Προβλημα Speed triple

Προβλημα Speed triple  

  Από: vagos1435 στις 19/02/2010 10:14 μμ.

Καλησπερα .Λοιπον εχω το εξης θεματακι με το triplaki μου
Σημερα γυρνωντας σπιτι 2-3 φορες τρεμοπαιξαν τα οργανα και τα φωτα εντονα
επισης οταν γινοταν αυτο και η κορνα δουλευε σαν βραχνιασμενη.
Δεν το εκανε μονιμα παντως και μετα απο μερικα δευτερολεπτα ολα κανονικα
Να αναφερω επισης οτι η μηχανη πλυθηκε την Πεμπτη(χωρις πιεση)
Η μηχανη ειναι 2005 την πηρα το Σεπτεμβρη και μαλλον δεν εχει αλλαξει μπαταρια ο προηγουμενος(φαινετε παλια δεν ξερω)
Μηπως ειχε κανεις ποτε το ιδιο προβλημα?
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Βαγγελης

Re: Προβλημα Speed triple  

  Από: Aris. στις 19/02/2010 11:14 μμ.

Εχω το street και ειχα συμπτωματα βραχνιασμενης κορνας και τρεμοπεξιμο οργανων αλλα με λιγο διαφορετικο τροπο.
Το προβλημα μου εμενα οφειλονταν σε κακη επαφη στη φισα του κεντρικου διακοπτη που ειναι κατω απο το ντεποζιτο.
Πολυ πιθανο να ειναι κατι παρομοιο , καπου στην πλεξουδα εχεις κακη επαφη.
Μην το αφησεις ετσι γιατι αυτες οι μικροδιακοπες μπερδευουν την ecu και υπαρχει πιθανοτητα να θελησεις να βαλεις μπρος την μηχανη και να ειναι τελειως νεκρη επειδη η ecu δεν δινει το "οκ".
Αν θες να αποκλεισεις το θεμα μπαταρια μπορεις να αγορασεις μια ωστε να αρχισεις να αφαιρεις σιγα σιγα αιτιες ...

Τι σου προτεινω ...

Γυρισε τον διακοπτη στο ΟΝ , μην το βαλεις μπρος και τσεκαρε κορνα αν ειναι βραχνη , τσεκαρε μικρη-μεγαλη σκαλα αν ειναι οκ , ξεκινα τραβα-κουνα οτι καλωδιο φτανεις(μην τα λυπηθεις) , οπως την καλωδιωση του διακοπτη που καταληγει καπου κατω απο το ντεποζιτο(αν μπορεις σικωσε και ντεποζιτο απο την μπροστα μερια) , οτι καλωδια βρεις κατω απο την σελα και τους πολους της μπαταριας αν ειναι ενταξει , ενω παραλληλα θα κοιτας τα οργανα μηπως αρχιζουν και τρεμοπαιζουν.
Για οτι δοκιμη και εαν κανεις τα ματια σου κολλημενα στα οργανα. Αν δεις "υποπτη κινηση" πρεπει να αρχισεις να το ψαχνεις καλυτερα ...
αν οχι ... αλλαξε μια μπαταρια καλου κακου και... ειδωμεν ...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Προβλημα Speed triple  

  Από: tripleloup στις 20/02/2010 12:15 πμ.

γεια σου φιλε μου...το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να βγαλεις την φισα πισω απ τα οργανα και να την ψεκασεις με ενα καλο σπρευ επαφων.........
και....τα μυαλα στα καγκελα...!!!!!!!!!!!!

Re: Προβλημα Speed triple  

  Από: vagos1435 στις 20/02/2010 1:35 πμ.

Παιδια θα δοκιμασω αυτα που λετε αυριο μιας και ειναι και Σαββατο και θα σας ενημερωσω
Ευχαριστω πολυ

Re: Προβλημα Speed triple  

  Από: vagos1435 στις 20/02/2010 5 μμ.

Λοιπον κουνωντας την φισα πισω απο τα οργανα δεν εκανε κατι
Αυτο που ειδα ηταν πως η βιδα του αρνητικου πολου της μπαταριας ηταν πολυ λασκα
(γυρνουσε πολυ ευκολα ακομα και με το χερι)και πιθανον εκει να ηταν το προβλημα
Δεν το εκανα βολτα γιατι δεν εχει και βενζινη

Αφου ημουνα εκει με πολυμετρο εριξα και μια ματια στα ρευματα

Πριν το βαλω μπροστα η μπαταρια ειχε 12,54V ταση
Πατωντας τη μιζα εδειξε 10,38V
Στο ρελαντι εβγαζε απο 13,90 εως 14,20V και στις 5000 στροφες εβγαζε απο 13,05 εως 13,20V

Νομιζω πως δεν εχω θεμα με τα ρευματα αν και τη Δευτερα σκεφτομαι να του βαλω μια καινουργια μπαταρια
αφου αυτη ισως να ειναι ηδη πενταετιας σχεδον.

Re: Προβλημα Speed triple  

  Από: patapios στις 20/02/2010 6:13 μμ.

Το εχω παθει κ εγω αυτο με τον πολο της μπαταριας σε hornet 07 κ εσβηνε κ στιγμιαια την μηχανη... μεγαλη φρικη κ φαντασου το ανακαλυψα εγω τυχαια παρολο που πηγα συνεργειο κ μου ελεγαν αρλουμπες (ηλεκτρονικη εγκεφαλος κ αλλα τετοια κουλα...)

Εσφιξα πολο κ ολα μια χαρα!!

Re: Προβλημα Speed triple  

  Από: Aris. στις 20/02/2010 7:40 μμ.

Σιγουρα αυτο ηταν
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Προβλημα Speed triple  

  Από: grgasteus στις 20/02/2010 7:56 μμ.

etsi sas thelo, na ksekinate apo ta efkola prota
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

re:problhma speed triple  

  Από: fanis filipopoulos στις 08/04/2010 12:51 μμ.

xairetw ola ta palhkaria.eimai kainourgios sto forum.exw ena speed triple 1050 montelo 08,agorasmeno apo Aglia(metaxeirismeno)me 3000 xil xiliometra.prin ena mhna se bolta ston ai gianei to rosso kai xwris kamia prohgoumenh endeixh ,se kapoia strofh shkwnontasto souza me prwth taxythta ,alagh se deytera ,petaxe nekra kai ligo pio meta gyrw sta 500 metra akousa thoryvo mesa sto moter.stamathsa kai katlaba oti kati epathe.to phga se ena filo pou exei synergeio yo leisame kai eidame oti eixe karfosei tis 2 valvides eisagwghs tou maiseou keilindrou.(oi strofes tou moter thn wra pou espase htan peripou 5 me 6 xiliades strofes.)to episkeyasame kathos h kadena eixe phdeixei ,granazi.eidame oti o tentothras den eixe katolou kontra ws pros thn epanafora tou .alaxa balbides ,tentothra ,kadena,kai fysika ples tis flantzes.to moter dethike me to manual tis haieens.epeidei omws eixe anapsei to lampaki pou symboleizei thn trompa ,sta organa kai kratouse psilotero relanti eprepe na mpei egkefalo.ksekinhsa shmera to prwi na paw sthn anthprosopeia (menw petroupolh)kai sta mesa tis diadromhs mesa sthn atikh odo me peripou 5 xil strofes ksana to mhxanaki ksana karfwse............. ta fwta sas paidia !!!!!!!!!!!!

Re: Προβλημα Speed triple  

  Από: Aris. στις 08/04/2010 3:26 μμ.

Φιλε fanis filipopoulos κατ'αρχας καλως ηρθες.

Τωρα για το προβλημα σου δεν ειμαι ο ειδικος που θα σου απαντησει.
Αυτο που εχω να σου πω εγω ειναι να προτιμας εξουσιοδοτημενα και συγκεκριμενα συνεργεια Triumph που γνωριζουν τυχον "κουσουρια" και ιδιαιτεροτητες των μηχανων μας.
Οπως επισεις να προτιμας να γραφεις με Ελληνικους χαρακτηρες μιας που ειμαστε Ελληνες
...και παρε και καμμια ανασα βρε αδερφε , ολα μονοκοπανια μας τα πες

Απο μενα.. περαστικα και αγυριστα !
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Προβλημα Speed triple  

  Από: fanis filipopoulos στις 08/04/2010 4:56 μμ.

φιλε αρη χαιρετω!στα ελληνικα!φιλε με χαλασε το μηχανακι,παρολο που το γουσταρα πολυ.τοσα χροννια με τα γιαπονεζικα δεν ειχα θεμα,και γενικως τα μηχανακια μου τα προσεχω.αλλα τετοια ζημια και 2 φορες παει πολυ.

Re: Προβλημα Speed triple  

  Από: Aris. στις 08/04/2010 5:20 μμ.

Φιλε Φανη εναμιση χρονο εδω μεσα δεν εχω ακουσει κατι παρομοιο. Υποθετω πως πηρες λαχειο...
Τωρα βεβαια ολο και κατι μπορει να σου πουν και κανα 2 μαστορια που εχουμε στο φορουμ ,που σιγουρα εχουν περισσοτερες εμπειριες και γνωσεις. Αναμεινατε ..
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Προβλημα Speed triple  

  Από: Sprinter στις 08/04/2010 5:53 μμ.

Ετσι που τα λές καδένα - εκκεντροφόροι ειναι αλλα δεν είμαι ειδικός, ο level1 μπορεί να βοηθήσει. Να υποθέσω πώς δεν είχε κάνει καμμιά πατέντα με το πρόγραμμα και το αβανς ο Αγγλάρας που το είχε πρίν. Μια εξήγηση, την πρώτη φορά πήγε από ελλειπή συντήρηση (κανένας δεν ακουσε την καδένα που προειδοποιούσε κουδουνίζοντας) την δεύτερη από λάθος συναρμολόγηση μετά την αλλαγή καδένας.

Να πηγαίνεις σε καλό εξουσιοδοτημένο. Προτείνω μια και δεν εισαι φαντάζομαι στην εγγύηση να μη το πάς κατ' αρχήν στην αντιπροπσωπεία. Καλά εξουσιοδοτημενα θα βρείς αν ψάξεις εδώ μέσα.

Κι αυτό με τα γιαπωνέζικα και μπλα μπλά μπλά εχω βαρεθεί να τ' ακουω και δεν περνάνε πιά μια κι αν κανεις μια βόλτα από τα φόρουμ θα βρείς προβλήματα μικρά και μεγάλα για όλα τα μηχανάκια.

[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Προβλημα Speed triple  

  Από: fanis filipopoulos στις 08/04/2010 9:09 μμ.

αναφερωμαι στο παλικαρι που ειχε την καλοσυνη μα μου απαντησει αν και δεν ξερω πως το λενε (sprinter?)πριν το μοτερ σπασει την πρωτη φορα δεν ειχε παρουσειασει κανενα σημαδι,ουτε προειδοποιση απο την καδενα.αλαζω λαδια και φιλτρο εγω προσωπικα καθε 4 με 5 χιλ χιλιομετρα.οταν αγοραστικε το μηχανακι ειχε περιπου 3 χιλ χιλιομετρα.η ζημια εγινε στισ 17 χιλ χιλιομετρα.οπως μαλλον ξερουν οσοι ασχολουνται με το συνγκεκριμενο μηχανακι οτι ειναι γεματο σε ολο το φασμα των στροφων,δεν υπαρχει σοβαρος λογοσ να το δουλευεις στον κοφτη και δει στισ στροφες του αει γιαννη του ρωσου.αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι εσπασε στις μεσαιες στροφες χωρις πολυ πιεση....και σημερα παλι το μοτερ δεν περασε τις 5 χιλ στροφες...

Re: Προβλημα Speed triple  

  Από: Sprinter στις 08/04/2010 11:21 μμ.

Φίλε, αν δεν το πάς σε σοβαρό μάστορα να το δεί, ότι και να λέμε εδώ δε μετράει. Το μόνο άλλο να πώ πώς δεν το χω ξανακούσει σε αυτό τον κινητήρα και σε αυτά τα χιλιόμετρα. Γιαυτό υποψιάζομαι πώς κάποιο κακό χέρι έχει μπεί.. Τώρα εδώ, στην Αγγλία, που να ξέρω?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε