γρανάζωμα για street - speed κτλ ... απόψεις

γρανάζωμα για street - speed κτλ ... απόψεις  

  Από: bekris στις 12/07/2010 4:38 μμ.

Η χρήση θα είναι ΓΙΑ πίστα..ή μπορεί και όχι

Όσοι το έχουν κάνει ας πουν διαφορές

Re: γρανάζωμα για street - speed κτλ ... απόψεις  

  Από: dimchrist στις 12/07/2010 5:16 μμ.

Ότι σου είπα και στο shoutbox.
Τα 3κύλινδρα μας είναι αρκετά κοντά και δεν αξίζει να τα κοντύνουμε πολύ.
Τραβάνε άνετα από χαμηλά και αν πάσχουν κάπου εκεί είναι ψηλά σε σχέση με τα ιαπωνικά.
Για Μέγαρα το σημείο αναφοράς για το γρανάζωμα είναι πριν τα φρένα της κ8 κυρίως να μη φτάνει κόφτη η 3η. Αν δε βαράει κόφτη πιστεύω είσαι μια χαρά. Η υπόλοιπη πίστα είναι πάνω κάτω βατή. Αφού πλην της ευθείας δε χρειάζεται να βάλεις κάπου 4η και αυτή με το ζόρι. 2α συνήθως κατεβάζεις ή από νωρίς στην αριστερή κ8 και την κρατάς μέσα στην πλατεία ή στην είσοδο της κ9. Το ίδιο συμβαίνει και στο άλλο τεχνικό σημείο της πίστας στο εσάκι κ3-κ4. Και εκεί έχεις δύο επιλογές βάζεις δευτέρα στα φρένα της κ3 ή στην είσοδο της κ4. Εκεί που συμβαδίζουν όλοι είναι η κ1,κ5,κ6 που είναι όλοι με 2α.
Στο Daytona μου που είναι πολύ κοντά σε γρανάζωμα με το Street Triple έχω δοκιμάσει -1 πίσω και -1 μπροστά με -1 πίσω. Στην πρώτη περίπτωση άπλωσε το μηχανάκι και έγινε πιο ομαλό. Στην δεύτερη περίπτωση έγινε αρκετά νευρικό. Ναι μεν έχω πιο πολύ δύναμη όμως είναι πιο δύσκολο/δύστροπο. Οι χρόνοι έρχονται συνήθως με στρωτή οδήγηση οπότε πάλι με την πρώτη ευκαιρία θα το μακρύνω λιγάκι. Λέω να γυρίσω στο μαμά 16αρι μπροστά και μάλλον +1 πίσω (δηλ. 48αρι). Αλλιώς όλα μαμα.
Το μηχανάκι πλέον στο δρόμο βαράει κόφτη η 6η για πλάκα χωρίς να μου δίνει την αίσθηση ότι έχει χάσει σε τελική.
Για Σέρρες δε το έχω ψάξει τόσο. Ο προβληματισμός συνήθως είναι στην τελευταία κ16. Δύο βιντεάκια του Σάκη Συνιώρη το ένα στο youtube με το 675 πριν από 3 χρόνια περίπου (το έχω ανεβάσει και στο φόρουμ στο αντίστοιχο τόπικ) και το άλλο από το περιοδικό ΜΟΤΟ θα σε βοηθήσουν περισσότερο.

Triple Way

Re: γρανάζωμα για street - speed κτλ ... απόψεις  

  Από: bekris στις 12/07/2010 5:32 μμ.

...
Με το στρεετ που έχει περισσότερη ροπή χαμηλά από το daytona τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά.


Δλδ σε γΛήγορους ρυθμούς στις εξόδους σε όλες τις στροφές η 2α είναι πολύ κοντά στον κόφτη...ειδικά στις κ4 ,κ5 κ8-9... θέλει αλλαγή από 2α σε 3η ενώ το μηχανάκι είναι σε μεγάλη κλίση... (ουσιαστικά θέλει rearsets με ανάποδο...αλλά 300€ VS 15€ που έχει το γρανάζι...) επομένως αναγκαστικά σχεδόν όλες τις στροφές τις παίρνεις με 3η και όση φόρα αντέχεις ώστε στις εξόδους να έχεις "στροφές" να βγεις σβέλτα.

Re: γρανάζωμα για street - speed κτλ ... απόψεις  

  Από: Sprinter στις 12/07/2010 5:33 μμ.

Να ρωτήσω κάτι ο άσχετος? Ιδια πρωτεύουσα και τελική μετάδοση έχουν το 675 και το στρήτ?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: γρανάζωμα για street - speed κτλ ... απόψεις  

  Από: bekris στις 12/07/2010 5:39 μμ.

Sprinter"Να ρωτήσω κάτι ο άσχετος? Ιδια πρωτεύουσα και τελική μετάδοση έχουν το 675 και το στρήτ?"

Επι του θέματος .. ?

Re: γρανάζωμα για street - speed κτλ ... απόψεις  

  Από: Aris. στις 12/07/2010 5:46 μμ.

Sprinter"Να ρωτήσω κάτι ο άσχετος? Ιδια πρωτεύουσα και τελική μετάδοση έχουν το 675 και το στρήτ?"


Ναι και ναι , παντου
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: γρανάζωμα για street - speed κτλ ... απόψεις  

  Από: Sprinter στις 12/07/2010 5:50 μμ.

bekris"
Sprinter"Να ρωτήσω κάτι ο άσχετος? Ιδια πρωτεύουσα και τελική μετάδοση έχουν το 675 και το στρήτ?"

Επι του θέματος .. ?"


Με συγχωρείτε κύριε μπεκρή για το ελαφρώς οφτοπικ αλλα αν το καλοσκεφτείτε θα καταλάβετε πως δεν είναι τόσο οφτόπικ γιατί κάποιος που δεν ξέρει θα μπορεί να παρακολουθήσει καλύτερα την συζήτησή σας. Και πάλι με συγχωρείτε αν με κάποιο τρόπο σας ενόχλησα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: γρανάζωμα για street - speed κτλ ... απόψεις  

  Από: Sprinter στις 12/07/2010 5:54 μμ.

Aris."
Sprinter"Να ρωτήσω κάτι ο άσχετος? Ιδια πρωτεύουσα και τελική μετάδοση έχουν το 675 και το στρήτ?"


Ναι και ναι , παντου"


Σας ευχαριστώ από βάθους καρδίας κ. Αρη για την άμμεση και κατατοπιστικότατη απάντησή σας. Λαμπρένετε το φόρουμ. Και πάλι ευχαριστώ.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: γρανάζωμα για street - speed κτλ ... απόψεις  

  Από: Γιωργος στις 12/07/2010 6 μμ.

Aυτός ο τρόπος απάντησης Κύριε Sprinter ομολογώ πως είναι πολύ καλύτερος από τα προηγούμενα post. Συνεχίστε παρακαλώ έτσι , ακόμη και άν διακρίνω μια ελαφριά θα έλεγα δόση ειρωνίας.

Εκ της διαχειρήσεως
Ευχαριστώ

Re: γρανάζωμα για street - speed κτλ ... απόψεις  

  Από: giannisx στις 12/07/2010 6:04 μμ.

[quote="Sprinter":2k5nzmkl]
Aris."
Sprinter"Να ρωτήσω κάτι ο άσχετος? Ιδια πρωτεύουσα και τελική μετάδοση έχουν το 675 και το στρήτ?"


Ναι και ναι , παντου"


Σας ευχαριστώ από βάθους καρδίας κ. Αρη για την άμμεση και κατατοπιστικότατη απάντησή σας. Λαμπρένετε το φόρουμ. Και πάλι ευχαριστώ.[/quote:2k5nzmkl]


Είσαι καλά? Μήπως έκατσες πολύ ώρα στον ήλιο? Ήπιες κάτι που δεν έπρεπε? Να φωνάξουμε γιατρό? καμιά σπέσιαλ νοσοκόμα μήπως?

Re: γρανάζωμα για street - speed κτλ ... απόψεις  

  Από: Sprinter στις 12/07/2010 6:09 μμ.

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια κ. αντμιν. Θα ζητούσα από σας να προστατεύετε 3 πράγματα:

a. Την ελεύθερη έκφραση απόψεών εστω κι αν αυτές δεν είναι αρεστές σε κάποιους
β. Την προσωπικότητα των μελών σας όταν καθυβρίζονται χυδαία.
γ. Το ίδιο σας το φόρουμ από μέλη με μικρή ιστορία εδώ μέσα που είτε μπαίνουν για να εκτονωθούν είτε για να υβρίσουν ή και τα δύο. Είναι κουραστικό και αναποτελεσματικό να το κάνουν οι άλλοι για εσάς διότι δεν διαθέτουν τους ίδιους μηχανισμούς και άρα χρησιμοποιούν άλλους τρόπους που μέχρι τώρα έχουν λειτουργήσει καλά, αλλά δυστυχώς οι κάτοχοι Ταίγκερ αυξάνονται και πληθύνονται αλματωδώς.

Και πάλι ευχαριστώ για την φιλοξενία.

ΥΓ Και πάλι εκφράζω την ειλικρινη συγγνώμη μου στα μέλη που ξεκίνησαν το θρεντ αυτό για το οφτοπικ του πόστ αυτού αλλά έχω μόνο την δικαιολογία ότι παρεσύρθην υπό του αντμιν.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: γρανάζωμα για street - speed κτλ ... απόψεις  

  Από: Γιωργος στις 12/07/2010 6:21 μμ.

Sprinter"Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια κ. αντμιν. Θα ζητούσα από σας να προστατεύετε 3 πράγματα:

a. Την ελεύθερη έκφραση απόψεών εστω κι αν αυτές δεν είναι αρεστές σε κάποιους
β. Την προσωπικότητα των μελών σας όταν καθυβρίζονται χυδαία.
γ. Το ίδιο σας το φόρουμ από μέλη με μικρή ιστορία εδώ μέσα που είτε μπαίνουν για να εκτονωθούν είτε για να υβρίσουν ή και τα δύο. Είναι κουραστικό και αναποτελεσματικό να το κάνουν οι άλλοι για εσάς διότι δεν διαθέτουν τους ίδιους μηχανισμούς και άρα χρησιμοποιούν άλλους τρόπους που μέχρι τώρα έχουν λειτουργήσει καλά, αλλά δυστυχώς οι κάτοχοι Ταίγκερ αυξάνονται και πληθύνονται αλματωδώς.

Και πάλι ευχαριστώ για την φιλοξενία."


Ευχαριστώ πολύ αγαπητέ συνφοριμήτη.

Α. ελεύθερη εκφραση απόψεων φυσικά υφίστατε εφόσον αυτή είναι σχετικη με την ενότητα και με την ερώτηση και όχι με την ¨προσωπικότητα¨ ή την ¨νοημοσύνη¨ του καθενός

Β. Τώρα μάλλον πρέπι να γελάσω. Ξέρεις το σκουός? Αν δεν γνωρίζεις είναι εκείνο που πετάς το μπαλάκι στον τοίχο με σκοπό να γυρίσει πισω σε σένα.....

γ. Δεν νομίζω ότι η παλαιότητα σε ένα μέλλος φόρουμ δίνει διαφορετικά δικαιώματα ή προνόμια από τα νεότερα μέλη. Δυστυχώς δεν έχω το δικαίωμα να χρήσω κάποιον υποδεκανέα

Και πάλι ευχαριστώ που με ακούσατε

Re: γρανάζωμα για street - speed κτλ ... απόψεις  

  Από: Sprinter στις 12/07/2010 6:33 μμ.

admin"
Sprinter"Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια κ. αντμιν. Θα ζητούσα από σας να προστατεύετε 3 πράγματα:

a. Την ελεύθερη έκφραση απόψεών εστω κι αν αυτές δεν είναι αρεστές σε κάποιους
β. Την προσωπικότητα των μελών σας όταν καθυβρίζονται χυδαία.
γ. Το ίδιο σας το φόρουμ από μέλη με μικρή ιστορία εδώ μέσα που είτε μπαίνουν για να εκτονωθούν είτε για να υβρίσουν ή και τα δύο. Είναι κουραστικό και αναποτελεσματικό να το κάνουν οι άλλοι για εσάς διότι δεν διαθέτουν τους ίδιους μηχανισμούς και άρα χρησιμοποιούν άλλους τρόπους που μέχρι τώρα έχουν λειτουργήσει καλά, αλλά δυστυχώς οι κάτοχοι Ταίγκερ αυξάνονται και πληθύνονται αλματωδώς.

Και πάλι ευχαριστώ για την φιλοξενία."


Ευχαριστώ πολύ αγαπητέ συνφοριμήτη.

Α. ελεύθερη εκγραση απόψεων φθσικά υφίστατε εφόσον αυτή είναι σχετικη με την ενότητα και με την ερώτηση και όχι με την ¨προσωπικότητα¨ ή την ¨νοημοσύνη¨ του καθενός

Β. Τώρα μάλλον πρέπι να γελάσω. Ξέρεις το σκουός? Αν δεν γνωρίζεις είναι εκείνο που πετάς το μπαλάκι στον τοίχο με σκοπό να γυρίσει πισω σε σένα.....

γ. Δεν νομίζω ότι η παλαιότητα σε ένα μέλλον φόρουμ δίνει διαφορετικά δικαιώματα ή προνόμια από τα νεότερα μέλη. Δυστυχώς δεν έχω το δικαίωμα να χρήσω κάποιον υποδεκανέα

Και πάλι ευχαριστώ που με ακούσατε"



Κύριε Αντμιν,

Ευχαριστω για το σχόλιο σας στο πρώτο θέμα που έθιξα. Οσον αφορά στο τι υπονοείτε για το δεύτερο θέμα που έθιξα, θεωρώ πώς η άποψή σας είναι ατεκμηρίωτη, τουλαχιστον όσον αφορά απρόκλητα σχόλια. Οσον αφορά το 3ο θέμα, μάλλον παρεξηγήσατε και παρακαλώ να διαβάσετε το σχόλιο μου για ακόμα μια φορά προσεκτικότερα. Μερικές φορές, θα το παραδεχτώ, μιλώ ελλειπτικά, ίσως γιατί θεωρώ πώς οι αναγνωστες καταλαβαίνουν περισσότερα από όσα πραγματικά καταλαβαίνουν. Αλλά από ότι βλέπετε διορθώνομαι, με τον κίνδυνο βέβαια να γίνω κάπως κουραστικός. Τώρα βεβαια, μια και εσείς έχετε την απόλυτη ευθύνη για τον δρόμο που θα ακολουθήσει το φόρουμ αυτό, εμένα λόγος δε μου πέφτει. Άλλωστε το έχω δηλώσει πρό πολλού (πρίν εμφανιστείτε δραστήρια εδώ μέσα) πώς όταν δεν μου αρέσει 'στρίβω δια του αραβώνος' για να χρησιμοποιήσω μια λαική έκφραση που χρησιμοποιούσε ο μακαρίτης ο παππούς μου. Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

με εκτίμηση,
Σπριντερ
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: γρανάζωμα για street - speed κτλ ... απόψεις  

  Από: Γιωργος στις 12/07/2010 6:42 μμ.

Κύριε Σπριντερ αν σας ενοχλεί που "εμφανίζομαι δραστήρια εδώ μέσα" λυπάμε αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι, όπως καταλαβαίνετε είμαι ο τελευταίος που θα αποχωρήσει από εδώ.
Αν πάλι δεν το αντέχετε,γιατί για δεύτερη φορά αναφέρετε πως αν δεν σας αρέσει κάτι αποχωρείτε, δεν έχετε πολύ απλά να μου το ζητήσετε. Εγώ άσχετα με το άν το επιθυμώ ή όχι θα το πράξω.
Ευχαριστώ

Re: γρανάζωμα για street - speed κτλ ... απόψεις  

  Από: Sprinter στις 12/07/2010 6:50 μμ.

admin"Κύριε Σπριντερ αν σας ενοχλεί που "εμφανίζομαι δραστήρια εδώ μέσα" λυπάμε αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι, όπως καταλαβαίνετε είμαι ο τελευταίος που θα αποχωρήσει από εδώ.
Αν πάλι δεν το αντέχετε,γιατί για δεύτερη φορά αναφέρετε πως αν δεν σας αρέσει κάτι αποχωρείτε, δεν έχετε πολύ απλά να μου το ζητήσετε. Εγώ άσχετα με το άν το επιθυμώ ή όχι θα το πράξω.
Ευχαριστώ"


Κύριε Αντμιν,

Επιμένετε να παρεξηγήτε τα λεγόμενα μου. Να ανησυχήσω άραγε για την δυνατότητά μου να εκφέρω σωστό και ακριβή λόγο? Αναφέρθηκα στην δραστηριοποίηση σας στο φόρουμ απλώς για να προσδιορίσω χρονικά το πότε είχα πεί αυτό που είχα πεί. Δηλαδή το είχα πεί πρό πολλού και όχι πρόσφατα και όπως καταλαβαίνεται δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν και κατα πόσον τότε παρακολουθούσατε τα τεκταινόμενα του φόρουμ. Να είστε σίγουρος πώς αν / όταν αποφασίσω να αποχωρίσω δεν πρόκειτε να ενοχλήσω κανέναν ούτε βέβαια εσάς.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε