τροφοδοσια για gps

τροφοδοσια για gps  

  Από: minavag στις 11/05/2009 3:48 μμ.

εχει πάρει ρευμα κανεις για gps η αλλο αξεσουαρ απο το accesory socket οπως ονομαζει η triumph την υποδοχη αναπτηρα στο τιγρη του 05?
Εγω το δοκιμασα την παρασκευη αλλα μου εκαψε την 10αρα ασφαλεια και μαλλον βραχικυκλωσε και την μπαταρια του gps .(ισως απο καποιο λαθος δικο μου)
καμια ιδεα κανεις?μηπως να βαλω ενδιαμεσα ασφαλεια?το πευμα που δινει ειναι σωστο για τετοιου ειδους συσκευες?

Re: τροφοδοσια για gps  

  Από: Sprinter στις 11/05/2009 3:52 μμ.

Σωστό είναι. 12V περιμένει το GPS? Αν ναι, κάτι δεν έφτιαΣες σωστά.. Εγώ έχω δουλέψει μέχρι και τρόμπα για τα λάστιχα από εκεί.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: τροφοδοσια για gps  

  Από: Costas στις 11/05/2009 3:55 μμ.

Μαστρο-Νίκο το Daytona ξέρεις αν έχει αναμονή πουθενά κρυμμένη;

Re: τροφοδοσια για gps  

  Από: T595 στις 11/05/2009 3:59 μμ.

Ρε συ Κώστα, σούπερ σπορ μηχανή είναι το Daytona! Τι να την κάνει την μπρίζα; Αυτά είναι για τους τουρίστες...
SELECT * FROM ForumUsers WHERE Clue > 0

0 rows returned

Re: τροφοδοσια για gps  

  Από: Costas στις 11/05/2009 4:01 μμ.

Γιατί εμείς δε δικαιούμεθα gps δηλαδή;Εντάξει είμαστε γατόνια αλλα δε μάθαμε και όλους τους χάρτες απ έξω
Πέρα απ αυτό,να καταλάβω οτι δεν έχει δηλαδή

Re: τροφοδοσια για gps  

  Από: Sprinter στις 11/05/2009 4:06 μμ.

Δεν ασχολούμαι με μπουρούχες. Να ρωτήξεις τον Φίλιππα πόχει ίδια.

Να πάρεις 12V (διακοπτόμενη ή μη) ίσα για τροφοδοσία ηλεκτρονικής συσκευής (δηλαδής mA), από όποιο μηχανάκι, είναι αστείο θέμα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: τροφοδοσια για gps  

  Από: Costas στις 11/05/2009 4:14 μμ.

Καλά.Άμα κάνω καμιά πατέντα και καεί τίποτα θα στο φέρω από κει να γελάσουμε παρέα

Re: τροφοδοσια για gps  

  Από: chris34 στις 12/05/2009 11:27 πμ.

Δειτε σχετικο ποστ με ανταπτορα-ρευματοδοτη που εχω βαλει και εγω στον τιγρη!!
viewtopic.php?f=30&t=431
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: τροφοδοσια για gps  

  Από: Sprinter στις 12/05/2009 11:43 πμ.

Αστον τον γκαβό μη τον μπερδεύεις μή και ανατινάξει τη μπουρούχα του και μαζί πάει κι αυτός και χάσουμε τον admin.

[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: τροφοδοσια για gps  

  Από: Polymhxanos στις 13/05/2009 5:02 μμ.

Kαι αν η συσκευή gps θέλει ΛΙΓΟΤΕΡΟ από 12 Volt? π.χ. αν θέλει 9 volt?

Στην περίπτωση αυτή χρησιμοποιούμε ένα σταθεροποιητή-μειωτή τάσης


Το βρήσκουμε στα καταστήματα ηλεκτρονικών ανταλλακτικών και κοστίζει κάτι του στυλ 1 ευρώ...

Το ζητάμε σαν 7805 (για 5 volt) , 7809 (για 9 volt) και 7812 (για 12 volt ακριβώς)

Τι κάνει αυτό και πως χρησιμοποιείται: Όπως το βλέπουμε στην φωτό, το αριστερό ποδαράκι, είναι η ΕΙΣΟΔΟΣ της τάσης όπως αυτή έρχεται από την μοτοσυκλέτα ο θετικός πόλος δλδ, και συνήθως είναι >13 volt. To μεσσαίο ποδαράκι είναι η κοινή γείωση (ο αρνητικός πόλος) το οποίο επίσης είναι ταυτόχρονα σε επαφή και με την μεταλικη πλευρά στο πίσω μέρος. Το δεξύ ποδαράκι είναι η έξοδος, στην οποία παίρνουμε την τάση που θέλουμε και την οδηγούμε στην συσκευή μας.

Αν η συσκευή μας, τραβάει παραπάνω από 700-800 mA ρεύμα, ΤΟΤΕ προμηθευόμαστε και μια ανάλογη ψυκτρούλα για το τσιπάκι, γιατί έχει ανάγκες ψύξης από το ρεύμα αυτό και πάνω.

Φτιάχνουμε την εγκατάσταση όπως μας βολεύει στην μηχανή μας, και έτσι τροφοδοτούμε την συσκευή gps με την τάση που πρέπει να έχει.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html