Περί ορυκτελαίου το πόνημα ....

Περί ορυκτελαίου το πόνημα ....  

  Από: sprint900 στις 05/07/2009 11:42 πμ.

Ακομα και οι παλιοί ρωτάμε περί λαδιών , όχι προς θεού απλή ερώτηση και ξεκάθαρη .

Φίλος και παλιός στην μοτο επέμενε ότι σε σεμινάριο ενημέρωσης λέσχης περί (ελαιόλαδων) οι ειδικοί επέμεναν ότι εάν ο κινητήρας έχει δουλέψει με φουλ συνθετικά λάδια δεν κάνει να τον γυρίσεις σε ημισυνθετικά η απλά .

Επεξηγώ όχι το να αναμείξεις τα λάδια αυτό απαγορεύεται αλλα στην επόμενη αλλαγή να μην βάλεις φουλ συνθετικά λάδια .

Τα αλλα τα έχουμε αναλύσει 100 φορές , μόνο αυτό δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί σε κάποιο απο τα παλιά πόση και ποστάρω σε επανάληψη , αν ζήτω συγνωμη , απο ότι είδα πρόχειρα δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Εγώ δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό και θα ήθελα αν έχετε υπό όψιν σας κάτι να μου το πείτε .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Περί ορυκτελαίου το πόνημα ....  

  Από: tripletech στις 06/07/2009 6:41 μμ.

ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ!παρεξηγειται το μοτερι και δεν τραβαει μετα.ειναι μην το κακομαθεις
φιλε δεν εχω ακουσει/δει/διαβασει/ενημερωθει ποτε για κατι τετοιο.

Re: Περί ορυκτελαίου το πόνημα ....  

  Από: Aris. στις 06/07/2009 7:16 μμ.

Ναι ειναι πως θα το μαθεις το μοτερ , ετσι μου εχει πει και βενζινας για την 100αρα .

"Οχι ! Μην βαζεις παντα κατοσταρα ... μια στο τοσο ... μη το καλομαθαινεις ... "

Να σου πω την αληθεια το εχω ακουσει για τα 2χρονα μοτερ κυριως ... που αναμιγνύουν το λάδι με τη βενζινη
scooterakia , Zundap , floreta etc etc ...


Ειναι μυθοςς ....
Ειναιιι μυθοςςς ....
το δασύτριχο μου στήθος ....
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Περί ορυκτελαίου το πόνημα ....  

  Από: fethry στις 06/07/2009 7:48 μμ.

Aris."Ειναι μυθοςς ....
Ειναιιι μυθοςςς ....
το δασύτριχο μου στήθος ...."

ΕΙΣΑΙ ΑΤΡΙΧΟΣ? ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΠΕΣ ΜΟΥ...
στο θέμα μας τώρα...
είναι πρώτη φορά που ακούω τέτοιο πράμα και με φαίνετε αρκετά παράδοξο...
δεν επιχειρηματολόγησε καθόλου ο "ειδικός" που μίλησε στο φίλο σου?
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Περί ορυκτελαίου το πόνημα ....  

  Από: sprint900 στις 07/07/2009 10:34 μμ.

Όχι παιδιά και εμένα με παραξένεψε , δεν έχω ακούσει τίποτα σχετικό και δεν έχει και καμιά λογική νομίζω .

Απλά επειδή είμαι του ρωτώντας πας στην πόλη μήπως κάποιος είχε ακούσει τίποτα σχετικό .

Νομίζω δεν κατάλαβε καλα το ότι απαγορεύεται το φουλ συνθετικό να αναμειγνύεται με άλλο τύπο λαδιού και τα μπέρδεψε .

Σας ευχαριστώ , πολύ ...

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Περί ορυκτελαίου το πόνημα ....  

  Από: fethry στις 08/07/2009 1:05 μμ.

sprint900"Νομίζω δεν κατάλαβε καλα το ότι απαγορεύεται το φουλ συνθετικό να αναμειγνύεται με άλλο τύπο λαδιού και τα μπέρδεψε"

κατά πάσα πιθανότητα, αυτό είναι που συνέβη...
αλλά ρώτα για σιγουριά το φίλο σου...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Περί ορυκτελαίου το πόνημα ....  

  Από: sprint900 στις 09/07/2009 12:38 μμ.

Ήπιαμε ένα καφεδάκι το παλικάρι είναι εργαζόμενος σε περιοδικό μοτοσυκλέτας δεν είναι άσχετος και επιμένει .

Είχε ένα σεμινάριο ο ΑΝΕΜΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ με ειδικούς περί λαδιών και το άκουσε εκεί , πριν ένα δυο χρόνια .

Έτσι για το ακαδημαϊκό του πράγματος θα πω στα παιδιά απο τον άνεμο αν θυμούνται η αν ακομα καλύτερα υπάρχει βίντεο σχετικό να με ενημερώσουν .

Αν υπάρξει νέο θα σας ενημερώσω .
Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Περί ορυκτελαίου το πόνημα ....  

  Από: fethry στις 09/07/2009 1:41 μμ.

μην απαντήσουν όμως μονολεκτικά...
ο λαός απαιτεί δικαιολογίες/επιχειρήματα/αποδείξεις...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Περί ορυκτελαίου το πόνημα ....  

  Από: nfot στις 08/12/2010 9:18 μμ.

Αρχαιο θεμα, αλλα ειχαμε κατι νεωτερο;
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.