Σταζει λαδακι

Σταζει λαδακι  

  Από: jimmakos1050 στις 07/12/2009 4:29 μμ.

Πηγα σημερα να βαλω την μηχανη μπροστα και επειδη το Tiger ειναι σταματημενο στο ιδιο σημειο εδω και 15 μερες περιπου,ειδα κατω απο την μηχανη μια σταμπα λαδι μικρη βεβαια αλλα υπηρχε.
Σκουπιζω απο κατω τη μηχανη και βλεπω οτι στην βιδα που ειναι απο την μερια των ταχυτητων και διπλα στο φιλτρο λαδιου να υπαρχει λαδι.
Με χει λουσει κρυος ιδρωτας με ολη την φαση αυτη
Να τονισω οτι ειναι λαδι και οχι γρασσα η οτιδηποτε αλλο που μπορει να χει φτυσει η αλυσιδα εκει
Η βιδα ειναι τερμα βιδωμενη γιατι το ελεγξα.
Εχει τυχει και σε κανεναν αλλο η μου κατσε το τζακ ποτ?

Re: Σταζει λαδακι  

  Από: mixalakis στις 07/12/2009 5:14 μμ.

Μου έχει τύχει και δεν είναι τίποτα.
Προφανώς θέλει λίγο σφίξιμο η βίδα του κάρτερ που είναι στην αριστερή πλευρά.

Re: Σταζει λαδακι  

  Από: doohan στις 07/12/2009 6:11 μμ.

...
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:41, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Σταζει λαδακι  

  Από: Aris. στις 07/12/2009 6:28 μμ.

~WellCome To The Club~
















Υ.Γ. Περα απο τη πλακα , πηγαινε το , να στο καργαρουν με το δυναμοκλειδο και λογικα θα εισαι ενταξει.
Ισως να σου βαλει και κατι μονωτικο στο σπυρωμα της συγκεκριμενης βιδας που λες .
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Σταζει λαδακι  

  Από: jimmakos1050 στις 07/12/2009 7:42 μμ.

Μακαρι να ναι κατι τετοιο γιατι εχω ψιλοξενερωσει μονο που το ειδα
Ευχαριστω για τις απαντησεις

Re: Σταζει λαδακι  

  Από: CHRISTOS στις 07/12/2009 11:47 μμ.

Jimmako πες στον μαστορα σου να σου κανει σφυξιμο σε ολες τις βιδες του μοτερ αλλα να εισαι εκει αν γινεται να βεβαιωθεις πως στις σφιγγει στα νιουτομετρα που πρεπει και οχι να το καργαρει απλα για να σταματισει να σταζει.καλο θα ηταν να δειτε την βιδα μην τυχον και εχει ''φαει'' το σπειρωμα πραγμα που θα προδωσει οτι σε καποιο service που σου εκαναν επανασυσφιξη μοτερ το σφιξανε με το χερι και η βιδα ''κλωτσησε''.αν παιζει κατι τετοιο αλλαξε βιδα σφιξε οσο προβλεπεται και μην στεναχωριεσαι για τιποτα.επισης αν σφιξεις κανονικα και παλι χανει κατι δεν παει καλα με την φλατζα.καλα πολλα και ροπατα χιλιομετρα.