Επιστροφή των Turbo σε Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες παραγωγής;!

Re: Επιστροφή των Turbo σε Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες παραγωγής;  

  Από: tasos_triple στις 07/10/2014 7:04 μμ.

Προσωπικη μου αποψη είναι πως η Kawasaki με αυτό το project εχει 2 στοχους.
Καταρχην εφτιαξε την πιο γρηγορη μοτο στην ευθεια(h2r) μιας και παντα ηθελε να βγαζει τα πιο δυνατα μοτερ.Το εχει κανει στο παρελθον αρκετες φορες και απ’ότι διαβασα αυτό ηθελε να κανει και τωρα με τη συγκεκριμενη εκδοση.
Οσο για την Η2 εγω θα ρωτησω τι παραπανω προσφερουν οι άλλες εταιριες με τα μοντελα των 30000??panigale r μεχρι προτεινως 1198r το hp4…
Τουλαχιστον στον μεσο χρηστη τπτ…
Το ότι θα φοραει ohlins κλπ κλπ δεν είναι ειδηση ουτε κατι ξεχωριστο για κουβεντα μιας και σε αυτά τα χρηματα είναι τουλαχιστον λογικο.
Πιο πολύ με το h2 βλεπω μια μελλοντικη γραμμη παραγωγης των μοτο.
Κι άλλες εταιριες εχουν δειξει ενδιαφερον για τα τουρμπο όπως η Suzuki η οποια εχει παρουσιασει ένα consept αν δεν κανω λαθος 800cc
Mην ξεχνας πως στην αυτοκινητοβιομηχανια ζουμε εδώ και καιρο την εποχη του τουρμπο και των λιγοτερων cc σε όλα σχεδον τα μοντελα.Ακομα και η Ferrari ετοιμαζεται να βγαλει όλα τις τα μοντελα με τουρμο…
Τελος θεωρω πως η εξελιξη ενος τετοιου μοτερ συνεπαγαιτε και εξελιξη αντιστοιχη σε όλα τα τμηματα της μοτοσυκλετας πλαισιο ηλεκτρονικα κλπ κλπ οποτε θα μπορει κανεις να ανοιξει πιο ευκολα το γκαζι από μια χοντρουλα ειδικα κιολας αν της βαλεις και ένα light turbo.κανεις δρομος δεν είναι ευκολος…

Re: Επιστροφή των Turbo σε Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες παραγωγής;  

  Από: billis 1050 στις 07/10/2014 8:37 μμ.

asos_triple"Προσωπικη μου αποψη είναι πως η Kawasaki με αυτό το project εχει 2 στοχους.
Καταρχην εφτιαξε την πιο γρηγορη μοτο στην ευθεια(h2r) μιας και παντα ηθελε να βγαζει τα πιο δυνατα μοτερ.Το εχει κανει στο παρελθον αρκετες φορες και απ’ότι διαβασα αυτό ηθελε να κανει και τωρα με τη συγκεκριμενη εκδοση.
Οσο για την Η2 εγω θα ρωτησω τι παραπανω προσφερουν οι άλλες εταιριες με τα μοντελα των 30000??panigale r μεχρι προτεινως 1198r το hp4…
Τουλαχιστον στον μεσο χρηστη τπτ…
Το ότι θα φοραει ohlins κλπ κλπ δεν είναι ειδηση ουτε κατι ξεχωριστο για κουβεντα μιας και σε αυτά τα χρηματα είναι τουλαχιστον λογικο.
Πιο πολύ με το h2 βλεπω μια μελλοντικη γραμμη παραγωγης των μοτο.
Κι άλλες εταιριες εχουν δειξει ενδιαφερον για τα τουρμπο όπως η Suzuki η οποια εχει παρουσιασει ένα consept αν δεν κανω λαθος 800cc
Mην ξεχνας πως στην αυτοκινητοβιομηχανια ζουμε εδώ και καιρο την εποχη του τουρμπο και των λιγοτερων cc σε όλα σχεδον τα μοντελα.Ακομα και η Ferrari ετοιμαζεται να βγαλει όλα τις τα μοντελα με τουρμο…
Τελος θεωρω πως η εξελιξη ενος τετοιου μοτερ συνεπαγαιτε και εξελιξη αντιστοιχη σε όλα τα τμηματα της μοτοσυκλετας πλαισιο ηλεκτρονικα κλπ κλπ οποτε θα μπορει κανεις να ανοιξει πιο ευκολα το γκαζι από μια χοντρουλα ειδικα κιολας αν της βαλεις και ένα light turbo.κανεις δρομος δεν είναι ευκολος…"


