ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: jzer40 στις 30/03/2010 11:47 πμ.

Διαβάζω για αυτονομία 300κμ και εγώ κάθε 120 στην πόλη και 140 στο ταξίδι φουλάρω...

Το μηχανάκι δε είναι στο στρώσιμο και πάει μαξιμουμ 6000σαλ...ΜΑΞΙΜΟΥΜ και σπάνια...Συμήθως δουλεύει στις 5000σαλ...Αν δηλαδή στρωθεί και δουλεύει ψηλά τι θα καίει??

Πάντως σε κανένα μηχανάκι που έιχα η αυτονομία δεν ξεπέρναγε τα 150 κμ...

HAYABUSA-VSTROM 1000-CBR1000F τα τρία τελευταία μου το ίδιο...

Τελικά διαβάζω μαμακίες η έγω είμαι κουλός???

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: mixalakis στις 30/03/2010 12:12 μμ.

Αν ψάξεις, θα βρεις σχετικά τόπικ.
Τι μέση κατανάλωση σου δείχνει; Γιατί αν δεν το γεμίζεις μέχρι πάνω και έχεις κατανάλωση κοντά στα 8 λίτρα, είναι λογικό να σου βγάζει 140χλμ.

Εγώ όπως και να οδηγάω δεν έχω δει ποτέ κάτω από 240χλμ.

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 30/03/2010 12:40 μμ.

Αλλος μπορεί να φουλάρει κάθε 50χλμ. Τι σχέση έχει πότε φουλάρεις με πόσο καίει? Το πότε αδειάζει μετά το φουλάρισμα έχει σημασία..

[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Aris. στις 30/03/2010 12:48 μμ.

Σιγουρεψε αυτα που γραφεις . Δεν υφιστατε να γεμιζεις ανα 120χλμ στη πολη και να βγαζεις μονο 20χλμ παραπανω σε ταξιδι.

Ενα φυσιολογικο ταξιδακι με 140-160 χλμ ανα ωρα πρεπει να σου βγαζει αυτονομια -σχεδον- διπλασια, οταν τα ιδια αυτα χιλιομετρα τα διανυεις σε μια πολη του... "σταματα-ξεκινα-σταματα".

Μεσα στην πολη , η καταναλωση σου, μου ακουγεται φυσιολογικη για 1000αρι..

Εγω με το 675 αμα αδειασω ενα ντεποζιτο μεσα σε πολη θα εχω διανυσει το πολυ 140χλμ.Ενω σε ταξιδι, ενα ντεποζιτο μου εχει βγαλει και 280χλμ και δεν ειμαι ηρεμος τυπος...

Επισεις αν βαλεις την στιγμιαια καταναλωση (αν εχει) θα δεις στο "σταματα-ξεκινα" της πολης , κατι νουμερα τυπου ... 15-20+λιτρα/100χλμ

jzer40"
Πάντως σε κανένα μηχανάκι που έιχα η αυτονομία δεν ξεπέρναγε τα 150 κμ...
HAYABUSA-VSTROM 1000-CBR1000F τα τρία τελευταία μου το ίδιο..."


Υποθετω πως κυκλοφορεις μονο εντος πολεως και τα ταξιδακια σου ειναι απο την μια συνοικια στην αλλη
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Cpt. Haddock στις 30/03/2010 1:24 μμ.

Μια και είχες το ίδιο πρόβλημα και σε άλλα μηχανάκια, κατι κανεις λαθος στο δεξί χέρι

Η μέγιστη κατανάλωση που μου έδειξε ο τίγρης ήταν την Παρασκεύη στο Αθήνα-Βόλος, όπου όμως το σανίδωσα. 8,4 lt/100 xlm. Για τις ταχυτητες που πήγαινα μια χαρά ήταν
Ακόμα και με αυτή την κατανάλωση, σε βγάζει για 200 χλμ με αναμμένη ρεζερβα.

Ασε την αυτονομία και δες την κατανάλωση που έχεις. Βάλε το trip computer να σου δείχνει τη στιγμιαία (ξέχνα το ρολόι) και καθε φορά που γεμίζεις να το μηδενίζεις και να κοιτας τη μεση κατανάλωση. Καντο 3-4 φορες και πες μας τα δεδομένα.

Υπόψιν οτι η ρεζέρβα ειναι αρκετά απαισιόδοξη (καλό ειναι αυτό). Υπόψιν επίσης οτι τα καινουρια μηχανάκια καταναλώνουν γενικά λιγο παραπάνω μεχρι να στρώσουν
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Tigrisss στις 30/03/2010 2:05 μμ.

παλαιο φαληρο - Αγρινιο, 280 χλμ, με καλό γεμισμα όταν εφτασα λαμπακι αναμμενο και εγραφε οτι εχω αλλα 10...δηλαδη αλλα 30+
και αυτο με ταχυτητα 140 - 160...

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Native στις 30/03/2010 2:27 μμ.

Επισης να ξεκαθαρίσουμε οτι γεματο με "γεματο" έχει διαφορά...εκει που σκάει η μανικα, το μηχανάκι παίρνει άλλα 3 λίτρα τουλάχιστον!
Ενω λοιπόν κανονικά είναι 20 τα λίτρα, προσέχετε μήπως μετράτε αυτονομία με 16~17 λιτρα βενζίνη,....που ουσιαστικα μετατρέπεται σε 12 λίτρα γιατι η ρεζέρβα είναι 4 λίτρα, δηλαδή με μεση κατανάλωση 7,5 λιτρα μας κάνει 160 χιλόμετρα μεχρι να ανάψει το λαμπάκι....όλα σχετικά είναι, θέλει προσοχη και παρακολούθηση
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 30/03/2010 4:13 μμ.

Βρε δε τ' αδειάζει σας λέωωωωωωωωωωωω
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: harrysvr στις 30/03/2010 5:26 μμ.

Πριν μέρες γύρισα απο ταξίδι όπου έγραψα 1250χλμ(τα 250 μέσα στην πόλη) σε 4μέρες και ο μέσος όρος ήταν 6.8...

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: jzer40 στις 30/03/2010 8:46 μμ.

Θα κοιτάξω αυτά πού λέτε...

Για το ταξίδι πού λέτε....
Φουλαρισμένο ντεπόζιτο..(καλά φουλαρισμένο) από κορυδαλλό πήγα Παλαιά Έπίδαυρο για καφέ και στην επιστροφή γέμισα στην πόλη πρίν βγώ ξανά Εθνική...

Εθνική πήγα μάξιμουμ 160(έιπαμε το στρώνω)


Στο φιλαράκι που κάνει πλάκα για τα ταξίδια μεταξύ συνοικιών έχει μερικώς δίκιο...

Ελαφόνησος-Χιλιαδού-Θεσσαλονίκη -Σπάρτη είναι μέρη που μπορεί να πάω για καφέ.....

Απλά .....στην Αθήνα κυκλοφορώ με την μηχανή και δεν πρόκειται να αγοράσω παπί....


Και μιας και άνοιξε η κουβέντα...αν έβρισκα παρέα έμπειρη σε ταξίδια εξωτερικού δεν θα το σκεφτόμουν και πολύ.....Απλά μόνος μου δεν το κάνω....

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: chris34 στις 31/03/2010 9:15 πμ.

Βρε μπας και το εχεις σε μιλια ακομα;;;;;
Περα απο την πλακα σιγουρα κατι λαθος εχεις υπολογισει και το πιο σωστο στα χιλιομετρα ειναι αυτο που ειπε ο φιλος Αρης πιο πανω!!
Εμενα στα ταξιδια μου βγαζει δικαβαλο και με 120-140 χιλιομετρα ταχυτητα, 320 χιλ και εκει περιπου μου αναβει το λαμπακι της ρεζερβας!
Τωρα στην πολη στα 150 χιλ μου εχει αναψει το λαμπακι αλλα παραπανω απο 3η ταχυτητα δεν βαζω!!
Σταματα ξεκινα συνεχεια!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: johnygalan στις 01/04/2010 4:06 μμ.

chris34"Βρε μπας και το εχεις σε μιλια ακομα;;;;;
Περα απο την πλακα σιγουρα κατι λαθος εχεις υπολογισει και το πιο σωστο στα χιλιομετρα ειναι αυτο που ειπε ο φιλος Αρης πιο πανω!!
Εμενα στα ταξιδια μου βγαζει δικαβαλο και με 120-140 χιλιομετρα ταχυτητα, 320 χιλ και εκει περιπου μου αναβει το λαμπακι της ρεζερβας!
Τωρα στην πολη στα 150 χιλ μου εχει αναψει το λαμπακι αλλα παραπανω απο 3η ταχυτητα δεν βαζω!!
Σταματα ξεκινα συνεχεια!!!"

Χρήστο βγάζει 300χλμ με την ρεζέρβα, οχι 300 χωρίς τη ρεζέρβα
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: chris34 στις 01/04/2010 6:15 μμ.

johnygalan"Χρήστο βγάζει 300χλμ με την ρεζέρβα, οχι 300 χωρίς τη ρεζέρβα "


Λοιπον Γιαννη επειδη τοτε που ειχα παει στη Κρητη ειχα "προβλημα με το λαμπακι" της ρεζερβας αν θυμασε απο παλια ποστ και ημουν πολυ λεπτολογος με τα χιολομετρα εκανα τη εξης διαδρομη...
Εφυγα απο τον Κισσαμο των Χανιων με 160 χιλιομετρα στον χιλιομετρητη πηγα μεχρι την Πρεβελη στο Ρεθυμνο και γυρισα!Η αποσταση ειναι περιπου 160 χιλιομετρα να πας και να ερθεις!Τα 150 χιλ σε ταχυτητα δεν τα ξεπερασα καθολου και ο χιλιομετρητης μου εγραψε αισιως 320 χιλιομετρα μολις εμπαινα στο Κισσαμο οπου εβαλα ξανα βενζινη......και πριν καμια 10αρια χιλιομετρα μου αναψε το λαμπακι της ρεζερβας!!
Γι'αυτο ειμαι σιγουρος και εγραψα τα 320 χιλιομετρα!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: jzer40 στις 01/04/2010 9:54 μμ.

Θα το τσεκάρω και θα επανέλθω....

Πάντως κατανάλωση το trip computer μου δείχνει 8,4

Θα το τσεκάρω αναγκαστικά όταν επιστρέψω Ελλάδα στις 17 τού μήνα...

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: johnygalan στις 01/04/2010 10:21 μμ.

chris34"
johnygalan"Χρήστο βγάζει 300χλμ με την ρεζέρβα, οχι 300 χωρίς τη ρεζέρβα "


Λοιπον Γιαννη επειδη τοτε που ειχα παει στη Κρητη ειχα "προβλημα με το λαμπακι" της ρεζερβας αν θυμασε απο παλια ποστ και ημουν πολυ λεπτολογος με τα χιολομετρα εκανα τη εξης διαδρομη...
Εφυγα απο τον Κισσαμο των Χανιων με 160 χιλιομετρα στον χιλιομετρητη πηγα μεχρι την Πρεβελη στο Ρεθυμνο και γυρισα!Η αποσταση ειναι περιπου 160 χιλιομετρα να πας και να ερθεις!Τα 150 χιλ σε ταχυτητα δεν τα ξεπερασα καθολου και ο χιλιομετρητης μου εγραψε αισιως 320 χιλιομετρα μολις εμπαινα στο Κισσαμο οπου εβαλα ξανα βενζινη......και πριν καμια 10αρια χιλιομετρα μου αναψε το λαμπακι της ρεζερβας!!
Γι'αυτο ειμαι σιγουρος και εγραψα τα 320 χιλιομετρα!!!"

Χρηστάρα για να το λές εσυ ετσι ακριβώς θα ήταν, αλλά το νορμαλ είναι εκεί γύρω στα 300χλμ με την ρεζέρβα
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"