Καινούργιο Pirelli sport touring - Angel ST

Re: Καινούργιο Pirelli sport touring - Angel ST  

  Από: Cpt. Haddock στις 08/04/2009 6:30 μμ.

spyr"ROADTEC Z6 INTERACT? http://www.metzelermoto.com/web/catalog ... rt_touring



τι σχέση έχουν με τα Μ3 ρε συ Cpt? http://www.metzelermoto.com/web/catalog ... supersport"


Είπα εγώ οτι έχουν καποια σχέση;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Καινούργιο Pirelli sport touring - Angel ST  

  Από: giannisx στις 08/04/2009 7:59 μμ.

Καλησπέρα και από μένα παιδιά...
είναι η πρώτη φορά που γράφω και ελπίζω να τα λέμε συχνά.
Στο θέμα για τα ελαστικά που έχετε, να πω ότι και εγώ έχω αντίστοιχο δίλλημα για το Tiger 1050.
Είμαι αναμεσα στα Pirelli Angel & ta Metzeler Z6 Interact. ΚΑι για τα 2 έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια αλλά δεν ξέρω τι να κάνω τελικά... Πάντως στην παρουσίαση των Z6 τα είχαν και σε Tiger. Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό...

Re: Καινούργιο Pirelli sport touring - Angel ST  

  Από: icet στις 08/04/2009 10:17 μμ.

giannisx"Καλησπέρα και από μένα παιδιά...
είναι η πρώτη φορά που γράφω και ελπίζω να τα λέμε συχνά.
Στο θέμα για τα ελαστικά που έχετε, να πω ότι και εγώ έχω αντίστοιχο δίλλημα για το Tiger 1050.
Είμαι αναμεσα στα Pirelli Angel & ta Metzeler Z6 Interact. ΚΑι για τα 2 έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια αλλά δεν ξέρω τι να κάνω τελικά... Πάντως στην παρουσίαση των Z6 τα είχαν και σε Tiger. Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό..."


Καλώς ήρθες...

Αν θέλεις κρατήματα αλλά με συμβιβασμό στην αντοχή θα πας σε κάτι από BT-016, M3, Rosso, Corsa κλπ.
αλλιώς πας σε αυτά που σκέφτεσαι.
Θα έχεις περισσότερη αντοχή αλλά θα χάσεις λίγο σε κρατήματα.
Είναι ανάλογα που οδηγείς και πως οδηγείς.
Αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα σε εθνική και γενικά πολλά ταξίδια πηγαινε σε κάτι πιο τουριστικό όπως αυτά που σκέφτεσαι, αν όμως σε ενδιαφέρει να κρατάει μέσα στη πόλη που έχει αυτή την ωραία άσφαλτο βάλε κάτι sport.
---biip biip---

Re: Καινούργιο Pirelli sport touring - Angel ST  

  Από: alki_viades στις 09/04/2009 12:28 πμ.

ice"Αν θέλεις κρατήματα αλλά με συμβιβασμό στην αντοχή θα πας σε κάτι από BT-016, M3, Rosso, Corsa κλπ.
αλλιώς πας σε αυτά που σκέφτεσαι.
Θα έχεις περισσότερη αντοχή αλλά θα χάσεις λίγο σε κρατήματα."


Θα διαφωνησω για το παραπανω, το Μ3 ναι χανει σε κρατημα στο στεγνο αλλα βγαζει πολυ περισσοτερα χλμ απο τα 16 & corsa.

Τσεκαρε κι εδω, θα βρεις χρησιμες πληροφοριες:

viewtopic.php?f=6&t=641
viewtopic.php?f=3&t=533&p=9930#p9930

Re: Καινούργιο Pirelli sport touring - Angel ST  

  Από: giannisx στις 12/04/2009 5:24 μμ.

Fani"Έχει κανένα αγοράκι ακούσει τίποτα για τα καινούρια
MICHELIN Power One Road Track"


Γειά σου Φανή!
Τα Power One τα έχει παρουσιάση στο τελευταίο ΜΟΤΟ (τ.435).
Από αυτά που διάβασα δεν νομίζω ότι είναι ένα λάστιχο που ταιριάζει ιδιαίτερα στους Τίγρεις μας...
Θα έλεγα ότι είναι μάλλον προς το "απόλυτο" racing ελαστικό...
Νομίζω ότι καλύτερη επιλογή είναι το Angel ή το Z6 Interact...

Re: Καινούργιο Pirelli sport touring - Angel ST  

  Από: spyro στις 29/04/2009 12:17 μμ.

spyr"Νικόλα, μετά απο 5,000χλμ με τα ΒΤ-16 είμαι αρκετά ευχαριστημένος αλλά μοιράζομαι τις ανησυχίες σου. Στις 8-9 Μαΐου ειναι το 36ωρο (1.900 χλμ σε 2 μερες). Εάν κάνω και καμιά βόλτα μέχρι τότε ήθελα να ξέρα εαν θα με κρατήσουν η αν θα χρειαστώ να αλλάξω πριν... είδωμεν

"

Είμαι πλέον 6,000 και απο οτι φαίνεται οριακά θα με βγάλουν για τα επόμενα 2,000 που θα χρειαστώ μεχρι την άλλη Δευτέρα που θα εχω γυρίσει απο το 36ωρο.

στο κέντρο που θεωρητικά εχει την σκληρη γόμα εχει ακόμα 2χιλ.

Πολυ καλό λάστιχο αλλά αμα κάνεις αρκετές Σ/Κ βόλτες οπού αναγκάζεσαι να έχεις παρατεταμένη χρήση σε Εθνική (ευθείες) οπως έγινε και στην τελευταία βόλτα μας τότε εχεις πρόβλημα.

Πάντως το ρημάδι, για το πότε έκανα 6,000 χλμ απο τότε που τα έβαλα ..... ουτε που το κατάλαβα

Re: Καινούργιο Pirelli sport touring - Angel ST  

  Από: Sprinter στις 29/04/2009 1 μμ.

Εγώ παράπονο από τα Μ3 δεν έχω. Για την οδήγησή μου εχουν βγεί πολύ καλά και δεν με εχουν προδώσει ποτε. Βγάζω γυρω στα 10-11000 και τα αλλάζω λογω τετραγωνίσματος και όχι λογω απόλυτης φθοράς στο κέντρο.

Ενδιαφερόμουν για τα 016 ή για τα Rosso αλλα πιστεύω ότι θα τα ξεφτυλίζω γρήγορα με τόση Αττική οδό και θα τα χαίρομαι μόνο λίγο περισσότερο (λογω κουλαμάρας) μόνο σε όποιες στριφτερές εκδρομές. Δεν νομίζω ότι αξιζει.

Για το επόμενο ζευγάρι θα πάω πάλι σε Μ3 (τρίτο ζευγάρι) ή θα δοκιμάσω τα Angel από περιέργεια.

Διάβασα πώς τα Angel (θα) βγαίνουν σε δύο μοντελάκια το πίσω (για ελαφρύτερες ή βαρύτερες μηχανές). Οσοι βάλατε τέτοια το προσέξατε αυτό?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Καινούργιο Pirelli sport touring - Angel ST  

  Από: giannisx στις 29/04/2009 1:35 μμ.

Sprinter"
Διάβασα πώς τα Angel (θα) βγαίνουν σε δύο μοντελάκια το πίσω (για ελαφρύτερες ή βαρύτερες μηχανές). Οσοι βάλατε τέτοια το προσέξατε αυτό?"


Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό Νικόλα... είναι 2 τύποι για το πίσω λάστιχο...έως 230 και πάνω από 230 κιλά νομίζω...
Και εμένα για Angel με "βλέπω" πάντως....

Re: Καινούργιο Pirelli sport touring - Angel ST  

  Από: spyro στις 29/04/2009 2:06 μμ.

Sprinter"
Διάβασα πώς τα Angel (θα) βγαίνουν σε δύο μοντελάκια το πίσω (για ελαφρύτερες ή βαρύτερες μηχανές). Οσοι βάλατε τέτοια το προσέξατε αυτό?"


Το πρόσεξα αλλά αν δεν κάνω λάθος ο Τίγρης με γεμάτο το τεπόζιτο και με καγκελα ειναι στην κατηγορία των βαριών moto, αλλά άδιος και γυμνός απο αξεσουάρ ειναι στα ελαφριά όπως τα εχει χωρίσει η Pirelli.

που ανήκουμε οεο

Re: Καινούργιο Pirelli sport touring - Angel ST  

  Από: Sprinter στις 29/04/2009 2:32 μμ.

Στα βαρειά. Τα ελαφριά υποτίθεται πώς είναι τα κάθε λογής 600άρια κλπ.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Καινούργιο Pirelli sport touring - Angel ST  

  Από: liberal στις 29/04/2009 8:43 μμ.

Sprinter"Διάβασα πώς τα Angel (θα) βγαίνουν σε δύο μοντελάκια το πίσω (για ελαφρύτερες ή βαρύτερες μηχανές). Οσοι βάλατε τέτοια το προσέξατε αυτό?"


Βγαίνει το ANGEL ST και το ANGEL ST E. H Pirelli το δίνει ξεχωριστά για τις παρακάτω εταιρίες:

BMW
DUCATI
HONDA
KAWASAKI
SUZUKI
TRIUMPH
YAMAHA

Δεν έχει να κάνει με διαφορά βάρους, καθώς στην Honda συμπεριλαμβάνεται το CBR 600 RR...
Ίσως (φαντάζομαι) να έχει να κάνει με την τελική ταχύτητα, ή/και με το μέγεθος της ζάντας (5,5")...
Σύμφωνα με τον κατάλογο, πάντως, ο τίγρης μπορεί να φορέσει και τα δύο...

ΥΓ: όχι δεν εργάζομαι για το ιταλικό εργοστάσιο...
Δημήτρης

Re: Καινούργιο Pirelli sport touring - Angel ST  

  Από: Sprinter στις 30/04/2009 8:55 πμ.

Μπερδεύτηκα.

Στο site της Πιρελλι λέει πως το πίσω με τον κωδικό Ε είναι για μηχανες με dry weight > 240Kg. Ως εκ τούτου και το Ταιγκερ και το Σπριντ φοράνε το απλό (χωρίς Ε).

Τώρα ξέρω γώ? Φαντάζομαι πως για ταξιδι στις autobahn με 200 δικάβαλος και βαλιτσάτος με όλη σου την προικα πάνω μπορεί να θέλεις και το Ε
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Καινούργιο Pirelli sport touring - Angel ST  

  Από: giannisx στις 30/04/2009 10:08 πμ.

Σωστός Νικόλα!! Αυτό ακριβώς λέει η Pirelli...

Re: Καινούργιο Pirelli sport touring - Angel ST  

  Από: Native στις 30/04/2009 2:58 μμ.

Εμένα πάντως με το angel το μηχανάκι σπινάρει αρκετά...και σε ένα ταξίδι που έκανα το πάσχα γυρω στα 1500χιλιομετρα ο άγγελος εξαφανίστηκε χωρις δεύτερη σκέψη....θα μου πεις ο αγγελος ειναι 1-2 χιλιοστά βάθος
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Καινούργιο Pirelli sport touring - Angel ST  

  Από: stratis στις 30/04/2009 3:50 μμ.

Να ζητησω και εγω μια γνωμη βρε παιδια. Εχω τον τιγρη, ειχα ψηθει για τα rosso, μετα διαβασα πολυ καλα λογια για τα καινουργια qualifier II, τωρα διαβαζω καλα λογια για τα angel. Τα rosso σιγα σιγα τα αποκλειω, οποτε ειμαι μεταξυ των δυο αλλων. Για δωστε καμμια βοηθεια ρε παιδια να δω τι θα βαλω. .