Κανονες στο forum

Κανονες στο forum  

  Από: alki_viades στις 31/03/2009 5:07 μμ.

Καποιοι πιστευουν πως στα forum δεν πρεπει να υπαρχει κανενας κανονας, καποιοι πιστευουν πως πρεπει να υπαρχουν καποιοι στοιχειωδεις κανονες. Εγω ανηκω στους δευτερους.

Τελευταια παρατηρω πολυ ασχημες συμπεριφορες μεταξυ μελων, πραγμα που προσωπικα με ενοχλει απιστευτα. Δεν εχει σημασια ποιος αρχισε τι και ποιος το συνεχισε, σημασια εχει να ξεκαθαρισει η κατασταση για να ξερουμε ολοι στο εξης που παταμε. Θα μπορουσαν για παραδειγμα οι υπευθυνοι του φορουμ:

να φτιαξουν μια ενοτητα για μπινελικια του τυπου "εδω μεσα μπαινετε με δικη σας ευθυνη"

ή να μπουν καποιοι κανονες του τυπου "επιτρεπονται/απαγορευονται τα greeklish", "επιτρεπονται/απαγορευονται τα βρισιδια", "επιτρεπονται/απαγορευονται ...." και "οποιος παραβαινει τον κανονα Χ για 1,2,3 φορες θα τρωει ban ή θα αποκλειεται για πχ 1 εβδομαδα απο το site ή ..."

ή να μη γινει τιποτα αλλα να το ξερουμε για να κανονισουμε κι εμεις την πορεια μας.

Αυτα.

Re: Κανονες στο forum  

  Από: HelenKoR στις 31/03/2009 5:22 μμ.

Μετα τα τελευταια γεγονοτα εχουμε μπει στην διαδικασια καταγραφης ορισμενων βασικων κανονων .
Τους κανονες λειτουργιας θα τους Postαρουμε οταν ολοκληρωθουν .
Λιγη υπομονη σας παρακαλω , οπως κι εσεις ετσι κι εμεις εχουμε περιορισμενο ελευθερο χρονο .

Αυτα προς το παρον απο μενα
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Κανονες στο forum  

  Από: fethry στις 31/03/2009 6:24 μμ.

είτε υπάρχουν είτε όχι κανόνες στο forum, είναι θέμα παιδείας το πως θα συμπεριφερθούν τα μέλη του...
εφ'όσον μπουν αυτοί οι κανόνες, επειδή ο γραπτός λόγος μεταξύ αγνώστων είναι ιδιαίτερα παρεξηγίσιμος, προβλέπεται αρκετό ban στο μέλλον...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Κανονες στο forum  

  Από: maik30 στις 31/03/2009 6:26 μμ.

και εγω με την σειρα μου πιστευω οτι πρεπει να μπουν καποια ορια για την ομαλοτερη λειτουργια του forum

Re: Κανονες στο forum  

  Από: Sprinter στις 31/03/2009 6:48 μμ.

Τα όρια τα βάζει η κοινή λογική, η στοιχειώδης ωριμότητα των συμμετεχόντων, η κοινη αποδοχή ή μή μιας συμπεριφοράς ή ενός ανθρώπου και η στοιχειώδης δυνατότητα να διακρίνεις τα σοβαρά απ' τον χαβαλέ...

Αν θέτε κανόνες, νταντά και μαλώματα (ειδικά σε ενα φορουμ αντε 30 ενεργών ατόμων) να πάτε πίσω στο σχολείο. Σας λείψαν οι αστυνομίες και δε μπορείτε να ζήσετε?

Για μένα το φόρουμ αυτό είναι, ακόμη, το ιδανικό.

Οταν / αν μπούν κανόνες και μπαναρίσματα και παπαριές εδώ μέσα, την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια και δε γράφω και αποχαιρετιστήριο μειλ. Στα απ' αυτά σας το ξέρω αλλα και στα δικά μου.

Και μιλάω σοβαρα αυτή τη φορά.

[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κανονες στο forum  

  Από: chris34 στις 31/03/2009 7:15 μμ.

Sprinter"Τα όρια τα βάζει η κοινή λογική, η στοιχειώδης ωριμότητα των συμμετεχόντων, η κοινη αποδοχή ή μή μιας συμπεριφοράς ή ενός ανθρώπου και η στοιχειώδης δυνατότητα να διακρίνεις τα σοβαρά απ' τον χαβαλέ...

Αν θέτε κανόνες, νταντά και μαλώματα (ειδικά σε ενα φορουμ αντε 30 ενεργών ατόμων) να πάτε πίσω στο σχολείο. Σας λείψαν οι αστυνομίες και δε μπορείτε να ζήσετε?

Για μένα το φόρουμ αυτό είναι, ακόμη, το ιδανικό.

Οταν / αν μπούν κανόνες και μπαναρίσματα και παπαριές εδώ μέσα, την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια και δε γράφω και αποχαιρετιστήριο μειλ. Στα απ' αυτά σας το ξέρω αλλα και στα δικά μου.

Και μιλάω σοβαρα αυτή τη φορά.

"

Συμφωνω και επαυξανω με τον φιλο Νικο που ειναι ο σοφοτερος εδω μεσα!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Κανονες στο forum  

  Από: HelenKoR στις 31/03/2009 10:26 μμ.

Sprinter μ'αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι

η αληθεια ειναι οτι καποια απλα πραγματα θα επρεπε να τα κανουμε μονοι μας και να μην περιμενουμε απο τους αλλους για να μας πουν πχ. να μην βριζουμε τους αλλους αλλά τελος παντων ...

βεβαια καποια πραγματα πρεπει να καταγραφουν (οπως τα greeklish και τα υβριστικου περιεχομενου Posts)

δεν το θεωρω ομως και επειγον (γι'αυτο και δεν βιαστηκαμε ως προς αυτο) . αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν θα γινει . ακομα ειμαστε λιγοι .

και επειδη κατι αναφερθηκε για Ban να σας υπενθυμισω οτι (καλως ή κακως) ο admin μπορει να αποκλεισει οποιον θελει με ή χωρις κανονες .

αυτα προς το παρον
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Κανονες στο forum  

  Από: mixalakis στις 02/04/2009 7:08 μμ.

Ένα από τα πράγματα που μου αρέσουν σε αυτό το φόρουμ είναι ότι δεν υπάρχουν κανόνες!
Ελπίζω να μην μπουν!

Δυστυχώς πολλές φορές κάποιοι μπορεί να παρεκτραπούν. Αν το παρακάνει κάποιος τότε μπορεί να κλειδώνεται το θέμα ή να σβήνονται τα ποστ. Αυτό γίνεται μέχρι σήμερα και δεν βλέπω που υπάρχει πρόβλημα.

Και να μπουν κανόνες, δεν θα περιοριστούν τα προβλήματα, απλά θα έχει δικαιολογία ο mod για να διαγράψει κάτι.

Re: Κανονες στο forum  

  Από: HelenKoR στις 02/04/2009 9:23 μμ.

mixalakis"
Και να μπουν κανόνες, δεν θα περιοριστούν τα προβλήματα, απλά θα έχει δικαιολογία ο mod για να διαγράψει κάτι."


μπα . και τωρα μπορει .
απλα δεν το κανουμε . αν σας ενοχλει μια δημοσιευση τοτε μπορειτε απλα να το αναφερετε (υπαρχει ενα θαυμαστικο σε καθε ποστ)

I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Κανονες στο forum  

  Από: ATN PANOS στις 02/04/2009 11:53 μμ.

εγω παιδια δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται 30 ατομα
να μην μπορουμε να τα βρουμε μεταξυ μας,απο την στιγμη που δεν εχουμε και τιποτα
να χωρισουμε...
δε μπορουμε ,Η δεν θελουμε??
μια μικρη προσπαθεια χρειαζεται απο ολους μας!!
δυστηχως η ευτηχως,η ζωη βασιζεται σε κανονες που ολοι ακολουθουμε.
απλα αν περναμε τα ορια, θα τους βλεπουμε συνεχεια μπροστα μας!!!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Κανονες στο forum  

  Από: Sprinter στις 02/04/2009 11:56 μμ.

Ποιός δε μπορεί να τα βρεί? Μια χαρά βρεμένα δε τά χουμε? Τυχαίνει και κάνας απροσάρμοστος καμμιά φορά αλλά παίρνει πόδι τελικά μόνος του γιατί δε τον παίρνει. Μια χαρά είναι.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κανονες στο forum  

  Από: Aris. στις 04/04/2009 6:24 μμ.

Fani" Συμφωνώ σε όλα με τον ΑΝΤ ΡΑΝΟS. "


Έιναι ΑΤΝ PANOS και οχι ANT !!

A = all
T = together
N = now


================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Κανονες στο forum  

  Από: ATN PANOS στις 04/04/2009 8:54 μμ.

xaxaxaxa.ωραιος ο αρης.ουτε εγω δεν το προσεξα αυτην την φορα!!!!

@φανη.κανενα προβλημα....
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Κανονες στο forum  

  Από: HelenKoR στις 04/04/2009 8:56 μμ.

Aris."

Έιναι ΑΤΝ PANOS και οχι ANT !!

A = all
T = together
N = now


"


μαθαινεις γρηγορα !
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.