Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

ΠΙΣΩ ΒΑΛΙΤΣΑ TIGER?

Συγκεντρώνουμε πληροφορίες και συζητάμε για γνήσια και aftermarket αξεσουάρ

Συντονιστής: dimchrist

ΠΙΣΩ ΒΑΛΙΤΣΑ TIGER?

Δημοσίευσηαπό patapios » 10 Δεκ 2009, 21:24

Εχω μια αποροια τωρα που θα αγορασω πισω βαλιτσα (την εχω ηδη παραγγηλει βεβαια :right )... εχω ηδη τις πλαινες μαμα!!!

Ολοι οπως ειδα "θαβουν" την πισω μαμα λογω χωρου κ σχηματος!!!
Προσωπικα εμενα μαρεσει πιο πολυ απτις after... αλλα θελω να ρωτησω οποιον την εχει απο χωρο τι λεει?

Να υποθεσω 2 κρανακια δεν χωραει ε?
Άβαταρ μέλους
patapios
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: TIGER 1050 SE

Re: ΠΙΣΩ ΒΑΛΙΤΣΑ TIGER?

Δημοσίευσηαπό doohan » 10 Δεκ 2009, 22:34

..............
Τελευταία επεξεργασία από doohan και 20 Μάιος 2011, 00:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
Άβαταρ μέλους
doohan
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: KTM-RC8
Όνομα: Μάγειρος

Δημοσίευσηαπό vagtyrp » 10 Δεκ 2009, 23:14

δεν λέει καθόλου η μαμά πίσω βαλίτσα....χωριτικότητα 32 λίτρα αν θυμάμαι καλά οπότε 2 κράνη ποδηλάτου ίσως....εγώ πήρα από αμερική το alu rack της sw motech...στην ευρώπη βγαίνει ένας τύπος που δεν μπαίνει με τα μαμά πλαινά που έχω και εγώ ενώ στην αμερική υπάρχει.μου στοίχησε μαζί με τα έξοδα αποστολής ακριβώς όσο έχει η σχάρα στην ευρώπη...και στην ελλάδα.δεν πλήρωσα τίποτα τελωνείο. πάνω στο alu rack βάζεις ότι πιάτο θες, ή το πιατάκι της motech που κάνει 30 ευρόπουλα, το οποίο βιδώνει με βίδες μισής στροφής, και πάνω ότι βαλίτσα θες σχεδόν.και μέσα σε 30 δεύτερα το βγάζεις και μένει μόνο το σχαράκι που είναι πολύ διακριτικό.....εγώ έχω βάλει μια 37 λίτρων monolock givi, αλλά μπορώ να βάλω και 46 λίτρων χωρίς να αλλάξω το έξτρα σχαράκι.για παραπάνω λίτρα δεν ξέρω γιατί δεν ρώτησα. βέβαια εσύ την έχεις ήδη παραγγείλει αλλά αν θες κοίτα εδώhttp://www.twistedthrottle.com/trade/productview/2458/596/
μου κόστισε όλα μαζί 200 δολάρια.....135 ευρώ με την ισοτιμία της ημέρας που το πήρα πριν ένα μήνα περίπου.έρχεται σε 5 μέρες στο σπίτι σου με ταχυμεταφορές των ΕΛΤΑ. :salut2 :salut2 :salut2 :salut2 :salut2 :salut2 :salut2 :salut2 :salut2 :salut2 :salut2
Άβαταρ μέλους
vagtyrp
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: speed triple t 509
Όνομα: βαγγέλης

Δημοσίευσηαπό fpapad » 11 Δεκ 2009, 02:03

Φίλε Patapio έχω και εγώ το Tiger 1050 SE και έχω το ίδιο πρόβλημα θέλω να βάλω πίσω βαλίτσα αλλά όταν μίλησα με την Triumph και είδα την βαλίτσα σκέφτηκα ότι καλύτερα να βάλω την givi v46 = χωράει 2 κράνη
http://www.givi.it/cases/monokey/V46-TECH

Ταιριάζει με το χρώμα και έχει τα μισά χρήματα σχεδόν νομίζω.

Πόσο πήρες τη μαμά βαλίτσα με τη βάση κλπ ???? κάνα 700€ ?????
Σίγουρα δεν χωράει 2 κράνη δεν ξέρω και για ένα fullface αν χωράει ρώτησε τον πωλητή της triumph

Αυτό λέγαμε και με τον Βαγγέλη που σου έστειλε το Link για το Twisted Throttle.com για τη βάση που μπαίνει στις συγκεκριμένες χειρολαβές πίσω.

Βέβαια με την givi θα έχεις άλλο κλειδί ενώ οι πλαϊνές ανοίγουν με το ίδιο κλειδί της μηχανής. Βέβαια με τη μηχανή σου έδωσαν και έναν επιπλέον αφαλό για την τρίτη βαλίτσα.

Δεν ξέρω αν βοήθησα μάλλον τις σκέψεις μου εξέφρασα
Καλή συνέχεια

ΥΓ.> Πάντως αν πάρεις after market κλπ εγώ θα παραγγείλω το σχαράκι απο Αμερική πες μου αν θες να το πάρουμε παρέα για τα μεταφορικά
Δεν μπορώ τώρα.... !!!! είμαι στο forum . . .

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
fpapad
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 1050 SE
Όνομα: Fotis

Δημοσίευσηαπό billis » 11 Δεκ 2009, 11:23

Υπάρχει καί η KAPPA 53 ωραία βαλίτσα, δείτε πληροφορίες στο intrenet.
billis
Newbie
Progress to next rank:
12%

Μοτοσυκλέτα: triumph tiger 1050 ABS 09
sym 150

Δημοσίευσηαπό billis » 11 Δεκ 2009, 11:30

http://www.gamoto.gr/product.asp?catid=4698
billis
Newbie
Progress to next rank:
12%

sym 150

Δημοσίευσηαπό billis » 11 Δεκ 2009, 11:34

http://www.motoraid.eu/shop/index.php?m ... rers_id=80,και εδώ.
billis
Newbie
Progress to next rank:
12%

sym 150

Δημοσίευσηαπό patapios » 11 Δεκ 2009, 12:49

Παιδες με βαλατε σε σκεψεις... η λαλακια ειναι οτι του την εχω παραγγηλει του ανθρωπου εδω κ πολυ καιρο κ δεν ειμαι ανθρωπος που αθετει τον λογο του αλλα επειδη δεν εχω μεινει ικανοποιημενος με τις πλαινες (ειναι πολυ μικρες) ελεγα για κατι μεγαλυτερο πισω για να "ισσοροπησουν" οι χωροι!

Θα δειξει... παντως ευχαριστω!!!
Άβαταρ μέλους
patapios
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό Cpt. Haddock » 11 Δεκ 2009, 13:39

patapios έγραψε:Παιδες με βαλατε σε σκεψεις... η λαλακια ειναι οτι του την εχω παραγγηλει του ανθρωπου εδω κ πολυ καιρο κ δεν ειμαι ανθρωπος που αθετει τον λογο του αλλα επειδη δεν εχω μεινει ικανοποιημενος με τις πλαινες (ειναι πολυ μικρες) ελεγα για κατι μεγαλυτερο πισω για να "ισσοροπησουν" οι χωροι!

Θα δειξει... παντως ευχαριστω!!!

Μια και η πισω βαλίτσα ειναι αυτή που χρησιμοποιεί κανείς συχνά, το γεγονός οτι δε χωράει δύο κράνη ειναι πρόβλημα.

Και της bmw οι βαλίτσες δε χωράνε δύο κράνη, αλλα τουλάχιστον ειναι πιο μικρές, της Τ είναι γΚουμούτσα :?
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."
Άβαταρ μέλους
Cpt. Haddock
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 1050

Δημοσίευσηαπό Γιωργος » 11 Δεκ 2009, 14:43

Παίδες καλησπέρα.

Σχετικά με τις βαλίτσες παρακολουθώ τα διαφορα ποστ που γράφετε και δεν είδα πουθενα να αναρωτιέστε γιατί αυτός ο βλάκας ο κατασκευαστης δεν έχει βγάλει μεγαλύτερη βαλίτσα ώστε να χωράει δύο κράνη 'η σχάρα που να τοποθετει την βαλίτσα πιο χαμηλά και άλλες γενικά απορίες γιατί είναι κατασκευασμένα έτσι.

αρχικά θα πρέπει να εξετάσουμε γιατί οι βαλίτσα(τοπ case) είναι αυτής της χωριτικότητας.

Παράγοντας 1. Μεγαλύτερος όγκος =περισότερη αντίσταση στον αέρα(καμπύλες αεροδυναμικής) με αποτέλεσμα περισότεροι στροβιλισμοί στην ουρά της μηχανής άρα μεγαλύτερη αστάθεια.

Παράγοντας 2. Μεγαλύτερη χωρητικότητα = περισότερο βάρος στο πίσω μέρος με αποτέλεσμα καταπόνηση του υποπλαισίου, ανάρτησης πίσω, μετατόπισης του κέντρου βάρους της μοτοσυκλέτας, ταλάντωση του μπροστινού συστήματος(παίξιμο το τιμόνι δεξιά αριστερά), και σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται μεγαλύτερα αντίβαρα ή σφίξιμο τα ρουλεμάν του τιμονιού.

Τώρα για την θέση της βαλίτσας που είναι ψηλά συγκριτικά με αφτερ μάρκετ έχει να κάνει με τον παράγοντα 1 και την αεροδυναμική της μοτοσυκλέτας ( ο αέρας κατευθύνεται απο την ζελατίνα στο κράνος και μετά κατεβαίνει πρός την βαλίτσα(γιαυτό και όταν έχουμε δευτερο άτομο πριν την βαλίτσα πίσω πολλές φορές δεν έχει κοσκίνισμα ο κόλος της μηχανης.

Ασ έρθουμε λοιπόν και στο πρακτικό μέρος. Με τις γνήσιες βαλίτσες η μοτό ταξιδεύει άνετα χωρίς κουνήματα και με ταχύτητες 160+ , σε αντίθεση με τις άφτερ μάρκετ που έχεις από απλό κούνιμα μέχρι να νομίζεις ότι κάποιος "κουνάει" τον δρόμο κ'ατω απο τα λάστιχα. Η αλήθεια είναι βέβαια πως όποιος βάζει βαλίτσα θέλει να μπορεί να βάζει μέσα δύο κράνη, οπότε σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να συμβιβαστεί με την "κακή συμπεριφορά" της μοτό στις μεγάλες ταχύτητες . Και μη μου πείτε πως " όταν έχουμε βαλίτσες στο μοτο δεν πρέπει να τρέχουμε πάνω απο 130" γιατί άμα ήθελα κάτι τέτοιο θα έπερνα τρανσάλπ.
Αυτά που σας γράφω είναι αποτελέσματα προσωπικής εμπειρίας μου πάνω σε τιγρη 1050 στα τρια χρόνια και 35000κμ που τον είχα δοκίμασα 4 ειδών τοπ case (kappa 52, giwi 48 ,hepco 50, triumph)kai τρείς διαφορετικές σχάρες(kappa, hepco, triumph).
θεωρώ λοιπόν ότι νο1 ήταν οι γνησια, αμέσως μετά με μικρή διαφορά ήταν η hepco(γιατι η σχάρα την έχει στο ίδιο ύψος με την μαμά), και πολύ χαμηλά στην δική μου κλίμακα ήταν οι αλλες δύο " ιταλικές" βαλίτσες-σχάρες.

Για εμένα όπως καταλαβαίνεται έπαιζε περισότερο ρόλο η συμπεριφορά της μοτό παρά τα πράγματα που μπορούσα να κουβαλήσω.

Τώρα για το θέμα της ομορφιάς δυστυχώς δεν μπορώ να έχω άποψη γιατί αυτό θεωρώ ειναι καθαρα υποκειμενικό.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο στο κουβάρι :study :study
Άβαταρ μέλους
Γιωργος
Site Admin

Μοτοσυκλέτα: Sprint GT
Όνομα: Γιώργος

Δημοσίευσηαπό Sprinter » 11 Δεκ 2009, 14:45

Από το στόμα μου τα πήρες, αλλα βέβαια παραμένει το γεγονός της μη πρακτικότητας.
Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
Άβαταρ μέλους
Sprinter
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: ST 1050 '06 μπλέ (όχι σαν το μελιτζανί του φωτογράφου)
Όνομα: Νίκος

Δημοσίευσηαπό patapios » 11 Δεκ 2009, 15:18

Κατατοπιστικοτατος κ εχεις απολυτο δικιο!!!
Παντα καπου κερδιζεις καπου χανεις!!!! τωρα αεροδυναμικη θαναι αυτο, αισθητικη, επιδοσεις, τιμη ολα μπαινουν σε μια ζυγαρια.
Παντως σαν παρατηρηση οι μαμα πλαινες ταξιδευουν απροβληματιστα κ με 160+ χαω χωρις να τις νοιωθεις καθολου!!!
THANX :right
Άβαταρ μέλους
patapios
Εγγεγραμένος χρήστης

Advertisement
Επόμενο

• Similar topics
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Συγγραφέας

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης