Triumph service

Re: Re:  

  Από: ad1 στις 07/07/2011 9:14 μμ.

dimchris"
ad1"Οταν εφτασα Πατρα ειπα να δω τα λαδια και ειναι πολυ πανω απο το max!"

Άφησες το μηχανάκι να κρυώσει? Απλά να αναφέρω τα μετράμε απο κρύο με δύο λεπτά δούλεμα και το μηχανάκι όρθιο σε ίσιωμα.

Ναι ναι


ad1"Υστερα μου ειπε να αλλαξουμε μπουζι και στην ερωτηση μου αν απαιτειται μου ανεφερε οτι προβλεπεται στις 20000 χλμ οποτε και του ειπα να μην μου τα αλλαξει.
Χωρις να με ρωτησει αλλαξε φιλτρο αερα. Αυτο φανηκε στην αποδειξη και ενω τον ρωτησα ΔΙΣ αν πρεπει να γινει στις 10000 μου ειπε ναι. Δεν ειχα το manual μαζι μου να το τσεκαρω οποτε δεν μπορουσα να ειμαι 100% σιγουρος, με αποτελεσμα να με χρεωσει σχεδον 40Ε χωρις λογο."

Όταν είσαι στην εγγύηση πάνε με βάση το βιβλίο. Τώρα γιατί σε ρώτησε για τα μπουζί τι να σου πω?...
Τα μπουζί είναι όντως κάθε 20κ χλμ. και αν βάλεις iridium μπόρεις να κάνεις άλλα 60κ χλμ.
Το φίλτρο αέρα η Τ λέει να το αλλάζουμε κάθε 10κ χλμ..
evil:"


Το manual λεει καθε 20000 χλμ ή 2 χρονια

Re: Triumph service  

  Από: patapios στις 07/07/2011 9:19 μμ.

http://www.triumph.co.uk/media/Tiger_1050data_2.pdf



Re: Triumph service  

  Από: dimchrist στις 08/07/2011 1:39 πμ.

Ναι έχεις δίκιο. Κάθε 20κ χλμ. είναι η αλλαγή του φίλτρου αέρα.

Triple Way

Re: Triumph service  

  Από: Native στις 08/07/2011 7:39 πμ.

@ad1

Πόσα σου πήρε για το σερβίς γενικώς? Αν σου άλλαξε φίλτρο λαδιού, το μηχανάκι παίρνει 3,5lt ακριβώς. Αν οχι, τα 3,4lt ειναι πολλά. Φίλτρο αέρα καθε 20000, Αντε να θέλει λιγο φυσημα στα 10000.

Γενικώς αυτο που εχω να πώ ειναι οτι το 95% των συνεργείαδων ειναι ου μπλέξεις
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Triumph service  

  Από: SpirosXC στις 08/07/2011 10:01 πμ.

Εγω πάντως κατέληξα Σάκη. Βέβαια το πρώτο στα 1000 km έκανα άρα δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη, αλλά πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. Όσον αφορά το θέμα καθαριότητας που θίχτηκε παραπάνω, εγώ το βρήκα πολύ συμμαζεμένο το μαγαζί. Συνεργείο είναι και έχει και δουλίτσα. Δεν μπορεί να γυαλίζει. Παρ'ολα αυτά ήταν καθαρό. Και απο θέμα χώρου, τι να κάνουμε τώρα. Τόσα είχε μάλλον τέτοιο πήρε-νοικιασε κλπ. Και δεν είναι και μικρό. Το θέμα είναι να είναι έμπειρος ο μάστορας και να γίνεται σωστή δουλίτσα. Τον είδα πολύ προσεκτικό ακόμα και στην απλή αλλαγή λαδιών/φίλτρου. Και τα ανανεωμένα προγράμματα εγκεφαλου απ'ότι κατάλαβα τα έχει.

Re: Triumph service  

  Από: patapios στις 08/07/2011 10:28 πμ.