Για τα ducati δεν θα σχολιασω κατι διοτι αυτοι που τα επιλεγουν δεν πανε με καθαρα ορθολογικα κριτηρια απλα τα γουσταρουν και τελος...Γιατι μιλας για το hp4..?Mιλα για το bmw που βγαινει γυμνο γυρω στα 16 και full στα 18+...Και τωρα πες μου εσυ πιο μοτερ θεωρεις μεγαλυτερο μηχανολογικο επιτευγμα το 1000 Ν/Α με 183 ροδα η το 1000 turbocharged με τα 210..?Ενα busa με καλο tuning φτανει τα 195 αλογα ατμοσφαιρικα...Αυτα ειναι μοτέρ διαμαντια..Η μήπως θεωρείς ενα 2jz με 1300hp μεγαλυτερο επιτευγμα απο ενα μοτερ F1....Μην συγκρινεις αμαξι με μηχανη...Το ενα περναει την δυναμη σε 4 λαστιχαρες και το αλλο σε λιγα χιλιοστα...Συμφωνω με το turbo στα αμαξια λογω downsizing και οικονομιας αλλα αυτοι δεν πηγαν να δοκιμασουν στην μεσαια κατηγορια πηγαν για να κανουν εντυπωση..Η μηπως πιστευεις οτι ενα 600-800 δεν ειχε πιο πολυ αναγκη το <<φούσκωμα>> στις μεσαιες απο το zx-10...Και αν τελικα το θεμα ειναι να κανουμε μια μηχανη 500 hp και να φτιαξουμε και τα ηλεκτρονικα να την κουμαντορουν παμε σε αυτο που ελεγαν τα παιδια πιο πανω...Πιστεψε με ο δρομος της ατμοσφαιρας ειναι ο πιο δυσκολος-δαπανηρος και τσιγκουνης...H ferrari και αλλες εταιριες στραφηκαν στην υπερτροφοδοτηση και ενας απο τους λογους ειναι αυτος που ανεφερα ακριβως πριν...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:58, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Επιστροφή των Turbo σε Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες παραγωγής;  

  Από: tasos_triple στις 07/10/2014 10:21 μμ.

Δεν αντιλεγω σε αυτά που λες.δεν ειπα ότι θεωρω καλυτερο μοτερ τεχνολογικα ένα τουρμπο αν κ υπαρχουν πολλα πλεονεκτηματα σε αυτό,ουτε ότι είναι το ιδιο ευκολο να φτασεις τα ιδια αλογα σε έναν ατμοσφαιρικο.Προσωπικα μοτερ διαμαντι δεν θεωρω καποιο που απλα μπορει να βγαζει πολλα αλογα και να τουμπανιαζεται ακομα πιο πολύ.υπαρχουν πολλοι παραμετροι ώστε ένα μοτερ να θεωρειται διαμαντι.
Δεν συγκρινω μοτο με αμαξι απλα λεω πως οι εποχες αλλαζουν ειτε το θελουμε ειτε όχι.
Ο κυριος λογος είναι η μειωση των ρυπων και μιας και αναφερουμε την Ferrari πρεπει ως το 2021 να μειωσει τις εκπομπες ρυπων κατά 20% κ γιαυτο το λογο ετοιμαζει μοτερ turbo
Και e-turbo μιας και ο μονος ισως τροπος να εχεις και επιδωσεις είναι αυτος
Γενικοτερα μιας και μιλαμε για μοτο το θεμα των ρυπων δεν αλλαζει και απλα υποθετω πως αυτος ισως να είναι ενας τροπος μια εταιρια να δειξει μια κατευθυνση για το μελλον.απο την άλλη ομως μιλαμε για την Kawasaki που όπως προανεφερα είναι μια εταιρια που την ενδιαφερει να βγαζει τα δυνατοτερα μοτερ και μαλλον δεν την ενδιαφερει ο τροπος ουτε τωρα με το τουρμπο ουτε παλαιοτερα με το πρωτο Η2 750 διχρονο που σιγουρα θα είναι πιο δυσκολο να το κουμανταρεις από τη busa.
Τελος θεωρω πως δεν είναι αναγκη να φτασουμε τα 500hp για να εχουμε ηλεκτρονικα.
Εδώ και πολύ καιρο ζουμε την υπερβολη και νομιζω τα 180hp δεν μπορουν να δαμαστουν και είναι απαραιτητα όλα αυτά τα καλουδια εκτος και αν ολοι αυτοι που βλεπω στο δρομο είναι ολοι champions. λες??? μπααααα
Anyway, πιστευω όμως πως ολοι θα θελαμε να κανουμε μια βολτα αυτόν τον διαολο…

Re: Επιστροφή των Turbo σε Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες παραγωγής;  

  Από: billis 1050 στις 07/10/2014 11:39 μμ.

