δυσαρεσκεα για σαυναγερμό datatool

δυσαρεσκεα για σαυναγερμό datatool  

  Από: takistiger στις 28/12/2009 8:57 μμ.

καλησπέρα και χρονια πολλά!!
θέλωντας να τοποθετήσω ενα κιτακι λαμπτηρων xenon εχοντας το και καμαρωνοντας το εδω και αρκετο καιρο,ξεκίνησα να λύνω ολα τα μπροστινά μερη του τίγρη φτανωντας και στο πάνελ των οργάνων.θελοντας να κανω και την πατεντουλα με τα μπουτόν scroll,set, trip, με μπουτονιέρα απο ktm διπλα απο τα χειριστήρια των φώτων λύνω και τα οργανα και τα ξεμπριζώνω.ωραια λεω τωρα ωρα για καφέ και παθαίνω το σοκ! συνηδειτοποιώ οτι οση ωρα ελυνα ολα τα παραπάνω ο συναγερμόσς ηταν ενεργοποιημένος και με ειχε γράψει κανονικά.και ρωτώ ποσο ασφαλεις μπορούμε να ειμαστε με εναν συναγερμο που μπορεις να λυσεις ολα τα ηλεκτρικά των φώτων, να αφαιρεσεις το πάνελ των οργάνων (που δεν ειναι και φτηνό)και να μην κανει τίποτα ενω κατα τα αλλα λειτουργει κανονικά . ευχαριστώ ,καλή χρονιά σε όλους. καλό θα ηταν να ακουστουν μερικές γνώμες.

Re: δυσαρεσκεα για σαυναγερμό datatool  

  Από: vagtyrp στις 28/12/2009 9:16 μμ.

καλησπέρα φίλε, χωρίς να είμαι ειδικός...μήπως ο συναγερμός είχε μπει μόνος του; εννοώ χωρίς να πατήσεις εσύ το κουμπι. νομίζω ότι έτσι το μόνο που δεν γίνεται είναι να πάρει μπρός. αλλιώς ότι και να του κάνεις δεν βαράει! ο δικός μου, αν τον έχω ενεργοποιήσει εγώ, βαράει με το παραμικρό, ακόμα και αν ακουμπήσω την πίσω βαλίτσα, ή στρίψω λίγο το τιμόνι. βέβαια δεν έχω δοκιμάσει να βγάλω τη μάσκα ή να αποσυνδέσω καλώδια....

Re: δυσαρεσκεα για σαυναγερμό datatool  

  Από: chris34 στις 29/12/2009 7:17 πμ.

Αυτο που λεει ο Βαγγελης ειναι και το πιο σωστο!Να εχει μπει ο συναγερμος μονος του χωρις εσυ να εχεις πατησει το κουμπι και ετσι να εχει μπει μονο το immobilizer!!
Η αλλη περιπτωση,σπανια βεβαια,αλλα μπορει να τον εχεις "κουτσουρο"!
Απ'οτι διαβασα πιανουν τα χερια σου,οποτε δεν θα σου ειναι δυσκολο να κατσεις λιγο να τον ρυθμισεις.
Μπορεις να τον κανεις να οπλιζει μονος του και να μπαινει σε full arming!
Μην απελπιζεσαι δεν ειναι τιποτα!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: δυσαρεσκεα για σαυναγερμό datatool  

  Από: takistiger στις 29/12/2009 9:59 μμ.

αυτο παιδιά δεν μου πέρασε απο το μυαλό και τώρα με έχει βαλει σε σκέψεις.
θα κάνω αυριο κάποιές δοκιμές και θα σας ενημερώσω.Πάντως σε ενεργοποίηση του συναγερμου με το τηλεχειριστήριο σε full arming εχω διαπιστώσει οτι δεν ειναι ευαίσθητος .Θα το ψάξω πάντως. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Re: δυσαρεσκεα για σαυναγερμό datatool  

  Από: takistiger στις 02/01/2010 8:04 μμ.