Αμα κουρευτει πλυθει κ αλλαξει κ καλτσες θα ειναι μια χαρα μαστορας


Ρε παιδια τι λεμε, το θεμα ειναι ο αλλος να μην σε κοροιδευει , να ειναι ΜΑΣΤΟΡΑΣ, σε μια δυσκολη να σε βοηθησει-διευκολυνει αν βιαζεσαι-πνιγεσαι, να μπορει να σου δινει ενα 2ο μηχανακι για να μην χανεις το μεροκαματο κ να χανεις τις δουλειες σου και να ειναι φιλικος-εξυπηρετικος.


Τωρα αν εχει 2 γοπες κ 5 σκουπιδια το μαγαζι, αν ειναι 2 επι 2 κ δεν χωρας να στριψεις κτλ κτλ πολυ που με νοιαζει

Re: Triumph service  

  Από: nomad στις 08/07/2011 2:32 μμ.

patapios"Αμα κουρευτει πλυθει κ αλλαξει κ καλτσες θα ειναι μια χαρα μαστορας


Ρε παιδια τι λεμε, το θεμα ειναι ο αλλος να μην σε κοροιδευει , να ειναι ΜΑΣΤΟΡΑΣ, σε μια δυσκολη να σε βοηθησει-διευκολυνει αν βιαζεσαι-πνιγεσαι, να μπορει να σου δινει ενα 2ο μηχανακι για να μην χανεις το μεροκαματο κ να χανεις τις δουλειες σου και να ειναι φιλικος-εξυπηρετικος.


Τωρα αν εχει 2 γοπες κ 5 σκουπιδια το μαγαζι, αν ειναι 2 επι 2 κ δεν χωρας να στριψεις κτλ κτλ πολυ που με νοιαζει"
τελικα κερναει πιτογυρα και μαλαματινες στο σαλονι του ο σακης η απλες φημες??
bikes dont leak oil,they mark their territory.

Re: Triumph service  

  Από: ad1 στις 08/07/2011 3:04 μμ.

Native"@ad1

Πόσα σου πήρε για το σερβίς γενικώς? Αν σου άλλαξε φίλτρο λαδιού, το μηχανάκι παίρνει 3,5lt ακριβώς. Αν οχι, τα 3,4lt ειναι πολλά. Φίλτρο αέρα καθε 20000, Αντε να θέλει λιγο φυσημα στα 10000.

Γενικώς αυτο που εχω να πώ ειναι οτι το 95% των συνεργείαδων ειναι ου μπλέξεις"



140 E μου κοστισε(με λαδια δικα μου ε).
3,5 που μου λες ειναι παρα πολλα. Ναι εκανε αλλαγη λαδιου. Εμενα μου εβαλε 3,4 και ειναι παραπανω. Ο κατασκευαστης λεει μεταξυ min k max και 3,2 Λ για αλλαγη λαδιου/φιλτρου! Οποτε και λογο λιγοτερο π.χ 3,1 να βαλεις εισαι οκ. Γιατι να εισαι ακριβως στο οριο?

Το επομενο θα γινει σε ΜΗ εξουσιοδοτημενο αλλα Πρωην εξουσιοδοτημενο

Re: Triumph service  

  Από: Cpt. Haddock στις 08/07/2011 10:35 μμ.

SpirosXC"[...] Και απο θέμα χώρου, τι να κάνουμε τώρα. Τόσα είχε μάλλον τέτοιο πήρε-νοικιασε κλπ. Και δεν είναι και μικρό. [...]"


Που να ΄χατε προλάβει και το παλιο


Επίσης να τονίσουμε οτι η αλλαγη λαδιώνΕ δεν ειναι ακριβώς σερβις
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Triumph service  

  Από: madbiker στις 08/07/2011 11:22 μμ.

