Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Sprinter στις 31/03/2011 7:44 μμ.

Ρε σύ την παλεύεις? Οχι ε? Πάλι σε χυλοπιτιάσανε κι ήρθες εδώ να την παίξεις? Του ψυχιάτρου είσαι..
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Polymhxanos στις 31/03/2011 7:52 μμ.

Καλά άσε, καταλάβαμε...

BTW είπε ο βόθρος στο κοτέτσι...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Sprinter στις 31/03/2011 7:53 μμ.

Εμείς (και εννοώ όλοι που σε ξέρουμε) να δείς..
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: doohan στις 31/03/2011 7:58 μμ.

.....
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:39, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Sprinter στις 31/03/2011 8:05 μμ.

Ρε Μάγειρο, άστονα έχει τον μόνιμο κάλο του συνδυασμένο με την περίοδό του. Τρέφεται απ' τη μαλακοσυζήτηση. Χεσ' τονα να πάει στο καλό.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: akile ! στις 01/04/2011 3:02 μμ.

Ειναι να μην τάξεις κατι... Αμα τάξεις προχωράς !!!
Sprinter εχεις αφήσει ανοιχτά υπόλοιπα .... (Τ προγράματα, tune boy κτλ) !!!
Πάμε παρακάτω...

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Glober στις 06/05/2011 1:21 μμ.

Πολύ καλό το post του φίλου sprinter...

Πιστεύω οτι πρέπει να εκτιμήσουμε πολύ το γεγονός οτι κάθησε και ασχολήθηκε ώστε να ξεστραβώσει εμάς τους παντελώς άσχετους....

Τα υπόλοιπα είναι απλώς ψυχαγωγικού χαρακτήρα... (γενικά ως νέος στο φόρουμ βλέπω οτι διασκεδάζετε αρκετά )

Νομίζω οτι τώρα άρχισα να καταλαβαίνω γιατί λέμε οτι με την αλλαγή τελικού και φίλτρου πρέπει να αλλάζουμε και το πρόγραμμα (διότι επηρεάζεται η ποσότητα του αέρα που μένει στον χώρο καύσης... σωστα?).

Έχω μία ερώτηση... αλλάζοντας τελικό και φίλτρο, αν δεν ρυθμίσουμε τον κινητήρα μας (μέσω της αλλαγής του προγράμματος) στις νέες συνθήκες καύσης τι αρνητικά έχουμε?

Απλά δεν αποδίδει ο κινητήρας όσο θα μπορούσε ή δημιουργείται και φθορά με πιθανότητα κάποιας βλάβης του τύπου πχ γ..ω-πίστονα (μακριά απο εμάς)?

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: vassat στις 06/05/2011 3:41 μμ.

Vagelis Kallianesis"
...Απλά δεν αποδίδει ο κινητήρας όσο θα μπορούσε... (μακριά απο εμάς)?"


Νομίζω ναι, εφόσον μιλάμε για ατμοσφαιρικούς κινητήρες, για τους υπερτροφοδοτούμενους που αλλάζει δραματικά το AFR μπορεί να γίνει και καμπούμ...
/ ΒΣ

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Glober στις 06/05/2011 10:14 μμ.

vassa"
Νομίζω ναι, εφόσον μιλάμε για ατμοσφαιρικούς κινητήρες, για τους υπερτροφοδοτούμενους που αλλάζει δραματικά το AFR μπορεί να γίνει και καμπούμ...
/ ΒΣ"


Αν κατάλαβα αυτό που λές είναι οτι ως ατμοσφαιρικός ο κινητήρας δεν θα έχει πρόβλημα φθοράς... απλά δεν θα αποδίδει στο μέγιστο, καλά το κατάλαβα???

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Sprinter στις 06/05/2011 10:25 μμ.

εξαρτάται φίλε μου εξαρτάται, τουλάχιστον στη θεωρία. Στη πράξη το βλέπω απίθανο να καταφέρεις με οποιαδήποτε λογική μετατροπή να τον 'στεγνώσεις' τόσο που να 'χει πρόβλημα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Glober στις 06/05/2011 10:41 μμ.

Sprinter"εξαρτάται φίλε μου εξαρτάται, τουλάχιστον στη θεωρία. Στη πράξη το βλέπω απίθανο να καταφέρεις με οποιαδήποτε λογική μετατροπή να τον 'στεγνώσεις' τόσο που να 'χει πρόβλημα."


Λογικό μου ακούγεται αυτό... απλά έχω ακούσει και διαβάσει τόσα σχετικά με το τι μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα σε αυτό τον κινητήρα που τείνω να γίνω προληπτικός...

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: redfoot στις 06/05/2011 11:23 μμ.

μπορεις να χαλαρωσεις ,δενειναιδα και τοσο ευαισθητος

αν αλλαξεις μονο φιλτρακι δε νομιζω να χρειαζεται και προγραμμα
αν αλλαξεις ομως τελικο κατα κανονα θελει αν και αρκετες εταιρείες παραγωγης εξατμισεων δηλωνουν οτι δουλευει μια χαρα με το μαμα χωρις καμια αλλαγη. Συνηθως πριν καταληξεις πειραματιζεσαι ελαφρως και διαπιστωνεις με ποιο αποδιδει καλυτερα και που.
the road is made clear when viewed from above..

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: akile ! στις 07/05/2011 1:33 πμ.

Πάντως σε ορισμένους ατμοσφαιρικούς κινητήρες με ελευθερη εξάτμιση ολόκληρη από λαιμούς και φιλτράκι επειδή φτωχαίνει αρκετά, στα ψηλά και ειδικά αν ο κινητήρας στροφαρει πολλές εκει το 'χουμε το θεματάκι ...
Για τουρμπο, απλα δεν το συζητάμε .... !!!!

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: sprint900 στις 22/05/2011 12:26 μμ.

Είχα καιρό να μπω λόγο ωρών εργασίας , φίλε Sprinter αλλά ευχαριστώ για την ενημερώσει , εγώ ως τώρα έχω μόνο καρμπυρατεράτα μηχανάκια .

Και τους υπόλοιπους βέβαια που προσθέτουν κάτι στην γνώση για όλους .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Γιωργος στις 24/05/2011 10:57 πμ.

Φιλε Νίκο για να μην νοιώθεις μειονεκτικά και σενα περισσεύει μια φίσα για τον τέταρτο