καλησπερα και καλή χρονια σε ολους.
μετα απο αρκετους πειραματισμους που εκανα με το συναγερμό και αφου τον ρυθμισα στο πιο ευαισθητο ,έλυσα και πάλι τα οργανα και παλι δεν χτύπησε προς μεγάλη μου απογοήτευση.
Εχω κάνει τα πάντα, εψαξα και βρηκα τον τρόπο να μπαινω στο μενού πο μπαινουν οι μηχανικοι στο s3, ρυθμισα να χτυπάει με την πρώτη χωρις πρειδοποιητικο ηχο , το ρυθμισα στην πιο ευαισθητη θέση του αισθητήρα κραδασμών , το ελυσα χωρίς ιδιαιτερη προσοχη στις κινήσεις μου (ενας κλέφτης θα ήταν πιο προσεκτικός)και βλέπω να αναβοσβήνει το λαμπάκι στο καντράν που δηλώνει οτι ο συναγερμόσ ειναι οπλισμένος . Τώρα λέω αφου δεν χτύπησε λύνοντας όλα πλαστικα,θα χτυπήσει που θα ξεμπριζώσω την φίσα του καντράν και ουσιαστικα δηλώνω στον συναγερμό οτι επεμβαίνω στο ηλεκτρικό του κυκλωμα αφου σε ενεργοπιημένη κατασταση του κατεργώ την φωτεινη ένδειξη.ΤΙΠΟΤΑ.Οποιος θέλει ας το δοκιμάσει παιδια και θα χαρώ πολύ να βρεθει κάποιος και να μου πει οτι λέω μπουρδες. Προς το παρόν κανω έρευνα για πιο αξιοπιστο συναγερμό.

Re: δυσαρεσκεα για σαυναγερμό datatool  

  Από: grgasteus στις 03/01/2010 1:03 μμ.

...ενδιαφέρον...
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: δυσαρεσκεα για σαυναγερμό datatool  

  Από: rAnger στις 23/03/2010 12:27 μμ.

@takistiger

Φίλε μου σόρρυ για το άσχετο αλλά βρήκα το ποστ σου ψάχνοντας γι αυτή την πατέντα με τη μπουτονιέρα κοντά στο χέρι. Μπορείς να μου δώσεις κάποια παραπάνω πληροφορία για να το πάρω κι εγώ ή μήπως κάποιος άλλος μπορεί να με κατατοπίσει που να κοιτάξω??

Thanx!
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: δυσαρεσκεα για σαυναγερμό datatool  

  Από: gcoupe στις 23/03/2010 3:27 μμ.

Δες εδώ: http://www.tiger1050.com/index.php?opti ... pic=5420.0

Re: δυσαρεσκεα για σαυναγερμό datatool  

  Από: chris34 στις 23/03/2010 5:37 μμ.

Δες και εδω: viewtopic.php?f=3&t=1321&hilit=cruise+control

Εγω το εβαλα μονος μου και ειναι μια χαρα!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: δυσαρεσκεα για σαυναγερμό datatool  

  Από: rAnger στις 24/03/2010 10:46 πμ.

Ευχαριστώ παλικάρια!


Και σόρρυ για το off-topic!!
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: δυσαρεσκεα για σαυναγερμό datatool  

  Από: Παναγιωτης στις 08/04/2010 1:09 πμ.

Μια ερωτηση τωρα.....
Επειδη ακουσα κατοι και θελω να ενημερωθο....
Λενε πως εαν δεν βαλεις στον Στανταρ εξοπλησμο τον συναγερμο και τον βαλεις μετα μονος σου...
Χανεις την εγγυηση....
Ισχυει????
Γιατι απο οτι ειδα και ειπατε με την πατεντα του Cruise control δεν εχεις προβλημα!

Re: δυσαρεσκεα για σαυναγερμό datatool  

  Από: Aris. στις 08/04/2010 11:15 πμ.

Δεν εχεις προβλημα εφοσων ο μαστορας -που θα σου περασει τον aftermarket συναγερμο- δεν κοψει κανενα καλωδιο απο οποιοδηποτε σημειο της πλεξουδας και τον συνδεσει μονο με καταληλη φισα.

Αυτοι που βαλανε την πατεντα με το cruise control εννοειται πως αν εχουν καποιο προβλημα στα οργανα (απο υγρασια μεχρι και ηλεκτρονικου περιεχομενου) δεν θα τους καλυψει η εγγυηση.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: δυσαρεσκεα για σαυναγερμό datatool  

  Από: chris34 στις 08/04/2010 4:10 μμ.

Aris." Αυτοι που βαλανε την πατεντα με το cruise control εννοειται πως αν εχουν καποιο προβλημα στα οργανα (απο υγρασια μεχρι και ηλεκτρονικου περιεχομενου) δεν θα τους καλυψει η εγγυηση."


Ευτυχως που εμενα μου τελειωσε η εγγυηση!!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................