ΗΛΙΟΦΙΛ....
δεν πληττεις ποτε...ορεξη να χεις να φωνσζεις
ας ξεκινησουμε λοιπον καθοτι δεν εχω και μηχανη να παω βολτα και καθομαι αραχτος στο μπαλκονι

nomad"εμενα στο συνεργειο της μιχαλακοπουλου μου εβαλαν hyperpro ελατηρια και στην τοποθετηση μου εβαλε τις μπουκαλες αναποδα!! στο ταξιδι του γυρισμου για συβοτα δεν δουλευε καθολου το μπροστινο και τα βιδακια των ρυθμισεων δεν λειτουργουσαν! τεσπα το πηγα σε ενα πρωην εξουσιοδοτημενο στα γιαννενα κι εβαλε τα γελια!! ο τυπος απ την μιχαλακοπουλου ζητησε συγνωμη και πληρωσε την αποκατασταση! απλως δεν ξαναπερναω απο κει ουτε τα λαστιχα να μου φουσκωσει! θα μπορουσε να τεθει η ζωη μου σε κινδυνο!!! ειμουν και 10 ημερων πιστονοπληκτος!!τρελαθηκα γενικως αλλα τον τιγρη ακομα τον γουσταρω πολυ "


φιλε μου σου εχω ετοιμη απαντηση απο ηλιοφιλ
ΑΥΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ!!! ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ....
φαντασου τι γινεται.....
ελπιζω να εμεινες ικανοποιημενος
αν τυχαινε και σκοτωνοσουν μαλιστα σε καμια στροφη απλα θα ειχε συμβει....

ας περασουμε σε μενα τωρα...λοιπον.τεταρτη αφου πηγα ηλιοφιλ και η μηχανη ηταν ετοιμη κατα αυτους ειπα και γω να τη δοκιμασω
φυσικα και συνεχιζει να πηγαινει στραβα οπως πηγαινε...ο ζαβαρας φυσικα εκανε φιλοτιμες προσπαθειες να μου εξηγησει τι ακριβως εκαναν..ΕΥΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΑΝ ΤΙΣ ΤΙΜΟΝΟΠΛΑΚΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ...
πολυ ωραια ως εδω..αφου πηγα και εγω και εσεις το μηχανακι μετα βολτα και εγω βλεπω οτι συνεχιζει να πηγαινει στραβα, εσεις γιατι το αρνειστε?αφου το οδηγησες,
η απαντηση του ταν οτι εκαναν οτι μπορουσαν...ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΥΡΙΟΙ...αψογη δουλεια.εφερα ενα στραβο μηχανακι και πηρα ενα στραβο μηχανακι και κανατε οτι μπορουσατε....να σας προτεινω και στους φιλους μου.
φυσικα η απαιτηση μου να παει σε καλιμπρα να μετρηθει σωστα και να ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ οτιδηποτε επιβεβαιωμενα απο επαγγελματια χρειαζεται, παρα τις διαβεβαιωσεις ζαβαρα, ουδεποτε ολοκληρωθηκε γιατι υπαρχει <<διαδικασια>>, η οποια μου εξηγησε οτι ειναι η εξης: επειδη σαν εταιρεια δεν μπορει να δικαιολγησει στην Τ τι ανταλλακτικα χρειαζεται να αλλαχτουν, πρεπει ν ξανα-λυθει το μπροστινο, να παει σε καλιμπρα, να μετρηθει, να μας δωσει βεβαιωση τι χρειαζεται να αλλαχτει και να παραγγελθει απο Τ.
ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΖΗΤΑΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ Η ΜΗΧΑΝΗ ΡΕ ΑΣΧΕΤΟΙ ΚΑΙ ΑΝΙΔΕΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΓΑΛΕΤΕ ΤΡΕΛΟ???
ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΠΛΑΝΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΣΑΣ?ΝΤΡΟΠΗ
μεχρι που μου ειπε να λυσουν το μπροστινο και να παω να το παρω εγω και να το παω στο καλιμπρα για να παρω τη βεβαιωση...ρε πατε καλα?σας εχει βαρεσει η ζεστη στο κεφαλι?τι ειμαι?υπαλληλος σας ειμαι?
χθες μαλιστα με πηρα ο ιδιος ο πιερρακος τηλ προσπαθωντας ισως να ξελασπωσει τους αλλους τους ανιδεους, δε ξερω, μου ζητησε να παω τη μηχανη να τη δει και να επιληφθει προσωπικα της επισκευης της.ασ ελπισουμε
ΕΓΩ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΩ
φυσικα δευτερα μιλαω με Τ, ζηταω email, και στελνω τα παντα για την απαραδεκτη συμπεριφορα της ηλιοφιλ με καθε λεπτομερεια...και το εργο θα συνεχιστει απο δευτερα...
ΕΙΣΤΕ ΤΟΥΛ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΗΛΙΟΦΙΛ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΚΑΒΑΛΑΜΕ ΤΙΣ ΜΟΤ/ΤΕΣ ΣΑΣ
[size=150:19cvyl53] its better to burn out, than to fade away

Re: Triumph service  

  Από: tharis στις 09/07/2011 12:04 πμ.

Απαραδεκτοι ... κριμα ......
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph service  

  Από: madbiker στις 09/07/2011 12:43 πμ.

καλα αμα πραγματικα καθομουν να γραψω ολη τη συζητηση 3 μερες τωρα θα ηθελα 42 σελιδες μονος μου να γραφω τις μλκιες που ακουσα
φαντασου μονο αυτο...
τεταρτη πηρα τηλ να δω τι γινεται στις 13.50 περιπου. μου λεει ο βαγγελης ο μηχανικος εκει, τωρα ξεκιναω να λυνω τη μηχανη να δουμε τι γινεται.λεω δε παω κ γω απο κει.φτανω εκει στις 15.15.η μηχανη εξω απο την εταιρεια συναρμολογημενο το μπροστινο και μου λενε ετοιμη, παρτη και φυγε
ΣΕ 1.25 ΛΕΠΤΑ ελυσαν-εδεσαν το μπροστινο, ευθυγραμμισαν τις πλακες, το πηγαν οπως μου ειπαν και ο βαγγελης και ο ζαβαρας βολτα και μολις εφτασα εγω ηταν <<δηθεν>> ετοιμο...
ΓΙΑΤΙ ΖΟΡΙΣΤΗΚΑΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΑΝ ΖΗΤΗΣΑ ΕΓΓΡΑΦΩΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΑΤΕ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ?ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΧΘΕΣ ΑΡΝΗΘΗΚΑΤΕ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΤΕ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΑΤΕ, ΕΓΓΥΗΣΤΕ ΤΗΝ ΟΜΑΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΑΦΟΥ ΕΠΙΜΕΝΑΤΕ ΟΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΚΑΙ ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ???
ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΨΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΤΕ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΤΟΥ ΠΙΕΡΡΑΚΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΕΙ?ΑΦΟΥ ΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΙΔΑΤΕ, ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΑΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ
επιτελους σταματηστε να κοροιδευετε τον κοσμο...ο ζαβαρας επεμενε σημερα οτι προβηκανε σε ευθυγραμμιση και οχι ισιωμα η αλλαγη των τιμονοπλακων, και να μην μπερδευομαι...αλλο λεει αν ειναι στραβη η πλακα, αυτοι παντως την ευθυγραμμισαν.
σα να γ@μ@ω τη γυναικα καποιου και μολις μας πιασει στο κρεβατι να του πω΅ενταξει την πηδαω, αλλα δεν χυν@ μεσα
ΣΤΑ ΑΡΧ@&#@ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ.ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΡΑΒΑ
και πριν πηγαινα αλλα δεν ηξερα τι εφταιγε και ψιλοξεχνιομουν...τωρα τα ματια μου δυστυχως καρφωνονται στο τιμονι μη μπορωντας να το χωνεψω γιατι απλα ξερω πλεον τι φταιει..
[size=150:19cvyl53] its better to burn out, than to fade away

Re: Triumph service  

  Από: johntar στις 09/07/2011 12:48 πμ.

Ε οταν τα ελεγα εγω δεν με ακουγατε!!!Οι ανθρωποι δεν κανουν ουτε για πωλητες για πασατεμπο!!!Ειναι ανοιδεοι αχροιστοι απαραδεκτοι και ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΙ!!!Σταυρο καλα ξεμπερδεματα.Εγω λεω να σκεφτει η Τ να κλεισει ολους τους εξωσιοδοτημενους και να αφησει μονο τον Σακη.
Τιλετε και εσεις ε???
Ποιος θα τονίσει τα χιλιάδες λάθη μου να μου τονίσω άλλα χίλια κ τ' αμέτρητα τα πάθη μου!!!

Re: Triumph service  

  Από: madbiker στις 09/07/2011 1:04 πμ.

καλα ασε για τον σακη...
μου λενε
¨¨μεταξυ μας αυτο, εγω το μηχανακι μου δεν θα το πηγαινα στον σακη για σερβις παντως¨
ρωταω γιατι...
απαντηση...ε καλα τωρα.αμα στο λεω εγω


ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΦΕΡΑ ΡΕ ΣΕ ΣΑΣ ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ????

δε πειραζει γιαννο..εγω την ακρη θα την βρω φιλε.αυριο θα παω στον πιερρακο..φυσικα στο μηχανακι δεν θα βαλει χερι κανεις μεχρι να δω τον ιδιο..και απο δευτερα εχει ο θεος με ηλιοφιλ.εγω φιλε δεν θα το αφησω να περασει ετσι, γιατι την κοριδια δεν τη γουσταρω, τη σιχαινομαι.ας μου ελεγαν δε ξερω τι σκατα εχει η μηχανη πηγαινε αλλου.εγιναν ολοι ειδημονες...αλλα τουλ μου ευθυγραμμισαν τις πλακες, ασχετα αν δε διορθωθηκε το προβλημα.ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ...ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ
[size=150:19cvyl53] its better to burn out, than to fade away

Re: Triumph service  

  Από: redfoot στις 09/07/2011 9:05 πμ.

Σε νιώθω και αν υποθέσουμε (λέω αν διότι δεν έχουμε ακούσει την άλλη πλευρά) ότι έχεις δίκιο είναι φυσικό να εξανίστασαι όμως η συμβουλή μου είναι να δεις το θέμα ψύχραιμα γιατί η οργή είναι κακός σύμβουλος. Βεβαίως κατακριτέο αν προσπάθησαν να σε πείσουν ότι το μηχανάκι είναι εντάξει και όλα τα υπολοιπα καραγκιοζιλίκια. Το να αδυνατουν να επιδιορθώσουν μια βλάβη είναι ανθρώπινο, μαστόρια είναι όχι μάγοι. Αυτο θα μπορούσε να συμβεί στον καθένα (ακόμα και στο Σάκη που απο οτι διαβάζω εχει ..μαγικές ικανότητες..). Το να σε παραμυθιάζουν όμως, αν ετσι συνέβη, είναι απολύτως απαράδεκτο.
Δε μας είπες όμως μια λεπτομέρεια, αν και ποσο πληρωσες για την όλη φάση.
Επίσης γενικα είναι συνήθης τακτική ΟΛΩΝ των συνεργείων, να προσπαθούν (δε λεω καταφερνουν) να επιδιορθώσουν μία βλάβη πριν προβουν σε αντικατασταση στα πλαισια της εγγυησης. Και ειναι φυσικο. Το αφυσικο ειναι να προσπαθουν να σε ξεφορτωθούν με φτηνες δικαιολογίες.
Όσο για την εγγυηση ομαλής λειτουργίας γενικά δε συνηθίζεται σε κανένα συνεργείο γιατί απλά είναι αδύνατο να εγγυηθείς 100% την απρόσκοπτη λειτουργία μιας μηχανής και καθε μηχανήματος εν γένει. Εγγυηση για την αντικατασταση ενος ανταλλακτικού σε περίπτωση βλάβης ναι, εγγυηση ότι το μηχανακι σου ή ενα τμήμα του θα δουλευει ομαλα φυσικά όχι. Αν, για να πουμε ενα απλο παραδειγμα, πηγαινες να σου ρυθμίσουν, λαδώσουν κλπ την αλυσίδα πριν απο ταξίδι και στο ταξίδι εσπαζε, ευθύνεται το συνεργείο? Αν σου αλλαζαν ηλεκτρονικη και μετα απο 100 χιλ καιγόταν ποιος ευθύνεται? Αν σου αλλαζαν πιστόνια και ξαναχαλουσαν? Και ουτω καθεξής.
the road is made clear when viewed from above..