ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ

ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ  

  Από: panos 1050 στις 01/08/2008 12:07 πμ.

ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΒΑΖΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΥΡΙΖΕΙ ΚΑΥΣΑΕΡΙΟ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΡΕΣΩ ΜΥΡΙΖΕΙ ΑΜΕΣΩΣ.ΜΥΡΙΖΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ
ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΑ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΕΡΒΙΣ.ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ

Re: ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ  

  Από: Sprinter στις 01/08/2008 11:08 πμ.

Βενζίνη μυρίζει ή λάδια? Εχει διαφορά... Τι έχεις για εξάτμιση - πρόγραμμα - φίλτρο?

Δές κατ' αρχήν το φίλτρο και το φιλτροκούτι μην εχουν λάδια. Αν έχουν πολλά ίσως φταίει το σύστημα αναθυμιάσεων λαδιών. Αν δεν έχει και πραγματικά μοιάζει σαν να καίει λάδι στην αρχή μπορεί να έχεις μικρή διαρροή από τσιμούχα βαλβίδας εξαγωγής. Αν η κατανάλωση λαδιού ειναι ασήμαντη δεν έχει έννοια να το ψάξεις πολύ αυτό. Αυτά αμα μυρίζει λάδι όταν ειναι κρύο. Οταν ζεσταίνεται ο καταλύτης το εξαχνώνει το λάδι και δε μυρίζει πολύ.

Αν δεν ειναι λάδια και μυρίζει βενζίνη ξαναγυρίζω στην ερώτηση τι εξάτμιση - πρόγραμμα - φίλτρο φοράς.

Και βέβαια ώς συνήθως η συμβουλή είναι αντε να του ρίξει μια ματιά καλός μηχανικός.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ  

  Από: panos 1050 στις 01/08/2008 11:46 πμ.

ΦΟΡΑΕΟ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΗΣΗ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΥΤΕ ΦΙΛΤΡΟ.
ΜΥΡΙΖΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΑΝ ΛΑΔΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΟ.

Re: ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ  

  Από: coot στις 01/08/2008 12:18 μμ.

panos 1050"ΦΟΡΑΕΟ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΗΣΗ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΥΤΕ ΦΙΛΤΡΟ.
ΜΥΡΙΖΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΑΝ ΛΑΔΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΟ."

Έμενα μυρίζει λίγο όταν είναι πολύ κρύο. Κατα τα άλλα ποτέ δε μυρίζει ούτε βενζίνη ούτε λάδι να πας να το δει ένας καλός μηχανικός όπως είπε ο Sprinter
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ  

  Από: Sprinter στις 01/08/2008 12:44 μμ.

Πάνε να στο κοιτάξουν. Τσιμούχα βαλβίδας εξαγωγής ψηφίζω εγώ. Φτηνό ανταλλακτικό αλλά μπελαλίδικο.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε