Μπαταρία για Tiger 1050

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: kostas1975 στις 28/01/2010 12:23 μμ.

και εγω αυτη πηρα.ολα οκ....βαλτε καμια σομπα διπλα μην ξαναπεσει!!!!

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: giannisx στις 30/01/2010 2:31 μμ.

Τελικά και η δική μου μας άφησε χρόνους προχθές μετά από δυόμιση σχεδόν χρόνια... η φόρτιση δεν της έκανε τίποτα, οπότε "Σάκη βάλε μια να ψήνεται", βάλαμε μια VARTA (γερμανικής κατασκευής) 80€ και τέλος...

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 30/01/2010 9:32 μμ.

Τελικά μετά από την αναφορά ανάλογων επεισοδίων και με νεώτερα Σπριντ, τείνω να πειστώ για τα εξής

1. Ο Datatool βλάπτει

2. Κάποιες αλλαγές που γίναν στην μιζα στα νεώτερα μοντέλα (γεγονός), κυρίως για να βελτιώσουν την αξιοπιστία της μπήκε μεγαλύτερο μάλλον μοτέρ, όπως και ίσως η διαχείριση της διαδικασίας ξεκινήματος σπό την ηλεκτρονική (που έχει και αυτή αλλάξει από το 2007), κάνουν την μπαταρία που είχε σχεδιαστεί να μπεί στα 1050 να τα φτύνει εύκολα.

Ειναι η μόνη εξήγηση που εχω γιατι μοντέλα σαν τον δικό μου δε φαίνεται να εχουν πρόβλημα και τα νεωτερα έχουν.

Νομίζω κάτι τέτοιο ειχε υποθέσει σε κάποιο ποστ και ο admin.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: harrysvr στις 30/01/2010 9:47 μμ.

Πριν κάτι μήνες που έψαχνα για αξεσουάρ, είχα διαβάσει οτι ο datatool είναι αρκετά ενεργοβόρος και ήταν ο λόγος που πήγα σε after market alarm

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Barkos στις 31/01/2010 11 πμ.

βασκά ο datatool σιγουρα επιβαρύνει πολύ την μπαταρία και αυτές τις μέρες χωρίς winter mode
σιγουρα θα με είχε αφήσει κανα 2 φορές.

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: chris34 στις 01/02/2010 7:05 πμ.

Barkos"βασκά ο datatool σιγουρα επιβαρύνει πολύ την μπαταρία και αυτές τις μέρες χωρίς winter mode
σιγουρα θα με είχε αφήσει κανα 2 φορές."


Συγνωμη ρε παιδια να σας κανω μια ερωτηση γιατι το εχω ακουσει πολλες φορες και απο αλλους, οτι παρα πολυ βαζουν τον συναγερμο σε winter mode για ψυλλου πηδημα!!
Εχετε διαβασει οτι σε αυτην την κατασταση μπενει ΜΟΝΟ για μεγαλες περιοδους ακινησιας και οχι για 1-2-3 μερες!!!Δεν κερδιζετε τιποτα!
Επισης το γνωριζετε οτι ο συναγερμος δεν χτυπαει παρα μονο οταν ανοιξεις τον διακοπτη;;Θα σας την σηκοσουν την μηχανη και δεν θα παρετε χαμπαρι.Ειναι κριμα!
Προσωπικα εμενα δεν μοιαζει καθε 2 χρονια(τοσο μου κρατησε η μπαταρια)να δινω 60 ευρω για την αντικατασταση της και να εχω το κεφαλακι μου ησυχο!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Barkos στις 01/02/2010 9:53 πμ.

Barkos"βασκά ο datatool σιγουρα επιβαρύνει πολύ την μπαταρία και αυτές τις μέρες χωρίς winter mode
σιγουρα θα με είχε αφήσει κανα 2 φορές."


χεχε its ok με άφησε σήμερα

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: kostas1975 στις 04/02/2010 8:32 μμ.

giannisx"Τελικά και η δική μου μας άφησε χρόνους προχθές μετά από δυόμιση σχεδόν χρόνια... η φόρτιση δεν της έκανε τίποτα, οπότε "Σάκη βάλε μια να ψήνεται", βάλαμε μια VARTA (γερμανικής κατασκευής) 80€ και τέλος..."

εβαλα την ιδια 55 ευρω απο παιανια

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Barkos στις 05/02/2010 9:57 πμ.

kostas1975"εβαλα την ιδια 55 ευρω απο παιανια"


που?

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: kostas1975 στις 05/02/2010 8:37 μμ.

Barkos"
kostas1975"εβαλα την ιδια 55 ευρω απο παιανια"


που?"

απο τον τυπο που μου φτιαχνει το αυτοκινητο.μου ειπε οτι η καλυτερη τιμη που μπορει να μου κανει ειναι 55 ευρω....δεν εμπορευεται μοτο απλα φερνει και μπαταριες.αν θες πες μου να μαθω την διευθυνση και να σου πω!

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: LevelOne στις 07/02/2010 12:12 μμ.

kostas1975"
giannisx"Τελικά και η δική μου μας άφησε χρόνους προχθές μετά από δυόμιση σχεδόν χρόνια... η φόρτιση δεν της έκανε τίποτα, οπότε "Σάκη βάλε μια να ψήνεται", βάλαμε μια VARTA (γερμανικής κατασκευής) 80€ και τέλος..."

εβαλα την ιδια 55 ευρω απο παιανια"

Με αφορμη αυτο το post την ψαξαμε λιγο με τον Σακη και ανακαληψαμε οτι ο προμηθευτης που μας εδεινε τις Varta,μας τις εδεινε πολυ ακριβα,οποτε και εμεις την πουλησαμε σε αντιστοιχα υψηλη τιμη.
Γιαννη λυπομαστε αλλα δεν εγινε σκοπιμα.Η τιμη της πλεων ειναι κοντα στα χρηματα που αναφερει ο kostas1975 παραπανω.

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: giannisx στις 07/02/2010 12:29 μμ.

[quote="LevelOne":3pxo47mf]
kostas1975"
giannisx"Τελικά και η δική μου μας άφησε χρόνους προχθές μετά από δυόμιση σχεδόν χρόνια... η φόρτιση δεν της έκανε τίποτα, οπότε "Σάκη βάλε μια να ψήνεται", βάλαμε μια VARTA (γερμανικής κατασκευής) 80€ και τέλος..."

εβαλα την ιδια 55 ευρω απο παιανια"

Με αφορμη αυτο το post την ψαξαμε λιγο με τον Σακη και ανακαληψαμε οτι ο προμηθευτης που μας εδεινε τις Varta,μας τις εδεινε πολυ ακριβα,οποτε και εμεις την πουλησαμε σε αντιστοιχα υψηλη τιμη.
Γιαννη λυπομαστε αλλα δεν εγινε σκοπιμα.Η τιμη της πλεων ειναι κοντα στα χρηματα που αναφερει ο kostas1975 παραπανω.[/quote:3pxo47mf]

Φίλιππε δεν τρέχει τίποτα, δεν πειράζει... Εκτιμώ πολύ το γεγονός που και μόνο το αναφέρεις...
Την διαφορά θα την "κλείσουμε" με σουβλάκια την επόμενη φορά...
Παρεπιμτόντως, η μηχανή μετά την ρύθμιση δείχνει να λειτουργεί μια χαρά αλλά δυστυχώς 2 μέρες μετά την αλλαγή και της μπαταρίας, έμεινα από χέρι και εδώ και 10 μέρες δεν μπορώ να οδηγήσω και όχι μόνο...
Θα τα πούμε μόλις θα μπορώ να οδηγήσω ξανά... ελπίζω σύντομα...

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Barkos στις 18/02/2010 8:06 μμ.

που και πόσο μπορω να βάλω την VARTA, ΣΥΜΦΩΝΑ με τα λεγομενα τελικα στο
σάκη πόσο έχει??

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: dimchrist στις 19/02/2010 2:48 μμ.

Μετά από 3 χρόνια ήρθε η ώρα και για μένα να αλλάξω μπαταρία (φοράω και συναγερμο ΜΕΤΑ).
Δυστυχώς δεν είχα χρόνο να ψαχτώ. Επέλεξα λοιπόν την εύκολη λύση. Πήγα στη Μιχαλακοπούλου (στη PERKO S.A. http://www.perko.gr) και με γδάρανε... 103 ευρώ για τη μαμά YUASA (yuasa YT7B-BS)
Άσε που μου την έδωσαν αφόρτιστη.
Φταίω και εγώ που ήθελα να πάρω όπωσδηποτε εκείνη τη στιγμή μπαταρία. Γιατί δε θα άντεχα να μην πάω μία Σουνιάδα...

Triple Way

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: ΑΓΓΕΛΟΣ στις 13/03/2010 1:01 μμ.

μολις πηρα τον τιγρη 11ος/2007 μετα απο 2μερες μολις πηγα να την βγαλω απο το γκαραζ η μπαταρια ηταν... ηδη "γεια σας" περιμενα την δευτερα γιατι μου εκατσε σαββατο και ηρθαν απο ηλιοφιλ την φορτωσαν και τι εκαναν??? μου εβαλαν καινουρια μπαταρια!! Ε, λοιπον απο τοτε αυτην εχω και ειναι τσακμακι και ας την εχω αφησει και 5-6 μερες ακινητη!!! Ξεχασα να σας γραψω οτι δεν εχω βαλει καθολου συναγερμο!
ΓΥΡΙΣΕ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΚΑΙ Γ_-_-_ ΚΑΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΠΛΕΟΝ!!