Μπροστινό φτερό - ραγισματάκι

Μπροστινό φτερό - ραγισματάκι  

  Από: panruss στις 15/07/2009 10:06 μμ.

Καλησπέρα παιδιά,

μετά από ένα πλύσιμο, παρατήρησα δύο ραγισματάκια στο μπροστινό φτερό, στο σημείο όπου βιδώνεται στα καλάμια.

δεξιό μέρος
αριστερό μέρος

Έχετε παρατηρήσει εσείς τίποτα αντίστοιχο;

Από χτύπημα μού φαίνεται πολύ δύσκολο να είναι, καθώς το μηχανάκι το παρκάρω πάντα με προσοχή(parking και πεζοδρόμια).

Περιμένω ακόμα να δούμε αν περνάει στην εγγύηση. Το θέμα έχει καθυστερήσει γιατί αλλάζει ο τρόπος επικοινωνίας με το εργοστάσιο για το θέμα των εγγυήσεων. Όπως με ενημέρωσαν, οι μεταπωλητές θα επικοινωνούν πλέον απευθείας.

Πάνος

Re: Μπροστινό φτερό - ραγισματάκι  

  Από: stoupi στις 16/07/2009 1:05 πμ.

Μήπως παραέσφιξε κανείς τις βίδες; Γιατί και οι δύο, κάτι δεν μου πάει καλά! Αν οι βίδες έχουν "ξεκολλήσει" νομίζω πάρα πολύ δύσκολα θα το καλύψει η εγγύηση.
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Μπροστινό φτερό - ραγισματάκι  

  Από: Aris. στις 16/07/2009 2:57 πμ.

Και 'γω... για παρασφηγμενες βιδες το βλεπω το προβλημα , αμα δεν εκανες το λαθος και δεν τις εσφηξες εσυ πιστευω καλο θα ηταν να στριμωξεις λιγο παραπανω τον dealer να στο περασει στην εγγυηση...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μπροστινό φτερό - ραγισματάκι  

  Από: Native στις 16/07/2009 9:32 πμ.

Μήπως ξεκίνησες ή μετακίνησες καμιά μέρα την μοτο έχοντας Disklock? Εστω και ελαφρά αν ζοριστούν αυτα τα πλαστικά σπάνε...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Μπροστινό φτερό - ραγισματάκι  

  Από: panruss στις 16/07/2009 10:17 πμ.

Native"από Native την 16 Ιούλ 2009 09:32

Μήπως ξεκίνησες ή μετακίνησες καμιά μέρα την μοτο έχοντας Disklock? Εστω και ελαφρά αν ζοριστούν αυτα τα πλαστικά σπάνε... "


Δυστυχώς όχι, και λέω δυστυχώς γιατί θα είχε ξεκαθαρίσει το θέμα. Υποθετικά πάντα, αν χτυπούσε το Disklock θα είχε και άλλο σημάδι στο φτερό και όχι ακριβώς στις βίδες και στις δύο μεριές.

stoupi"Μήπως παραέσφιξε κανείς τις βίδες; Γιατί και οι δύο, κάτι δεν μου πάει καλά! Αν οι βίδες έχουν "ξεκολλήσει" νομίζω πάρα πολύ δύσκολα θα το καλύψει η εγγύηση."


Αυτό είπα και εγώ στον dealer, αλλά υποστηρίζει οτι το βίδωμα είναι "ασφαλείας", ότι δηλαδή ποτέ δεν
τερματίζει τόσο ώστε να το σφίξει τόσο πολύ και να έχουμε αυτά τα αποτελέσματα.


Τι εννοείς όταν γράφεις "οι βίδες έχουν ξεκολλήσει";

Αυτά. Αναμονή και βλέπουμε...

Re: Μπροστινό φτερό - ραγισματάκι  

  Από: stoupi στις 16/07/2009 6:22 μμ.

panruss"
Native"Τι εννοείς όταν γράφεις "οι βίδες έχουν ξεκολλήσει";

Αυτά. Αναμονή και βλέπουμε..."
"

Μιλάω για την εργοστασιακή κόλλα.
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Μπροστινό φτερό - ραγισματάκι  

  Από: Aris. στις 16/07/2009 9:47 μμ.

Ειναι πολυ παραξενο , εγω παντως θα εκανα φασαρια απαιτωντας να περαστει στην εγγυηση

Αποκλειεται να ειναι απο δικο σου λαθος αυτα τα ραγιζματα , ειναι σιγουρα ή απο προβληματικα πλαστικα ή απο καποιο ασχημο πατημα κατα την μεταφορα τους καπου απο το εργοστασιο μεχρι τον dealer , και οσο να'ναι δεν ειναι και τσαμπα αυτο το γνησιο "front fender" , κοντα στο 200€υρο πρεπει να παιζει !

Εκτος και αν για καποιον λογο ,που λογο σχετικης απειριας στις μηχανες δε γνωριζω , εχεις δυνατα τρεμουλα στο μπροστινο συστημα , λογικα σε μεγαλες ταχυτητες .


το Point ειναι να μην τους αφησεις χαλαρους , να τους σπασεις τα @ρ..δι@ , γιατι αλλιως θα σε γραψουν σε αυτα ...

Αμα τους τα σπασεις δε θα μπορουν να σε γραψουν σε αυτα !!
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μπροστινό φτερό - ραγισματάκι  

  Από: panruss στις 17/07/2009 9:37 πμ.

Γενικά εμπιστεύομαι το μαγαζί από όπου αγόρασα το μηχανάκι και θέλω να πιστεύω οτι θα προσπαθήσει να κάνει οτι καλύτερο μπορεί.

Εννοείται πάντως οτι δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι το θέμα. Αν δε βγάζω άκρη, έχει φύγει email για Αγγλία.
Ένα απλό πρόβλημα με το φτερό έχω και εδώ και αρκετό καιρό δεν έχω απάντηση για το αν καλύπτεται από την εγγύηση ή όχι. Δηλαδή αν τύχει κάτι πιο σοβαρό; τεσπα... ξεφεύγει το θέμα αλλού.

ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Re: Μπροστινό φτερό - ραγισματάκι  

  Από: tripletech στις 17/07/2009 8:48 μμ.

Απ το υπερβολικο σφηξιμο θα ειναι και το πιο πιθανο ειναι να εχει γινει εγχωρια...

Re: Μπροστινό φτερό - ραγισματάκι  

  Από: Aris. στις 18/07/2009 6:03 μμ.

ripletech"Απ το υπερβολικο σφηξιμο θα ειναι και το πιο πιθανο ειναι να εχει γινει εγχωρια..."


Δεν ειναι απο το σφυξιμο οπως προειπε , οι βιδες εχουν ενσωματομενο αποστατη , οσο και να προσπαθησεις δε γινετε να τα σπασεις με σφυξιμο , ουτε καν να τα πιεσεις παραπανω απο το προβλεπομενο
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μπροστινό φτερό - ραγισματάκι  

  Από: tripletech στις 18/07/2009 8:16 μμ.

Σε ποια καφετερια πας και τα μαθαινεις αυτα ρε μεγαλε να παμε να μαθουμε και εμεις?
Δεν λεμε ΟΛΟΙ οτι μας κατεβει αλλα βασει των εμπειριων ζωης η και μελετης.
ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΨΙΝ ΣΟΥ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΒΙΔΕΣ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΟΕΤΙΜΑΣΙΑ ΣΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ?
(καινουργια του κουτιου-για τους χαζους)
και για τους πιο χαζους ακομα ΝΑΙ ΤΙΣ ΣΒΙΓΓΟΥΝ οι περισσοτεροι που τις ετοιμαζουν.
και ναι πρωτα παταει στο πλαστικο ΚΑΙ ΜΕΤΑ παταει ο ΑΠΟΣΤΑΤΗΣ.
Αλλα πλεον τσαμπα ασχολουμαι μου φαινεται....

Τελικα ειναι λυπητερο αλλα θα φτασω στα λογια αλλου φορουμιτη.....

Re: Μπροστινό φτερό - ραγισματάκι  

  Από: tripletech στις 18/07/2009 8:26 μμ.

ripletech"Σε ποια καφετερια πας και τα μαθαινεις αυτα ρε μεγαλε να παμε να μαθουμε και εμεις?
Δεν λεμε ΟΛΟΙ οτι μας κατεβει αλλα βασει των εμπειριων ζωης η και μελετης.
ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΨΙΝ ΣΟΥ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΒΙΔΕΣ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΟΕΤΙΜΑΣΙΑ ΣΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ?
(καινουργια του κουτιου-για τους χαζους)
και για τους πιο χαζους ακομα ΝΑΙ ΤΙΣ ΣΒΙΓΓΟΥΝ οι περισσοτεροι που τις ετοιμαζουν.
και ναι πρωτα παταει στο πλαστικο ΚΑΙ ΜΕΤΑ παταει ο ΑΠΟΣΤΑΤΗΣ.
Αλλα πλεον τσαμπα ασχολουμαι μου φαινεται....

Τελικα ειναι λυπητερο αλλα θα φτασω στα λογια αλλου φορουμιτη....."

αλλα τι ψαχνω τωρα εδω ΕΣΥ ΕΙΧΕΣ ΠΕΙ ".....Το πιο σιγουρο ειναι οτι θα οξιδωθουν οι επαφες των "ρελε" με το αντισκουριακο και θα χαθει οι αγωγιμοτητα τους ....."
εγω πλεον σηκωνω τα χερια μου ψηλα.
ΘΑ ΟΞΕΙΔΩΘΟΥΝ ΜΕ ΑΝΤΙΣΚΩΡΙΑΚΟ????????
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΛΕΣ???? θα σκουριασουν με αντισκουριακο δηλ? ου μαι Γκοντ...
παραιτουμαι οριστικα πλεον...
σβηνε μις.Χελεν σβηνε......

Re: Μπροστινό φτερό - ραγισματάκι  

  Από: tripletech στις 18/07/2009 8:48 μμ.

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ

Re: Μπροστινό φτερό - ραγισματάκι  

  Από: Aris. στις 19/07/2009 12:22 πμ.


Για παραδειγμα , αυτες οι 2 βιδες που βλεπεις που κρατανε τα πλαστικα πλαινα τις εχω βγαλει-βαλει πολλες φορες λογω διαφορων μετατροπων που εκανα και του συναγερμου που εχω περασει.
Το εχω τσεκαρει ο ιδιος πως δε γινεται να τις βιδωσεις τοσο ωστε να "ζορισεις" το πλαστικο γιατι δεν εχουν σπειρωμα σε ολο το μηκος τις βιδας.
Ειναι μελετημενες ετσι απο το εργοστασιο ωστε να σφιγουν το πλαστικο οσο πρεπει .
Τωρα αμα εσυ εισαι ψυχακιας και το ξεκολιασεις στο σφυξιμο , ισως να χαλασεις και τον αποστατη και να το σφιξεις ακομα μισο χιλιοστο με αποτελεσμα να "ζορισεις" το πλαστικο και αργοτερα με τον καιρο να αρχισει να ραγιζει.
Αυτο που λεω το ειπε και ο μηχανικος του παλικαριου με το street και ισχυει ...

και συνεχιζουμε....

ripletech"
αλλα τι ψαχνω τωρα εδω ΕΣΥ ΕΙΧΕΣ ΠΕΙ ".....Το πιο σιγουρο ειναι οτι θα οξιδωθουν οι επαφες των "ρελε" με το αντισκουριακο και θα χαθει οι αγωγιμοτητα τους ....."
εγω πλεον σηκωνω τα χερια μου ψηλα.
ΘΑ ΟΞΕΙΔΩΘΟΥΝ ΜΕ ΑΝΤΙΣΚΩΡΙΑΚΟ????????
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΛΕΣ???? θα σκουριασουν με αντισκουριακο δηλ? ου μαι Γκοντ...
παραιτουμαι οριστικα πλεον...
σβηνε μις.Χελεν σβηνε......"


Τωρα εδω.. επειδη ο τονος της φωνης σου και το στυλακι σου ειναι επιικως απαραδεκτος ...(δε νομιζω να σου μιλησα ποτε ετσι, και ουτε γνωριζομαστε τοσο πολυ)
θα σου πω και εγω με τη σειρα μου , πως σε αυτο το θεμα εισαι επιικως ΑΣΧΕΤΟΣ!

Αν και μικρος σε ηλικια (26) , δουλευω 11 χρονια σαν συντηρητης-εγκαταστατης ανελκυστηρων και μπορω να σου αποδειξω με χειροπιαστα παραδειγματα πως μπορει να δημιουργιθει φλογα σε ρελε με την χρηση αντισκοριακου με αποτελεσμα να παραμορφοθουν οι επαφες του και να βγει "off" (0.5 mm ειναι αρκετη παραμορφωση για να παψει να εργαζεται το ρελε)

ΚΑΙ ΝΑΙ , ειναι πολυ πιθανο ΕΩΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ριχνοντας αντισκοριακο πανω σε ρελε ,χωρις να το σκουπισεις καλα μετα με ενα πανι, να υποστει αυτην η μικροεπαφη καπιου ειδους οξηδωση με το καιρο.
ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ?
Μπορω να σου στειλω κανα 2 ρελε ταχυδρομικως .
Ρελε που δουλεψαν πολυ καιρο μονο με καθαρισμα με στεγνο πανι , και οταν χρειαζονταν λιγο τρυψιμο με γυαλοχαρτο και
ρελε που δουλεψαν πολυ καιρο ριχνοντας τα μονο αντισκωριακο ,ΧΩΡΙΣ ΣΚΟΥΠΙΣΜΑ ΜΕΤΑ.

Αμα παρεις ενα πολυμετρο οργανο και μετρησεις την ωμικη αντισταση που εχει το καθε ρελε , θα δεις πως αυτα που δεν καθαριστηκαν ποτε ή αυτα που καθαριστηκαν μονο με πανι ή γυαλοχαρτο ή εστω λιγο αντισκοριακο και καλο σκπουπισμα μετα, εχουν μια σχετικα καλη - μικρη αντισταση σε αναλογια με τον καιρο που δουλεψαν .
Αμα δεις τα ρελε "ποτισμενα" με αντισκωριακο μονο,που οπως ειπες σε αλλο threat "ΠΛΑΚΩΣΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΟΘΗΚΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΡΕΛΕΔΕΣ ΜΕ ΑΝΤΙΣΚΟΡΙΑΚΟ", η ωμικη αντισταση τους μπορει να ειναι και 10πλασια.
Δεν σημαινει οτι δεν περναει ρευμα , αλλα εχεις σιγουρα καποια μικροπτωση τασεως , και δεν μιλαμε για 220V ή 380V που θα χρειαστουν για το αναμμα μιας λαμπας η τη λειτουργια ενως καυστηρα πολυκατοικιας , μιλαμε για 12V που θα χρειαστουν για την λειτουργια μιας μικροπλακετας.

Μπορει σε μια μηχανη με 3-4 ρελε να ειναι αμελητεες αυτες οι αντιστασεις ( λεω ΜΠΟΡΕΙ) αλλα σε εναν τετοιο πινακα οπου και εργαζομαι καθημερινα , που εκει μια ταση 12V θα περασει απο 10αδες τετιες μικροεπαφες , διοδακια , ανορθωτες , etc etc ... σιγουρα θα δημιουργησει σοβαρο προβλημα , και στο λεω γιατι εχω φαει ατελειωτες ωρες μεροκαματου ψαχνοντας να βρω μια βλαβη που εντελη προεκειψε απο το συγκεκριμενο προβλημα.

Υ.Γ τα ρελε δε θα σου τα στειλω γιατι ειμαι σιγουρος πως δεν ξερεις να χειριζεσαι πολυμετρο και ακομα πιο σιγουρος πως δεν ξερεις καν το κυκλωμα ενος ρελε.

Α! και κατι ακομα , αλλο οξειδωση και αλλο σκουρια ...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μπροστινό φτερό - ραγισματάκι  

  Από: Aris. στις 19/07/2009 12:24 πμ.

ΑΛΛΑ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ QUOTE ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ



================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.