Τiger 1050 , διαρροες κ βλαβες

Re: Τiger 1050 , διαρροες κ βλαβες  

  Από: Γιωργος στις 12/07/2010 5:34 μμ.

ολα τα υπολοιπα post τα έσβησα και νομίζω οτι καταλαβαίνετε γιατί. Τα ανέφερα σε άλλη ενότητα προ δεκα λεπτων. Οποιου δεν του αρέσει μπορεί απλα να μου ζητήσει να τον διαγράψω

Re: Τiger 1050 , διαρροες κ βλαβες  

  Από: Tigrisss στις 12/07/2010 5:35 μμ.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!


πιστευω πραγματικα οτι πρέπει κάποιος να επιβλέπει εντονοτερα και να σβηνει τετοιου ειδους δημοσιυεσεις. ειναι απαραδεκτο καποιος να βριζει ανεξελεγκτα σε ενα forum κατα τα άλλα τοσο προσεγμενο. ας φροντισει ο admin επειδη ο ανθρωπος σιγουρα δε προλαβαινει γιατι εχει και δουλεια να βαλει 2-3 moderators για να σβηνουν αυτες τις ξεφτιλες που δε πιστευω οτι διαβαζω.

και συνηθως αυτα τα παραδειγματα ειναι απο νεους χρηστες.
ελεος πια.

στο κατω κατω αμα δε σαρεσει πουλα το και παρε vstrom.

Re: Τiger 1050 , διαρροες κ βλαβες  

  Από: strani στις 12/07/2010 5:37 μμ.

τι λες τωρα ρε φιλε.αν σου συμβαινουν ολα αυτα μαζι η εσυ εισαι πολυ ατυχος η εγω ξαδερφος του ΓΚΑΣΤΟΝΕ .Τωρα περα απο την πλακα το πηρες καινουργιο η μεταχειρισμενο ??Παντως αν μου τυχαιναν ολα αυτα μεσα στην εγγυηση μεχρι και αντικατασταση θα απαιτουσα .Καλη τυχη

Re: Τiger 1050 , διαρροες κ βλαβες  

  Από: Γιωργος στις 12/07/2010 5:37 μμ.

Tigrisss"ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!


πιστευω πραγματικα οτι πρέπει κάποιος να επιβλέπει εντονοτερα και να σβηνει τετοιου ειδους δημοσιυεσεις. ειναι απαραδεκτο καποιος να βριζει ανεξελεγκτα σε ενα forum κατα τα άλλα τοσο προσεγμενο. ας φροντισει ο admin επειδη ο ανθρωπος σιγουρα δε προλαβαινει γιατι εχει και δουλεια να βαλει 2-3 moderators για να σβηνουν αυτες τις ξεφτιλες που δε πιστευω οτι διαβαζω.

και συνηθως αυτα τα παραδειγματα ειναι απο νεους χρηστες.
ελεος πια.

στο κατω κατω αμα δε σαρεσει πουλα το και παρε vstrom."


πολυ βιάζεσαι να απαντησεις φίλε

Re: Τiger 1050 , διαρροες κ βλαβες  

  Από: strani στις 12/07/2010 5:43 μμ.

τι λεει ο gorgix κυριε γιωργο????

Re: Τiger 1050 , διαρροες κ βλαβες  

  Από: Sprinter στις 12/07/2010 5:45 μμ.

Να επαναδιατυπώσω την απάντησή μου μπας και δεν έγινα κατανοητός.

1. Ο κινητήρας θέλει σφίξιμο στις βίδες κατ' αρχήν μέσα στα πρώτα 1000-5000 χλμ, και μετά έλεγχο. Οι περισσότερες διαροές οφείλονται σε κακή συντήρηση. Η άποψή μου και η πείρα μου. Διαφωνίες δεκτές. Δεν είχα διαροή ποτε΄ουτε από τον 1050 ουτε από τον 955 πρίν. Οταν εδωσα τον 955, το παιδί που το πήρε είχε πρόβλημα διαροής και πήγε 10 φορές στο συνεργείο της Ηλιοφίλ στην Μιχαλακοπουλου όπου τον πεθάνανε χωρίς να του φτιάχνουν το πρόβλημα. Μια επίσκεψη 10λεπτη σε άλλο γνωστό μηχανικό ελυσε το πρόβλημά του ως δια μαγείας γιατί ήθελαν σφίξιμο κάποιες βίδες.

2. Δεν έχουν εννοια πια αυτά τα ποστ της γκρίνιας από τους ίδιους και τους ίδιους. Ελεος! Οποιος έχει συγκεκριμένο πρόβλημα τα λέει και του απαντά ο καθένας με τη γνώμη του και την προτεινόμενη λύση. Η συνεχής γκρίνια και μίρλα κουράζει και ΔΕΝ προσφέρει τίποτα. Πόσο μάλλον να μαζέψει ΟΛΑ τα προβλήματα για τα οποια έχει διαβάσει σε ΕΝΑ ποστ είτε τα έχει αυτός αντιμετωπίσει είτε όχι...Σε όλα τα φόρουμ κυρίως για προβλήματα θα διαβάσει κανείς. Δεν μπαίνει αυτός που δεν έχει θέμα 5 φορες τη βδομάδα να μας αναφέρει πώς δεν έχει πρόβλημα. Και στην τελική δεν είμαστε ουτε η Τ ουτε η Ηλιοφίλ. Οποιος έχει τόσο πρόβλημα ας απευθυνθεί εκεί.

3. Οποιος με ξαναβρίσει θα έχει να αντιμετωπίσει νομικά μέτρα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τiger 1050 , διαρροες κ βλαβες  

  Από: spyro στις 12/07/2010 6:10 μμ.

Sprinter"Να επαναδιατυπώσω την απάντησή μου μπας και δεν έγινα κατανοητός.

......


3. Οποιος με ξαναβρίσει θα έχει να αντιμετωπίσει νομικά μέτρα."




είσαι θεός

Με ποιο σκεπτικό ρε συ Νικόλα?

Της εξύβρισης ενός AVATAR ή ενός NicName?

Re: Τiger 1050 , διαρροες κ βλαβες  

  Από: Γιωργος στις 12/07/2010 6:11 μμ.

1)διαρροη απο την φουσκα πιεσης λαδιου
2)διαρροη απο το αξονακι του συμπλεκτη
3)διαρροη απο το καρτερ (μικρη)
4)ελειπαν 2 βιδες απο το καρτερ
5)εκανα τον σταυρο μου.

Φίλε μου μην σε παίρνει από κάτω. Δικαιολογημένα ανησυχείς γιατί ακούς διάφορα προβλήματα μέσ στο φορουμ για τα tiger, αλλά αυτό είναι αναμενόμενο γαιτί είναι το μοντέλο με τα περισσότερα κομμάτια στη ιστορία της Τ. Δεν θα δοαφωνήσω πως είναι ένα εμπορικό μοντέλο που σε μερικά σημεία διακρίνει κανείς την φτηνοδουλειά της εμπορικότητας, αλλά δεν νομίζω οτι πλέον κάτι άλλο δεν είναι έτσι . Σε Φορουμ της HONDA άν μπείς ή της APRILIA ,ΥΑΜΑΗΑ,ΚΑςΑΣΑΚΙ.DUCATI KAI ουτο καθεξής θα τρομάξεις πάλι απο τα προβλήματα που θα διαβάσεις γιατί απλά είναι συγκεντρομένα σε ένα μέρος.
Οσο για τα δικά σου διακρίνω πως πριν να πάρεις το μηχανάκι μάλλον δεν γίνονταν οι προβλεπόμενες εργασίες στα σερβις, για τα προβλήματα 1,3,4 στα οποια όλα ευθύνοντε καθαρά οι συσφίξεις, οι οποίες είναι απαραίτητες σε όλες τις μάρκες μοτό. Για την 2 απλά έσκασε το τσιμουχάκι του άξονα το οποίο ρε παιδί μου δεν είναι και καμιά βλάβη ούτε τόσο ακριβή ούτε σου ακινειτοποιεί την μηχανή. Για το 5 μόνο ο θεός ξέρει.

Re: Τiger 1050 , διαρροες κ βλαβες  

  Από: Sprinter στις 12/07/2010 6:12 μμ.

Αγαπητέ κ. Σπύρο, δε γνωρίζετε μάλλον καλά του νόμους που διεπουν την ηλεκτρονική αυτή επικοινωνία μας εφόσον διεξάγεται δημοσίως. Σας συνιστώ να ενημερωθείτε πρώτα από ειδικό.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τiger 1050 , διαρροες κ βλαβες  

  Από: Sprinter στις 12/07/2010 6:15 μμ.

