street triple or speed triple

Re: street triple or speed triple  

  Από: Polymhxanos στις 08/07/2010 5:57 μμ.

Aris."
Αυτα δεν ειναι λιγα μιας που το "yamaha600" δεν βγαζει 90 , αλλα 80 και αν ειναι το "S" το απλο βγαζει 70
Απαραδεκτο για τετρακυλιδρο..."


Ποιό είναι αυτό το ''yamaha600'' που αναφέρεις σε συζήτηση για street triple, και από 600 τετρακύλινδρα κυβικά έχει 80 και 70 άλογα;

Ενημερωτικά το fazer 600 (που είναι και το πιο αντίστοιχο του 675) έχει μαμά 93 άλογα ΤΡΟΧΟ, οπότε είμαι περίεργος τι μοντέλο βρήκες εσύ με αυτά τα νούμερα.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: street triple or speed triple  

  Από: Aris. στις 08/07/2010 6:03 μμ.

FZ6S και FZ6 standart, γυμνα και τα δυο.

================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: street triple or speed triple  

  Από: Polymhxanos στις 08/07/2010 6:05 μμ.

To μόνο που έχουν 80 και 70 αυτά, είναι τα λίτρα αέρα στα λαστιχά τους...

Είπαμε, 93 τροχό, μαμά και εδώ και χρόνια.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: street triple or speed triple  

  Από: Aris. στις 08/07/2010 6:08 μμ.

To δικο σου ποσο εχει ξερεις ?
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: street triple or speed triple  

  Από: Aris. στις 08/07/2010 6:30 μμ.

To ψαχνεις ή βαριεσαι να γραψεις?

Τεσπα, επειδη ειχα σκοπο να το παρω τοτε , θυμαμε που μου ειχε πει οτι βγαινει σε 2 εκδοσεις , η μια με 10αλογα λιγοτερο. Αν θυμαμε καλα 98 το ενα (κατασκευαστης παντα) και το 88 αλλο .
Απο κανα δυναμομετρο που εχω δει παιζουν περιπου 10% κατω -απο οτι λεει ο κατασκευαστης- στον τροχο.
93 μαμα δειχνουν ενα παρα πολυ θετικο δυναμομετρο ,IMHO.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: street triple or speed triple  

  Από: Sprinter στις 08/07/2010 6:43 μμ.

Polymhxanos"To μόνο που έχουν 80 και 70 αυτά, είναι τα λίτρα αέρα στα λαστιχά τους...

Είπαμε, 93 τροχό, μαμά και εδώ και χρόνια."


Ξαναψάχτο. Εδώ και καιρό κυκλοφορουν διαφορετικές βερσιόν. Μία με σχετικά υψηλή ιπποδύναμη αλλά ροπή στο θεό και μια που προσπαθήσανε να της δώσουν κάπως χρησιμοποιήσιμη δύναμη (τρίχες δηλαδή μπροστά στο 675) αλλά μειώσαν την ιπποδύναμη ψηλά.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: street triple or speed triple  

  Από: Polymhxanos στις 08/07/2010 7:36 μμ.

Καλά μην φάτε, θα έχει...κομμώτρια γιαπωνέζα.

Το fazer 600 που κυκλοφορεί εδώ και 5-6 χρόνια, από τότε που άλλαξε το μοντέλο και έγινε αλουμινένιο το πλαίσιο και οι εξατμίσεις μπήκαν στην ουρά, έχει 93 άλογα τροχό, μετρημένο από περιοδικά όλου του κόσμου, από ΤΟΤΕ. 98 ανακοίνωνε η Yamaha. Μαμά πάντα.

Sprinter: Αν βγήκε κάποια παραλλαγή πρόσφατα δεν το γνωρίζω.

Την μοτοσυκλέτα την έχω οδηγήσει αρκετά (Fazer), μια και την έχει φίλος και συνεργάτης μου, και μόνο φαντασίες είναι αυτά που γράφετε για 70 και 80 άλογα. Street triple έχω και το βλέπω.

ΑΝ κάτσει κανά fazer στο φανάρι, εσείς με τα 675 (R εξαιρουμένων) ρίχτε το στην ποιότητα των αναρτήσεων του 675 στο πλαίσιο και στην αίσθηση, γιατί φανάρι τέρμα γκάζι και γεμίσματα τέρμα, θα σας κεράσει 2 μηχανάκια στα 400μ.

Έχω ανοίξει από στάση αρκετές φορές με Fazer 600, και με το CBR600F4 που είχα παλιότερα, και ναι μεν το CBR νικάει (με 98 τροχό), όχι εύκολα+αψήφιστα δε.

Eπίσης στον ανοιχτό δρόμο, ρίχτε το στην παρατήρηση του τοπίου, γιατί το fazer έχει μακριές σχέσεις στο κιβώτιο (απόπου και η ψευδαίσθηση ότι δεν έχει ροπή και τα περί άνευρου) και ρίχνει στα street triple 20+ χμ διαφορά σε τελική κατακέφαλα και άνευ σάλιου. Το street triple έχει ΚΟΝΤΕΣ σχέσεις, τι κοντές, θεόκοντες, εδώ ξεκινάει με 6η, και εκεί κυρίως ωφείλεται το νεύρο και ο χαρακτήρας του, μην μπερδεύεστε.

Ενδεικτικά χρησιμοποιώ το δικό μου ''δυναμόμετρο''. Η πρώτη πράσινη πινακίδα μετά από το διόδιο εισόδου στην Αττική οδό από Μαρκόπουλο είναι στα 500κάτι μέτρα, η δεύτερη στα 1000. Με fazer 600 έχω δει από 204 μέχρι 210 χιλιόμετρα κοντερίσια στην πρώτη πινακίδα. Με street triple δεν έχει τύχει να κάνω ακόμα svst;h μέτρηση, διότι αφενός έστρωνα μέχρι πρόσφατα, αφετέρου δεν έχει τύχει ακόμα να πετύχω την ''πίστα'' όσο άδεια χρειάζεται. Η αίσθησή μου είναι πάντως ότι δεν θα πιάσει 200 το 675, μια και οι μέχρι τώρα αποτυχημένες δοκιμές λόγω κίνησης, μετά δυσκολίας σκαρφαλώνουν στα 183-185.

Αλλού είναι η χαρά του 675, όχι στα άλογα τροχό, ούτε στις ταχύτητες που μαζεύει από στάση ή τελική, μια φορά πάντως τα 70 και 80 άλογα για ''yamaha600'' ΔΕΝ ισχύουνε.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: street triple or speed triple  

  Από: jimdom στις 08/07/2010 8:11 μμ.

βγαζει μια εκδοση με κομμενο το γκαζι που βγαινει με 70hp.
Η διαφορα στα χρηματα για να το κανεις 90 ειναι γυρω στα 120 ευρω οποτε δεν πιστευω να αλλαζεις κ πολλα πραγματα!
Τωρα επειδη fazer 600 εχει ο κολλητος μου,με το τριπλ τον περναω με οποιν τροπο σκεφτω!
Καμια σχεση στο γκαζι τα μηχανακια!
Με το fazer δεν εχω δει ποτε πανω απο 227(κοντερ) ενω αντιθετα το τριπλ παει τα 250 για πλακα!
Τωρα για εκκινησεις δεν νομιζω οτι χρειαζεται κανενα σχολιο!

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: street triple or speed triple  

  Από: jimdom στις 08/07/2010 8:18 μμ.

20+δηλαδη παιζει να βλεπεις κοντερ 270+
Μπας κ καβαλαει κ τα 300 σαν το γνωστο σπριντ?


@@ το R ειναι πιο γρηγορο δηλαδη?
Νομιζα οτι η σειρα δυναμης στην κατηγορια ειναι Ζ750.triple,hornet,fazer,monster αλλα κοιτα τι μαθαινει κανεις,το Fazer ειναι το πιο γρηγορο κ αμα λαχει καβαλαει κ τα 270 κοντερ γιατι εχει μακριες σχεσεις!!!!!

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: street triple or speed triple  

  Από: krysta στις 08/07/2010 8:45 μμ.

συγκριτικο του 2007 http://www.postwhore.biz/albums/userpic ... 28_001.pdf
με 121,3 μίλια έξοδο και 11,11 στο 400άρι, δεν είμαι σίγουρη οτι το fz6 είναι πιο γρήγορο.Εκτός των άλλων νομίζω οτι και τα 20 κιλά διαφορά παίζουν τον ρόλο τους.
http://www.sportrider.com/performance_n ... iumph.html
"diobo'...!"

Re: street triple or speed triple  

  Από: Sprinter στις 08/07/2010 9:45 μμ.

Τι ψευδαίσθησε ρε Πολυχόντα. Πού ροπιάζει το fazer? Πάς καλά? Κλασσικό μειονέκτημα του ότι ροπιάζει ψηλά λες κι είναι supersport εντελώς λάθος για γυμνό. Μη με τρελλαίνεις γιατι δε με βάλεις να ξεθάβω δυναμομετρήσεις κα βαριέμαι. Μακριές σχέσεις my ass. Μη μιλήσω και για ΤΗΝ ΤΡΥΠΑΡΑ στις 6-7000 που το κάνει ακόμα λιγότερο οδηγήσιμο και ευχάριστο.

Δυναμομέτρηση του 675 έχεις δεί, και δή του τρηπλ για να μου πείς μετά αν υπάρχει 600άρι 4κύλινδρο που να δίνει αυτές τις καμπύλες. Ποιές κοντές σχέσεις και μπαρμπουτσαλα.

Είπαμε ρε να είσαι πνεύμα αντιλογίας αλλά εδώ νομίζεις πώς είμαστε όλοι άσχετοι και μαλάκες.
Αντε στη κομμώτρια τώρα να σε ταίσει.

PS Διάβασε λίγο το τεστ που εβαλε η Κρύστα και θα καταλάβεις για τί μιλάμε.

PS2 Δε χρειάζεται να ψάχνω για καμπύλες, αυτές που έχει το πιο πάνω τεστ αντιπροσωπευτικότατες μοιάζουν
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:44, διορθώθηκε 5 φορές συνολικά.

Re: street triple or speed triple  

  Από: Aris. στις 08/07/2010 9:51 μμ.

Πολυμηχανε , στριτ εχεις και ξερεις ή στριτ εχεις και το στρωνεις ?
Να φανταστω οτι το εχεις ανοιξει μεχρι τις 10κ , γιαυτο τα λες αυτα ?
Ειμαι μια 100αρα κιλα και τα 204 στο κοντερ τα βλεπω με 4η στα ΜΠΑΜ χωρις να πεσει το κοντερ κατω απο τις 11-12κ σε καμμια αλλαγη και θα βαλω και μια 5η για να πιασει γρηγορα τα 225 ε και απο εκει και περα φαινονται τα κιλα και ο οκγος μου... αρχιζει ξεψυχα για να φτασει σιγα σιγα -σιγουρα- τα 235 και υπο αψογες συνθηκες εως και τα 254.
Το οτι εχει κοντες σχεσεις το τριπλ ειναι υπερ του...
Και αλλο κοντες σχεσεις που ξεμενουν απο ανασα στα πολυ ψηλα (βλεπε δικυλινδρα) και αλλο κοντη σχεση που γουσταρεις τραβηγμα μεχρι να σε ξενερωσει -απροσδοκητα- ο κοφτης στις 13300
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: street triple or speed triple  

  Από: Aris. στις 08/07/2010 10:37 μμ.

Polymhxanos"Η αίσθησή μου είναι πάντως ότι δεν θα πιάσει 200 το 675, μια και οι μέχρι τώρα αποτυχημένες δοκιμές λόγω κίνησης, μετά δυσκολίας σκαρφαλώνουν στα 183-185.
"


Εχω περιεργεια , με ποια ταχυτητα ησουν οταν μετα δυσκολιας ειδες τα 183 ?

Πονταρω οτι φοβασαι να το ανοιξεις και τα κοβω οτι δεν εχεις νοιωσει τον κοφτη ακομα.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: street triple or speed triple  

  Από: tharis στις 08/07/2010 11:37 μμ.

Polymhxanos"Καλά μην φάτε, θα έχει...κομμώτρια γιαπωνέζα.

Το fazer 600 που κυκλοφορεί εδώ και 5-6 χρόνια, από τότε που άλλαξε το μοντέλο και έγινε αλουμινένιο το πλαίσιο και οι εξατμίσεις μπήκαν στην ουρά, έχει 93 άλογα τροχό, μετρημένο από περιοδικά όλου του κόσμου, από ΤΟΤΕ. 98 ανακοίνωνε η Yamaha. Μαμά πάντα.

Sprinter: Αν βγήκε κάποια παραλλαγή πρόσφατα δεν το γνωρίζω.

Την μοτοσυκλέτα την έχω οδηγήσει αρκετά (Fazer), μια και την έχει φίλος και συνεργάτης μου, και μόνο φαντασίες είναι αυτά που γράφετε για 70 και 80 άλογα. Street triple έχω και το βλέπω.

ΑΝ κάτσει κανά fazer στο φανάρι, εσείς με τα 675 (R εξαιρουμένων) ρίχτε το στην ποιότητα των αναρτήσεων του 675 στο πλαίσιο και στην αίσθηση, γιατί φανάρι τέρμα γκάζι και γεμίσματα τέρμα, θα σας κεράσει 2 μηχανάκια στα 400μ.

Έχω ανοίξει από στάση αρκετές φορές με Fazer 600, και με το CBR600F4 που είχα παλιότερα, και ναι μεν το CBR νικάει (με 98 τροχό), όχι εύκολα+αψήφιστα δε.

Eπίσης στον ανοιχτό δρόμο, ρίχτε το στην παρατήρηση του τοπίου, γιατί το fazer έχει μακριές σχέσεις στο κιβώτιο (απόπου και η ψευδαίσθηση ότι δεν έχει ροπή και τα περί άνευρου) και ρίχνει στα street triple 20+ χμ διαφορά σε τελική κατακέφαλα και άνευ σάλιου. Το street triple έχει ΚΟΝΤΕΣ σχέσεις, τι κοντές, θεόκοντες, εδώ ξεκινάει με 6η, και εκεί κυρίως ωφείλεται το νεύρο και ο χαρακτήρας του, μην μπερδεύεστε.

Ενδεικτικά χρησιμοποιώ το δικό μου ''δυναμόμετρο''. Η πρώτη πράσινη πινακίδα μετά από το διόδιο εισόδου στην Αττική οδό από Μαρκόπουλο είναι στα 500κάτι μέτρα, η δεύτερη στα 1000. Με fazer 600 έχω δει από 204 μέχρι 210 χιλιόμετρα κοντερίσια στην πρώτη πινακίδα. Με street triple δεν έχει τύχει να κάνω ακόμα svst;h μέτρηση, διότι αφενός έστρωνα μέχρι πρόσφατα, αφετέρου δεν έχει τύχει ακόμα να πετύχω την ''πίστα'' όσο άδεια χρειάζεται. Η αίσθησή μου είναι πάντως ότι δεν θα πιάσει 200 το 675, μια και οι μέχρι τώρα αποτυχημένες δοκιμές λόγω κίνησης, μετά δυσκολίας σκαρφαλώνουν στα 183-185.

Αλλού είναι η χαρά του 675, όχι στα άλογα τροχό, ούτε στις ταχύτητες που μαζεύει από στάση ή τελική, μια φορά πάντως τα 70 και 80 άλογα για ''yamaha600'' ΔΕΝ ισχύουνε."








































. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: street triple or speed triple  

  Από: tharis στις 08/07/2010 11:41 μμ.

bekris"
haris"
Αν ισχυουν τα 108 μαμα .. τοτε σιγουρα παει ..

Το ebike το εχει δυναμομετρημενο στα 95 .. και απ οτι μου ειπε μηχανικος η arrow δινει 5 στον τροχο ..
οποτε αν ισχυουν κι αυτα καπου εκει ειναι .."


+2 τροχό κάπου στις 11 ...
-2 σε όλο το υπόλοιπα φάσμα

το έιχε και το moto σε ενα αφιέρωμα για "αξατμίσεις""


Αυτο ακουγεται λιγο τραγικο για ελευθερη εξατμιση, με προγραμμα, χωρις καταλυτη που κοστιζει 1200euro .. δε νομιζεις... ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..