Εκει που παω πασο ειναι το θεμα των ρυπων απλα μου καθεται στραβα να βγαλουν τετοια μοτοσυκλετα για να λανσαρουν μια συγκεκριμενη ιδεα-καινοτομία για το μελλον που αφορα την οικονομια και την οικολογια...Σαν να βγαλει η buggati e-veyron με 1500 αλογα...Tωρα για τα kawa ναι οντως μαμα εχουν τα πιο μεγαλα νουμερα γυρω στα 3-4 αλογα στα 1000 πανω απο τα suzuki αλλα αυτα σε πολυ μικρο φασμα λειτουργιας με την υπολοιπη καμπυλη κατω απο το προηγουμενο με αποτελεσμα αν και πιο δυνατα να μην φαινεται στο δρομο...Το ξερουν και πολλοι κατοχοι αυτο...Ισως και ο voyager που εχει κ7 απο οτι ειδα...Θα ηθελα παντως να τραβηξω το γκριπ στα 240 σε αυτο το πραμα γιατι ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι θα εχει το πιο βιαιο τραβηγμα που εχει βιωσει καποιος απο μοτοσυκλετα παραγωγης turbo γαρ...

Re: Επιστροφή των Turbo σε Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες παραγωγής;  

  Από: voyager1970 στις 08/10/2014 11:39 πμ.

Βλέπω ανάβει ωραία η συζήτηση και αυτό είναι εποικοδομητικό!

Η Kawasaki ως όμιλος εταιρειών είναι ένας απο τους γίγαντες της Ιαπωνικής βαριάς βιομηχανίας και 2ος σε μεγεθος μετά την Honda που είναι 10-πλάσια σε τζίρο απο την Κ . Οπότε, η Kawasaki προσπαθεί να κάνει δυναμική επανεμφάνηση στην παγκόσμια αγορά όπως η Honda με το NR750 το 1992. Σίγουρα δεν έχουν στόχο τον οικονομικό τζίρο (500~1000 κομμάτια)... δεν βγένει ούτε 50-εκατομμύρια € σε τζίρο.

Οπως τα λέγαμε και με τον Γιώργο (sprint900) στις αρχές αυτής της κουβέντας, τα ηλεκτρονικά βοηθήματα, είναι πια ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ σε κάθε είδους όχημα (μοτο, αυτοκίνητο, νταλίκα, τρένο, πλοίο, αεροπλάνο, κλπ.)

Θα συμφωνήσω μερικώς μαζί σου φίλε Τάσο (tasos_triple) πως τα 180-ιπποι και 200-κιλα μιας απλής συμβατικής τεχνολογίας μοτοσυκλέτα, είναι υπερβολή για έναν κοινό θνητό!
Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα FZR 750R Genesis του ’87 μου έδωσε φίλος για βόλτα και είδα και έπαθα να το στρίψω και να το φρενάρω στα Λιμανάκια. Οπως και ένα θρυλικό Ducati 916 μου έδωσαν στα Μέγαρα και μου βγήκε το λάδι να το κάνω μερικούς γύρους!
Οι διαφορές στην γεωμετρίας και τεχνολογία μέσα σε μια 20ετία είναι χαώδη!

Τότε έπρεπε να είσουν παλικάρι, «χεράς», πιλότος, για να τρέξεις σπορ μοτοσυκλέτες (ομοίως και για τα αμάξια του 80 και 90)!

Ομως η τεχνολογία πια στην δεκαετία που διανύουμε έχει αλλάξει τα δεδομένα χειρισμού της παρούσας μοτοσυκλέτας. Τώρα πια και τα σκουτεράκια έχουν ABS…! Ποιός το φανταζόταν αυτό το 1996 πως σε 20-χρόνια θα είναι υποχρεωτικό το ABS σε ΟΛΕΣ τις μοτοσυκλέτες πάνω απο 125cc σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.


Πιστεύω πως μέχρι το τέλος του 2020 όλες οι μοτοσυκλέτες μεγάλου κυβισμού θα έχουν Τraction-control, Αnti-spin control, Σουζα-control, κλπ.
Δυστηχώς, Βλακεία-control & Ηλιθιότητα-control δεν θα μπορούν να έχουν!

Το να βάζουμε περιορισμούς στην ιπποδυνάμη μιας μοτοσυκλέτας (απο την στιγμή που έχει σημαντικά ηλεκτρονικά βοηθήματα), ξεκινάμε μια άλλη συζήτηση που γεννά πολλά ερωτηματικά. Ποσους ίππους; Γιατί να ισχύει μόνο για μοτοσυκλέτες; Οι 300 και 1300-ιπποι σε αμάξια είναι πιό ασφαλή; Και δεν έχει τελειωμό!


Σίγουρα δεν είναι το πιο Δημοκρατικό να βγεί νομοθεσία και να Απαγορεύει μοτοσυκλέτα πολιτικής χρήσης πανω απο 100/150/200hp. Το είχαν εφαρμόσει στην Γαλλία απο το 1985 σαν μέτρο μείωσης των τροχαίων. Ομως αποδείχτηκε περίτρανα πως δεν είχε καμία αποτελεσματικότητα στον αριθμό των ατυχημάτων και πέρσι η ΕΕ τους ζήτησε να τον ανακάλεσουν σαν νόμο!

Που καταλήγω λοιπόν.
1ον) Η τεχνολογία εξελίσσεται ραγδαία στον χώρο της μοτοσυκλέτας και μάλλον προς το γενικότερο όφελος μας.

2ον) Της παλιάς γενιάς οι οδηγοί θα θωρούνται «δεινόσαυροι» πια! Είσουν «μάγκας» και το έβαζες στην στροφή με το γκάζι τέρμα; Σιγά το σπουδαίο... τώρα πια με το traction – no problem... «παππούλη»!

3ον) Ολα τα ηλεκτρονικά βοηθήματα του κόσμου δεν σε κάνουν καλύτερο οδηγό. Η σωστή πρακτική εξάσκηση είναι ο σίγουρος δρόμος για να γίνει κάποιος καλύτερος οδηγός.

Re: Επιστροφή των Turbo σε Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες παραγωγής;  

  Από: voyager1970 στις 08/10/2014 9:26 μμ.

Φίλε Τάσο (tasos_triple)

Στην ερώτηση σου για το εάν "το σύστημα υπερτροφοδότησης θα είναι σε στυλ compressor", σήμερα "ανέβασε" η Kawasaki ένα σχετικό video για το μηχανισμό κίνησης του Turbo στο Η2 και Η2R.

Είναι ένα πλανητικό συστήμα κιβωτίου, το οποίο κίνηση πέρνει απο τον στρόφαλο δια μέσου καδένας (όχι αυτής των εκκεντροφόρων) στο "επικυκλικό μηχανισμό" (μηχανολογική ορολογία) για την περιστροφή του turbo.

Απολάυστε το σχετικό video:
https://www.youtube.com/watch?v=_u0E2lniaj0

Re: Επιστροφή των Turbo σε Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες παραγωγής;  

  Από: tasos_triple στις 08/10/2014 11:12 μμ.

Βασικα ηταν ερωτηση του Βασιλη αλλα καλα εκανες και το ποσταρες γιατι είναι πολύ ενδιαφερον.
Μπορει η αυξηση της υποδυναμης μεσω τουρμπο να είναι σχετικα ευκολη υποθεση αλλα
oπως φαινεται και στο βιντεο η δημιουργια ενος τετοιου συστηματος μονο απλη δεν είναι.
Προερχεται από την τεχνογνωσια και τη μελετη ετων σε ανωτερα τεχνολογικα projects

Re: Επιστροφή των Turbo σε Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες παραγωγής;  

  Από: sprint900 στις 09/10/2014 12:48 μμ.

voyager1970"Βλέπω ανάβει ωραία η συζήτηση και αυτό είναι εποικοδομητικό!

Το να βάζουμε περιορισμούς στην ιπποδυνάμη μιας μοτοσυκλέτας (απο την στιγμή που έχει σημαντικά ηλεκτρονικά βοηθήματα), ξεκινάμε μια άλλη συζήτηση που γεννά πολλά ερωτηματικά. Ποσους ίππους; Γιατί να ισχύει μόνο για μοτοσυκλέτες; Οι 300 και 1300-ιπποι σε αμάξια είναι πιό ασφαλή; Και δεν έχει τελειωμό!

Σίγουρα δεν είναι το πιο Δημοκρατικό να βγεί νομοθεσία και να Απαγορεύει μοτοσυκλέτα πολιτικής χρήσης πανω απο 100/150/200hp. Το είχαν εφαρμόσει στην Γαλλία απο το 1985 σαν μέτρο μείωσης των τροχαίων. Ομως αποδείχτηκε περίτρανα πως δεν είχε καμία αποτελεσματικότητα στον αριθμό των ατυχημάτων και πέρσι η ΕΕ τους ζήτησε να τον ανακάλεσουν σαν νόμο!

"


Συμφωνώντας και στα υπόλοιπα που έχω σβήσει φίλε μαζί σου , θα ήθελα να επισημάνω το εξής με αυτές της εξωπραγματικές ιπποδυνάμεις .

Άντε και έπιασες το lotto και το αγόρασες , με τα 225 άλογα που με ένα απαλό χάδι στο πρόγραμμα του θα το πηγαίνεις στα 250 άλογα , υποθετικά μηλάω βέβαια , αλλά σίγουρα τα turbo πειράζονται πολύ ποιο εύκολα .
Με 250 άλογα στον δημόσιο δρόμο , ειδικά στους υπέροχους ελληνικούς δρόμους με τι λάστιχα θα πατήσεις ; Θα είναι στην κουβέρτα το βράδυ περιμένοντας η θα πεις και στην καφετέρια να έχει παροχές ρεύμα έξω για της κουβέρτες να τα κρατάς ζεστά ;

Περιμένω εναγώνια τα πρώτα τεστ για το πώς θα κρατάει στον δρόμο η στην πίστα και φυσικά πόσο κοντά είναι στην πραγματικότητα αυτά που υπόσχεται η Kawasaki να δούμε τι θα βγει στα αλήθεια .

Διαφωνώ φυσικά με τα όρια αλλά οι ιπποδυνάμεις έχουν γίνει κάτι παραπάνω από υπερβολικές , απλά σε μια Γερμανία θα τα έβλεπα αλλιώς , στην ψωροκώσταινα απλά είναι εξωπραγματικά σχεδόν ακόμα και για της πίστες μας .

Συμφωνώ απόλυτα με τον Παπανδρέου στο πρώτο επανεκδοθέν motorsport μετά από τόσα χρόνια ότι ακόμα και το Suzuki GSXR- 1000 με τα 165 άλογα στον τροχό δεν οδηγιέται σε δημόσιους δρόμους , έχει απόλυτο δίκιο .

Ναι σωστά αυτές που έχουν ηλεκτρονικά βοηθήματα οδηγιούνται , αλλά πια η αξία , αυτό που έχει σημασία είναι μπορείς να στύβεις το γκάζι σου χωρίς να γίνεις μακαρίτης , άμα έχεις το μηχανάκι απλά να σε οδηγάει αυτό και για να δείχνεις ότι έχεις λεφτά αγοράζεις και ένα HARLEY .

Προσωπικά επειδή έκαψα την φλάντζα της γριάς , του sprint 900s δηλαδή , από χαζομάρα μου μάλλον , ξέχασα την τάπα στην πρώτη σκάλα χωρίς να την κουμπώσω στο ψυγείο και όταν είδα την θερμοκρασία που είχε πάει από την απώλεια στο τέρμα ,ειχε πετάξει το πουλάκι , τώρα ξεφυσά αέρα στο δοχείο διαστολής , ελπίζω να είναι φλάντζα και όχι κρακ στο καπάκι , θα δούμε , αλλά κυκλοφορώ με το περήφανο Kawasaki tengai 650 που από το 90 δουλεύει στα χέρια του πρώην και τα δικά μου μετά , αδιάλειπτα τόσα και είμαι ένας ! ! ! περήφανος ιδιοκτήτης Kawasaki που έβγαλε τέτοια τοπ μοτοσυκλέτα και τους έσκισε όλους , με ένα μεγάλο (((( LOL )))) φυσικά .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Επιστροφή των Turbo σε Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες παραγωγής;  

  Από: voyager1970 στις 09/10/2014 8:23 μμ.

Φίλε Γιώργο,

Καταρχήν σου εύχομαι γρήγορη "ανάρρωση" στην «γριά» σου (sprint 900s)! Οσο για το Τengai-650... δεν σπάει δεν χαλάει, για αυτό το είχαν πάρει στο Σώμα Πεζοναυτών των ΗΠΑ (USMC) και λειτουργούσε και με diesel καυσιμα (με μικρή μετατροπή)!!

Το συγκεκριμένο μοντέλο Η2, δεν νομίζω πως θα μπορείς να βάλεις εύκολα «χέρι» στο injection του. Δεν είναι σαν τα συνηθισμένα superbikes που με το ένα power-commander μπορείς να τροποποιήσεις το χαρτη του ψεκασμού.

Αλλά και πες πως τα καταφέρνεις και έχεις πρόσβαση και δίνεις παραπάνω καύσιμο, το αποτέλεσμα δεν θα είναι το αναμενόμενο. Το turbo του δεν μπορείς να το «σκαλίσεις» μια και το σύστημα λειτουργίας του δεν έχει ρυθμιστή πίεσης, όπως οι συμβατικοί κινητήρες turbo, οπότε δεν μπορείς να το αλλάξεις. Εκτός, εάν «δανειστείς» το κιτ του 2HR (300hp)...!!!

Για τα ελαστικά που αναφέρεις, νομίζω πως οι επιλογές σε αυτήν την μοτοσυκλέτα θα είναι πολύ περιορισμένες. Οπως είναι και για τα ΖΧ-14 και Hayabusa.

Τέλος, το εάν μπορείς να βάλεις στον δρόμο όλα τα 165, 195, 225 ή 295 άλογα, νομίζω πως είναι αυτονόητο το τι είναι εφικτό. Ναι, ίσως σε μια καλή ΑΔΕΙΑ ευθεία και με το traction-control που βοηθά πολύ, θα το πας στιγμιαία 350km/h. Αλλά στην πρώτη στροφή... φρένα, φρένα, ΦΡΕΝΑ και με... 35, 45, 55 km/h

Προσωπικά στο δικό μου GSXR1000k7 (που το έχω κυρίως για track-day), είχα δει στο κοντέρ μου 299 km/h (~ 285 km/h πραγματικά συμφωνα με μετρήσεις του ξένου τύπου) υπό ιδανικότατες συνθήκες και «μου είχε φύγει η ούγια»! Η ιπποδύναμη του, δυναμομετρημένη στα 174,6hp (με ολόσωμη τιτανίου αγωνιστική). Γενικά θέλει πολύ προσοχή και σύνεση, διαφορετικά θα έχεις σοβαρό θέμα!

Καταλήγοντας, θεωρώ πως ΣΠΑΝΙΑ «όλα τα άλογα» μιας υπερμοτοσυκλέτας τολμάς και μπορείς να τα «βγάλεις έξω». Οπως ακριβώς βλέπεις και με τις γρήγορες αμαξάρες στην πλειοψηφία τους. Αντε καμιά εκκίνηση σε φανάρια, ξερογκασίες και τέλος η παράσταση!

Re: Επιστροφή των Turbo σε Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες παραγωγής;  

  Από: tasos_triple στις 09/10/2014 8:48 μμ.

Αυτή είναι η αξια των ηλεκτρονικων τουλαχιστον στον δρομο…να υπαρχουν οσο το δυνατον λιγοτεροι μακαριτιδες.
Νομιζω το συμαντικο είναι να μπορεις να χαιρεσαι τη μοτο σου ειτε την πας χαλαρα και απολαμβανεις τοπια ειτε την πας γρηγορα γουσταροντας την αδρεναλινη.
Είναι καλυτερα να αισθανεσαι ασφαλεια γνωριζοντας πως αν γινει καποια στραβη καποια από αυτά τα βοηθηματα θα σε σωσει παρα να πεσεις και μετα να πεις εγινε αυτό η το άλλο,τοτε είναι αργα… ας ριξουμε λιγο τον εγωισμο μας,σχεδον κανεις δεν μπορει να το παει στα ορια το εργαλειο ουτε εγινε champion επειδη κανει μια καλη σουζα η το στριβει καλυτερα από καποιον άλλο.
Οσο για το Η2 φυσικα και είναι υπερβολη.
Αλλα όπως και να εχει η kawa δεν πρεπει να ειχε στο μυαλο της την ελλαδα όταν αποφασισε να το φτιαξει ουτε φυσικα το zx10 το r1 το cbr κλπ κλπ.
Πιστευω αν ηξεραν τι επικρατει εδώ από δρομους και γενικα από νοοτροπια θα μας εκαναν εμπαργκο
Ειδα σημερα ότι ανεβασε η kawa ένα βιντεο με το h2r στη πιστα λεγοντας ότι είναι ‘κοφτερο’ , μαζι με σενα περιμενω να δω κι εγω ποσο θα είναι στη πραγματικοτητα.
Από τη ducati και τη desmo rr απογοητευτηκα μιας και δεν ηταν τοσο κοφτερη οσο λεγανε ότι ηταν, μιας και από συγκρητικο στο mcn στη πιστα ηταν πιο αργη από την 1098r που στοιχιζει πολύ λιγοτερα και που είναι και την ιδιας εταιριας

Re: Επιστροφή των Turbo σε Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες παραγωγής;  

  Από: voyager1970 στις 10/10/2014 9:26 μμ.

Σήμερα ανέβασε η Kawasaki ένα ωραίο video που δείχνει τον τρόπο συγκόλησεις του πανίσχυρου πλαισίου-χωροδικτύωμα. Οι κoλλήσεις γίνονται εξ ολοκλήρου απο ρομπότ της Kawasaki!!!

https://www.youtube.com/watch?v=V6tL7d8X9CM

Re: Επιστροφή των Turbo σε Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες παραγωγής;  

  Από: sprint900 στις 11/10/2014 6:03 μμ.

voyager1970 σε ευχαριστώ για της ευχές φίλε , θα προσπαθήσω να επιστρέψει η γριά από σεβασμό στο ότι τόσα χρόνια με υπηρέτησε χωρίς να κάνει κιχ ούτε μια φορά , η μόνη βλάβη ήταν ένας αισθητήρας ανάφλεξης που άλλαξα με κόστος 50€ και σε αυτή την περίπτωση δεν με άφησε , μου έσβησε κάνα δυο φόρες με τα από κάνα λεπτό ξαναέπαιρνε μπροστά τλς πα .

Βέβαια θέλει και δισκόπλακες και αλυσογράναζα και λάστιχα , πιθανόν να είναι ποιο φτηνό να αγοράσω κάτι μεταχειρισμένο όταν βέβαια μου πέσουν φράγκα στα χέρια γιατί τώρα το ταμείο είναι μείον .
Θα δούμε τι θα φέρει η τύχη , ευτυχώς υπάρχουν στα σκαριά κάνα δυο καλές σε αποδοχές εργασίες στο άμεσο μέλλον , δυστυχώς αυτή την στιγμή είμαι άνεργος , δεν θα μου κακόπεφτε ένα 800ρακι τιγράκι με ABS καθόλου μα καθόλου .

Ναι όπως το λες το tengai είναι βράχος , έχω φάει τα μούτρα μου βέβαια με το προηγούμενο που είχα μου έσπασε ένα γρανάζι του αντικραδασμικού άξονα έχει τρις και έφαγα την μοναδική τούμπα μου έως τώρα με καμιά 150κμ με βγαλμένο ώμο και ένα καλό κάταγμα στο δεξί χέρι , από το 1971 με την πρώτη μοτοσυκλέτα μου την montesa250 rapita και της καμιά 20 μετά , GS1000 , GP1000 , κάμποσα 750 , leman 850 και κάτι ψιλά που λέει ο Ζαμπέτας δεν είχα άλλο μπίστο σε δρόμο τουλάχιστον , αλλά ευθυνόμουν μόνο εγώ για αυτό .

Όλα τα forum στην USA βοούσαν για το παλιό γρανάζι αυτό του αντικραδασμικού που έσπαγε , το είχα αγοράσει το καινούργιο μονοκόμματο και βελτιωμένο και το κράταγα στο ράφι όμως σαν τους έξυπνους με το κράνος στον αγκώνα , ώσπου έσπασε μπλοκάρισε το μοτέρ και την πίσω ρόδα κόκκαλο και με έριξε , το μηχανάκι είχε 250.000κμ και πάνω , βέβαια το έβαλα σε αυτό που κυκλοφορώ τώρα που αγοράστηκε σε αντικατάσταση του παλιού , απλά έχω κρατήσει και το παλιό για ανταλλακτικά καθότι δεν έσπασε στο υπόλοιπο πλαίσιο από την τούμπα ούτε ένα καθρέφτη το ρημάδι .
Τλς πα εκτός θέματος του πόστου αυτά και συγγνώμη από τα υπόλοιπα παιδιά αλλά στο θέμα μας τώρα .

Το μοτέρ του ΗR μπορεί να μην έχει waste valve για τα καυσαέρια αλλά σαφώς θα ρυθμίζει μέσο του σασμάν που μεταδίδει την κίνηση στο turbo την πίεση ρυθμίζοντας ροπή και ιπποδύναμη από εκεί , δεν γίνετε και αλλιώς άλλωστε .

Η εμπειρία έχει δήξει ότι και κλειδωμένο να είναι , δεν ξέρω για αυτό το μοντέλο τι θα γίνει εικάζω απλά βέβαια , σπάει το πρόγραμμα , ίσως αν δεν βγει σε μαζική παραγωγή να μην ασχοληθούν σχετικές εταιρίες , αλλά επειδή το κόστος ανάπτυξης ενός τέτοιου καινούργιου προγράμματος είναι μικρό , πιθανότατα να κυκλοφορήσουν από σχετικούς άρρωστους χακεράδες όπως σχεδόν σε όλα τα μηχανάκια με σπασμένα προγράμματα .
Εικάζω βέβαια θα τα δούμε στην πράξη αυτά στο μέλλον .

Το K7 φίλε , πολύ όμορφο μηχανάκι , το έχεις οπότε ξέρεις από πρώτο χέρι ότι σε δημόσιο δρόμο είναι ουτοπία τα παραπάνω άλογα και αυτά του Κ7 φτάνουν και περισσεύουν .
Ίσως σε ένα ΖΖ1400 σε ένα που δεν τον νοιάζει πόσο θα πλήρωση σε λάστιχα και αλυσογράναζα αν και με βαλίτσες απαγορεύεται θεωρικά να τα εκμεταλλευτεί να του δίνουν το τοπ ταξίδι σε ευρωπαϊκούς δρόμους , αλλά με πολλά ρίσκα και για την ζωή του και για την τσέπη του αν τον γράψουν στην Ευρώπη με ταχύτητες πάνω από τα 200κμ ας μπορεί να τα πάει .
Το ZZ1400 και το HAYABUSA με τα κιλά τους και την αεροδυναμική τους τα εξευμενίζουν κατά κάποιο τρόπο αυτά τα άλογα , αλλά ένα ελαφρύ μηχανάκι σουπερ σπορ με αλλά 20-30 ροπάτα μάλιστα άλογα ακόμα μετά αγγίζει τα καθαρόαιμα πια αγωνιστικά .

Δεν μπορούμε να σταματήσουμε φυσικά την πρόοδο ας είναι υπερβολή ειδικά για την χώρα μας , θα δούμε ανάλογες βολίδες και από τους άλλους .

Αυτό που μου αρέσει στο ΗR είναι η επιστροφή στα μεταλλικά πλαίσια που και γερά είναι και μάλλον ποιο ελαφριά από τα αλουμινένια , άλλο το τι επέβαλε η μόδα και το μάρκετινγκ με τα motogp κάνοντας τα πολιτικά μηχανάκια μόλις ακουμπήσουν το αλουμινένιο πλαίσιο κάτω να τρέχεις και να μην φτάνεις .
Ελπίζω να βγουν και φτηνότερα μοντέλα με αφορμή αυτό με ατσάλινα πλαίσια , αν και η Kawasaki έχει αρκετά τέτοια στην γκάμα της .

Η TRIUMPH να δούμε πότε θα βγάλει κάτι ανάλογο με το 675 στα 1050 , εκεί θα πέσει γέλιο της αρκούδας , εγώ το περιμένω ότι κάτι μπορεί να σκάσει στο άμεσο μέλλον .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Επιστροφή των Turbo σε Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες παραγωγής;  

  Από: voyager1970 στις 14/10/2014 5:05 μμ.

Η Kawasaki ανέβασε σήμερα καινούριο video που δείχνει τον τρόπο κατασκευής του στροφείου του turbo της από μονομπόκ κράματος αλουμινίου (billet) μη ανακοινώσιμης σύστασης υλικου, με μηχανήματα καταπληκτικής ακρίβειας και ποιοτικού ελέγχου!
Είναι ένα μηχανολογικό κόσμημα... αξίας σαν ανταλλακτικό... όσο ένα καινούριο φτηνό rolex (οχι "μαϊμού")!

https://www.youtube.com/watch?v=vXqUs6kghb8

Re: Επιστροφή των Turbo σε Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες παραγωγής;  

  Από: voyager1970 στις 17/10/2014 12:57 μμ.

Σήμερα η Kawasaki ανέβασε σχετικό βίντεο της που δείχνει τα βασικά ηλεκτρονικά βοηθήματα στο "Θηρίο". Αυτά το κάνουν σχετικά "ευκολοδήγητο" για τον τυχερό αναβάτη που θέλει να το τρέξει:

- ABS τελευταίας γενιάς (KIBC, KEBC)
- Traction Control τελευταίας γενιάς (KTRC) με ανάλογες επιλογές.
- Lunch Control τελευταίας γενιάς (KLCM)
- Ηλεκτρονικό stabilizer τιμονιού (2ης γενιάς), με διαγνωστικό στα όργανα.
- Quick Shifter, με διαγνωστικό στα όργανα.

https://www.youtube.com/watch?v=BJ06T0tJ_k8

Μόνο ρυθμιστή για τα πλαϊνά πτερύγια δεν έχει... ακόμη!

A! Εχει υδραυλικό συμπλέκτη...!!!

Re: Επιστροφή των Turbo σε Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες παραγωγής;  

  Από: voyager1970 στις 23/10/2014 1:01 πμ.

Εχουμε δύο ωραία πρόσφατα βίντεο της Kawasaki για την κατασκευή των κυλίδρων στο πλόκ του κινητήρα. Δηλαδή δεν έχει πρεσαριστά χιτώνια αλλά είναι κατασκευασμένα πάνω στο κορμό (μονομπλόκ) του κινητήρα!

Ομοίως στο δεύτερο βίντεο, η κυλινδροκεφαλή δεν είναι χυτή αλλά κατασκευασμένη εξολοκλήρου απο μηχανές CNC. Επίσεις και οι βαλβίδες εξαγωγής είναι απο κράμα μετάλου με κατεργασία κατάληλη για αντοχή σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες καυσαερίων. Οι λαιμοί στις εξαγωγές του κινητήρα είναι σε διάταξη επίπεδη/οβάλ (α λά F1) για καλύτερη ροή καυσαερίων. Αλουμινένιο Φιλτροκούτι αέρα κλπ. κλπ.

https://www.youtube.com/watch?v=BZA1GqocTOk

https://www.youtube.com/watch?v=Njepp9LWCPQ#t=34