watsen φλας

watsen φλας  

  Από: Piki στις 26/09/2009 6:43 μμ.

Παρέλαβα χθες τα φλας που είχα παραγγείλει πριν από 1 περίπου μήνα στον "watsen designs". Ο άνθρωπος αυτός φτιάχνει κατόπιν παραγγελίας φλας για αρκετές supersport μοτοσυκλέτες και για daytona 675 βεβαίως. Ανοίγοντας την πόρτα σήμερα διαπίστωσα ότι έβρεχε...Σκέφθηκα λοιπόν: "ωραία ευκαιρία να τοποθετήσω τα φλας". Άρχισα στηρίζοντας την μοτοσυκλέτα όρθια, όπως πάντα πριν από κάθε δραστική επέμβαση...
Κατόπιν άνοιξα την σέλα και αποκαλύφθηκε το "πολυεργαλείο" που παρέχει η triumph με το 675. Συμπλήρωσα με τα απαραίτητα εργαλεία...
Ξεκίνησα από το αριστερό τμήμα του fairing. Δεν χρειάζεται να ξεβιδωθούν όλες οι βίδες παρά μόνο αυτές που δείχνουν οι φωτογραφίες...
Σειρά έχει η αποσυναρμολόγηση του mamaflash. Προσοχή! Προσοχή! στο παξιμάδι γιατί αν σας πέσει ίσως χρειαστεί αποσυναρμολόγηση όλόκληρου του αριστερού fairing! Δυστυχώς μου έτυχε Το watsen φλας έχει δύο παξιμάδια (το ένα χρησιμεύει ως κόντρα). Προσοχή! και σ΄αυτά! Συναρμολόγηση του αριστερού fairing και αλλαγή θέσεως για την αποσυναρμολόγηση του δεξιού τμήματος του fairing. Εδώ τα πράγματα είναι πιο άνετα. Αποσυναρμολόγηση χρειάζεται μόνο το μαύρο καπάκι...
Αποσυναρμολόγηση του mamaflash. Τοποθέτηση του watsen φλας. Συναρμολόγηση του δεξιού fairing και είναι έτοιμη!
όποιος φυλάει τα ρούχα του και έχει τα μισά,
να προσέχει χρειάζεται διπλά!

Re: watsen φλας  

  Από: Piki στις 26/09/2009 6:47 μμ.

Και επειδή πιθανόν να απορείτε που βρίσκονται τα φλάς, δείτε την φωτογραφία...
Πιστέψτε με, βγάζει μάτι γιατί ειναι LED.
Συνολικό κόστος 85 δολάρια και 2 περίπου ώρες εργασία.
όποιος φυλάει τα ρούχα του και έχει τα μισά,
να προσέχει χρειάζεται διπλά!

Re: watsen φλας  

  Από: nfot στις 26/09/2009 8:55 μμ.

Μμμμμ, με αρεσουν.

Τα ειχα δει, αλλα ελεγα να δειξω αυτοσυγκρατηση και να μην τα παραγγειλω. Αλλα τωρα με πριζωσες. Στα υποψην κι αυτα, λοιπον.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: watsen φλας  

  Από: Piki στις 26/09/2009 11:56 μμ.

Ξέχασα να πληροφορήσω τους ενδιαφερόμενους ότι ο watsen τα φτιάχνει στο χρώμα της μοτοσυκλέτας!
όποιος φυλάει τα ρούχα του και έχει τα μισά,
να προσέχει χρειάζεται διπλά!

Re: watsen φλας  

  Από: nfot στις 27/09/2009 12:21 πμ.

Ποια ακριβως εβαλες;
Αυτα; http://www.watsendesign.com/Triumph_Pro ... ph_New.htm

Ενδιαφερεται καποιος αλλος; Σκεφτομαι να τα παραγγειλω.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: watsen φλας  

  Από: Piki στις 27/09/2009 9:48 πμ.

nf"Αυτα; http://www.watsendesign.com/Triumph_Pro ... ph_New.htm
"
Ακριβώς αυτά! Σκέφτομαι μήπως, επειδή έρχεται σε άμεση επαφή το ανοδιωμένο αλουμίνιο με το πλαστικό του fairing, χρειάζεται να τα αποσυναρμολογήσω πάλι και να προσθέσω ένα κομμάτι λάστιχο από παληά σαμπρέλλα ποδηλάτου(έχω αρκετές από αυτές) για να μην γδέρνεται(?) το fairing. Χρειάζεται η απόφαση που λαμβάνεται εύκολα και ο χρόνος που βρίσκεται δύσκολα!
όποιος φυλάει τα ρούχα του και έχει τα μισά,
να προσέχει χρειάζεται διπλά!

Re: watsen φλας  

  Από: Piki στις 18/10/2009 8:59 μμ.

Μετά τα μπροστινά φλας σειρά έχουν τα πισινά... φλας. Μου αρέσουν τα Rizoma avio 21 αλλά με προβληματίζει η συνδεσμολογία. Ο Κος Watsen είχε ενσωματώσει τα απαιτούμενα για την λειτουργία των led στα καλώδια και δεν χρειάστηκε καμμία μετατροπή. Ο Κος Rizoma όμως έχει ξεχωριστό κουτί και με μπερδεύει. Δεν θέλω να αγοράσω κάτι το οποίο, για να τοποθετήσω στην μοτοσυκλέτα, πρέπει να μετατρέψω και να μπλέξω με κολλητήρια και συνδέσεις καλωδίων. Γνωρίζει κανείς το συγκεκριμένο φλας; Έχει διάθεση να βοηθήσει απαντώντας σ' αυτό το μήνυμα;
όποιος φυλάει τα ρούχα του και έχει τα μισά,
να προσέχει χρειάζεται διπλά!

Re: watsen φλας  

  Από: nfot στις 18/10/2009 10:02 μμ.

Κωστα, αυτη η συνηθης τακτικη για προϊοντα γενικης χρησης. Κολλητρι, μονωτικη ταινια κτλ.
Τα Watsen ειναι εξειδικευμενα.

Παντως, δε χαθηκε κι ο κοσμος αν δεν βαλεις τις αντιστασεις. Απλα, θα αναβοσβηνουν πιο γρηγορα. Για μερικους αυτο ειναι καλο, γιατι χτυπαει περισσοτερο στο ματι.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: watsen φλας  

  Από: Piki στις 18/10/2009 11:11 μμ.

nf"Κολλητρι, μονωτικη ταινια κτλ. "
Τελικά δεν βλέπω να αποφεύγω τα παραπάνω! Θα κάνω λοιπόν την καρδιά μου πέτρα και θα ξεθάψω τα ηλεκτρολογικά μου εργαλεία. Νίκο σε ευχαριστώ.
όποιος φυλάει τα ρούχα του και έχει τα μισά,
να προσέχει χρειάζεται διπλά!

Re: watsen φλας  

  Από: Cris στις 20/10/2009 10:13 πμ.

το θέμα είναι άλλο!
από πόσο μακρυά φαίνονται και κατά πόσο τα βλέπουν οι άλλοι οδηγοί!
άντε έξω από την πόλη οκ!(δεν προλαβαίνουν να σε δουν έτσι και αλλιώς!)
εντός πόλεως όμως τι γίνετε?
πλάκα πλάκα με τα πίσω τι κάνετε?
κρατάτε τα μαμά ή εχει κάποια καλά aftermarket?

Re: watsen φλας  

  Από: Piki στις 04/11/2009 10:10 μμ.

1/ rizoma 77
2/ rizoma avio
3/ BMW
μου φαίνεται ότι όλα χρειάζονται μικρές ηλεκτρολογικές μετατροπές!
όποιος φυλάει τα ρούχα του και έχει τα μισά,
να προσέχει χρειάζεται διπλά!