα δεν με εχει κερδισει..περι ορεξεως..ισως...για αυτο και ψαχνομαι μηπως με δυο,τρεις κινησουλες το φερω στα μετρα μου..ευχαριστω για την κατανοηση... επισης νομιζω οτι δεν θα ηταν καλο να αναφερω το ονομα του μηχανικου γιατι εγω πρωσοπικα δεν μπορω να αποδειξω αν η επεμβαση που εκανε ειναι σωστη η λαθος..μενω με την αποψη οτι αυτος που καθε μερα ασχολειται με αυτα τα μηχανακια κατι θα ξερει..τουλαχιστον παραπανω απο μενα για το συγκεκριμενο...

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: doohan στις 28/09/2010 5:44 μμ.

............
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:45, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: vaggkats στις 28/09/2010 6:11 μμ.

Αγαπητε doohan σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου..απλα να πω αλλη μια φορα οτι δεν ζω με το φαντασμα του busa..δεν συγκρινω τα δυο μηχανακια..τωρα οσο για το ματς μαλλον θα σου πρωτεινα Χ....

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: doohan στις 28/09/2010 6:20 μμ.

.........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:45, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: vagtyrp στις 28/09/2010 7:50 μμ.

-.....Και εγω καβαλησα ενα καλοστημενο tiger πριν ενα μηνα και μου φανηκε σαν να καβαλαω γαλερα....-


και το δικό μου καβάλησες πριν ένα μήνα περίπου.......

αγαπητέ vaggkats και γώ το νιώθω κάπως ελαφρύ το μπροστινό αλλά δεν έχω εμπειρία από άλλες μηχανές για να το συγκρίνω....πάντως όταν οδήγησα του πέτρου δεν είχε καμία σχέση με το δικό μου.....άλλος τύπος μηχανής που μου άρεσε πολύ επί την ευκαιρία....

πιστεύω το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να παίξεις λίγο με τις προφορτίσεις- επαναφορές μπρος, πίσω και θα βρείς την άκρη.....έχω κάνει όλες τις πιθανές ρυθμίσεις και το αποτέλεσμα είναι πάνω κάτω το ίδιο. πλέον ακολουθώ μόνο αυτά που λέει το manual της μηχανής και είναι μια χαρά

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: vaggkats στις 28/09/2010 9:06 μμ.

Καταλαβαινω πολυ καλα τι θες να πεις φιλε doohan..παντως οχι, δεν τα περνω τοις μετριτοις..ευχαριστω εσενα και ολα τα παιδια που ασχολιθηκαν μαζι μου και επλιζω να μην εγινα κουραστικος..παντως το tiger θα παρει το χρονο του και ειδωμεν...παντα φιλικα και παντοτε καλα χιλιομετρα...

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: Sprinter στις 28/09/2010 10:13 μμ.

Φίλε πήγαινε καμμιά εκδρομή στην Ελλάδα, τράβα και σε κάνα ορεινό στροφιλίκι να δείς τη διαφορά του Τίγρη από το Μπούσα. Αν τό 'χεις για τις ευθείες και τις εθνικές λάθος μηχανάκι πήρες.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: vaggkats στις 28/09/2010 10:31 μμ.

Φιλε sprider παλι με το busa?...κατι εχεις εσυ με τα busa...δηλαδη πια η διαφορα του busa με το tiger?...παντως βολτες πηγαινω αρκετες και οχι στις εθνικες, που δεν μου αρεσουν κιολας...με περιπου 450.000 χιλ.και στην πλατη μου πιστεψε με ειναι πολλες βολτες...με φιλικη διαθεση παντα...

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: Astromedias στις 02/10/2010 6:49 μμ.

Καλως ήλθες στην παρέα μας φίλε.
Δεν έχω τεραστια πείρα από άλλες μηχανές αλλά που οδήγησα για λίγο καποιες άλλες όπως Vstrom Tdm αλλά και μια και ανεφερες Hayabusa, οδήγησα το Sprint GT(κατηγορία σπορτ τουρινγκ της μαμας Triumph) σε όλες τις περιπτώσεις το Tiger ήταν σαν να είχα όχι μόνο ελαφρύ τιμόνι αλλά και σαν να πετούσε σε σχέση με τα αλλα. Δεν εννοώ φυσικά ότι δεν ήταν σταθερό στο δρόμο αλλά σου εδινε μια (ωραία για μένα) ανάλαφρη αίσθηση οδήγησης, αερατη.
Το ίδιο μου είπανε και φίλοι μου, οδηγοί άλλων μηχανών που οδήγησαν τη δικιά μου. Οι μηχανές τους σε σχέση με το Tiger ήταν σαν να να τους έλειπε αέρας στα λάστιχα στην οδήγηση.
Είναι νομίζω θέμα χαρακτήρα της μηχανής. Έχει ροπές, ταχύτητα, νεύρο, στρίβει και έχει μια αναλαφρη αισθηση στην οδήγηση. Εμένα μ'αρέσει εσύ μπορεί ακομα να μην το συνήθισες.
Δεν ξέρω αν αξίζει να πειράξεις κάτι στη μηχανή μιας και απ'οτι κατάλαβα είναι σχεδόν καινούργια.
Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά

Astromedias

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: spyro στις 02/10/2010 8:16 μμ.

πως μου ξεφυγε αυτό το πόστ



φίλε μου άνοιξες για μενα ενα πολυ μεγάλο κεφάλαιο για τον Τίγρη.

Επιτέλους δηλαδή κάποιος το κανε σε αυτό το Φόρουμ, γιατί εγώ βαριόμουνα να απαντάω στις αντιδράσεις του Νίκου και του Πολυμήχανου οπότε δεν το έθεσα ποτέ.

Τέσπα

Tiger 1050

Γωνία κάστερ = 23.2
Ίχνος = 87,7mm
Μεταξόνιο = 1510 mm

εάν ψάξεις λίγο θα δείς οτι κανένα μηχανάκι με τέτοιο ύψος και τέτοιες διαδρομές στις αναρτήσεις και όρθια θέση οδήγησης δεν έχει τόσο επιθετικά χαρακτηριστικά.

Τέτοια νούμερα (συνδυαστικά μιλάω όχι μεμονωμένα) θα δείς μόνο σε ss 600αρια ..... Ειλικρινά μιλάω ... δεν κάνω πλάκα

Αποτέλεσμα.... => Άν είσαι στον Μπράλο, στην πίστα, στην Κορίνθου -Τριπόλεως και γενικώς καλή άσφαλτο αρκετα χλμ και χώρις φόβο για το άνοιγμα του γκαζιού τότε είσαι εντάξει....

Άν είσαι σε σφιχτό Ελληνικο-Ασφαλτοστροφιλίκι με τυφλές τότε .... απο δω παν κι' άλλοι

Με πήρε καιρο να καταλάβω οτι δεν φταίω εγώ

Το μηχανάκι έχει φτιαχτεί απο Marketing Department και όχι απο Μηχανικούς

Περισσότερα σε pm γιατι θα μου την πέσουν τώρα