TIGER SPORT 2013

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: memis στις 08/05/2013 10:56 μμ.

Μάθαμε κανένα νέο για test ride εδώ Ελλάδα..??? Γιατί το γλυκοκοιτάζω είναι η αλήθεια..!!!!

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: chris.r675 στις 09/05/2013 3:18 μμ.

στον αγωνα της τριπολης ο πιερρακος το ειχε εκει,αν το εχει test ride δεν το ξερω!
ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΧΤΙΖΟΥΝ ΦΥΛΑΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΟΙΟΣ ΣΤΕΝΕΥΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΑΡΙΟ
ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΔΡΑΠΕΤΕΥΕΙ!

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: memis στις 10/05/2013 5:44 μμ.

Πάντως πριν 3-4 μέρες πέρασα από το μαγαζί του στη Μιχαλακοπούλου και κοιτάζοντας από τη βιτρίνα δεν το είδα να το έχει μέσα...

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: Σπυριδων στις 11/05/2013 1:24 πμ.

Σημερα το ειδα στην μιχαλακοπουλου.Ειναι λιγο ποιο μαζεμενο απο το παλιο σε ογκο και ειναι πανεμορφο.Στο οτι ειναι πανεμορφο,παιζει καθοριστικο ρολο και τιμη 11590.Τωρα το στρωνουνε και λογικα θα ειναι ετοιμο σε 10 μερες για τεστ

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: Tigrisss στις 12/05/2013 11:24 πμ.

χτες είδα ενα στο δρόμο στη ποσειδώνος....
πάρα πολύ ωραίο,ξεχωρίζει...

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: starsailor στις 12/05/2013 10:35 μμ.

Tigrisss"χτες είδα ενα στο δρόμο στη ποσειδώνος....
πάρα πολύ ωραίο,ξεχωρίζει..."

Αν ήταν λευκό και δικαβαλο μάλλον Εγώ Ήμουν ...το πήρα απο Πειραια πήγαμε μέχρι Βουλιαγμενη κΙ μετα πίσω Πειραια. Δεν Έχω οδηγήσει το προηγούμενο μοντέλο Οποτε δεν Έχω μετρό σύγκρισης Αλλα ομολογώ ότι μου αρεσε πολυ.Άνετο μηχανάκι Ειδικά σε σύγκριση με το δικο μου street triple, νοιωθεις ότι έχει πολυ δύναμη αν και δεν το άνοιξα γιατί είναι αστρωτο. Με εντιπωσιασε πόσο εύκολα και πρόθυμα αλλάζει κατεύθυνση.Αρεσε παρα πολυ και στην κοπέλα μου η οποία άρχισε τα σχόλια του τύπου ' μήπως να πουλησεις το δικο σου και να πάρεις αυτο να κάθομαι και Εγώ
σαν άνθρωπος'
the steps we take all leave footprints...

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: memis στις 12/05/2013 11:31 μμ.

Φίλε starsailor το έχει ο Intermoto για Test Ride ???

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: memis στις 04/06/2013 10:14 μμ.

Τελικά το οδήγησα...!!!! Το πήγα test ride από τον Intermoto.. Με ενθουσίασε αρκετά, μόνο που δεν εχω μέτρο σύγκρισης σε σχέση με το προηγούμενο, μιας και δεν το έχω πάει βόλτα το προηγούμενο. Η αλήθεια είναι ότι από κοντά είναι ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ απ'ότι στις φωτογραφίες..
Αν μπορώ να αναφέρω κάποια πράγματα που μου έκαναν εντύπωση είναι τα εξής:
- Τρομερό μπροστινό φρένο !!!
- Πολύ καλή αίσθηση σασμάν.
- Άνετη σέλα.
- Γκάζι ... Δεν μπορώ να τοποθετηθώ μιας και το μηχανάκι ήταν όντως άστρωτο και ήταν κρίμα να αρχίσω τις καγκουρίες...

Το μόνο που μου έκανε περιεργη εντύπωση (σε σχέση με το 800 XC που έχω) είναι ότι ενώ φορούσε την ψιλή ζελατίνα της Triumph, και δεν έχω και κανένα τρομερό υψος... (1,68) μου φαινότανε ότι ήμουν ακάλυπτος από ζελατίνα... βέβαια είχε και αρκετό πλευρικό αέρα την ημέρα της δοκιμής !

Εν κατάκλείδι ... αν τα βρούμε στην ανταλλαγή (που μάλλον για εκεί το πάμε...) μαλλον θα την κάνω για 1050 SPORT .. μπας και σοβαρευτούμε και εμείς οι 800αριδες της ντροπής....

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: memis στις 08/06/2013 7:57 μμ.

Τελικά σοβαρεύτηκα και έγινα 1050 SPORT...

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: efthvag στις 08/06/2013 8:06 μμ.

Καλορίζικος και καλοτάξιδος λοιπόν...άμα μας μπει αυτή η άτιμη ιδέα!!!
Ποτέ μη λες ποτέ και ποτέ μη λες πάντα..

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: patapios στις 08/06/2013 8:17 μμ.

photos review και τετοια τωρα ξερεις.

Καλοριζικο... αγρατζουνιστο.

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: billis 1050 στις 08/06/2013 8:39 μμ.

Παντα ορθιος και καλοταξιδο...

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: Fragiask στις 08/06/2013 8:56 μμ.

Καλησπέρα.Αφού ευχηθώ και εγώ στον φίλο παραπάνω καλορίζικο και καλοτάξιδο θα σας αναφέρω εντυπώσεις από το test raid που πραγματοποίησα στα πλαίσια του track day που έγινε στην πίστα των Μεγάρων την Πέμπτη 6 Ιουνίου όπου τα Triumph είχαν την τιμητική τους μιας και το είχε οργανώσει ο Πιερράκος και είχε φροντίσει να φέρει και κάποια καινούργια μηχανάκια για δοκιμή μέσα στην πίστα.Αφού λοιπόν είχα ήδη μπει 4 φορές με το δικό μου tiger1050 στην πίστα,την 5η κατάφερα και μπήκα με ένα tiger 1050 sport.Ό πως αναφέρθηκε παραπάνω και από κάποιον άλλο συμφορουμίτη το μπροστινό σύστημα παρότι οι διαδρομές της ανάρτησης δεν έχουν αλλάξει είχε αισθητά πιο βελτιωμένη αντίδραση και ειδικά κάτω από πίεση μέσα στην πίστα.Σε αυτό επίσης νομίζω ότι έχει βοηθήσει και η νέα χαμηλότερη και βελτιωμένη σέλα και το νέο τιμόνι το οποίο έρχεται πιο κοντά στον αναβάτη και έτσι έχει πιο απόλυτες αντιδράσεις στις όποιες κινήσεις.Επίσης πολύ σημαντική βελτίωση είδα στην απόδοση και την αίσθηση του μπροστινού φρένου.Το σασμάν παραμένει γενικά σκληρό και κάπου διάβασα ότι προέρχεται αυτούσιο από το speed triple το οποίο έχει κοντύτερη κλιμάκωση.Το μονόμπρατσο θεωρώ ότι συμπεριφέρεται αρκετά καλά και δεν με ξένισε καθόλου η ύπαρξη του ακόμα και στην πίεση της πίστας.Κλείνοντας θεωρώ ότι οι βελτιώσεις που έγιναν στο καινούργιο μοντέλο είναι αισθητές και κρίνονται από εμένα επιτυχημένες,σ ένα ήδη πάρα πολύ καλό μηχανάκι.

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: memis στις 08/06/2013 9:25 μμ.

Σας ευχαριστώ παρέα... και εύχομαι και στα δικά σας...όποιος θέλει να μεταπηδήσει στο νέο τίγρη

Photos θα σας ανεβάσω στις επόμενες ημέρες... Reviews... να κάνω κανα χιλιόμετρο να στρώσει λίγο το μοτέρ γιατί είναι τελείως παρθένο και όπως καταλαβαίνετε τις χάρες του τις ξεδιπλώνει μετά τα στρωσίματα...

Αυτό που είναι επιτακτικό να γίνει πάντως άμεσα.. είναι aftermarket ζελατίνα... γιατί με τη δική του είναι σαν να μην έχει καθόλου...!!! Κάνω έρευνα, και έχω καταλήξει τουλάχιστον ότι ταιριάζουν οι ζελατίνες από το προηγούμενο tiger, οπότε πιστεύω μέχρι το τέλος της εβδομάδας να έχω κατασταλάξει και να παραγγείλω μια.

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: PTiger800 στις 09/06/2013 10:17 πμ.

Καλορίζικος και καλοτάξιδος Δημήτρη!
...metal under tension, begging you to touch and go...