Αγαπητέ κ. Αντμιν. Σας ευχαριστώ που σπεύσατε να επιβεβαιώσετε την άποψή μου περί σφιξίματος. Η τεράστια πείρα σας μας είναι πολύτιμη. Συνεχίστε έτσι. Και πάλι σας ευχαριστώ εκ βάθους καρδίας.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τiger 1050 , διαρροες κ βλαβες  

  Από: Aris. στις 12/07/2010 6:16 μμ.

Φιλε gorgix ολα τα αριθμημενα συμπτωματα που ανεφερες παραπανω ειναι λογω ελειπης συντηρησης.
Αν το πας για σερβις κανονικα, τοτε φταιει ο μαστορας σου , αν ασχολησε μονος σου (φιλτρα λαδια σου.. μου..) και εχεις σκοπο να το πας μονο στις 20-30 χιλιαδες για βαλβιδες , τοτε φταις εσυ. Μιλαω καλοπροαιρετα.

Απο οσο ξερω, μερικες βιδες του μοτερ βρισκονται σε δυσκολα σημεια και πρεπει να βγει το χταποδι της εξατμισης για να σφυχτουν σωστα και συνηθως βαριουνται να το κανουν ή πιστευουν πως αν στα πλαισια μιας "πεντοχιλιαρης" συντηρησης σου ζητησουν κανα 30αρι ευρω παραπανω (λογω εργασιας) θα κανεις παραπονα...

Μια φορα ο μαστορας μου ειχε πει ...
"ε... οι Ιαπωνες κουμπονουν το μοτερ , μεταλλο με μεταλλο και δεν χανει σταγονα... Οι Εγγλεζοι να φλατζες βαζουν , να κολλες , παλι χανουν...
Και ενω τα γνωριζουν , δεν καθονται να τις σφυξουν...


Το 1ο μοτερ που ειχα , δεν ειχε ιχνος φλατζοκολλας πουθενα.
Το 2ο που μου βαλανε (υποτιθεται καινουριο) ειχε σημεια σε ενωσεις οπου ειχε "στεγνα δακρυα" απο φλατζοκολλα, σε σημειο που πηρα φαλτσετα για να τα καθαρισω επειδη, αν το προσεχες , εδειχαν ασχημα...
Τυχαιο ? Δεν νομιζω ...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Τiger 1050 , διαρροες κ βλαβες  

  Από: Aris. στις 12/07/2010 6:19 μμ.

Sprinter"Αγαπητέ κ. Σπύρο, δε γνωρίζετε μάλλον καλά του νόμους που διεπουν την ηλεκτρονική αυτή επικοινωνία μας εφόσον διεξάγεται δημοσίως. Σας συνιστώ να ενημερωθείτε πρώτα από ειδικό."


+675
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Τiger 1050 , διαρροες κ βλαβες  

  Από: Sprinter στις 12/07/2010 6:22 μμ.

Aris."Φιλε gorgix ολα τα αριθμημενα συμπτωματα που ανεφερες παραπανω ειναι λογω ελειπης συντηρησης.
Αν το πας για σερβις κανονικα, τοτε φταιει ο μαστορας σου , αν ασχολησε μονος σου (φιλτρα λαδια σου.. μου..) και εχεις σκοπο να το πας μονο στις 20-30 χιλιαδες για βαλβιδες , τοτε φταις εσυ. Μιλαω καλοπροαιρετα.
"



Κ. Αρη, σας ευχαριστώ και εσάς γιατί προστρέξατε αρωγός της άποψής μου. Σας είμαι υπόχρεος και ομολογω πως με έχετε εντυπωσιάσει με τις γνώσεις σας αλλά και την προθυμότητα να βοηθήσετε.

Ειλικρινά δικός σας,
Σπρίντερ
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τiger 1050 , διαρροες κ βλαβες  

  Από: Aris. στις 12/07/2010 6:29 μμ.

θα ξερασω...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Τiger 1050 , διαρροες κ βλαβες  

  Από: Sprinter στις 12/07/2010 6:36 μμ.

Aris."θα ξερασω... "


Αγαπητέ κ. Αρη. Γιατί με απογοητεύετε? Νομίζω πώς οι εκφράσεις σας δεν ταιριάζουν ούτε στον χαρακτήρα σας ούτε στο φόρουμ που και οι δύο ταπεινα υπηρετούμε. Ευελπιστώ πώς ήταν απλώς η έκφραση δυσφορίας από τον πολύ μουσακά που καταναλώσατε το μεσημέρι.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε