Greeklish

Greeklish  

  Από: vasko στις 03/12/2008 9:24 πμ.

Δεν ξερω αν ειναι λογω ηλικιας (45) η οχι, αλλα οταν βλεπω Posts γραμμενα σε Greeklish πραγματικα με απωθει και πολλες φορες ουτε καν τα διαβαζω.
Γραφω και μιλαω καλα Αγγλικα αλλα τα προτιμω ξεχωριστα.
Ζηταω συγνωμη απο τους οπαδους του ειδους, αλλα ειναι τοσο δυσκολο να αλλαξει κανεις γλωσσα στο πληκτρολογειο?
Μαζι με την παρακληση να χρησιμοποιουνται τα Ελληνικα θα ηθελα και την γνωμη σας επ'αυτου.

Φιλικους χαιρετισμους σε ολους και καλα χιλιομετρα.

Βασιλης

Re: Greeklish  

  Από: Costas στις 03/12/2008 10:44 πμ.

Γειά σου Βασίλη.
Είναι πολύ σωστό το θέμα που θέτεις.Έχουν γίνει κατά καιρούς διάφορες επισημάνσεις αλλά μερικοί επιμένουν να γράφουν έτσι.Τί να κάνεις,να τους αποκλείσεις;
Απλά τελικά όσοι γράφουν με Greeklish κάνουν πιο πολύ κακό στον εαυτό τους γιατί θα είναι πολύ λιγότεροι αυτοί που θα διαβάσουν τα post τους και αυτοί που θα τους απαντήσουν.

Re: Greeklish  

  Από: alki_viades στις 03/12/2008 11:34 πμ.

Costas" Απλά τελικά όσοι γράφουν με Greeklish κάνουν πιο πολύ κακό στον εαυτό τους γιατί θα είναι πολύ λιγότεροι αυτοί που θα διαβάσουν τα post τους και αυτοί που θα τους απαντήσουν."


Κι εγω δεν τα μπορω τα γκρικλις, τα ελληνικα βεβαια ειναι λιγο σπα@@δικα αν βαζεις τονους (το κλασικο λαθος με "λ" αντι ΄ ) οποτε απλα δεν βαζω τονους

Re: Greeklish  

  Από: ΑΓΓΕΛΟΣ στις 03/12/2008 4:10 μμ.

alki_viades"
Costas" Απλά τελικά όσοι γράφουν με Greeklish κάνουν πιο πολύ κακό στον εαυτό τους γιατί θα είναι πολύ λιγότεροι αυτοί που θα διαβάσουν τα post τους και αυτοί που θα τους απαντήσουν."


Κι εγω δεν τα μπορω τα γκρικλις, τα ελληνικα βεβαια ειναι λιγο σπα@@δικα αν βαζεις τονους (το κλασικο λαθος με "λ" αντι ΄ ) οποτε απλα δεν βαζω τονους"

καλυτερα μικρα και χωρις τονους παρα τα greeklish poy den diabazontai!!!!!(που δεν διαβαζονται)
ΓΥΡΙΣΕ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΚΑΙ Γ_-_-_ ΚΑΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΠΛΕΟΝ!!

Re: Greeklish  

  Από: coot στις 03/12/2008 9:34 μμ.

greeklish gia panta ! δε ξερω εμενα αντιθετως με κουράζουν τα ελληνικά και στο διάβασμα αλλά και στο γράψιμο κυρίως λόγω τόνων (ανάποδος άνθρωπος )
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Greeklish  

  Από: HelenKoR στις 03/12/2008 10:46 μμ.

1000 φορες καλυτερα ελληνικα χωρις τονους παρα greeklish

κι εγω γραφω greeklish στο shoutbox (κυριως γιατι παραλληλα ψαχνω στο internet ) αλλά τα ποστακια μου ειναι σε ελληνικα.

δυο κομβια ειναι (συνηθως alt+shift) . πατα τα εκει χαμω να τελειωνουμε ...
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Greeklish  

  Από: ATN PANOS στις 04/12/2008 1 πμ.

και εγω παιδια μονο ελληνικα γραφω,γιατι ετσι οπως παμε θα τα ξεχασουμε....
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Greeklish  

  Από: HelenKoR στις 19/01/2009 5:24 μμ.

Οι υπερωριες πανω απο το pc συνδεδεμενοι στο internet απεδωσαν καρπους .

Για τους φανατικους των greeklish αλλά και για οσους δεν εχουν επιλογη στο pc τους τα ελληνικα γραμματα :
Τωρα μπορειτε να χρησημοποιειτε αυτο το link ---> http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp
Θα γραφετε το κειμενο σας σε απταιστα greeklish και πατωντας το βελακι θα σας "μεταφραζει" τα greeklish σε ελληνικα !

Μετα θα κανετε copy(αντιγραφη) το ελληνικο κειμενο και στην συνεχεια paste(επικολληση) για να απαντησετε στο θεμα της Δ.Συζητησης που επιθυμειτε . Πιστευω οτι ειναι πολυ χρησιμο link !


I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Greeklish  

  Από: ATN PANOS στις 19/01/2009 5:50 μμ.

δε παιζεσαι βρε ελενη!!!!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Greeklish  

  Από: antoine στις 19/01/2009 8:45 μμ.

+9876543210 για Ελληνικά...

Εκτός του γεγονότος ότι δεν διαβάζονται, είναι πολύ πιο εύκολο να ψάξουμε μετά στο forum και να βρούμε αυτό που θέλουμε..!!

Φανταστείτε να θέλω να ψάξω για posts που έχουν να κάνουν με εξάτμισεις γύρω από μοντέλα της Triumph και να πρέπει να ψάξω με

εξάτμιση
exsatmisi
eksatmisi
eksatmish
exsatmish

και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο..!

Re: Greeklish  

  Από: fethry στις 21/01/2009 9:41 πμ.

e3atmisi είναι το σωστό...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Greeklish  

  Από: HelenKoR στις 21/01/2009 12:23 μμ.

I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Greeklish  

  Από: Piki στις 21/01/2009 7:51 μμ.

Αν κάποιος μπορεί να γράψει greeklish και ελληνικά, ας διαλέξει τα ελληνικά. Θα δείξει την ανωτερότητά του και θα παρασύρει και άλλους στην ανηφόρα. Γιατί στην ευθεία και την κατηφόρα είναι εύκολο να πάνε όλοι. Στην ανηφόρα όμως;
όποιος φυλάει τα ρούχα του και έχει τα μισά,
να προσέχει χρειάζεται διπλά!

Re: Greeklish  

  Από: antoine στις 21/01/2009 8:50 μμ.

fethry"e3atmisi είναι το σωστό... "


χααχαχχαχααχαχαχαχχαχαχαα!!!

Και αναρωτιόμουν γιατί βγήκαν μόνο τόσες!!!!

Re: Greeklish  

  Από: jimdom στις 02/03/2009 7 μμ.

HelenKoR"Οι υπερωριες πανω απο το pc συνδεδεμενοι στο internet απεδωσαν καρπους .

Για τους φανατικους των greeklish αλλά και για οσους δεν εχουν επιλογη στο pc τους τα ελληνικα γραμματα :
Τωρα μπορειτε να χρησημοποιειτε αυτο το link ---> http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp
Θα γραφετε το κειμενο σας σε απταιστα greeklish και πατωντας το βελακι θα σας "μεταφραζει" τα greeklish σε ελληνικα !

Μετα θα κανετε copy(αντιγραφη) το ελληνικο κειμενο και στην συνεχεια paste(επικολληση) για να απαντησετε στο θεμα της Δ.Συζητησης που επιθυμειτε . Πιστευω οτι ειναι πολυ χρησιμο link !


"


απλα δεν υπαρχεις...τι θεικο site καταφερες να ξετρυπωσεις!
παντως εμενα με βολευει να γραφω greeklish αλλα να διαβαζω ελληνικα

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me