Διαρροή στο μοτέρ..

Διαρροή στο μοτέρ..  

  Από: toumpanos στις 06/04/2010 11:41 πμ.

Κύριοι καλημέρα, χρόνια πολλά κ Χριστός Ανέστη. Είμαι κάτοχος ενός Triumph Tiger 1050 08΄. Έχει παρατηρήσει κανείς σας στη δική του μοτοσυκλέτα στην αριστερή μεριά του μοτέρ κάποια διαρροή λαδιού? Σαν να βγαίνει από την φλάντζα λάδι.. δεν μπορώ να καταλάβω ρε γαμώτο. Στην ένωση του κυλίνδρου, στο ύψος του κολάρου. Ευχαριστώ.

Re: Διαρροή στο μοτέρ..  

  Από: chris34 στις 06/04/2010 12:01 μμ.

Απο σφιξιματα εισαι ενταξει;
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Διαρροή στο μοτέρ..  

  Από: toumpanos στις 06/04/2010 1:13 μμ.

Τώρα τελευταία δεν το χω τσεκάρει αλλά αυτή η κατάσταση είναι από παλιότερα. Ο μηχανικός μου μου είχε πεί ότι είναι θέμα φλάντζας αλλά το παρατήρησα κ στην μοτό ενός φίλου που είναι 09΄..

Re: Διαρροή στο μοτέρ..  

  Από: Παναγιωτης στις 08/04/2010 12:53 πμ.

Σε τετοιες περιπτωσης η εταιρια τη κανει???
Αν δυλαδη ειναι αστοχια υλικου πως σε καλυπτη για την αγωρα σου???
Ανοιγη το μοτερ στης 8.000Kmh
και τους λες ευχαρηστω???

Re: Διαρροή στο μοτέρ..  

  Από: Aris. στις 08/04/2010 1:10 πμ.

Παναγιωτης"Σε τετοιες περιπτωσης η εταιρια τη κανει???
Αν δυλαδη ειναι αστοχια υλικου πως σε καλυπτη για την αγωρα σου???
Ανοιγη το μοτερ στης 8.000Kmh
και τους λες ευχαρηστω???"


Αιχο τιν εντιποσει πος μαι αινα σφηξηματακοι θα ινε αινταξη !
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:42, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Διαρροή στο μοτέρ..  

  Από: toumpanos στις 08/04/2010 9:42 πμ.

Τώρα σε 1000 χλμ είναι η ώρα για το μεγάλο service οπότε το τσεκάρω κ σας ενημερώνω κύριοι. Απλά το πόσταρα σε περίπτωση που έχει συμβεί κ σε κάποιον άλλον να με ενημέρωνε. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας..

Re: Διαρροή στο μοτέρ..  

  Από: Sprinter στις 08/04/2010 11:34 πμ.

Στατιστικά πάντως, αν τα βάζεις όλα γιώτα και όμικρον έχεις περισσότερες πιθανότητες να το πετύχεις
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Διαρροή στο μοτέρ..  

  Από: rAnger στις 08/04/2010 4:05 μμ.

@Toumpanos
Χρόνια πολλά φίλε και σε όλους!
Έχω παρατηρήσει και εγώ και πιστέυω οι περισσότεροι με tiger του '08 διαρροή λαδιού, αλλά εγώ τουλάχιστον όχι στο σημείο που λες. Το είδα χαμηλά και το είδα νωρίς. Περιπου 3000 χλμ είχα.
Αυτές οι περιπτώσεις απ΄οσο ξέρω αντιμετωπίζονται με στάνταρ τρόπο:
Πήγαινε το συντομότερο να στα σφίξουν, καπάκι κάνε ένα πλύσιμο να ναι καθαρό και παρατήρησέ το.
Αν βγάλει λαδάκι, πας για φλάτζα, οπότε καλύπτεται από εγγύηση (αν την προλαβαίνεις)

@Παναγιώτης
Σε τέτοιες περιπτώσεις η εταιρεία κάνει αυτό που πρέπει να κάνει - Αν εχεις ακόμα εγγύηση στο αλλάζει, αν όχι στο φτιάχνει και το πληρώνεις.

@Aris + @Sprinter
Παιδιά, με όλο το σεβασμό, το θέμα της ορθογραφίας είναι από off topic έως αγένεια.
Σε άλλα ποστ μας ταράζουν στα greeklish και πλακωνόμαστε να γράφει ο κόσμος ελληνικά.
Συμφωνώ, να γράφουμε ελληνικά, και όταν κάποιος το κάνει, ρισκαροντας κάποια ορθογραφικά, μην τον πιάνουμε στο ψιλό..
(ταπεινή άποψη - παντα - και συγνώμη και για το δικό μου off topic)
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: Διαρροή στο μοτέρ..  

  Από: Sprinter στις 08/04/2010 6:01 μμ.

Εγω δε πήρα κανένα στο ψιλό, πρότεινα ενα επιστημονικό τρόπο να κάνει λιγότερα λάθη.

Και btw ότι και να λές, αισθητικά και μόνο δε μ' αρέσει να διαβάζω κείμενο με 2 λάθη σε κάθε λέξη με κουράζει και μου δημιουργεί απέχθεια. Το παιδί μπορεί να ήταν κακός μαθητής, μπορεί να τα έχει γραμμένα όλα και όλους στα από τέτοια του οπότε η αγένεια ειναι δική του, μπορεί όμως και να είναι δυσλεξικός. Για αυτό και δεν σχολίασα, αλλά να μ' αρεσει αυτό που βλέπω, δε μ΄ αρέσει, ειτε off topic το θεωρείς είτε όχι.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Διαρροή στο μοτέρ..  

  Από: toumpanos στις 09/04/2010 10:26 πμ.

Eυχαριστώ γι'άλλη μια φορά κύριοι.

Περι κατανάλωσης λαδιού...  

  Από: harrysvr στις 11/04/2010 6:37 μμ.

Απορία: στα 3000χλμ έλεγχος λαδιού οκ, μέχρι πάνω γραμμή, 4400χλμ πάλι έλεγχος, στάθμη λαδιού στη μέση... τι μπορεί να συνέβη;;;
Παρατήρηση:ο έλεγχος έγινε και τις δύο φορές υπό ίδιες συνθήκες, διαρροή λαδιού καμία, η μόνη διαφορά ήταν τα τελευταία 150 χλμ πήγαιναν από 160-220χλμ-μήπως έπαιξε ρόλο αυτό ;;;-(με ζαλίσατε με τις τελικές σας και είπα να δω κι εγώ αλλά έλα που δε βρήκα ευθεία κατάλληλη...) ενώ όλα τα υπόλοιπα σε ρυθμούς ταξιδιού δηλ. 140-200.